Pokyny na výsadbu hortenzií na jar – starostlivosť o rastliny, boj proti chorobám

Hortenzie boli do Európy introdukované začiatkom 19. storočia. V gréčtine znamená „nádoba s vodou“, čo znamená, že plodina má rada vlhkosť. Hortenzie sú trvalky so žiarivými, veľkými kvetmi a bohatými listami. Veľké zväzky z drobných kvetov v ružovej, lila, modrej, fialovej farbe.

Pravidlá výsadby hortenzií na jar - starostlivosť o rastliny, kontrola chorôb

Druhy hortenzií

Pred kúpou by ste mali preskúmať vlastnosti odrôd, pretože všetky majú odlišné požiadavky na pestovanie.

Veľkolisté

Hortenzia veľkolistá sa často nazýva záhradná hortenzia. Odrody hortenzií, ktoré možno pestovať v kvetináčoch. Sú pekným doplnkom terasy alebo balkóna. Krík má husté, jasne zelené listy. Keďže nové výhonky sú bylinné, rastlina nie je odolná voči mrazu. Farba kvetov závisí od hodnoty pH pôdy.

Panikulum

Prírodná forma rastie ako ker. Rastliny môžu dorásť do výšky 2-5 m. Na jednom mieste môže hortenzia pomponium rásť až 40 rokov. Mladé výhonky rýchlo zdrevnatejú, čo zvyšuje odolnosť proti mrazu. Pyramídové kvetenstvo sa v plnej kráse otvára až koncom augusta. Kvety sú najprv zelenkasté, potom sa zmenia na biele, na jeseň zružovejú a potom sa ružová farba jemne zmení na tehlovú. Na konci kvitnutia sa kvetenstvo vráti k zelenkavej farbe.

Hortenzie

Rozšírený ker s výškou 1 až 3 m; stal sa pevnou súčasťou záhradnej dekorácie. Kvety kvitnú len na výhonkoch aktuálneho roka. Kvety sú na začiatku kvitnutia zelenkavé, časom sa zmenia na krémové alebo ružové.

Výsadba hortenzií na jar

Výsadba hortenzií na jar - starostlivosť o rastliny, boj proti chorobám

Rastlinu s vynikajúcimi kvetmi možno množiť odrezkami, odrezkami a delením kríkov. Rýchle spôsoby, ako skrášliť záhradu pestrofarebnými vankúšikmi hortenzie. Rastlinu je samozrejme možné vypestovať zo semien, ale je to príliš pracné a na kvety si budete musieť dlho počkať.

Čas výsadby hortenzií

Moskovská oblasť, Sibír a Ural sú severné oblasti s chladným podnebím, preto by sa hortenzie mali vysádzať na jar.

Jesenná výsadba je možná v južných oblastiach Kubáne a Krasnodarského kraja.

Načasovanie je veľmi dôležité, pretože sadenice majú dostatok času na zakorenenie pred príchodom zimy.

Na jar, v apríli (termín v máji), sa odporúča výsadba na trvalé miesto.

Výber správneho miesta

Hortenzie neznášajú plné slnko, ale nemôžu žiť v tieni. Optimálne umiestnenie: Slnečné svetlo ráno a večer, popoludní tieň.

Rastlina potrebuje veľa vody.

Pri výsadbe hortenzií vedľa ciest v záhrade ich vysádzajte aspoň 1 m od cesty. Ak sa tieto rady nebudú dodržiavať, môže sa stať, že v budúcnosti bude potrebné výhonky z cesty odstrániť, aby sa po nich dalo chodiť.

Príprava substrátu a výsadbovej jamy

V závislosti od veľkosti rastliny a koreňového balu sa vyberie veľkosť výsadbovej jamy. Pri kopaní nezabúdajte, že jamu bude ešte potrebné vyplniť ďalšími živinami.

Pozor!

Pre mladé rastliny stačí výsadbová jama s rozmermi 30×30 cm, pre staršie rastliny by mala byť jama s rozmermi 50×50 cm.

pH pôdy by malo byť 5,5, rastlina znesie maximálne 6,2 pH. Na okyslenie pôdy sa do nej pridáva vrchná rašelina alebo hnedé ihličie, piliny z ihličnatých stromov.

Okrem organických hnojív sa pôda hnojí aj minerálnymi prvkami – 30 gramov síranovej potaše a 75 gramov superfosfátu.

Pozor!Nemiešajte pôdu s dreveným popolom, dolomitom, vápnom, pretože to vedie k úplnej dezoxidácii pôdy.

Výsadba hortenzie v zemi

Pri výsadbe vo vonkajšom prostredí je potrebné dodržiavať určité pravidlá.

 1. Najprv si vyberte vhodné miesto.

 2. Vykopte jamu na výsadbu, pohnojte ju organickým a minerálnym materiálom.

 3. Otvorený koreňový systém si vyžaduje malý kopček pôdy, uzavretý systém takýto kopček nepotrebuje.

 4. Rastlina by sa mala umiestniť na vyvýšenú polohu a koreňový systém by sa mal narovnať.

 5. Výsadbovú jamu vyplňte až po vrch, pričom koreňový krčok zakryte približne 3 cm. Nie viac ako to, pretože by mohlo dôjsť k hnilobe na báze stoniek. Po výsadbe by sa mala pôda okolo kríka zhutniť.

 6. Zálievka by mala byť rovnomerná na všetkých stranách kríka, s dostatočným množstvom vody.

 7. Ak sa pôda príliš usadí, je potrebné pridať živnú zmes. Po zalievaní sa pôda usadí, vyplní prípadné dutiny a odstráni vzduch.

 8. Mulčovanie v koreňovej zóne – primiešajte rašelinu, piliny alebo borovicovú kôru. Vďaka mulču zostáva pôda dlho vlhká. Dochádza aj k prirodzenému okysľovaniu.

 9. Pri výsadbe by mali byť vrcholy zastrihnuté čo najnižšie. Rastlina sa tak rýchlejšie prispôsobí novým podmienkam.

Ak je vysadených niekoľko rastlín, vzdialenosť medzi nimi by nemala byť menšia ako 1 m.

Starostlivosť o hortenzie v záhrade

Pravidlá výsadby hortenzií na jar - starostlivosť o rastliny, boj proti chorobám

Aby ste sa mohli tešiť z krásy veľkých kvetenstiev, je potrebné dodržiavať základné pestovateľské postupy: zalievanie, hnojenie, korunkovanie, ochrana proti škodcom a chorobám a prikrývanie na zimu. Nevyhnutné je aj kyprenie pôdy.

Zalievanie

V Japonsku sú známe ako hortenzie túžiace po vode. Hortenzie majú veľmi rady vodu, preto by nemali v lete chradnúť bez vody. Aby ste znížili odparovanie, mulčujte okolo rastliny. Frekvencia zalievania: V teplých obdobiach 2 až 3-krát týždenne, v ostatných obdobiach raz týždenne.

Hnojenie

Mladá rastlina zasadená do úrodnej pôdy s vhodnou kyslosťou nepotrebuje hnojivo. Nedostatok organických alebo minerálnych látok možno rozpoznať podľa listov a kvetov. Listy žltnú, kvety sú drobné a kvetenstvo malé.

Výsadba hortenzie by sa mala uskutočniť v 4 krokoch:

 1. Na začiatku jari musí rastlina vytvoriť dobrú zelenú hmotu, takže sa odporúča hnojiť hnojivami obsahujúcimi dusík, pridať fosfor a draslík.

 2. Hneď ako sa začnú tvoriť púčiky, je čas na druhé hnojenie. V tomto období potrebuje ker vysoký obsah fosforu a draslíka.

 3. V lete, keď je kvitnutie na vrchole, prihnojujte draslíkom a fosforom.

 4. Po odkvitnutí hortenzie použite síran draselný a superfosfát. Štvrté oplodnenie pripadá na koniec augusta.

Vďaka včasnej aplikácii hnojív vás hortenzie potešia sviežimi kvetmi a naberú silu dobre prečkať chladné obdobie a kvitnúť v ďalšej sezóne.

Všimnite si tiež!Hnojivá pre hortenzie sú k dispozícii u špecializovaných predajcov.

Zviazať

Hortenzie je potrebné viazať. Má mohutný vzrast s mohutnými, široko rozprestierajúcimi sa výhonkami. Ak nie sú pripevnené k stĺpu, konáre sa pod vplyvom vetra odlomia. Ak sa majú vysádzať stromčekovité rastliny, možno ich okamžite podoprieť, aby sa neskôr netraumatizoval koreňový systém.

Choroby a škodcovia

Hortenzie na jar - starostlivosť o rastlinu, boj proti chorobám

Pozoruhodné je, že plodina sama bojuje proti invázii nezvaných hostí, pretože je imúnna. Niekedy však musíte rastlinám pomôcť.

Pestovanie v príliš zásaditej pôde spôsobuje, že hortenzie sú náchylné na napadnutie, napríklad na chlorózu. Listové čepele zosvetľujú, na povrchu sa objavujú nepravidelné škvrny, vaječníky sú plytké a listy opadávajú. Exit – rastlina potrebuje železo. Mnohí odporúčajú zatĺkať klince do pôdy. Tento prístup však nemá vždy pozitívny účinok. Odporúča sa použiť roztok na báze síranu železitého, vitriolu železa. Krík sa v krátkom čase zregeneruje.

Pri príliš hustej výsadbe alebo v zle vetraných podmienkach vzniká gaučová tráva s plesňou. Odporúčame použiť Topaz na výsadbu.

Ak mšice napadnú ker, možno ho ošetriť prípravkom Actellic alebo Fitoverm.

Prerezávanie a príprava hortenzií na zimu

Ak sa kríky hortenzie nezarezávajú, nie sú správne orezané. V treťom roku po výsadbe pokračujte v tvarovaní. Výhonky zastrihávajte najlepšie skoro na jar, koncom marca alebo začiatkom apríla. Toto ošetrenie sa môže vykonať aj na jeseň, v septembri.

Veľkolisté hortenzie by mali byť v zime vždy zakryté, pretože sú menej odolné voči mrazu ako iné odrody. Ružové hortenzie a stromkové hortenzie nie je potrebné v zime prikrývať.

Zakrývanie veľkolistých hortenzií (Gardénií)

 1. Po odstránení kvetenstiev a zozbieraní listov sa výhonky opatrne zviažu a zastrčia do zeme. Aby sa výhonky nedotýkali studenej zeme, musia byť umiestnené na štíte. Na opravu sa používa reťazec.

 2. Hromady lístia, zeminy a pilín na vrchole kríka. Predtým zakryte krík netkaným materiálom. Týmto spôsobom je možné vytvoriť pohodlné podmienky na prezimovanie rastliny: výhonky sa nedostanú do kontaktu s mokrou, vlhkou a špinavou pôdou.

 3. Následne by sa mala na konštrukciu nalepiť a upevniť fólia, aby sa zabránilo jej odfúknutiu vetrom. V kryte bude potrebné ponechať niekoľko otvorov na vytvorenie možnosti vetrania. Pri veľkých mrazoch sú tieto otvory uzavreté.

Ak počas zimy nesneží, položte na kríky chrastie, a ak napadne sneh, prihoďte ho na vrch kríkov.

Oprava farby hortenzie: ružové alebo modré kvety

Ak chcete dodať kvetom hortenzie rôzne farby, hnojte rastlinu hliníkom. Na tento účel sa používa:

 1. Vrchná rašelina;

 2. absolvent;

 3. kyselina citrónová;

 4. Hlinitý oxid hlinitý.

Farbu kvetenstiev môžete zmeniť hnojením hortenzie dúhovej alebo modrej.

Na získanie ružových odtieňov sa do pôdy pridáva zmes vápna a popola.

Slovo rady!Ak hnojíte len jednu stranu kríka, uvidíte na jednej rastline kvitnúť fialové, modré a ružové trsy.

Upozorňujeme, že hnojenie hortenzií, ktoré mení farbu, sa musí vykonávať postupne, inak kríky usmrtí.

Každý typ hortenzie, či už je to hortenzia s lupeňmi, latami alebo listami, môže vytvoriť krásny záhradný výjav. Ak vás krása zaujala a chcete chovať veľa odrôd, je vhodné preštudovať podmienky, ktoré bude potrebné kvetom poskytnúť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: