Starostlivosť o orchidey v kvetináčoch doma – starostlivosť, presádzanie, rozmnožovanie

Orchidey – najväčšia čeľaď jednoklíčnolistových rastlín. Vyskytujú sa na šiestich kontinentoch. Výnimka – Antarktída. V miernych oblastiach pestujte nadzemné druhy trvaliek s podzemnými oddenkami a hľuzami. Flóra orchideí je bohatšia v trópoch: pozostáva z epifytických rastlín, ktoré vyžadujú krátke obdobie sucha a veľké množstvo zrážok. V miernych zemepisných šírkach možno vhodnou starostlivosťou vytvoriť priaznivé podmienky pre rast obľúbených druhov so vzdušnými koreňmi (cattleya, miltonia, phalaenopsis) v interiéri.

Starostlivosť o orchideu v kvetináči doma - starostlivosť, presádzanie, rozmnožovanie

Podmienky pestovania

Podľa nášho názoru z prirodzených podmienok rastu epifytov vyplývajú ich osobitné požiadavky v kvetináči. Keďže sa vzdušné korene podieľajú na fotosyntéze, rastlina si musí starostlivo vybrať miesto a substrát. Hoci pôda by mala byť ľahká, mala by sa zohľadniť jej úloha ako opory pre epifyt.

Umiestnenie a osvetlenie

Keďže orchidey rastú v nižších častiach dažďového pralesa, potrebujú dostatok mäkkého svetla. Na zabezpečenie tohto stavu sa kvetináč umiestni na okenný parapet v blízkosti západného alebo severného okna. Ak je okno orientované na juh, na poludnie ho zatieňte pred slnečnými lúčmi ľahkými závesmi. V opačnom prípade sa môže spáliť, t. j. vzniknú hnedé škvrny. Ale nepreháňajte to, pretože svetlo hrá dôležitú úlohu vo výžive epifytov.

Ak je rastlina vystavená svetlu len z jedného smeru, postupne sa začne ohýbať. Kvetináč s orchideou by sa mal každé 2 týždne otáčať okolo vlastnej osi, aby sa zabezpečil symetrický rast. Výnimkou sú fázy pučania a kvitnutia. Rastlina v dôsledku stresu po zmene miesta môže opustiť kvety.

S príchodom zimy je veľmi málo slnečných dní – zabezpečte si dodatočné svetlo. Podľa nášho názoru sú žiarivky dobrou alternatívou. Ak je kvetináč v blízkosti okna orientovaného na sever, potrebuje tiež viac svetla. Počas zimy je dôležité, aby bola rastlina na teplom parapete, mimo studeného skla a bez prievanu.

Vlhkosť

Orchidey rastú pri vlhkosti 50-90 % v ich prirodzenom prostredí. Počas dňa môže byť hladina o niečo nižšia. V byte by sa však mala udržiavať príjemná hladina: pokles na 20-30 % môže viesť k vyschnutiu kvetu. Vyhnite sa však až 100 % vlhkosti vzduchu. Rastlina má problémy s prehrievaním, transportom živín do rôznych častí.

Na udržanie správnej úrovne vlhkosti sa kvetináč položí na vlhký kamienok a vedľa sa umiestni nádoba s vodou. Stacionárny zvlhčovač vzduchu je užitočný pre orchideu aj pre človeka. Pravidelne utierajte listy. Sú pokryté rastlinným sekrétom, ktorý v prírode zmyje dážď. Rastlina je lepkavá; ak sa neodstráni, mladé listy sa zlepia a nemusia sa rozvinúť. Rastlina by sa nemala postrekovať, pretože voda v dutinách môže vyvolať ochorenie.

Je však dobré orchideu osprchovať. Aplikácia vody pomáha odstrániť nečistoty a prach z listov. Ošetrujte 1-4 krát mesačne, v závislosti od znečistenia. Najdôležitejšie je odstrániť všetky kvapky, ktoré sa po sprche dostanú do pazúch listov, aby sa nepoškodil rastový bod.

Teplota

V prirodzenom prostredí existuje priama súvislosť medzi svetlom a teplotou – rýchlosťou fotosyntézy a spotrebou živín. V prírode však slnečné lúče zohrievajú vzduch. Pri vysokých izbových teplotách orchidea spotrebuje veľa cukrov, ktoré sa kvôli nedostatku svetla nemôžu fotosyntetizovať. Aby ste predišli problémom a prípadnej smrti, je dôležité dodržiavať optimálne hodnoty. Najvhodnejšie teploty pre rôzne druhy orchideí:

 1. „teplá“ – 25-15 °C;

 2. „Poslednú vrstvu tvorí jemná kôra zmiešaná s drveným machom. Vrstva kôry je umiestnená v miernom prostredí s teplotou 22 – 12 °C;

 3. „Studená“ teplota je 14 – 5 °C.

Maximálna hodnota zodpovedá príjemnej teplote počas letného dňa. A minimálne počas zimnej noci.

Dôležité!

Na kompenzáciu nedostatku svetla a na spomalenie dýchania rastliny s cieľom zachovať živiny je vhodné umožniť, aby sa teplotné gradienty medzi dňom a nocou počas dňa.

Kvetináč a substrát

Pre orchidey sú vhodné hlinené aj plastové nádoby. Každá z nich má svoje nevýhody a výhody. Napríklad hlinené hrnce sú priepustné pre vzduch a ťažké – poskytujú dobrú oporu. Ak sa však korene aktívne podieľajú na fotosyntéze – ako v prípade phalaenopsisov – nádoba musí byť priehľadná. Vtedy sa uprednostňuje plast.

Hlavnou živnou zložkou substrátu je mach.Príklad zostavenia zmesi živín:

 1. Pred výsadbou namočte borovicovú orchideu na dva dni do čerstvej vody, aby napučala.

 2. V kvetináči vytvorte drenážnu vrstvu z keramzitu alebo malých kúskov polystyrénu.

 3. Na vrch položte hrubú kôru.

 4. Poslednú vrstvu tvorí jemná zmes kôry s drveným machom.

Starostlivosť o orchideu v kvetináči

O rastlinu by sa malo riadne starať, aby nepretržite kvitla. Okrem optimálnych podmienok chovu je pre zachovanie zdravia orchideí potrebná aj pravidelná zálievka, vyvážená strava a dobré fytosanitárne podmienky.

Zalievanie

Starostlivosť o orchideu v kvetináči doma - starostlivosť, presádzanie, rozmnožovanie

Orchidea má vzdušné korene, ktoré potrebujú kyslík. Korene získavajú vlhkosť z tohto prirodzeného prostredia. Ale v kvetináči ju treba zalievať. Nezalievajte dlho, inak by sa rastlina udusila a prestala dýchať. Signál na zavlažovanie je, keď korene presvitajú, čo znamená, že sú suché.

Najbežnejším spôsobom zalievania je umiestnenie kvetináča do plytkej nádoby s vodou. Používajte mäkkú vodu – bez kovových a slaných nečistôt. Vysoká koncentrácia týchto látok vedie k sčernaniu končekov listov, ich predčasnému žltnutiu. Cattleya má nekrózu výhonkov. Optimálna kyslosť vody je 5,0 až 6,0.

Výživa

Orchidey v kultúre s nízkymi nárokmi na minerály. Najlepšie je úplne sa vyhnúť hnojivu, pretože epifyty neznášajú koncentrácie soli. Dôležité je zasadiť rastlinu do výživného substrátu. Mali by sa pridať listy papradia, rašelina a mach.

Ak je substrát chudobný, je potrebné orchidey vyživovať. Maximálna koncentrácia soli je však 1,0 až 2,0 g/l. Phalaenopsisy sú počas aktívnej vegetácie najodolnejšie; Paphiopedilums sú najmenej odolné. Môžu sa používať len roztoky hnojív. Žiadne sypanie tuhých hnojív na substrát.

Chráňte rastlinu pred škodcami a chorobami

Ak nie sú splnené podmienky pestovania, dochádza k rozvoju patogénov. Medzi najčastejšie patria:

 1. Fusarium– Príliš veľa vlhkosti môže vyvolať vznik ochorenia. Nedá sa liečiť. Zničte napadnuté rastliny, aby ste zabránili šíreniu infekcie.

 2. Rot– plesňové ochorenia spôsobené nadmerným zavlažovaním substrátu. Na ošetrenie sa rastlina dvakrát postrieka fungicídom obsahujúcim meď. Interval medzi ošetreniami je 10 dní.

 3. Kopřivy– sa objaví ako veľké škvrny. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné kontrolovať teplotu a systematicky vetrať miestnosť, v ktorej sa orchidea nachádza.

 4. Botrytis– Kvety sú postihnuté. Normalizujte úroveň vlhkosti a umožnite voľnú cirkuláciu vzduchu, aby ste zastavili rozvoj.

Okrem chorôb sú rastliny náchylné aj na škodcov, ako sú múčnatky, tripsy, roztoče a pavúky.

Dôležité!

Na ochranu proti škodcom ošetrite rastliny systémovým insekticídom alebo kontaktným insekticídom v závislosti od druhu hmyzu. Postrek vo vonkajšom prostredí.

Presádzanie

Starostlivosť o orchideu v kvetináči doma - starostlivosť, presádzanie, rozmnožovanie

Dôvodov na presádzanie je niekoľko: strata priepustnosti substrátu pre vzduch, korene vyrastajúce z drenážnych otvorov kvetináča.Najlepší čas na to je po odkvitnutí. Pokyn:

 1. Vezmite si hrniec s väčším priemerom.

 2. Dno hrnca vysušte kúskami polystyrénu.

 3. Vyberte orchideu zo starého kvetináča.

 4. Zvyšné dutiny sa vyplnia čerstvým substrátom.

Ak je jediným problémom estetika prepravnej nádoby, kvitnúcu rastlinu nie je potrebné po zakúpení presádzať. Existuje však niekoľko situácií, v ktorých odklad nie je povolený. Jedným z nich sú príznaky koreňovej hniloby. Druhým najčastejším problémom je príliš hrubý substrát.

Metódy šírenia

Vegetatívne rozmnožovanie je vhodné na zachovanie vlastností odrody. Existuje niekoľko spôsobov liečby. Existujú dva spôsoby, ako to urobiť doma.

Rozdelením

Wanda, cambria, cattleya doma množiť delením.Postupnosť operácií:

 1. Vyberte rastlinu z kvetináča so substrátom a vložte ju do misky s vodou.

 2. Po polhodine, keď hrudka zmäkne, sa korene jemne uvoľnia zo substrátu rukou.

 3. Vodu je potrebné vymeniť. Čisté korene sa vyberú a preskúmajú.

 4. Poškodené, zhnité alebo suché korene odrežte ostrým, vydezinfikovaným nástrojom.

 5. Rezné plochy by sa mali poprášiť drveným dreveným uhlím.

 6. Rastlina sa suší na teplom mieste a potom sa rozdelí na časti, z ktorých každá by mala mať aspoň 3 pseudobulby a viac koreňov.

 7. Poškodenie sa pokryje antiseptickým prostriedkom, potom sa priečky zasadia do pripravených nádob so živným substrátom.

Baby

Domáca starostlivosť o orchideu v kvetináči - starostlivosť, presádzanie, rozmnožovanie

Metóda je vhodná pre Phalaenopsis. Ľahko tvoria potomstvo aj bez pomoci kvetinárstva. Najlepší čas je podľa nášho názoru 1,2 mesiaca po odkvitnutí.Orchidea je najvhodnejšia do chladnejších oblastí:

 1. Výhonok, ktorý už má 2 listy a 5 cm dlhé vzdušné korene, by sa mal odstrániť zo stonky alebo na báze ružice.

 2. Výhonky jeden deň sušte a zasaďte ich do jemného substrátu.

 3. Káď zakryte sklom, aby sa teplota udržiavala v rozmedzí 22-25 °C.

 4. Po zakorenení nových rastlín sa sklo odstráni.

Orchidey sú veľmi pekné kvety. Aby ste mohli obdivovať ich kvety, nemusíte stavať skleníky a zimné záhrady. Najdôležitejšie je podľa nášho názoru zabezpečiť správne podmienky a neustálu starostlivosť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: