Výsadba hrachu: ako zasadiť v otvorenom teréne a v skleníku, schéma výsevu, starostlivosť

Hrach patrí do čeľade strukovín a je jednoročnou bylinou s dĺžkou stonky 60 – 300 cm v závislosti od odrody. Zelenina je struk so zrnami, ktoré svojou výživovou hodnotou prevyšujú zemiaky. Hrachová bielkovina obsahuje rozpustnú vlákninu a esenciálne aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú len v hovädzom mäse. Hrášok obsahuje cukry, vitamíny a mnoho ďalších zložiek. Stonky sú výživnou potravou pre zvieratá, výborným mulčom. Korene štruktúrujú pôdu a nasycujú ju biologickou formou dusíka viazaného uzlinovými baktériami.

Výsadba hrachu

Čo potrebujete vedieť pri výbere osiva

Existuje mnoho odrôd hrachu. Sú vyrobené tak, aby vyhovovali rôznym klimatickým podmienkam. Po vyklíčení znášajú nízke teploty (až do -6 °C) a v horúcom počasí trpia slabým rastom a vývojom. Z tohto dôvodu sa pre každú klimatickú zónu odporúčajú odrody s vhodným vegetačným obdobím. Používajú sa na jarnú výsadbu a vysievajú sa v auguste, aby ste si mohli na jeseň vychutnať hrášok, zamraziť ho alebo konzervovať.

Odrody cukrového hrášku

Rozlišuje sa medzi cukrovou repou a lúpanými odrodami. V hrášku prevláda škrob, plody sa sušia a potom sa používajú pri varení. Odrody cukru chutia skvele čerstvé. Zelené dvojplodové hrachové struky s nezrelými semenami sa považujú za obchodovateľné..

Struky odrôd cukrového hrachu nemajú vo vnútri chlopní pergamenovú vrstvu. Lopatka je jedlá a používa sa na mrazenie spolu s fazuľou. Cukry v týchto odrodách hrachu sú však nižšie ako v odrodách s vysokým a nízkym obsahom obilnín.

Medzi cukrovými odrodami sa Premium považuje za kráľa vďaka chuti ovocia. 40 cm vysoký medový struk vytvorí plne jedlé struky 55-65 dní po vyklíčení. Vzpriamený Sugar Baby prinesie 2,5 kg/m2 delikátneho hrášku a jedlých strukov.

Inteligentný a hladký

Po vysušení môžu byť plody hrachu scvrknuté a hladké. Hrášok sušený do úplnej zrelosti sa nazýva lúpaný. Majú hladké žlté jadrá. Suchý hrášok, ktorý bol olúpaný zelený, dodá polievke nepríjemnú čiernu farbu. Preto sa pri komerčnej výrobe hrachovej múčky, hrubého zrna na polievku, používajú len lúpané odrody.

Sušené jadrá mozgových odrôd majú zvrásnenú škrupinu. Keď sú zelené, obsahujú veľa cukru. Pri vysychaní sa cukor mení na škrob, vlhkosť sa odparuje a zrno sa zvlní. Na pestovanie na dači by ste mali kúpiť mozgové odrody – majú väčšiu zásobu užitočných zložiek pre ľudí.

Odrody s vysokým a nízkym vzrastom

Vysoko rastúci hrach je taký, ktorý na podperách vyrastie do výšky 3 metrov, ale väčšina odrôd má výšku 1,5-2,0 metra. Dá sa pestovať na slnečných miestach a ponúka dobré výnosy, až 10 fazúľ dobrej chuti vo veľkých strukoch. Majitelia chát by mali mať záujem o Velikan, Zhegalova 112, Sugar snap. Fúzatá opatrovateľka patrí do radu vysoko rastúcich rastlín, ale dosahuje výšku 80 cm a rastie bez opory, prilieha k sebe. Jeho hrášok a mäkké lopatky sú jedlé.

Nízko rastúce odrody sa neprevracajú, držia sa jedna druhej a minimálnych podpier. Pestujú sa na záhonoch, ktoré sú ohraničené kolmi a po obvode ovinuté špagátom. Výška stonky 40-70 cm. Medzi x odrôd patria skoré dozrievajúce odrody s vynikajúcimi výnosmi, chutné čerstvé, mrazené, konzervované. Kúpte si Kelvedon Miracle a žasnite nad výnosom 1,5 kg/m2 nízko rastúcej odrody. Early Gribovsky rastie do výšky 40 cm, struk do 10 cm nesie 8 hráškov, chuť ovocia vynikajúca. Skoré dozrievanie, odrody odolné voči chladu.

Skoré odrody

Pestovatelia hrachu si ho cenia ako skorú vitamínovú zeleninu. Výnos rastlín 1,5-2 mesiace po výsadbe. Patrí medzi ne odroda Aria, Bartessa, Pervotsvet. Spravidla ide o nízko rastúce rastliny odolné voči chladu s 2-3 strukami na hniezdo. Záhradníci si obľúbili odrody Alfa a Ambrosia, ktoré majú prvé výhonky už za 1,5 mesiaca a sú odolné voči väčšine chorôb hrachu.

pea.jpg

Výber odrôd podľa regiónu

Vo všetkých regiónoch je hrach technickou plodinou a pestuje sa na poliach v striedaní. Ako hlavná odroda sa odporúča zakorenené osivo – osivo prispôsobené jednotlivým klimatickým zónam.

  1. Východná a západná Sibír – odroda Altai Emerald.

  2. Moskovské predmestia a centrálne regióny – ideálne podmienky na pestovanie hrachu v konzervách Zaznaika, Gloriosa, Detskaya Radost.

  3. Južné Slovensko – obľúbenou sa stala odroda Gregor, ktorá nie je strukovinová, je odolná voči suchu a je naostrená na mechanický zber.

  4. Juhozápadný región je chlebnicou pre konzervy a suché odrody hrachu. Za najlepšie odrody sa považuje Minsk Grain.

Tu je len niekoľko príkladov. V každom regióne existujú desiatky uvoľnených odrôd na komerčné a domáce pestovanie.

Šrotovanie a testovanie klíčivosti semien

Listy a zrná hrachu majú mnoho škodcov. Aj hrášok zakúpený v špecializovanom obchode je potrebné starostlivo skontrolovať, dekontaminovať.

Semienka nasypte do roztoku kuchynskej soli (1 polievková lyžica../l) počas 2 minút. Všetko, čo pláva, by sa malo vyhodiť, semená umyť od soli, vysušiť. Semená hrachu klíčia 5-6 rokov. Keď máte pochybnosti, pozrite si.

Vyberte tucet semien, namočte ich na 2 hodiny do vody, potom ich zabaľte do vlhkej handričky, dajte ich na teplé miesto, aby vyklíčili, a nezabudnite kontrolovať vlhkosť. Počet hrachov, ktoré dávajú klíčky, je rovnaký ako miera klíčivosti v %.

Príprava semien pred výsevom

Ak semená nie sú naklíčené, zahrievanie pri radiátore počas 2 hodín umožní získať dobré klíčky. Výsev suchých semien skoro na jar do studenej pôdy. Hrach bez ošetrenia pred výsevom vzíde podľa prírodných zákonov a začne sa vyvíjať v správnom čase.

Hrášok sa vysieva v domácich záhradách dedinčanov a majiteľov dač, ktorí presne vedia, čo zabezpečí ochranu sadeníc, aby nevysušili pôdu počas klíčenia semien. Môžete použiť vopred naklíčený alebo napučaný hrášok.

Klíčenie semien hrachu možno urýchliť stimulačným ošetrením roztokmi mikroprvkov, epínu, humátu, zriedenými podľa návodu. Ošetrenie semien v roztoku kyseliny boritej (1g/5l) pri teplote 40 do 5 minút.

Kompletná príprava semien s klíčením:

  1. Semená namočte do taniera, voda by mala semená pokrývať 10-12 hodín, ale vodu 3-4 krát vymeňte.

  2. Napučané semená zabaľte do vlhkej handričky, dajte na teplé miesto, navlhčite, skontrolujte, či sa objavujú nepokosené klíčky.

  3. Hrášok by sa mal sadiť do zeme skôr, ako korene prerazia škrupinu. Odložte výsev – uložte semená do chladničky, ale pri prvej príležitosti ich zasaďte.

Požiadavky na pôdu, príprava záhonu, výsev

Záhon na výsadbu by mal byť umiestnený na otvorenom mieste, chránený pred vetrom. Všetky rastliny okrem strukovín môžu byť prekurzorom. Je však lepšie, ak bolo v minulej sezóne do pôdy aplikované fosforečno-draselné hnojivo a pôda je neutrálna, pH 6,5-7,5.

Na chudobnej pôde použite trochu zrelého kompostu, zápalkovú škatuľku superfosfátu a polievkovú lyžicu síranu draselného na 1 m2 pri jesennom kopaní. Jeden liter dreveného popola nahradí chemické hnojivo. Na jar urobte na vopred pripravenom záhone brázdy každých 15-30 cm a hrášok vysádzajte každých 5-8 cm. Vzor výsadby vysoko rastúcich odrôd je riedky, nízko rastúci – kompaktný. Hĺbka výsevu 4 – 8 cm, v závislosti od štruktúry pôdy.

V závislosti od výšky stoniek sa na lôžko alebo po obvode vopred umiestnia podporné tyče. Hrášok sa vyšplhá nahor pomocou svojich úponkov.

Ak pôda pre hrach od jesene nie je hnojená zmesami hnojív, na jar sa na 1 m2 lôžka pridá zápalková škatuľka dusičnanu amónneho, draselnej soli a superfosfátu. Môžete zasiať, keď sa pôda zahreje na 5 stupňov do hĺbky 5 cm.

Skoro na jar je v pôde dostatok vlahy, nemusíte zalievať plodiny na suché semená. Výsadbu je potrebné zakryť fóliou alebo agrilom pred hladnými vtákmi, myšami.

Zem sa oteplila, vyschla. Pri výseve napučaných alebo suchých semien zalejte hojne do brázd pred a po výseve. Výsadba je mulčovaná alebo pokrytá agrofóliou, ktorá by sa mala odstrániť po objavení sa prvých sadeníc za 7-14 dní. Nedovoľte, aby sa na plodine vytvorila suchá kôra.

Starostlivosť o hrášok

Výsev hrachu

Klíčky a rastúci hrášok sa uvoľnia a v čo najväčšej miere sa opelia. Vyššie stonky možno v prípade potreby priviazať k tyči. Stonky sa zvyčajne držia svojimi úponkami na akomkoľvek výbežku. Rastliny sú samoopelené.

Hrášok zalievajte pred kvitnutím raz za 7 dní rýchlosťou 1 vedro na štvorec pod koreň. Po odkvitnutí je potrebné po 2 – 3 dňoch zvlhčenie. Po zalievaní uvoľnite brázdy, aby pôda mohla dýchať.

V lete použite zelený obväz zo žihľavy a púpavy. Počas masového kvitnutia hnojte hrášok nitrofoskou (1 polievková lyžica../Pri množstve 5 l/m² (10 l). Po zbere úrody sa až 30 % dusíka v pôde premení na biologickú formu vďaka symbióze medzi hrachom a baktériami viažucimi dusík – dar pre ďalšiu zeleninu v striedaní plodín.

Postrek cesnakom alebo repelentmi proti háďatku rajčinovému počas kvitnutia zabraňuje napadnutiu rastliny hlavným škodcom, chrobákom hrachovým. Postrek na listy večer alebo počas zamračených dní.

Zberajte, keď sú čepele napučané, ale zostávajú zelené a hladké, so šťavnatými stenami. Cukry sa neskôr premenia na škrob, zrná sa stanú hrubými.

Chyby v starostlivosti o hrášok

Indikátor

Dôvod

Čo robiť

Kmene vyschnú

Horúce počasie, zriedkavé zavlažovanie

Tienenie tenkým agrilom, mulčovanie aspoň 6 cm vrstvou pilín.

Niekoľko kvetov a vaječníkov

Príliš veľa dusíka v pôde

Nepoužívajte čerstvý hnoj, nehnojte dusičnanmi, orezávajte vrchnú časť.

Struky sa nenastavujú

Zarastené plodiny, nedostatok svetla, dlhé obdobia zlého počasia

Zreďujte sadenice, v suchom počasí potriasajte stonkami pre samoopelenie.

Škvrny, povlak na listoch, skazený vzhľad

Hubové ochorenia

Ošetrujte fungicídmi, zabezpečte vetranie a dostatok svetla

Listy predčasne zhnednú, odumierajú

Nedostatok horčíka

Pôda je kyslá, hnojte manganistanom draselným alebo MgSO4+K2SO4

Stromčeky poloprázdne okrajová spálenina listov

Nedostatok draslíka

Prach s popolom z kachlí, cementový prach, voda s roztokom draselného hnojiva.

Ošetrenie rastlín v ranom štádiu dozrievania prípravkami obsahujúcimi meď sa neodporúča. Je potrebné použiť Fitosporin-M, roztok mangánu, ľudové prostriedky. Odstráňte choré rastliny skôr, ako napadnú celú plantáž. Ošetrenie osiva, striedanie plodín a pestovanie hrachu pred horúčavami zabraňuje vzniku chorôb.

Z ľudových prostriedkov na prevenciu plesňových ochorení účinná extrakcia mletej časti bodliaka. Rastlinu možno nájsť na opustených pozemkoch.

Ochrana proti škodcom bez použitia chemických insekticídov sa vykonáva prípravkami Bitoxybacillin a Fitoverm, pripravenými podľa návodu.

Z ľudových prostriedkov používajte infúzie na postrek:

  1. Cibuľové šupky, paradajkové listy – 300 g. Hrášok uvarte v 5 litroch vody a lúhujte 2 dni;

  2. Púpavová zeleň 300 g v 0,5 l vodky (môžete použiť tekutiny obsahujúce alkohol), lúhujte jeden deň, zrieďte v 15 litroch vody.

Pestovanie hrachu v skleníku

Hrášok v nevykurovanom skleníku sa pestuje, keď sú ostatné rastliny v boxoch na sadenice v teple. Pôda pod priehľadným krytom sa rozmrazuje skoro, čo vytvára podmienky na výsadbu veľmi skorých zelených rastlín v marci. V marci je pôda pripravená prijať prvých obyvateľov. Používajte odrody mozgu

Dôležitým prvkom pestovania hrachu v skleníku na lopatke – musíte zorganizovať bohaté zalievanie a vetranie dňa. Na jar je teplota v obryse vyššia ako 30 stupňov, hrášok nebude rásť – musíte ho zasiať zo severnej strany, zabezpečiť vetranie. Berkut, Amber, Skoré plodiny Premium dobre rastú v skleníku.

Koncom leta, keď teplo ustane a skleník je prázdny, môžete zasiať stredne dozrievajúce odrody, Viola, Voskhod, Emerald. Teplota +(10-14) pohodlné pre dospelú rastlinu. Nie sú potrebné žiadne opeľovače.

V regiónoch s teplými zimami sa hrach vysieva v zime do skleníka so suchými semenami. Ak ich nezožerú myši, môžu sa konzumovať začiatkom leta. Na zimný výsev sa odporúčajú semená Norley, Oregon Sugar Pod. Dorastá do výšky 1 m.

Výsev hrachu v skleníku ako skleníkové sideratum. Rastlina obohacuje pôdu o dusík. Zelená hmota je použiteľná ako mulč alebo kompost. Semená sa vysievajú nahusto, v čase kvitnutia sa odrezávajú, rozdrvenú zelenú hmotu môžete vložiť do pôdy pod kopaním.

Pestovanie vitamínového zeleného hrášku na parapete

Výhody a biologická hodnota hrachových klíčkov ako vitamínovej zelene sú známe už dlho. Hrášok možno pestovať po celý rok. Namočte semená a nechajte ich vyklíčiť v substráte. Klíčky získavajú výživu z hrachu. Nakrájajte dužinatý hrášok s 3-5 pravými listami, použite do šalátov. Hrášok sa môže pestovať v akomkoľvek druhu pôdy a vysieva sa husto.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: