Stone Rose (Kvetina): starostlivosť doma

Kamenná ruža vďačí za svoj názov nezvyčajnému vzhľadu: jej kvetenstvo sa zdá byť vytesané do kameňa. Sukulentný kvet je zaujímavý od knihy „Flóra Mexika“ s množstvom informácií a obrázkov. Kamenná ruža je nezvyčajná, ale veľmi teplomilná rastlina. Neznáša teploty pod 6 °C – vhodný na pestovanie v interiéri.

Stone Rose (Kvetina): Starostlivosť doma

Druhová rozmanitosť

V literatúre sa kamenná ruža označuje ako echeveria. Podľa nášho názoru sa často zamieňa s mliečnikom. Napriek podobnému vzhľadu majú odlišnú vlastnosť – mrazuvzdornosť. Molodylium znáša nízke teploty a rastie v otvorenom teréne v strednom pásme, ale echeveria nie. Pod týmto názvom možno nájsť viac ako 200 druhov. Najobľúbenejšie sú:

Názov

Popis

Agáve

Druh je zastúpený rastlinami s takmer koreňovitými listovými ružicami. Keďže stonka je veľmi krátka, často sa nesprávne označujú ako bez stonky. V lete kvitne kamenná ruža žlto-červenými zvončekmi

Pellucida

Podobný vyššie uvedeným druhom, ale klasifikovaný ako ochlpený kvôli páperiu na listových čepeľiach

Taurus

Zaujímavý svojou schopnosťou meniť farbu listovej ružice: v čase dozrievania sa mení na bordovú

Elegantné

Bylinná rastlina s hrubým stonkom, ktorý sa pod váhou šťavnatých listov ukladá. Tie sú prakticky biele s priesvitnými okrajmi a špicatým vrcholom

Kameňolom

Malý krík so vzpriameným, krátko rozvetveným výhonkom podobným stromu. Vrchol stonky je zakončený hustou ružicou s veľkými zvlnenými listami. Počas fázy kvitnutia kvitnú červenkasté kvety v bodliakovitých kvetenstvách

Prevádzkové podmienky

Pre echeverie je vhodný široký, ale plytký kvetináč. Mal by mať drenážne otvory. Okrem toho drenážna vrstva, aby vlhkosť nestagnovala v koreňoch. Použite kamienky alebo keramzit. Zaberá jednu tretinu objemu hrnca.

Požiadavky na pôdu

Kamenná ruža rastie rýchlo v kyprých pôdach chudobných na živiny. Možno ho kúpiť v kvetinárstve (univerzálny substrát pre sukulenty) alebo si ho môžete vyrobiť sami. Pred použitím pridajte do pôdy hrubý piesok na zlepšenie prevzdušňovania. Na samostatnú prípravu si vezmite:

 1. Vložte 1 diel rašeliny;

 2. 1 diel kamienkov;

 3. Vložte 3 diely záhradnej zeminy.

Pridajte trochu aktívneho uhlia, aby ste zabránili vzniku koreňovej hniloby. Substrát sa tiež pečie na dekontamináciu vložením do rúry na 20 minút. Teplota je 200 °C. Ošetrenie ničí patogény, škodcov a semená burín.

Upozorňujeme!

Substrát sa môže dezinfikovať aj naparovaním v parnom kúpeli alebo zohrievaním v mikrovlnnej rúre.

Umiestnenie a osvetlenie

Podľa nášho názoru je dobrá úroveň osvetlenia jednou z najdôležitejších podmienok pre normálny vývoj kvetu. V prírode rastie echeveria pod páliacim mexickým slnkom, takže sa nebojí priameho slnečného svetla cez okná na južnej strane. Kvetináč môže byť umiestnený aj na východnej alebo západnej strane domu. Neumiestňujte ho do blízkosti okna orientovaného na sever. Ak nemáte na výber, zabezpečte dodatočné svetlo. V lete sa kvetináč premiestni na čerstvý vzduch a chráni sa pred prievanom a dažďom.

Teplota

Kamennej ruži sa darí pri teplote 22-25 °C. V zime odpočívajú a nechajú sa ochladiť na 10-15 °C. Ak kultivar kvitne v zime, teplota sa nemení. A kvet by mal byť vystavený dostatočnému množstvu svetla.

Vlhkosť

Sukulenty Echeveria. Vďaka akumulácii vlhkosti v listoch rastlina ľahko znáša sucho. V rámci hygienického postupu sa však rastlina postrieka, čím sa zmyje prach a zabráni sa napadnutiu výhonkov roztočmi, mšicami a pavúkovcami. Tie sa aktívne šíria pri nízkej vlhkosti.

Starostlivosť o kamenný kvet

Zalievanie a hnojenie sú základnými opatreniami starostlivosti o kamenné ruže. Echeveria ukladá vlhkosť do výhonkov a nepotrebuje častú zálievku. V horúcom počasí skontrolujte stav koreňového balu: keď vyschne do hĺbky 2 cm, kvetinu zalejte. V zime, keď teplota v miestnosti s kamennými ružami klesá, je možné zálievku znížiť na 1 krát za mesiac. Používajte temperovanú vodu izbovej teploty. Dbajte na to, aby sa počas zalievania nedostala voda do zásuviek rastliny, inak môže dôjsť k hnilobe.

Sukulenty majú rady málo úrodnú pôdu. Pre rozvoj zelenej hmoty sa prikrmuje počas aktívnej fázy vegetácie raz za mesiac. Keďže jeho korene sú jemné, aby nedošlo k ich spáleniu, použite hnojivo v polovičnej dávke. Podľa nášho názoru je lepšie vybrať si prípravky určené pre sukulenty.

Presádzajte rastlinu, keď rastie. Mladšie exempláre sa vyvíjajú intenzívnejšie, preto potrebujú každý rok väčšie nádoby. Ošetrenie sa môže aplikovať na jar po tom, ako sa rastlina dostane z vegetačného pokoja. Dospelé exempláre možno po 2-3 rokoch presadiť metódou presádzania, pričom treba dbať na to, aby sa nenarušil koreňový bal. V týchto intervaloch sa obnovuje vrchná vrstva substrátu.

Choroby a škodcovia

Listové čepele kamennej ruže majú voskový alebo voskovitý povlak. Pôsobí ako bariéra a ochrana pred napadnutím hmyzom. Ak však nie je venovaná náležitá pozornosť, spóry húb môžu rastlinu napadnúť. Niektoré choroby sa prejavujú hnedými škvrnami, belavými škvrnami alebo mäknutím výhonkov.

Tento stav je najnebezpečnejší. Znamená to, že plodina je napadnutá sivou hnilobou v dôsledku nadmernej vlhkosti a stagnujúcej vlhkosti v koreňoch. Na ochranu rastliny sa presadí do čerstvého substrátu, odstránia sa choré časti koreňa a postrieka sa fungicídom. Ošetrite okamžite, inak nie je šanca na záchranu rastliny.

Ďalším problémom, ktorý spôsobuje stratu okrasnej kvality, je dlhodobé nezalievanie. Hoci je to rastlina odolná voči suchu, stále potrebuje vodu. Ak sú listy zvráskavené a ružica kamennej ruže je doslova scvrknutá do stredu, echeveria potrebuje okamžitú zálievku.

Metódy šírenia

Kamenná ruža sa rozmnožuje vegetatívnymi metódami, ktoré zachovávajú odrodové vlastnosti. Každá metóda má svoje vlastné nuansy.

S listom

Orgány mrazuvzdorných rastlín sa zakorenia. Pri zákroku sa použije ostrý, vopred vydezinfikovaný nôž na odrezanie jedného zo spodných zdravých listov. Listovú čepeľ nechajte na mieste rezu schnúť 3 hodiny. Ak má veľký list, môže to trvať až 2 týždne. Do nádoby nasypte substrát z 2 dielov záhradnej zeminy a 1 dielu piesku. List je pritlačený strihom k pôde. Vrchnú časť postriekajte vodou a zakryte sklom, aby ste vytvorili optimálnu mikroklímu. Po 20 dňoch sa začnú objavovať nové výhonky, čo znamená, že rastlina úspešne zakorenila.

Rozety

Ďalšia jednoduchá, ale nemenej produktívna metóda. Používa sa, keď sa vytvorí dcérska ružica. Postupnosť krokov:

 1. Ostrým nožom odrežte rozvinutú koreňovú ružicu.

 2. Naneste roztok mangánu.

 3. Nechajte schnúť 12 hodín v tmavej miestnosti.

 4. Rez by mal byť posypaný dreveným uhlím.

 5. Na dno kvetináča nasypte kamienky ako drenážnu vrstvu.

 6. Do substrátu pridajte rovnaký podiel piesku a trávnikovej zeminy.

 7. Ružicu zatlačte do pôdy.

 8. Zalievanie množstvom vody.

 9. Keď rastlina zakorení (po 2 mesiacoch), môžete ju presadiť do väčšieho kvetináča.

Kamenná ruža je okrasná rastlina. Jednoduchou starostlivosťou sa stane ozdobou interiéru bytu, rekreačného domu alebo kancelárie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: