Thuja v záhrade – výsadba, pestovanie a starostlivosť

Spomedzi mnohých vždyzelených stromov a kríkov, ktoré sa používajú na krajinotvorbu, patrí západná tuje k najokrasnejším formám (120 druhov a kultivarov) a je jednou z najrozšírenejších.

Veľmi dobre rastie prakticky po celom Rusku, od južných oblastí až po Archangeľsk. Výnimkou sú krajné severovýchodné oblasti európskej časti našej krajiny, najsuchšie oblasti stepí a polopúští a tiež sever sibírskej lesnej zóny.

Tuja západná

Popis druhu

Tuja západná sa často pestuje ako strom a môže dorásť do výšky 12 až 20 metrov. Niekedy však rastie ako ker. Keď je koruna mladá, pripomína úzku pyramídu, ale časom sa rozšíri a zaokrúhli.

Hladká kôra mladých západných tují má hnedočervený odtieň. V dospelosti je hnedošedý a môže sa odlupovať pozdĺž kmeňa.

Jemné zelené ihlice s lesklými šupinami sú veľmi husto rozmiestnené na konároch. Mení sa každé tri roky, keď opadáva spolu s menšími výhonkami.

Kvitnutie alebo, presnejšie povedané, oprašovanie prebieha koncom mája. Malé púčiky 0,8 až 1 cm vysoké, pozostávajúce z 3 až 5 šupín, plne zrelé v septembri až októbri. Prvé oprašovanie (kvitnutie) nastáva v 10. alebo 11. roku pestovania.

Tuja západná je dobre znášanlivá, odolná voči zimnej otužilosti, znáša tieň, znečistené mestské ulice, pomerne dobre znáša sucho a je nenáročná na pôdne podmienky.

Za zmienku stojí aj obrovské množstvo rôznych okrasných foriem a odrôd, ktoré sa od seba líšia výškou, tvarom kríka, farbou a tvarom ihlíc, ako aj rôznymi spôsobmi rozvetvenia výhonkov.

Západné odrody tují, ako sú Braband, Columna, Danica, Europa Gold, Aureospicata, Globosa, Smaragd, Holmstur a mnohé ďalšie, sa v Rusku predávajú a používajú už desaťročia.

Výber výsadbového materiálu

Sadenice Thuja sa predávajú buď s koreňovým balom (veľké rastliny), alebo v kontajneri.Nekupujte stromčeky tuje s otvorenými koreňmi, Pretože šance na prežitie takýchto jedincov sú veľmi nízke. Okrem toho si starostlivosť o výsadbový materiál s otvoreným koreňovým systémom vyžaduje veľa pozornosti, času a úsilia. A to nemá vždy pozitívny účinok.

Pri výbere rastlinyvzhľad stojí za pozornosť. Musí byť svieža, „živá“ a mať správny tvar korunky a sfarbenie pre svoju odrodu. Pozrite si odrodu na internete (napr. na webovej stránke Poľského zväzu škôlkarov).

Koreňový systém by sa mal tiež dôkladne skontrolovať. Na tento účel vyberte hrudku pôdy z nádoby a skontrolujte stav koreňov. Nemali by byť vyschnuté alebo zhnité. Mnohé korene sa nesmú odrezať. Všetky tieto skutočnosti svedčia o nedostatočnej starostlivosti, ktorá priamo ovplyvňuje ďalší rast a vývoj rastlín.

Výber miesta, substrátu a výsadby

Hoci sa západná tuje považuje za plodinu odolnú voči zatieneniu, jeNajlepšie sa mu darí pri dobrom svetle. Mali by ste si však uvedomiť, že na plnom slnku táto okrasná plodina trpí poškodením spôsobeným zmenou teploty. Miesto na výsadbu by ste preto mali vysadiť na mieste dobre chránenom pred silnými vzdušnými prúdmi, buď v polotieni, alebo na slnečnom mieste.

Thuja westerly dobre rastie v rôznych pôdach (piesočnatých, rašelinových, s dostatkom hliny), ale najlepšia pôda pre ňu je výživná záhradná alebo listnatá pôda. Na zlepšenie zloženia pridajte piesok (riečny), rašelinu alebo rašelinovú pôdu v pomere 1:1, ako aj minerálne hnojivá (napr. nitroammofoska).

Pri terénnych úpravách sa vzdialenosť medzi výsadbovými jamkami môže pohybovať od 0,5 do 3 metrov. Pri výsadbe alejí je vzdialenosť medzi stromami približne 4 metre a medzi radmi približne 6 až 8 metrov.

Hĺbka jamy sa pohybuje od 0,6 do 0,8 až 0,9 m v závislosti od veľkosti koreňového balu a veľkosti koruny. A to ešte nepočítame drenáž, ktorú treba vždy zabezpečiť v prípade ílovitých alebo močaristých pôd. Na týchto pôdach sa hĺbka jamy pohybuje od 0,8 do 1,1 m.

V ílovitých pôdach by sa na dno jamy mala nasypať drenáž s hrúbkou 0,15 až 0,2 m, ktorá pozostáva z drobného štrku alebo drveného kameňa. V močaristej pôde sa na dne výsadbových rýh položí drenážna rúra, ktorá sa zasype štrkom a pieskom.

Koreňový krčok tuje (miesto, kde končí kmeň a začínajú korene) musí byť vždy umiestnený na úrovni zeme.

Starostlivosť

thuja západná

Mladé západné tuje potrebujú v prvom roku pravidelnú zálievku. Počas prvého mesiaca po výsadbe ich zalievajte každý týždeň v množstve 10-15 litrov na rastlinu. S nástupom horúceho a suchého počasia zalievajte dvakrát týždenne a množstvo vody zvýšte na 20 litrov na strom. Pri každom zalievaní thuje pokropte.

Dospelé aj mladé rastliny majú rady dobre zvlhčenú pôdu. Častý nedostatok vody v tejto plodine spôsobí zníženie hustoty koruny. Koruna tuje je v silnejšom tieni riedka.

Ďalším prvkom starostlivosti je kyprenie pôdy okolo rastliny. Keďže korene sú umiestnené povrchovo, sadí sa do hĺbky maximálne 7-11 cm. Aby sa pôda udržala čo najdlhšie vlhká, pokrýva sa vrstvou jemnej kôry alebo rašeliny. Výška mulča sa pohybuje od 6-7 do 9-10 cm.

Thuja westerly sa každoročne starostlivo prerezáva tak, aby sa vyrezali všetky polámané, vyschnuté alebo vyschnuté výhonky alebo dokonca veľmi malé vetvičky.

Voľne stojace rastliny podľa potreby zastrihnite. Všimnite si, že korunka by mala siahať zhora nadol. Nežiaduci porast môžete odrezávať počas celej jari. Ak je potrebné rast obmedziť, aby sa zachoval tvar koruny, je možné ho formovať ešte pred otvorením púčikov.

Živý plot by sa však mal strihať každý rok. Výhonky by sa však nemali skrátiť o viac ako tretinu svojej dĺžky, aby sa zabránilo vysychaniu, ktoré kazí vzhľad živého plotu.

Dospelé exempláre Thuja westerly prežijú aj tuhé zimy bez úkrytu. Mladé rastliny v prvom roku zakryte, aby ste zabránili spáleniu slnkom. Na zakrytie výhonkov môžete použiť lapnik alebo veľmi silný papier (tzv. kraftový papier).

Niečo o rozmnožovaní

31245467677.jpg

Okrasné odrody a kultivary všeobecneRozmnožuje sa zelenými aj drevitými odrezkami. Vegetatívny spôsob rozmnožovania je pre väčšinu záhradkárov jednoduchší a dostupnejší. Výhonky na rezanie sa môžu zbierať na jar a v lete, ako aj na jeseň. Je však potrebné zistiť, že jesenné odrezky zakoreňujú dlhšie ako jarné alebo letné odrezky.

Rýchlosť zakorenenia je najvyššia pri použití letných a jesenných odrezkov.

Na odrezky vyberajte dobre vyvinuté dvoj- až trojročné výhonky dlhé od 15 do 17 a od 20 do 25 cm. Najčastejšie sa odstraňuje malým kúskom kôry z výhonkov (známym aj ako päta), čo urýchľuje zakorenenie.

Z koncov odrezkov sa odlúpne kôra a ihlice, potom sa ošetria roztokom Kornevinu (12-24 hodín) a potom sa umiestnia do nízkych debničiek alebo nádob naplnených zmesou rašelinovej pôdy, dobrej záhradnej pôdy a piesku (samozrejme, riečnej pôdy). Všetky zložky zmesi sa užívajú v rovnakom pomere.

Debničky s odrezkami musia byť zakryté fóliou, aby sa udržala vysoká vlhkosť pôdy a vzduchu počas celého obdobia zakoreňovania, ktoré trvá najmenej dva mesiace.

Jarné odrezky sa vysádzajú na záhon na jeseň, ale letné odrezky sa vysádzajú až na jar nasledujúceho roka. Počas zimy ich udržiavajte na dobrom svetle a pri teplote 10 až 15 stupňov Celzia.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: