Pestovanie uhoriek: kedy a ako vysievať skleníkové a škôlkarské sadenice

Skleník je stacionárna konštrukcia, v ktorej sú na rám pripevnené materiály prepúšťajúce svetlo – fólie, polykarbonát, sklo. konštrukcie vyššie ako 2,5 metra majú dvere a okná na vetranie. Vnútro môže byť osvetlené alebo s rôznymi typmi vykurovania a regulácie teploty.

Skleník je dočasná, ľahká konštrukcia bez dverí a so sklopnou, priehľadnou strechou. Teplotu v ňom udržiava biopalivo a markíza, ktorá je v noci hermeticky uzavretá. To znamená, že v stacionárnom skleníku sa pôda zahrieva rýchlejšie vďaka veľkej ploche inštalácie. Sadenice sa vysádzajú o niečo skôr ako v skleníku.

Pestovanie uhoriek: kedy a ako vysievať sadenice do skleníka a skleníka

Ako vypočítať čas klíčenia uhoriek

Uhorky sú teplomilné a rozmarné rastliny. Korene pracujú, ak sa pôda zahreje na 18 C a nočné teploty vzduchu neklesajú pod +12 . Čas získania prvých uhoriek sa blíži k mesiacu, ak zasadíte sadenicu do diery vo veku 30 dní so 4 skutočnými listami. Deň, keď sa semeno vysialo do kvetináča na zakorenenie v teplom, skleníkom zakrytom záhone alebo v skleníku, sa dá vypočítať.

Podľa metodiky agronomického výpočtu každý región vypracuje kalendár poľnohospodárskych prác, pričom zohľadní priemernú ročnú teplotu. Podľa toho sa určí, kedy uhorky vysadiť na otvorený záhon. Z tohto počtu odpočítajte 25 dní na vývoj sadeníc, 3 dni na klíčenie. Takto sa určuje približný dátum výsevu semien na záhon.

Pomocou metódy odpočítavania každý pestovateľ zeleniny určí, kedy má vysadiť prvé sadenice skorých uhoriek. Poznajte možnosti svojho skleníka, či ide o zemné alebo vzduchové vykurovanie a rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou v noci. Vyhradí 35 dní od určeného dňa výsadby a určí dátum výsevu semien. Možnosti mikroklímy pre skleníky sú rôzne. Vyhrievaný okruh na Sibíri sa začne už v marci, potom sa sadenice budú musieť pripravovať od februára. Uhorky sa vysádzajú v nevykurovaných polykarbonátových skleníkoch v moskovskej oblasti v máji. Skleník pod fóliou dostane teplomilné rastliny oveľa neskôr.

Z astrologickej tabuľky vyberte priaznivý deň na výsev uhoriek podľa lunárneho kalendára na rok 2021. Ak nie je uvedený žiadny deň, znamená to, že môžete sadiť, ale uhorka nedostane kozmickú energiu rastu.

Mesiac

2021

Dni výsadby

Zakázané dni

Február

2, 3, 4, 5, 13, 14, 17, 18, 19, 22, 23, 24

10, 11, 12,27

Marec

3, 4, 17, 18, 22, 23, 30, 31

12, 13, 14 28

apríl

8, 9, 14, 18, 19, 25, 26, 28

11, 12, 13, 27

Máj

5, 6, 7, 15, 16, 17, 22, 23, 24, 25

10, 11, 12, 26

Teraz si vyberte deň výsadby, pripravte si do tohto času semená, výsadbový substrát a nádoby na sadenice.

Príprava nádob na sadenice

Výber šálok závisí od veľkosti parapetu a schopnosti zabezpečiť pre kríky správnu mikroklímu. Pre každú rastlinu vyhraďte nádobu s objemom najmenej 0,5 l. Na dne by mali byť otvory, zásobník.

Výber:

 1. PP jednorazové poháre.

 2. Rezané PET fľaše – 1l.

 3. Rašelinové tablety s výškou 8 mm.

 4. Prvé 2-3 týždne pestujte v pilinách s presadením do zeme.

 5. Použitie rašelinových kvetináčov vložených do zásobníka na piliny.

Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody. Z fyziologického hľadiska je bezpečnejšie používať rašelinové pelety.

Príprava pôdy

Pestovanie uhoriek: kedy a ako vysievať skleníkové a škôlkarské sadenice

Dobré sadenice sa dajú pestovať v ľahkom, priedušnom a zdravom substráte. Ako drenáž použite škrupiny, keramzit, kamienky alebo vermikulit.

Nemáte komponenty na prípravu substrátu pre sadenice – vyberte si zeminu Gumimax alebo Hera. Týždeň pred výsevom ho zohrejte a použite horúci silný roztok manganistanu.

Najľahšie zloženie sa získava z rovnakých dielov pôdy z brezových listov, drnovej pôdy, starých hnedých pilín, humusu, premytého hrubého piesku. Pripravené komponenty z jesene by mali byť mrazené. Po získaní zmesi pridajte Fitosporín-M v roztoku, Trichodermin alebo prípravky z neho. Môžete posypať tmavým, horúcim roztokom manganistanu draselného. Zmes po jednom dni obohacujte v množstve 10 kg:

 1. Síran draselný – 1 h..

 2. Močovina – 1 h..

 3. Drevený popol – 1 šálka 200 ml.

 4. Superfosfát – 1 škatuľka zápaliek.

Pôdu dôkladne premiešajte, navlhčite a nechajte ju niekoľko dní odstáť, aby sa vyrovnalo zloženie a rozmnožila sa prospešná mikroflóra.

V deň výsadby nalejte zmes do šálok, ponechajte 2-3 cm výšku, zalejte. Namáčacie tablety. V strede urobte ceruzkou 1,5 až 2 cm priehlbinu, do stredu vložte semeno, zasypte ho. Zakryte fóliou. Odstráňte kryt na 3. deň, keď sadenice vypučí.

Príprava semien na výsev

Semená sú odrodové, hybridné a domáce. Vyberte si zo svojich zásob staré odrody – mali by byť 3-4 roky staré. Čerstvo vysadené rastliny budú mať veľa prázdnych rastlín. Nepoužívajte na F1 partenokarpické rastliny.

Semená hybridných uhoriek už boli dezinfikované očkovaním, ošetrením plazmou a boli chránené v semenárskej stanici, ako je uvedené na obale. Mali by sa vysievať suché.

Všetky ostatné je potrebné skontrolovať na klíčivosť, oddeliť a vytvrdiť. Pripravte si soľný roztok – lyžicu soli na liter, nalejte obsah vrecka do otvoru, po 10 minútach semená opláchnite zo dna a osušte ich. 3 dni pred výsevom ponorte semená na 15 minút do roztoku červeného mangánu, opláchnite, zabaľte do bavlnenej tkaniny a nechajte 3 dni v najchladnejšej časti chladničky. Vysejte jemne, rozdeľte do šálok na rebrá.

Starostlivosť o sadenice

Sadenice sa objavili, teraz je najdôležitejšie zabrániť vytrhávaniu stoniek. Znížte nočnú teplotu o 2-3 dni na +15 °C 0 . Na tento účel umiestnite sadenice na noc na chladné miesto bez prievanu. Korene sa musia udržiavať v teple. Po úplnom otvorení listene je teplotný režim 20-23 pre klíčky je optimálna. Zvlhčovač vzduchu alebo odparovač na radiátore zabezpečuje potrebnú relatívnu vlhkosť 60-80 %.

Pri dodržaní týchto 3 zásad sa sadenice budú vyvíjať perfektne:

 1. teplotno-vlhkostný režim;

 2. osvetlenie;

 3. Voda.

Ako zabrániť vyťahovaniu sadeníc

Ak sa nedodržia podmienky pestovania, stonky sadeníc sa pretiahnu, budú vyzerať matne a objavenie pravých listov sa oneskorí. Ale nie nadarmo sme nechali úroveň zeme nižšiu o 2-3 cm. Je tu miesto, kde môžete nasypať čistý kalcinovaný piesok, v ktorom vyrastú adventívne korene.

Odstráňte zjavné rušivé faktory.

 1. Skontrolujte, či je pôda v pohári teplá. Možno ťahá za studena z parapetu a korene nefungujú.

 2. Slnko sa k nim dostáva len zriedkavo – fit fitolampy, upevnite reflexné zrkadlá a zabezpečte dodatočné svetlo, aby rastliny mali 12 hodín svetla denne.

 3. Teplota v miestnosti je príliš vysoká a vzduch je príliš suchý – možno ju znížiť úpravou zdroja tepla alebo prikrytím vlhkou plachtou.

 4. Príliš časté zalievanie neperlivou vodou pri teplote nižšej ako 25 . Pod koreň dajte trochu piesku, aby ste odčerpali prebytočnú vlhkosť – nie je ďaleko od čiernej nohy.

 5. Zasadené v škrupinách – príliš stiesnené kvetináče pre silnú rastlinu. Koreňový systém nemá priestor na rast.

Rastliny uhoriek v centrálne vykurovaných bytoch majú takmer vždy potenciál vyčnievať až k listom listnáča. Predchádzajte tomu všetkými prostriedkami vopred.

Otužovanie sadeníc pred výsadbou

Pestovanie uhoriek: Kedy a ako používať skleník a semená škôlky

Týždeň pred výsadbou by sa mali sadenice uhoriek otužovať. Počas tohto obdobia sa rastlina môže na jeden deň preniesť do skleníka, aby sa zatienila pred ostrým slnkom, alebo sa môže umiestniť na balkón. Na začiatku by mala byť teplota aspoň 14-16 stupňov Celzia. Začnite s jednou hodinou vo vzduchu. Ak sa v posledných dňoch neočakávajú mrazy, kríky môžete nechať cez noc vonku.

Snažte sa pestovať zdravé sadenice a nemilosrdne vyraďte choré rastliny. Ak mladú uhorku napadne hniloba v miestnosti, v skleníku alebo pařenisku neprežije.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: