Prerezávanie, starostlivosť a rozmnožovanie

Tento okrasný nenáročný ker sa azda najčastejšie používa pri úprave parkov, záhrad, verejných záhrad, materských škôl, nemocníc, ako aj súkromných domov, chát a iných rôznych objektov. Rôzne druhy a odrody spirea sú atraktívne pre svoje okrasné vlastnosti, odolnosť voči mrazu, dlhé obdobie kvitnutia a schopnosť znášať mestské podmienky.

Kým predtým bola základom tejto rastliny len Van Gutta (nazývaná aj „nevesta“), dnes sa môže pochváliť niekoľkými desiatkami druhov a odrôd. Farba kvetov súčasných ihličnanov sa mení od bielej po karmínovú. A sfarbenie listov sa mení od jasne zelenej po žltú. Líšia sa aj časom kvitnutia, veľkosťou a tvarom kvetenstiev.

Prerezávanie ihlíc

Výber miesta a výsadba

Hoci tento ker znesie aj ľahký tieň, najlepšie sa ukáže na dobrom slnečnom svetle. Miesto na výsadbu by sa preto malo vybrať na dobre osvetlenom mieste s priedušnou, výživnou pôdou.

Hĺbka jamy sa zvyčajne pohybuje od 0,4 do 0,5 až 0,6 m, Šírka a dĺžka priamo závisia od veľkosti koreňového systému sadenice (mali by byť o tretinu väčšie).

Keďže neznášajú nadmernú vlhkosť, na dno jamy sa musí nasypať drenáž vo výške 7-8 až 15 cm. Zvyčajne sú pokryté jemným štrkom, drveným kameňom alebo zmesou štrku a piesku.

Koreňový krčok sadenice (miesto, kde končia konáre a začínajú korene) je umiestnený tak, aby bol po vysadení, zalievaní a zmrštení pôdy na úrovni povrchu pôdy.

Starostlivosť

Ihlice zalievajte striedmo.Mladé kríky v prvých 3-4 rokoch okopávajtea starostlivo vytrhajte všetku burinu. Toto opatrenie sa vykonáva, keď oblasť zarastie a pôda sa zhutní. Po nakyprení sa odporúča pokryť plochu okolo rastliny vrstvou rašelinovej zeminy, humusu, pilín alebo pohánkových či slnečnicových šupiek. Jeho výška sa zvyčajne pohybuje od 5 do 7-10 cm. Mulčovanie udržiava vlhkosť, udržuje pôdu kyprú a skracuje čas potrebný na údržbu (menej časté zalievanie, menej pletia).

Hnojenie kríkov dvakrát za sezónu. Prvé živiny sa aplikujú na začiatku vegetačného obdobia. Vyberte si kompletné minerálne hnojivo (napr. Kemira universal „jar-leto“). Použite 100 až 110 až 120 gramov tohto hnojiva na 1 m2.

Druhé kŕmenie sa uskutoční v júni 10-20. Tentoraz kombinujte organické hnojivo (rozkladaný hnoj, humus) a fosforečnanovo-draselné hnojivo (superfosfát). Na 1 m2 5 až 10 gramov minerálneho hnojiva a 5 až 6 kg organického materiálu.

Niečo o zimnej odolnosti

Takmer všetky ihličnany sú veľmi odolné voči zime. Veľmi dobre znášajú drsné zimy v moskovskej oblasti a dokonca aj v severnejších oblastiach. Najodolnejšie voči mrazu sú trojlaločné, dubovité, sivé a stredné špirlice. Vydržia približne 40 až 45 stupňov Celzia v mraze. Kríky sú len málo poškodené alebo nie sú poškodené vôbec.

Ale duglaska, vŕbovka a Van – Gutta pri 40-50 stupňoch mrazu veľmi rýchlo hynú. Takéto nízke teploty sú však v strednej časti krajiny veľmi zriedkavé, takže zimný prístrešok nie je pre tieto druhy ako stvorený.

Aby sa zabránilo poškodeniu mladých špirál japonských, Bumalde, Nippon a bielo kvitnúcich, sú opatrne ohnuté do zeme, upevnené drevenými kolíkmi a potom veľkoryso pokryté opadaným lístím. Výška vrstvy sa môže pohybovať v rozmedzí 10 -12-15 cm.

Prerezávanie

Prerezávanie ihličia

Správne prerezávanie špirálJe dôležité vedieť, kedy kvitne. Všetky odrody a kultivary sa delia na skoré kvitnúce (máj až jún) a neskoré kvitnúce (druhá polovica leta).

Medzi skoro kvitnúce druhy patria Nippon, Van Gutta, stredne veľký, zubatý a dubový. Všetky tieto odrody kvitnú na konároch z predchádzajúceho roka, takže ich nie je potrebné každoročne strihať. Ak však chcete, aby bol krík menší alebo silnejší, trochu skráťte výhonky.

Silný rez týchto ihličnanov by sa mal vykonávať v 7. až 14. roku pestovania. Odteraz postupne odrezávajte staré konáre, aby ste stimulovali rast mladých výhonkov. Ak je potrebné obnoviť celý ker, všetky výhonky sa musia skrátiť takmer na základ.

Toto drastické prerezávanie spôsobí, že z koreňového kanála vyrastú spiace púčiky. Vyberte 5-7 najsilnejších a najlepšie vyvinutých mladých výhonkov a ostatné odstrihnite. Tie sa potom použijú na vytvorenie nového kríka. Zastrihávanie skoro na jar (marec/apríl).

Odstraňovanie zlomených, chorých a poškodených konárov počas celého vegetačného obdobia (tzv. hygienický rez).

Medzi neskoro kvitnúce druhy patrí biela, Boomaldeova, biela, vŕbová, japonská, brezová, Douglasova kvetnatá a Billiardova špirlica. Kvety týchto odrôd kvitnú na mladých vetvách v aktuálnom roku. Kvetenstvo rastie najmä na koncoch výhonkov.

Výhonky na týchto rastlinách by sa mali každý rok skrátiť na silné vyvinuté púčiky. Tenké a slabé konáre sa úplne odstránia. Silné prerezávanie spôsobuje tvorbu a rast silných výhonkov. Pri každom prerezávaní sa musia vyrezať staršie výhonky, ktoré postupne usychali od veku 4 rokov.

Hoci sa každá vetva dožíva 5 až 7 rokov, vo všeobecnosti sa považuje za dlhovekú, pretože z koreňov vždy vyrastú výhonky, ktoré môžu nahradiť staré výhonky.

Na pravidelné zmladzovanie sa spirea občas skráti až k úrovni pôdy (rezanie pahýľov). Aby sa zabránilo plytvaniu ich energie na tvorbu semien, včas odstráňte vyblednuté výhonky.

Je potrebné poznamenať, že neskoro kvitnúce ihlice sa dožívajú 15 – 20 rokov, po ktorých je potrebné ich v krajinných kompozíciách nahradiť.

Hovoriť o rozmnožovaní

4353453.jpg

Všetky odrody a kultivary Spirea okrem hybridov,Dobre sa rozmnožuje semenami, štepením a odrezkami (v lete a na jar).Mladé hybridné ihlice sa môžu rozmnožovať len vegetatívne, pretože len tak sa zachová plná výkonnosť rastliny.

Pripravte si nízke debničky alebo nádoby na výsev, ktoré by mali byť naplnené listnatým humusom alebo rašelinovou zeminou. Udržujte povrch pôdy dobre zvlhčený. Semená sa rovnomerne rozprestrú na povrch a pokryjú sa malou vrstvou ľahkej zeminy alebo jemnej rašeliny.

Prvé semenáčiky vyklíčia po 7-10 dňoch. Klíčivosť spirey sa pohybuje od 45-50 % do 100 %. Aby ste zabránili ich úhynu v dôsledku hubových ochorení, postriekajte ich fytosporínom alebo roztokom mangánu.

Po 2 – 3 mesiacoch sa sadenice vysadia do priepustnej, dostatočne vlhkej pôdy. Mladé rastliny pravidelne zalievajte, odstraňujte burinu a mulčujte ich listovým mulčom alebo rašelinou.

Rýchly vývoj kríkov sa začína v druhom roku. Kríky sa na svoje konečné miesto vysádzajú po 3-4 rokoch. Prvý nový ker kvitne 3 roky po vyklíčení výhonkov.

Odrezky pre skoro kvitnúce ihlice sa pripravujú od 1. do 5. júna a pre neskoro kvitnúce od 15. júna do začiatku júla. Odrezky by mali mať 4 až 5-6 internódií. Na zakorenenie je najvhodnejšia zmes vyvýšenej rašeliny a premytého riečneho piesku.

Pred výsadbou namočte odrezky na 12-16 hodín do roztoku kyseliny indolyloctovej. Po tomto ošetrení prakticky všetky odrezky zakorenia.

Dôležitým faktorom zakorenenia je aj vlhkosť pôdy a vzduchu, ktorá by sa mala udržiavať častým zavlažovaním alebo inštaláciou „umelej hmly“. Zakorenené odrezky sa na trvalé miesto prenesú až nasledujúcu jar.

Najjednoduchší a najpriamejší spôsob, ako získať nové kríky, je štepenie. Najnižšie konáre sa opatrne ohnú smerom k zemi, kde sa urobia plytké brázdy. Vetvy sa tam umiestnia, jemne sa upevnia kolíkmi, výhonky sa odrežú, zasypú zeminou a výdatne zalejú. Aby sa konáre zakorenili, musia sa počas vegetačného obdobia pravidelne zvlhčovať. S príchodom mrazov sa odrezky pokryjú silnou vrstvou listov. Plne zakorenené výhonky môžete vysadiť na jar nasledujúceho roka.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: