Svrab: Príčiny a kontrolné opatrenia

Chrastavitosť postihuje poľnohospodárske plodiny, ovocné stromy, kríky a zeleninu. Na listoch, plodoch, koreňoch a ránkach sa tvoria škrupiny a vredy. Tie potom môžu prasknúť a cez mikrotrhliny sa infikovať. Kým chrasta postihuje povrchové tkanivo, je ťažké ochorenie vyliečiť.

Svrab: Príčiny a kontrolné opatrenia

Svrab – opis ochorenia

Každá plodina ovocia a zeleniny má svoj vlastný patogén chrastavitosti. To znamená, že choroba sa nešíri zo zemiakov na repu alebo z jabĺk na hrušky. Avšak,Príznaky ochorenia sú podobné:

 1. Mikrotrhliny na povrchu;

 2. olupovanie kože;

 3. plody, listy, stonky, hľuzy pokryté pľuzgierkami, bradavicami, škvrnami.

V zanedbanej fáze listy usychajú a opadávajú, plody majú škaredý tvar, nedajú sa skladovať, pretože rýchlo začnú hniť.

Svrab: príčiny

Aj keď má každý rastlinný druh vlastný patogén, choroba sa môže vyskytnúť na všetkých plodinách súčasne, pretože príčiny choroby sú pre všetky rovnaké:

 1. Nadmerná vlhkosť pôdy.Človek nemôže vždy kontrolovať vlhkosť pôdy, pretože okrem umelého zavlažovania je tu aj prírodný faktor: topenie snehu, dažde atď.

 2. Preľudnenie.Ak sú ovocné stromy, kríky alebo zelenina husto vysadené, pôda sa rýchlo ochudobní a rastliny nemajú dostatok živín. To spôsobuje rýchle oslabenie úrody a choroba sa šíri na väčšie plochy.

 3. Nestabilita odrôd.Pri nákupe sa oplatí vyberať odrody zeleniny a ovocia, ktoré sú odolné voči chrastavitosti.

 4. Nedostatok rozmanitosti. Čím monotónnejšia je výsadba, tým rýchlejšie sa choroba môže rozvinúť. V sade s rôznymi odrodami bude pozitívny trend.

Preto sa na zabránenie šírenia choroby odporúča dodržiavať striedanie plodín, sadiť sadenice ovocných stromov v optimálnej vzdialenosti, vykonávať preventívne ošetrenie sadu.

Rozsah, v akom rastlina trpí chrastavitosťou?

Huba sa rýchlo vyvíja v podmienkach vysokej vlhkosti nad 70 %, teploty +15 °C až +20 °C a kyslosti pôdy 7 pH.

Listy, plody, stonky sú pokryté čiernymi alebo olivovohnedými škvrnami. Zemiaky, korene a plody napadnuté chrastavitosťou zemiakov rýchlo zhnijú. Ak je napadnutie silné, strom stratí všetky listy, má nízky rast a neplodí.

Mikroorganizmom a baktériám, ktoré spôsobujú toto ochorenie, sa darí v suchej, kyprenej pôde. Stráviť zimu pri strome, schúliť sa do opadaného lístia. Pokiaľ je nepriaznivé počasie, patogény nenapádajú korene. Hneď ako sa zvýši vlhkosť pôdy a vzduchu, mikroorganizmy aktivujú svoju činnosť.

Škoda, že sa chrastavce nedajú odhaliť v ranom štádiu – nijako sa neprejavujú. Až keď dosiahne štádium neskorej plesne, objavia sa na listoch a plodoch škvrny, hľuzy a pľuzgieriky a stupeň napadnutia zeleru a zemiakov je možné určiť až po zbere úrody. Nezriedka sa stáva, že chrastavitosť zničí celú úrodu.

Samotný chrasta nespôsobuje smrť. Rastliny odumierajú, pretože do rán preniká ďalšia infekcia.

Chrasta zemiakov

Svrab: Príčiny a kontrolné opatrenia

Zemiaky najviac trpia chrastavitosťou. V priaznivých podmienkach môže choroba zničiť až 90 % úrody.

Typy chrastavitosti zemiakov:

 1. Spoločné. Choroba spôsobuje tvorbu nepravidelne tvarovaných škvŕn na hľuzách, po ktorých nasledujú plytké vredy. Škvrny sa zväčšujú a spájajú, ako postupujú. Na ich mieste sa nakoniec vytvoria strupy zemiakov. Prvé príznaky ochorenia možno zistiť pri vykopávaní hľúz – ich povrch je pokrytý pavučinou, ktorá po vyschnutí hľúz zmizne.

 2. Chrasta zemiakov.Choroba sa šíri a napáda plodiny počas rastu. Samotná choroba sa však prejavuje počas skladovania plodín. Okrúhle pľuzgieriky sú sfarbené v tóne hľúz a majú rôzny tvar – vyčnievajúce, vtlačené, ploché. Pod kôrou nie je žiadna hniloba.

 3. Čierna alebo rhizoktonióza. Odroda znižuje výnosy o 20 %. Postihnuté rastliny majú pokrútené listy, korene plesnivejú a odumierajú.

 4. Silver.Ochorenie sa prejavuje ako jemné svetlohnedé škvrny. Chrasta zemiakov dosahuje vrchol svojho rozvoja na jar. Na mieste postihnutých oblastí sa vytvoria vpadnuté miesta s kovovým leskom. Hľuzy strácajú vlhkosť a sú pokrčené.

 5. Práškový.K infekcii hľúz dochádza prostredníctvom pôdy a nekvalitného materiálu. Patogény prenikajú cez rany do stoniek a koreňov. Koreňový systém sa pokryje hálkami, bielymi výrastkami, ktoré postupne sčernejú. Na povrchu zemiakov sa tvoria pľuzgieriky, ktoré vyzerajú ako bradavice. V štádiu zrelosti vychádza z bradavičnatých útvarov práškovitá dužina hnedej farby. Počas skladovania hľuzy trpia suchou hnilobou a fytoftórou.

Ak dôjde k napadnutiu strupovitosťou, oblasť sa stane nevhodnou na pestovanie nočných plodín na 4 roky.

hľuzy napadnuté chrastavitosťou zemiakov sa používajú na sadenie alebo ako krmivo pre dobytok. V ojedinelých prípadoch sú postihnuté aj vegetatívne časti plodiny, ako aj koreňový systém.

Chrasta zemiakov: Ako ju potlačiť

Ako preventívne opatrenie sa odporúča striedať zemiaky z jedného pozemku na druhý – raz za 3 roky. Po pokosení sa zelený materiál musí z pozemku odstrániť a spáliť. Nenechávajte hľuzy v pôde ani zvyšky rastlín. Okrem toho sa odporúča:

 1. Výber odrôd odolných voči chrastavitosti na pestovanie. Patria medzi ne: Charodey, Lasunak, Alena, Filatovsky, Elizabeth.

 2. Pred výsadbou hľúz je potrebné skontrolovať sadivový materiál a odložiť choré hľuzy a hľuzy s viditeľnými príznakmi choroby. Teraz je potrebné nechať zemiaky zohrievať na slnku 21 dní pri teplote +14-15 °C. potom ďalšie triedenie s odstránením chybných hľúz.

 3. Bezprostredne pred výsadbou, približne jeden deň pred výsadbouChráňte hľuzy prípravkomPatróna alebo hľuzovitá chrasta. Pripravte pracovný roztok v 1 litri vody, zrieďte 70-85 ml. Hľuzy postriekajte jemným postrekovačom tak, aby sa zabezpečilo rovnomerné rozmiestnenie postreku po povrchu hľúz.

 4. Počas sezóny sa zemiaky ošetrujú chemikáliami ako Maxim, Albit, Hom alebo Ordan. Roztok by sa mal pripraviť podľa pokynov.

 5. Optimálne prostredie pre rast hľúz – mierne kyslé. Ak je pôda veľmi kyslá, malo by sa do nej aplikovať vápno, krieda alebo iné látky obsahujúce vápnik. Toto ošetrenie by sa malo vykonať aspoň jeden rok pred plánovanou výsadbou plodiny.

Pozor!

Svrab môže infikovať 160 druhov rastlín, takže choroba môže v jednom roku postihnúť všetky výsadby na jednom pozemku.

Chrasta zemiakov

Svrab: Príčiny a kontrolné opatrenia

Bežná chrasta vzniká v dôsledku vitálnej aktivity húb, ktoré ju spôsobujú:

 1. A. Violacea;

 2. A. Albus;

 3. A. Cretaceus;

 4. Actinomyces svrab.

Na postihnutom povrchu podpníka sa vytvorí hrubá kôra, ktorá nakoniec praskne, odlupuje sa. Hniloba červenej repy je dôsledkom mikroorganizmov, ktoré sa dostanú do mikrotrhlín a spôsobia hnilobu. Červená repa pri úvrati zmäkne; nemôžete ju vytiahnuť za listy, repa zostane v zemi a úvrať zostane vo vašich rukách.

Ak repa rastie v ťažkej pôde s kyslosťou 7,5 pH, stráca obsah cukru a hmotnosť. Huba prezimuje v zemi, ale na jar obnovuje svoju činnosť.

Chrasta cukrovej repy: spôsoby boja proti nej

Pri výsadbe zeleniny je dôležité dodržiavať pravidlá striedania plodín – nikdy nesaďte repu na to isté miesto dva roky po sebe. Nevysádzajte na plochu, na ktorej sa minulý rok pestovali zemiaky. Okrem toho:

 1. Pravidelné kyprenie pôdy, Odstránenie burín, plevelov a koreňovej repy pomôže zabrániť napadnutiu chrastavitosťou.

 2. Huba sa vyvíja v pôdach s vysokou alkalitou. Do pôdy nezasýpajte veľké množstvo slamy, dreveného popola alebo hnoja.

Ak je pôda veľmi alkalická, pridáva sa kyselina fosforečná na 2 m2 – rozpustite 2 g výrobku vo vedre s vodou.

Jablčná chrasta

Venturia inaequa

 • s – patogén. Huba nenapáda konáre ani výhonky a prezimuje pod stromom v opadanom lístí. Akonáhle je počasie priaznivé, patogén napadne listy – na spodnej strane sa objaví jemný olivovo sfarbený kvet. Časom sa zmení na sivočervenú farbu. Plody sú mdlé, ich výživová hodnota klesá a ich dužina a šupka černejú.

  Chrastavitosť postihuje mladé ovocie. Na šupke sa vytvorí tvrdý korok, plod sa nevyvíja a padá na zem. Zriedkavo sa choroba vyskytuje po zbere. S rozvojom chrastavitosti sa choroba šíri na všetky časti: výhonky, kvety a kôru. Jabloň stráca svoju silu a postupne usychá.

  Chrasta jabĺk: Kontrolné opatrenia

  Výsadba by sa mala plánovať tak, aby mal každý strom dostatok priestoru. Odporúča sa pravidelný rez a zastrihávanie, aby sa do stredu koruny dostalo svetlo. Okrem toho bude potrebné prijať tieto opatrenia:

  1. Odrody s vysokou odolnosťou voči chrastavitosti sa môžu vysádzať. Dobre tolerované odrody: Antonovka, Tsyganochka, Prima. Vďaka práci šľachtiteľov sa na trhu každoročne objavujú nové odrody odolné voči chrastavitosti. Dávajte pozor na novinky.

  2. Každoročné odstraňovanie opadaného lístia, Poškodené výhonky, plody a listy spáľte.

  3. Profylakticky možno jabloň ošetriť infúziou cesnaku. Na jeho prípravu je potrebné vylúhovať 2 litre vriacej vody počas 24 hodín s 250 g rozdrveného cesnaku. Po jednom dni preceďte, zrieďte 8 litrami vody a pridajte pracie mydlo – 30 g.

  Na zvýšenie odolnosti proti chrastavitosti pestovatelia postrekujú jablone prípravkami s obsahom kremíka. Prostriedky sú vynikajúce pre zdravie výsadby a zvyšujú odolnosť proti chorobám, najmä proti chrastavitosti.

  Chrasta hrušiek

  Svrab: príčiny a metódy kontroly

  Venturia pirina – pôvodca chrastavitosti hrušiek. Huba prezimuje na mladých výhonkoch. Hneď ako sa oteplí a zvlhne, patogén začne svoju ničivú činnosť. Obdobie aktivácie – rozkvet púčikov. Mladé listy sú pokryté jemným olivovým kvetom. Škvrny môžu byť aj zelenohnedé. Obsahujú veľké množstvo spór, ktoré napadajú celú hrušku. Napadnuté listy sa ku koncu stočia a opadajú; kvety tiež skoro opadávajú. Choroba vedie k zníženiu produkcie plodov. Hrušky, ktoré nasadia, nerastú a vyzerajú choré.

  Infekcia preniká do plodov cez škvrny, na ktorých sa nakoniec vytvoria praskliny. Napadnuté ovocie nie je vhodné na konzumáciu, konzervovanie, varenie džemov a konzervovanie.

  Kôra chorého stromu napučiava, vytvára pľuzgiere. Na vrchnej časti plodu je viditeľný výtrusový film. Chorobu šíri hmyz, vietor a vtáky. Rozširujú chrastavitosť na ďalšie hrušky v okolí. Spóry sa usadzujú na konároch a prežívajú zimu, potom na jar zaútočia.

  Svrab hrušiek: metódy kontroly

  Hneď ako z ovocných stromov opadajú všetky listy, odporúča sa ich úplne pozbierať a spáliť mimo pozemku. Záhradníci vykonávajú raz ročne formatívne prerezávanie, aby zabezpečili prístup kyslíka a svetla ku všetkým vegetatívnym častiam. Okrem toho:

  1. Mali by sa kupovať odrody hrušiek odolné voči chrastavitosti: Chizhovskaya, Janvarskaya, Muratovskaya, Pamyat‘ Yakovleva, Rusanovskaya.

  2. Preventívny postrek hrušiek chloridom meďnatým alebo bordeauxskou tekutinou. Z chemikálií povolených na liečbu Skorom, Abiga-Pik, Raykom. Prvé ošetrenie ihneď po otvorení púčikov, druhé po odkvitnutí kvetov a tretie 14 dní po predchádzajúcom ošetrení.

  V neskorej jeseni sa odporúča vykopať pôdu v koreňovej zóne, aby sa narušili všetky mikroorganizmy. Všetky plody, ktoré vykazujú viditeľné príznaky choroby, by sa mali včas odstrániť a choré listy a výhonky by sa mali z oblasti spáliť.

  Chrastavitosť čerešní a višní

  Svrab: Príčiny a kontrolné opatrenia

  Karac

   Inia cerasi, huba spôsobujúca chrastavitosť na čerešniach a višniach. Jeho činnosť spôsobuje poškodenie plodov (sivé pruhy) a listov (škvrny sú sfarbené do hneda). Infikované listy sa stočia do rúrky, uschnú a rozpadnú sa. Plody nedozrievajú, sú zelené a opadávajú zo stromov. K infekcii dochádza cez mikrotrhliny v zrelom ovocí.

   Pôvodca trávi celú zimu vo zvyškoch lístia vedľa stromu. Na jar, keď sa počasie zmení na vlhké, huba napadne ovocný strom. V krátkom čase opadajú takmer všetky listy, plody sú nevzhľadné, strácajú chuť.

   Svrab čerešní a vtáčích čerešní: kontrolné opatrenia

   Na jar by sa mal vykonať rez a obnovovací rez, aby sa odstránili všetky poškodené, nesprávne rastúce výhonky a odstránili sa z pozemku. Zároveň stojí za to vykopať pôdu v kruhu pahýľov. Viac:

   1. Na preventívne účely sa rastliny trikrát za sezónu ošetrujú tekutým prípravkom Bordeaux. Zásobný roztok: 100 g výrobku na vedro vody. Prvý postrek – fáza zelenej šišky, druhý – 3 týždne po odkvitnutí, tretí – na jeseň, po zbere úrody.

   2. Ak sa na zrelom ovocí objaví chrasta, úrodu môže zachrániť kuchynská soľ. Na prípravu roztoku je potrebné rozpustiť 1 kg soli vo vedre s vodou. Množstvo roztoku pre jeden dospelý strom – 2 litre.

   Stav stromov by sa mal sledovať počas celej sezóny, aby sa nepremeškal vhodný okamih a aby sa včas vykonalo ošetrenie proti chorobám.

   Chrasta na egrešoch

   Chrasta egrešová sa často zamieňa s múčnatkou. Pred liečbou ochorenia je vhodné zistiť, čo skutočne spôsobuje angreštovú chrastavitosť.

   Aby ste predišli vzniku ochorenia, mali by ste skoro na jar, ešte pred prebudením púčikov, aplikovať 7 % roztok močoviny. Všetky časti vegetatívnej časti rastliny by mali byť dobre navlhčené.

   Na jeseň odrežte prebytočné výhonky, odstráňte poškodené a suché výhonky, zorajte pôdu v koreňovej zóne. Potom by ste mali postriekať 7 % roztokom močoviny.

   Na ošetrenie chorých kríkov sa plodiny ošetria 2% roztokom Bordeaux liquid, Horus alebo Actara.

   Chrasta ríbezlí

   Na rozdiel od egrešov sú ríbezľové kríky menej postihnuté chrastavitosťou.

   Na jar sa rastliny preventívne ošetrujú 7 % roztokom močoviny. Pri prvých príznakoch ochorenia – pomocou Actary, Chorusu alebo Bordeaux tekutiny.

   Chrastavitosť sa rozvíja v podmienkach vysokej vlhkosti spolu s vysokou teplotou vzduchu. Správne pestovateľské postupy znižujú pravdepodobnosť výskytu chrastavitosti na plodinách ovocia a zeleniny.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: