Pravidlá výsadby a pestovania

Červená repa, zeleninová plodina – základná súčasť potravinového koša – je zdrojom vitamínov a stopových prvkov. Celosvetovo sa pestujú skoré, stredne skoré a neskoré odrody. Aby ste mohli pestovať rovnomerné a dlhotrvajúce koreňové plodiny, musíte dodržiavať tieto klimaticky špecifické pravidlá pestovania.

Pravidlá výsadby a pestovania

Metódy a podmienky pestovania cukrovej repy v rôznych regiónoch. Výber odrôd

Červená repa pestovaná na komerčných a súkromných farmách. Pri výbere medzi výsevom sadeníc, ozimným výsevom alebo jarným výsevom by sme mali brať do úvahy buď skorý zber úrody, alebo krátke leto, ktoré im príroda dopriala.

V strednej časti krajiny môžete pri použití zimného a konvenčného výsevu získať úrodu na letný predaj a zimné skladovanie. Metóda rozmnožovania prináša skorú zelenú farbu po výsadbe do vyhriatej pôdy, keď nehrozí riziko mrazu. V južnom a strednom Rusku sa zimná výsadba uskutočňuje od konca júna.

V regiónoch so skorým nástupom jari zasejte do teplej pôdy od polovice marca. V strednom pásme sa repa vysádza v polovici mája, na Sibíri a na Urale – začiatkom júna. Pôda by sa mala zahriať na 8-10 stupňov. Veľký vplyv na rýchlosť klíčenia semien má teplota vzduchu:

 1. T +5 – Hortenzie vyklíčili za 15 dní;

 2. T +10 – repa vyklíči za 10 dní;

 3. T +15 – počkajte na sadenice po 5 dňoch

 4. T18 – klíčenie sa objaví do 3-4 dní.

Výber odrôd uvoľnených alebo odporúčaných na výsev v konkrétnom regióne je dôležitý. Čas dozrievania koreňovej repy 80 – 130 dní. Existujú nové a rokmi overené odrody, ktoré ponúkajú zaručený a stabilný výnos okopanín.

Pre stredný pás a drsnejšie klimatické podmienky vyberte odrody:

 1. Valento.

 2. Červený ľad.

 3. Mashenka.

 4. Zazimovanie.

 5. Sibírsky.

Nenáročný Cylindra, Pablo, Egypťan, Bravo.

Veľmi sladké koreňové plodiny v odrodách neporovnateľné, Mulatto, Mona, Beard. Šľachtitelia vytvorili semená s jedným stonkom, nie je potrebné riediť klíčky z viacstonkových kapustovitých rastlín.

Príprava semien

Pravidlá výsadby a pestovania

Na maloobchodný predaj sú k dispozícii osivá, ktoré boli pred výsevom očkované, ošetrené plazmou proti chorobám. Ak je na obale uvedené „Semená nepotrebujú predsejbovú prípravu“, mali by sa vysievať suché.

Všetko, čo bolo kúpené náhodne a zostalo z predchádzajúcich rokov, by sa malo skontrolovať a ošetriť.

 1. Oddeľovanie zrniek od plev v slanom roztoku. Všetky suché jadrá a zvyšky plávajúce na povrchu by sa mali po niekoľkých minútach vypustiť a zvyšný sadivový materiál by sa mal nasoliť a vysušiť.

 2. Semená namočte na niekoľko hodín do ružovkastého roztoku mangánu, aby sa dekontaminovali.

 3. Okamžite, bez umývania hľúz, ktoré sa podrobujú kaleniu, striedavo klesajú na hodinu do horúcej (45-50) a na hodinu do studenej vody, pričom operáciu niekoľkokrát zopakujte.

 4. Deň pred výsadbou sa hľuzy môžu namočiť na 4 hodiny do jedného z nasledujúcich stimulátorov: šťava z aloe, Epin, Zircon. Dôkladne ich opláchnite a položte na vlhkú podložku na teplé miesto, aby napučali.

Pozor!Pri zimnom výseve stačí skontrolovať klíčivosť a dezinfikovať.

Pred jarnou výsadbou na záhon alebo do nádoby môžu semená vyklíčiť v teple tak, že sa vložia do vlhkej tkaniny. Takto je lepšie vidieť aktivitu sadeníc a klíčky sa objavia rýchlejšie..

Pravidlá pestovania a zakoreňovania repy

Na výsev si pripravte substrát z hotovej pôdy na sadenice a biohumusu v rovnakom pomere. Semená by sa mali umiestniť do pohárov alebo vopred zhutnených kaziet. Veľkosť nádoby 0,2 l, výška 5 cm. 1 semeno vložte do napojenej jamky, prikryte substrátom.

Tácku s jednotlivými bunkami prikryte fóliou a dajte na 3-4 dni na teplé a tmavé miesto, aby vyklíčili. V týchto podmienkach, s miernym zvlhčením substrátu, počkajte na plné klíčky. Sadenice umiestnite na svetlé okno s teplotou 15-18 stupňov. Po objavení dvoch pravých listov sú sadenice pripravené na zakorenenie v zemi.

Vyberte si zamračený alebo daždivý deň. Vonkajšia teplota 15-18 C, pôda zahriata na 8-10 stupňov. Červenú repu opatrne preneste z nádoby do pôdy, do nasiaknutej zeminy.

Pokyny krok za krokom na zakorenenie klíčkov repy:

 1. Pripravte jamky s dobre vyvinutou pôdou tak, aby boli korene umiestnené voľne, bez ohýbania, zalejte pôdu pred a po výsadbe.

 2. Vzdialenosť medzi otvormi je 10-20 cm v závislosti od veľkosti budúcej repy.

 3. Počas teplých dní červenú repu denne zalievajte, zatieňujte ju strieškou.

Po týždni sa objavia nové listy, sadenice sa zakorenili, záhon zalievajte raz týždenne. Nezabudnite uvoľniť a vypleťte burinu.

Požiadavky na úrodnosť pôdy

Pravidlá výsadby a pestovania červenej repy

Príprava pôdy pre repu na slnečnej lúke. Mierne zatienenie je povolené, ale polovica dňa by mala byť nad rastlinami slnečná. Zelenina nemá rada stojatú vodu, záhon je lepšie urobiť vysoký. Kapusta by nemala byť predchodcom červenej repy a nemala by byť jej susedom. Nie je žiaduce používať lôžko po mrkve – vzali zložky, ktoré sú užitočné pre repu.

Pôda musí byť nekyslá, drobivá, s dostatkom humusu a minerálov. Kyslosť sa odstraňuje na jeseň vápnením. Na jar aplikujte chlorid draselný na 1 m2 pod hlboké kopanie:

 1. Síran amónny – 20-30 g;

 2. Chlorid draselný – 10-15 g;

 3. Superfosfát – 20-40 g;

 4. Dusičnan amónny – 15-20 gramov.

Do ílovitej pôdy pridajte kompost, piesok a rašelinu a dôkladne ich premiešajte. Do piesočnatej pôdy pridajte kompost. Kyslosť pôdy možno znížiť čiastočnou aplikáciou popola z pece – repa ho prijíma vo všetkých fázach rastu.

Vykopanie záhonu do hĺbky 25 cm vytvorí pre korene voľnú priepustnú vrstvu. Repa rastie lepšie na vysokých hrebeňoch, 45 cm širokých v dvoch radoch pozdĺž okrajov.

Na jar ich zasejte semenami

Do teplého, pripraveného záhonu možno zasiať suché, napučané alebo naklíčené semená červenej repy. V chladnom počasí – len suché. Povrch záhonu sa vyznačí 2-3 cm hlbokými brázdami vzdialenými od seba 25 cm. Zvlhčujte pôdu. Semená rozmiestnite každých 4-10 cm. Na vrch sa nasype prášok s popolom, potom sa opäť zasype zeminou a popolom. Výsadbu zavlažujte a mulčujte pilinami a chráňte ju pred vysychaním.

Vzdialenosť medzi semenami by sa mala odvíjať od veľkosti budúcej repy. Vzdialenosť medzi rastlinami sa zväčšuje riedením – prvá úroda zelených zväzkov.

Zimný výsev

Červená repa sa vysieva do vysokých hrebienkov so suchými semenami. Presné načasovanie je dôležité, aby semená prešli procesom zimnej stratifikácie a stali sa mimoriadne odolnými.

V novembri umiestnite hľuzy do 4-6 cm hlbokých brázd v pôde pripravenej s hnojivom. Prikryte lôžko 2 cm zeminy, prikryte mulčovaním.

Udržujte semená v zemi, kým na jar nepríde priaznivé počasie. Sadenice sa nebojí mrazu a rýchlo priberajú. Prvá vitamínová zelenina bude hotová koncom júna. V júli alebo začiatkom augusta odstráňte koreňové plodiny na spracovanie. Nevhodné na skladovanie.

Starostlivosť, zavlažovanie a hnojenie

Pravidlá výsadby a pestovania červenej repy

Starostlivosť o oziminy a jarné plodiny je rovnaká. Červená repa rastie v mierne vlhkej pôde bez vysychania. Preto by sa mali rastliny pravidelne kypriť a mulčovať, kým sa nezavŕši odnož. Najlepším zavlažovaním je kropenie. Pred prvým prerezávaním pôdu často, ale mierne zvlhčujte. Nadmerná vlhkosť vedie k plesňovým ochoreniam. Po zriedení sa zvyšuje potreba vody. Lôžko by malo byť namočené do hĺbky 15 – 20 cm. Približne 20-30 litrov vody na 1 m2 naraz. Keď repa rastie, zalievajte ju častejšie. Hnojenie vlhkou pôdou. Ak nie je dostatok vody, hlávky repy budú malé a hrubé.

Počas rastu repa potrebuje koreňovú a listovú výživu. Rastlina sa rada zavlažuje slabým soľným roztokom zo zavlažovacej kanvice. Zrieďte 1-2 polievkové lyžice. . Do vedra s vodou pridajte kuchynskú soľ a listy zalievajte, keď sú plody veľké ako vlašský orech a 2 týždne pred zberom. Červená repa bude sladšia.

Po zriedení potrebuje repa organickú výživu. Do brázd vytvorených vo vzdialenosti 5 cm od ružice stoniek je potrebné aplikovať nálev z kravského hnoja (1:8) alebo hydinového hnoja (1:12) v množstve 1 liter na 1 m2.

Po dvoch týždňoch potrebuje repa viac fosforu a draslíka. Pred zatvorením koruny posypte pôdu popolom pred zalievaním v množstve 1 šálka na 1,5 m2. Po odkornení posypte 30-40 g/m2 nitrofoskových granúl pod ornicou. Zároveň je potrebné koreňové plodiny prihnojiť listovým postrekom kyseliny boritej v množstve 10-20 g prášku na 10 litrov vody.

Koreňové plodiny určené na zimné skladovanie by sa mali zbierať pred príchodom mrazov.

Choroby a škodcovia

Výnos okopanín a ich skladovateľnosť v zimnom období sa znižuje, ak rastlina počas vegetácie ochorie alebo ju napadne hmyz.

Odborníci sa domnievajú, že hlavnou príčinou všetkých problémov je nedodržiavanie agrotechnických požiadaviek na plodiny, ako aj neplnenie ochranných opatrení. Choroby sa však dajú potlačiť hneď na začiatku a škodcovia sa dajú vyhnať alebo odstrániť.

Príznaky hlavných chorôb cukrovej repy a ako sa s nimi vysporiadať:

Choroby

Známky

Liečba

Fomosis

Žlté škvrny na listoch, šírenie, odumieranie pletív, hniloba koreňových plodín

Fondazol, aplikovať kyselinu boritú

Fusarium

Listy žltnú, strácajú svoju tuhosť, repa nerastie

Vápnenie a kyselina boritá. Odstráňte rastlinu.

Cerkosporóza

Škvrnitosť listov. Povrch škvrny je červený, zadná strana má sivý povlak

Hnojiť KCl, popolom, ošetrovať fungicídmi: XOM, Oxyhom, Kuproksat.

Choroba čiernych nôh

Postihuje sadenice v kyslej a studenej pôde; sadenice odumierajú

Žiadne ošetrenie, uvoľnite pôdu pod zvyšnými rastlinami.

Falošná múčnatka

Listy žltnú, krútia sa a odumierajú

Fungicídy obsahujúce meď, zmes Bordeaux.

Chorobám sa dá ľahšie predchádzať – do pôdy by sa mali pridávať ochranné biopreparáty, preventívne ošetrovať semená, foliárne aplikovať mikrohnojivá, kyselinu boritú, vápenný extrakt.

Mnohí hmyzí škodcovia tiež vyhľadávajú záhony s veľkými, šťavnatými listami. Najzákernejší škodca – mucha repná. Kladie vajíčka do blízkosti stoniek. Vylíhnuté larvy sa živia listami a môžu rastlinu zničiť. Mší sa zbavujeme ľudovými prostriedkami – umývame ich z listov mydlovou vodou a hlboko ich uvoľňujeme, čím hmyz posielame preč, odkiaľ nemôže uniknúť. Počas obdobia maximálneho nebezpečenstva používajte chemické prípravky: Iskra-Bio, Karbofos, Fitoverm a iné, odporúčané na ochranu proti škodcom.

Stiahnutie

Pestovanie červenej repy nie je náročné. Kúpte si zónované semená, pripravte si záhon na slnečnom mieste. Ak je pôda zdravá, semená sú dezinfikované a zalievanie je pravidelné, koreňové plodiny sa vám odvďačia dobrou úrodou.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: