Štepenie jabloní: ako a kedy správne, ako štepiť

Strom v sade s množstvom dozrievajúcich odrôd jabĺk – nie sen, ale skutočnosť. Každý záhradkár ho môže uskutočniť, stačí zvládnuť techniku štepenia.

Štepenie jabloní: Ako a kedy štepiť, metódy štepenia

Čo je to štepenie

Štepenie je vegetatívna metóda rozmnožovania, pri ktorej sa niekoľko častí rastliny štepí spolu. Pri štepení jablone pestovateľ prenesie časť stromu – zvyčajne odrezok nazývaný odnož – na odnož, spodnú časť druhého stromu. Po štepení sa obe časti stanú jednou rastlinou.

Prečo štepenie?

Dôvodov môže byť niekoľko:

 1. Odroda sa stala neobľúbenou a vy chcete na dospelý strom naštepiť novú;

 2. nie je možné získať sadenice požadovaného kultivaru, k dispozícii sú len odrezky;

 3. Malá veľkosť záhrady neumožňuje pestovať veľa jabloní a vy chcete rozmanitosť odrôd;

 4. Na pozemku vyrástla mladá rastlina, ktorú je potrebné presadiť;

 5. Strom má poškodenú kôru alebo veľkú dutinu v kôre;

 6. V prípade pochybností o zimnej odolnosti odrody sa odrezok štepí na už rastúcu zimovzdornú jabloň;

 7. existuje želanie na stĺpcovitú alebo trpasličiu odrodu.

Vo všetkých týchto prípadoch je nevyhnutné štepenie.

Štepenie podpníkov a podpníkov

Účinnosť štepenia závisí nielen od dodržiavania všetkých jemností a zručností pestovateľa, ale aj od správneho výberu odnože a podpníka.

Podnož

Koreňový systém odnože bude neskôr vyživovať štepený strom, bude zodpovedný za jeho zdravie a čiastočne aj za jeho odolnosť voči mrazu. Pestovateľ často pracuje so stromom, ktorý už rastie na pozemku.Ak je potrebné vybrať podnož, mali by sa dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Strom by mal mať dobrý koreňový systém s veľkým množstvom koreňov;

 2. Dôležitým ukazovateľom je mrazuvzdornosť;

 3. Podpník musí byť vhodný pre podmienky pestovania na konkrétnom pozemku;

 4. Dobre sa zhoduje s vybraným zrodom.

Kde získať stromček?

Najjednoduchšie a najrozumnejšie je kúpiť si vypestované odnože v škôlke. Nie každý má však takúto možnosť. Podnož si môžete vypestovať sami tak, že do tohto pásu vysejete semená jabĺk zo stromu, ktorý je odolný voči mrazu. Najlepšou voľbou je „Antonovka“ – stará ľudová odroda jabĺk – a jej mnohé klony. Vykazuje vysokú odolnosť voči mrazu v rôznych podmienkach pestovania a je dobre kompatibilná s mnohými odrodami jabĺk.

Algoritmus kultivácie:

 1. aby semená dobre vyklíčili, potrebujú stratifikáciu, ktorá môže byť prirodzená – zasiata pod zimou na záhon ihneď po zbere alebo umelá – v chladničke;

 2. Na tento účel sa semená umiestnia do nádoby s vlhkým pieskom, do ktorej sa pridajú malé kúsky aktívneho uhlia;

 3. proces stratifikácie sa začne v polovici januára a môže trvať až 3 mesiace;

 4. Semená sa pred vložením do nádoby dobre umyjú v studenej vode – na ich povrchu sa nachádza prirodzený inhibítor klíčenia;

 5. Hneď ako to počasie dovolí, vysaďte naklíčené semená do záhonov a ešte vo fáze sadeníc prepichnite stredový koreň;

 6. Môžete ich nechať na záhone alebo ich hneď zasadiť do 0,5 l kvetináča a potom ich presadiť do väčšieho kvetináča – takto získate sadenice s uzavretým koreňovým systémom.

Pri dobrej starostlivosti – kyprenie, hnojenie (dvakrát za sezónu dusičnanom amónnym alebo infúziou kravského hrachu), zalievanie za jedno leto vyrastie silná sadenica, pripravená na štepenie.

Ak je na štepenie potrebný jeden strom, je jednoduchšie vyhľadať hotovú jabloň dauber. Najčastejšie rastú v lesoch alebo pozdĺž ciest. Takýto strom je spočiatku odolný voči mrazu a dobre prispôsobený rozmarom počasia a podmienkam pestovania. Najlepšie je štepiť jednoročnú jabloň, ale najprv ju presadiť na svoj pozemok. Nekombinujte štepenie s vrúbľovaním: každá operácia je pre rastlinu veľmi stresujúca a môže byť nezvládnuteľná. Transplantácia sa vykonáva nasledujúci rok po štepení.

Prerezávanie odnoží

Štepenie jabloní: ako a kedy správne, metódy štepenia

Ako štep slúžia odrezky a v prípade štepenia púčiky stromu vybranej odrody. Odrezky sa môžu v správnych podmienkach skladovať dlhý čas a púčiky by mali byť len čerstvé. Odrezky môžete odrezať z vlastnej jablone, kúpiť na trhu s ovocím, vyviezť zo škôlky alebo od amatérskych záhradkárov, prípadne si ich požičať od susedov. Púčiky sa môžu rezať len vo vlastnom alebo susednom sade a pred štepením nesmú vyschnúť.

Kedy zbierať odrezky:

 1. na zimné a jarné štepenie sa odrezávajú po opade listov, ale skôr, ako teplota klesne pod 15°; mierny mráz pomáha drevu dozrieť a stvrdnúť; odrezky, ktoré sú v úplnom spánku, sa pri správnom skladovaní pred štepením neprebudia;

 2. koncom zimy alebo začiatkom jari, keď mrazy skončili, ale púčiky ešte nenapučali, ale v tomto prípade hrozí, že výhonky v zime zmrznú;

 3. v lete sa odrezky pripravujú bezprostredne pred štepením.

Pravidlá prípravy odrezkov:

 1. odoberajú sa len z mladých ovocných stromov, o ktorých kvalite nie sú pochybnosti;

 2. Konáre sa odrezávajú zo stredného poschodia koruny, ktoré je otočené na juh;

 3. Drevo by malo byť úplne vyzreté z letných výhonkov, najviac z výhonkov z predchádzajúceho roka;

 4. Konáre nesmú byť poškodené a nesmú vykazovať známky ochorenia;

 5. Odrezky sú hrubé približne 8 mm a dlhé 30 až 50 cm;

 6. ak chcete rozmnožiť starý krabaľ, ktorý veľmi nerastie, môžete si odrezať krátke odrezky, ale tie sa budú ťažšie štepiť;

 7. Pobočky by mali mať krátke internódiá a dobre vyvinuté rastové púčiky;

 8. Odrezky s časťou dvojročného dreva dlhou aspoň 1-2 cm sa lepšie uskladnia a zakorenia;

 9. Ak sa pravidelne zastriháva, bude rásť silno a energicky;

 10. Pri mladých stromoch s neúplnou korunou sa odrezky odoberajú z konárov, ktoré sa budú na jar prerezávať.

Skúsení pestovatelia pripravujú odrezky rôznej hrúbky, aby sa ľahšie prispôsobili podnoži.

Aby bolo štepenie úspešné, odrezky by pred štepením nemali vyschnúť ani zamrznúť a mali by byť chránené pred poškodením hlodavcami.

Teplota počas skladovania by sa mala pohybovať okolo 0°, ale v prípade jabloní môže byť o niečo vyššia, až do +5. V tomto režime sa púčiky neprebudia. Existujú rôzne spôsoby skladovania odrezkov.

 1. Na suchom, nezamrznutom mieste vykopte pred zamrznutím pôdy priekopu do hĺbky 35 cm a udržiavajte ju v takomto stave, kým nenastane čas na ukladanie odrezkov; dno prikryte chrastím. Na chrastie nasypte zeminu, piliny, slamu a lístie. Zaizolujte konštrukciu aspoň polmetrovou vrstvou snehu. Na uskladnenie odrezkov je lepšie zvoliť miesto na severnej strane budovy, kde sa sneh dlhšie neroztopí. Nepotrebujete priekopu. Odrezky sa dobre udržia, ak sa pod silnou vrstvou snehu prikryjú pilinami alebo slamou.

 2. Aby myši neohlodali štepný materiál, mali by sa zabaliť do starých plstených pančúch alebo pančuchových nohavíc, sklenených vlákien alebo kovových sietí.

 3. Na miestach s častým rozmrazovaním uchovávajte odrezky vo vlhkých hoblinách alebo pilinách, pričom prvé z týchto možností je vhodnejšie, pretože je menšie riziko, že štepný materiál zhnije. Pôdu vyplňte vrstvou mokrých pilín, pripravené odrezky uložte zviazané do zväzkov a prikryte ich rovnakým materiálom v hrúbke 20 cm. Nechajte ho zmraziť, potom ho zahrejte suchými pilinami, ktoré by nemali byť hrubé menej ako 40 cm, a prikryte ho potravinovou fóliou. Pred štepením odoberte odrezky dovnútra a nechajte ich dva až tri dni rozmraziť. Na ochranu pred hlodavcami sa do pilín pridáva silne zapáchajúca tekutina (karbol alebo kreolín) – 50 g na vedro vody na namáčanie.

 4. Odrezky sa v pivnici dobre udržia, ak sú uložené vo vlhkých pilinách alebo piesku, rašeline alebo sphagnovom machu a dokonca aj v pytlovine, ale nezabudnite udržiavať substrát vlhký. Ak ho stlačíte v pästi, mali by ste cítiť vlhkosť, ale nemala by z neho kvapkať voda. Na uskladnenie v pilinách vložte odrezky do polyetylénového vreca reznou stranou nadol, postavte ich vzpriamene a úplne zakryte. Vo vlhkom piesku ich skladujte vo vodorovnej polohe bez vrecka.

 5. Odrezky s visačkami zabaľte do mäkkej, vlhkej tkaniny, vložte ich do polyetylénového vrecka a uložte do chladničky; nenechajte ich vyschnúť a z času na čas ich vymeňte. Vak neuzatvárajte vzduchotesne – je potrebné vetranie.

Aby sa predišlo vyschnutiu odrezkov, mali by byť pokryté parafínom alebo vložené do zemiakového lupienka, vložené do vrecka a uložené v chladničke. Z času na čas skontrolujte štepný materiál a súčasne ho vyvetrajte.

Načasovanie štepenia

Časové obmedzenie štepenia neexistuje, štepiť môžete na jar, v lete, na jeseň aj v zime.Metódy sa však od prípadu k prípadu líšia, rovnako ako jemnosti:

 1. Jarné štepenie poskytuje najvyššie percento štepenia, hlavná vec je, že odrezky boli v stave pokoja, môžete ich začať už v marci a stráviť až do konca mája, stojí za to čakať na plusové teploty, takže štepenie nezamrzne, ale neprinášajte do tepla – odrezky vyschnú, nemajú čas zakoreniť;

 2. koncom júla sa ovocné stromy dostanú do druhej fázy pučania – kôra sa dobre odlupuje a to je najlepší čas na štepenie spiacim okom;

 3. Jeseň nie je najvhodnejším obdobím na štepenie, ale v prípade potreby, ak je teplé počasie a môžete počkať aspoň dva týždne pred príchodom mrazov;

 4. Od januára do marca sa štepenie vykonáva v interiéri, pričom sú potrebné nielen odrezky, ale aj štepenie vopred pripravených podpníkov.

Skúsení záhradníci určili dátum začiatku štepenia podľa stavu pôdy: mala by rozmrznúť na dva bajonety rýľa. V tomto prípade bude mať podnož čím kŕmiť štep – korene budú aktívne pracovať. Táto metóda je však vhodná len pre miesta, kde pôda v zime hlboko zamrzne.

Čo bude potrebné na štepenie

Štepenie jablone: správne ako a kedy, metódy štepenia

Výsledok operácie do značnej miery závisí od kvality nástrojov. Preto sa štepenie a transplantácia neodporúčajú na štepenieštepársky nôž by mal byť veľmi ostrý. Okrem toho budete potrebovať:

 1. záhradnícke nožnice na odstrihávanie malých vetvičiek, obyčajné a špeciálne nožnice na štepenie – poskytujú dokonalý rez, miera prežitia takýchto štepov je veľmi vysoká;

 2. pílku na odrezávanie hrubých konárov a kmeňov;

 3. Záhradnícky odvar na utesnenie rán;

 4. Materiál na balenie – pásy polyetylénovej alebo polypropylénovej fólie rôznej šírky, lepiaca páska alebo papierový špagát, ktoré fixujú miesto štepenia.

Bude potrebný pohár studenej prevarenej vody, v ktorom bol rozpustený med – h. . do 200 ml. Odrezky sa do neho namáčajú, aby lepšie zakorenili, ale med má aj ďalšie výhody:

 1. Ak sa odrezky ponoria do medovej vody, približne po štvrťhodine sa ukáže, či sú vhodné na štepenie alebo nie;

 2. živý a zdravý štepný materiál neztmavne, poškodené odrezky zhnednú a mali by sa vyhodiť;

 3. odrezky môžu byť v roztoku niekoľko hodín, čo neohrozí ich prežitie. Pre začínajúcich pestovateľov, ktorí sa ešte nenaučili robiť všetko rýchlo, je to skutočný prínos;

 4. na prípravu rezov sa môže vykonávať aj doma;

 5. med zabezpečuje prísun živín do buniek počas transplantácie, keď poškodené vodivé tkanivá ešte nie sú opravené;

 6. med má antibakteriálne vlastnosti, takže sa rany po štepení neinfikujú a hojenie je rýchlejšie.

 7. odrezky úplne pokryté medom sa môžu skladovať až 18 mesiacov bez poškodenia alebo znehodnotenia.

Nástroje a odrezky by mali byť umiestnené na špeciálnom stole – štepenie musí prebehnúť čo najrýchlejšie a všetko by malo byť po ruke.

Základné princípy očkovania

V tomto biznise neexistujú žiadne drobnosti; akákoľvek odchýlka od pravidiel zníži mieru prežitia.

 1. Rez by mal byť v stave spánku; ak sa púčiky pred štepením prebudia, nebudú jednoducho dostatočne vyživované.

 2. Pri oboch metódach je najdôležitejšie, aby sa kambiálna vrstva odnože a podpníka zhodovala. Kambiálna vrstva sa nachádza hneď za kôrou a je svetlozelená.

 3. Rez sa vykonáva veľmi ostrým nástrojom jedným pohybom.

 4. Nesmie byť vystavený pôsobeniu vzduchu dlhšie ako 10 sekúnd.

 5. Rany sa nedotýkajte ničím iným ako nožom.

 6. Po štepení sa odrezky skrátia a ponechajú sa maximálne 3 púčiky. Ak nemáte dostatok materiálu na štepenie, môžete odrezky okamžite rozrezať na časti s 2-3 púčikmi, ale odrezky sa v tomto prípade nedajú rozmnožiť.

 7. Všetky rany by mali byť zapečatené záhradným lakom. Niektorí pestovatelia ho používajú aj na viazanie.

 8. Pri štepení je potrebná sterilizácia rúk a nástrojov.

 9. Po každom štepení sa nástroj vydezinfikuje.

 10. Čo najtesnejšie špirálovito zviažte šnúru z fólie a na konci ju zauzlite. Pri použití lepiacej pásky urobte niekoľko prvých kôl lepiacou stranou smerom von, potom pásku otočte lepiacou stranou dovnútra.

 11. Najlepšie je štepiť skoro ráno alebo večer po 19. hodine.

 12. Odstráňte štep včas, keď sa štep zakorení, ale skôr, ako sa na kmeni objavia akékoľvek deformácie.

Metódy štepenia

Spôsob štepenia sa volí v závislosti od veľkosti podnože, termínu štepenia a zručností záhradníka.

Jednoduchá kopulácia

Táto metóda je vhodná na štepenie odrezkov s hrúbkou 0,7 až 1,5 cm. Hrúbka podnože by mala byť rovnaká. Očkujte na jar, keď nočné teploty neklesnú pod 0 °C a teplota cez deň nie je vyššia ako 10 °C. Vo veľmi horúcom počasí je veľmi ťažké zabrániť vysychaniu štepu.

Techniky:

 1. Na odrezkoch urobte šikmý rez dlhý asi 3 cm;

 2. Pomer medzi dĺžkou rezu a hrúbkou frézy je 4:1 až 6:1;

 3. Rovnaký rez vykonajte aj na odnoži;

 4. Sú zarovnané tak, aby sa kambiálne vrstvy prekrývali;

 5. Miesto štepenia zaistite priviazaním, pričom začnite zdola – jednou rukou držte zviazané odrezky na mieste a druhou ich pridržiavajte;

 6. Aby sa štepy nezlomili vetrom, pripevňujú sa pomocou dlah – dvoch tyčí na oboch stranách, ktoré sa zviažu v hornej a dolnej časti štepu.

Ak použijete nožnice na štepenie, proces je oveľa jednoduchší – spojenie štepu s pletivom je veľmi pevné a dobre drží.

Zlepšená kopulácia

Robí sa aj na jar. Rýchlosť zakorenenia týchto štepov je vyššia ako predtým, pretože podnož a odnož sa lepšie prichytia.

technika štepenia:

 1. Vykonajte rovnaké rezy ako v predchádzajúcom prípade;

 2. s odstupom 1/3 kroku od tenkého konca štrbiny urobte štrbinu dlhú približne 1 cm;

 3. Pripraví sa aj podnož;

 4. Stonku a odnož spojte tak, aby sa vzniknuté jazyky zachytili v štrbinách;

 5. Uviazať.

štepenie zadku

Praktizuje sa, ak je odnož dva- až trikrát tenšia ako podnož.

Technika štepenia:

 1. Horná časť podpníka sa zreže na peň so skosením pod uhlom 60-70 stupňov;

 2. Na vysokej časti pňa sa pohybom zdola nahor odreže časť kôry a malá vrstva dreva;

 3. Na odrezkoch urobte rez rovnakého tvaru a veľkosti;

 4. môžete jednoducho zarovnať rezy a pripojiť ich, ale pre dobré uchytenie je lepšie urobiť rozštiepenia ako v predchádzajúcom prípade a spojiť odnože a odnože.

Existujú aj zložitejšie možnosti tejto techniky štepenia, ktoré sú prístupné len skúseným pestovateľom:

 1. V prípade kôry a dreva sa v spodnej časti urobí priečny rez, aby sa vytvorila rázsocha, koniec rezu sa tiež mierne skráti a podpník sa pripevní k rázsoche, keď sú odnože a podpník zarovnané;

 2. so sedlom – rez na podpníku je normálny, na odnoži nie je vykonaný až do konca, takže v hornej časti sa vytvorí sedlová rímsa, ktorá sa pri vyrovnávaní odnože a podpníka oprie o koniec odnože.

štepenie za kôru

Štepenie jabloní: správny spôsob, kedy a ako

Táto metóda sa používa pre dospelé jablone od 3 rokov života. štepenie so začiatkom pohybu miazgy, v tomto čase je kôra dobre oddelená od dreva. Hrúbka podpníka je 2 až 20 cm a priemer odrezkov je 0,7 až 1,5 cm.

Technika:

 1. Odnož by sa mala rezať vo výške približne 70 cm;

 2. narežte rez nožom;

 3. urobte 4 cm dlhý pozdĺžny rez v hornej časti koreňového balu a nadvihnite kôru na oboch stranách rezu;

 4. Na odnoži urobte 3-4 cm dlhý skos;

 5. vložte odrezky s odrezkami dovnútra kapsy kôry (púčik vyzerá von) vytvorenej na odnoži, asi 2 mm odrezkov by mali vyčnievať nad odnož odnože;

 6. opraviť transplantát.

Existujú aj iné techniky štepenia, napríklad štepenie za kôru:

 1. rez nemusí byť vykonaný – pomocou dreveného klina oddeľte časť kôry od dreva pri koreni, vykonajte jeden rez na odrezku, opatrne odstráňte kôru z druhej strany až po kambiálnu vrstvu;

 2. zasuňte rez pod kôru do celej hĺbky rezu;

 3. možno štepiť so sedlom aj bez sedla na podpníku, s rezom kôry alebo bez neho – sedlo bude spočívať na zadku podpníka.

štepenie s mostíkom

To je potrebné, ak má kôra na podpníku obvodové poškodenie. Odrezky musia byť dlhšie, ako je výška poškodenej kôry, pričom treba brať do úvahy, že sa ešte budú rezať. Pri mladom stromčeku s hrúbkou kmeňa do 3 cm stačia 2 odrezky, pri hrubšom kmeni až 8 kusov.

technika štepenia:

 1. očistite poškodenú časť kmeňa alebo lešenia a vyhlaďte okraje kôry;

 2. urobte t-rez v hornej a dolnej časti, ako v predchádzajúcom prípade, aby počet odrezkov zodpovedal počtu odrezkov;

 3. Odrezky sú na oboch stranách narezané rovnako ostro;

 4. vložte ich do vreciek na kôre – v spodnej a hornej časti (púčiky by mali smerovať nahor);

 5. Pripevnite štepy;

 6. Počas leta odstráňte vyrastajúce listy.

Delené štepenie

Vykonáva sa skôr, ako sa začne vyvíjať šťava a prebudia sa púčiky. Podpník na štepenie do štiepky môže mať rôznu hrúbku, ktorá sa zhoduje alebo nezhoduje s hrúbkou odrezkov.

Technika štepenia:

 1. narežte odnož na peň a odrežte ho nožom;

 2. Vrchná časť štepu sa rozštiepi klinom alebo sekerou do hĺbky 5 až 10 cm;

 3. Odrezky na oboch stranách rozrežte tak, aby vznikol klin s dĺžkou približne rovnajúcou sa hĺbke rozštiepenia;

 4. odrezky sa vložia do štrbiny, pričom sa zarovnajú vrstvy kambia odnože a odrezku;

 5. Ak je priemer podnože oveľa väčší ako priemer odrezkov, odoberú sa dva alebo dokonca tri – ak je štrbina úplne vyplnená, štepy budú rýchlejšie rásť spolu, čím sa zníži riziko hniloby;

 6. Po zakorenení odrezkov (po 1 až 3 rokoch) sa vyberie len jeden, najsilnejší, a ostatné sa odstránia záhradníckymi nožnicami, aby si navzájom neprekážali.

Štepenie do bočného podpníka

Vykonáva sa na zušľachtenie púčika alebo regeneráciu koruny stromu. Existujú rôzne termíny štepenia – v zime, v interiéri, v lete – s čerstvými zelenými odrezkami. Najlepšie je však štepiť na jar, kým nezačne prúdiť miazga. Optimálna hrúbka podpníka je 1,5-2,5 cm, ale môže byť aj oveľa hrubší, nie však tenší.

Technika štepenia:

 1. do dreva na strane odnože urobte vodorovný zárez hlboký asi 1,5 cm, aby ste vytvorili „kapsu“;

 2. odrezky sa narežú na klin;

 3. Vložte klin do vrecka;

 4. odviazať.

štepenie

Toto štepenie sa môže vykonávať len počas miazgy – na jar alebo v druhej polovici leta. Nepotrebujete odrezky, stačí spiaci púčik. Ako štepný materiál sa vyberú jedno- alebo dvojročné vetvy hrubé približne 1,5 cm.

technika:

 1. Dva dni pred štepením stromček dobre zalejte;

 2. na kôre podpníka na severnej strane urobte t-rez, dĺžka bočného rezu je 10 mm, dĺžka pozdĺžneho rezu je 25 mm;

 3. ráno odrežte odrezky na štepenie, odstráňte listy a odrezky umiestnite do pohára s vodou v tieni;

 4. večer sa vyberie dobre vytvorený púčik zo strednej časti odrezkov a urobí sa pod ním 1,3 cm dlhý horizontálny rez;

 5. Vložte nôž do zárezu a veďte ho zvisle nahor, čím odrežete púčik s veľmi tenkou vrstvou kôry v podobe 2,5 cm dlhého štítu;

 6. odrezky sa držia za listový stopkatý výhonok a vkladajú sa do rezu na podnoži, dobre odkornenej, púčik by mal byť na vonkajšej strane;

 7. Uviažte ho na mieste pomocou viazacieho pásu.

Starostlivosť o štepený strom

Štepenie jabloní: správny spôsob a kedy, metódy štepenia

Či sa štepenie zakorenilo, bude jasné už za 2-2,5 týždňa: púčiky sa otvoria, objavia sa z nich mladé listy. Je veľmi dôležité, aby štep počas tohto obdobia nezamrzol alebo nevyschol. Chráňte ho pred mrazom polyetylénovým vreckom alebo rúnom; pred vyschnutím ho chráňte papierovým uzáverom a fóliou.Ako sa starať o štepené jablone:

 1. približne po mesiaci by sa mal štep uvoľniť, ale nie úplne odstrániť; ak bolo miesto štepu pokryté pneumatikami, je možné ich zároveň odstrániť;

 2. všetky výhonky pod štepom sa musia odstrániť;

 3. V prípade potreby obnovte vrstvu laku na ranách;

 4. Strom sa môže štepiť na podnož a podnož sa môže správne udržiavať – výživa, zalievanie, okopávanie – aby sa strom po operácii zotavil;

 5. Ak existuje riziko hubového ochorenia, pri ošetrovaní stromu fungicídmi by sa malo zohľadniť aj miesto štepenia;

 6. Ak prerastanie prebieha dobre, lano sa môže po 2 mesiacoch odstrániť, aby sa zabránilo jeho zarezávaniu do kmeňa;

 7. Prvý rok alebo dva potrebuje stromček oporu v podobe dvoch kolíkov, ku ktorým je pripevnený, aby vietor neporušil štepenie.

Ak má záhradník v úmysle štepiť jablone po prvýkrát, nie je nerozumné, aby sa najprv cvičil na vetvách stromu s nízkou hodnotou.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: