Výsadba kapusty vonku: starostlivosť a pestovanie

Kapusta je rastlina odolná voči chladu a rastie pri priemernej teplote okolia 18-24 stupňov. Teplo ovplyvňuje tvar hlavy. Otužilé skoré výhonky môžu prežiť krátky mráz -5 . V závislosti od regionálneho podnebia sa sadenice kapusty vysádzajú vo vhodnom čase od začiatku apríla do konca polovice júna.

Výsadba kapusty v otvorenom poli: starostlivosť a pestovanie

Rôzne druhy kapusty

Odporúčané odrody a hybridy pre konkrétne regióny. Líšia sa z hľadiska zrelosti a prispôsobenia sa poveternostným podmienkam. Rozlišujú sa listnaté a stonkové odrody s rôznymi tvarmi, farbami a chuťou.

 1. Biela kapustaSkoré, stredne skoré a neskoré dozrievajúce odrody. Zrelé klíčky by sa nemali nechávať príliš dlho na záhone: popraskajú, čím sa stanú nevhodnými na ďalšie spracovanie, pretože sa do ich stredu dostanú nečistoty, slimáky a hmyz. Vysadené v 3 termínoch.

 2. Červená kapusta– Farba listov je spôsobená prítomnosťou antokyanínu. Odrody len s neskorou výsadbou; vysadené skoro.

 3. Karfiolcenený ako diétny hypoalergénny výrobok, zelený vitamín pre detskú výživu. Obchodovateľným produktom je kvetenstvo, ktoré tvorí hlavu. Existujú skoré a neskoré odrody.

 4. Kapusta SavoyVytvára výhonok s kučeravými listami. Vyznačuje sa množstvom minerálov, bielkovín a jemnou šalátovou chuťou. Doba rastu je dlhá a sadia sa čo najskôr.

 5. KohlrabiPripomína koreňovú zeleninu pestovanú na povrchu. Chuť kalerábu pripomína obľúbený kaleráb, ale bez horkosti. Sadenice sa vysádzajú v ranom štádiu.

 6. Ružičkový kelVytvára pol metra dlhý stonok pokrytý mini kapustovými hlávkami veľkosti vlašského orecha. Horčicový olej dodáva výrobku chuť.

 7. BrokolicaPodobná štruktúra ako u karfiolu, ale tmavšia zelená farba. Odrody sú bohaté na antioxidanty, ktoré pretrvávajú aj po zmrazení. Čas výsadby je rozložený na obdobie 2 mesiacov, aby sa mohol vytvoriť vitamínový dopravník.

Existujú odrody čínskej a pekinskej kapusty. Sú jemné, predčasne vyspelé a pripomínajú skôr hlávky kapusty.

Pestovanie kapusty so sadenicami alebo bez nich

Výsev alebo výsadba kapusty na trvalom stanovišti – spôsob závisí od poveternostných podmienok. V oblastiach s krátkym letom je pestovanie cez klíčky jediným spôsobom, ako dosiahnuť dobrú úrodu stredných a neskorých odrôd. V oblastiach s horúcim podnebím umožňuje metóda klíčenia skorú úrodu vitamínovej zelene.

V teplom podnebí sa semená kapusty vysievajú do brázd na jar, keď je pôda ešte teplá. Klíčky sa môžu objaviť pri +2-3 C, bez prikrytia znáša mrazy až do -2 stupňov. Rastliny bez presádzania majú hlboký koreňový systém, sú v prirodzenom prostredí otužilé a tvoria hrubšie hlavy. Skoré a stredne skoré odrody kapusty sa pestujú v strednej černozemnej zóne v južných oblastiach a na Ďalekom východe.

Metóda klíčenia umožňuje získať dobre vyvinuté sadenice so 4-6 pravými listami a zasadiť ich v priaznivom období pre vývoj. Koreň nie je zakorenený, zakorenený. Sadenice sa pestujú vyzdvihnutím alebo výsevom niekoľkých semien do 0,2 l kvetináča. Najsilnejšie sadenice ponechajte a ostatné vytiahnite, aby ste predišli poškodeniu koreňov.

Načasovanie výsadby sadeníc kapusty

Tabuľka pre juh Ruska pomáha určiť regionálne rozstupy semien a sadeníc.

Odroda kapusty

Výsev semien

Výsadba

klíčky Máj

Vek

dni prípravy sadeníc

Čas zberu

Raná č/b, karfiol

0.3

1-20

1-20

50-60

0.6

15-30

Skorá červená kapusta

0.4

1-20

1-20

50-60

0.7

15-30

Stredne dozrievajúce b/w, kaleráb, brokolica,

0.4

10-20

20-30

35-40

15.08 až 03.09

Červené klíčky Neskoro kvitnúce č/b

0.4

10-20

0.5

20-30

35-40

15.09 až 5.10

Brusel, Savojsko

0.4

10-20

20-30

35-40

15.08

na 5.09

Je dôležité pestovať sadenice, keď sa pôda zahreje na 8-10 stupňov. Nesaďte príliš neskoro, teplota vyššia ako 25 C je nepriaznivá pre rast klíčkov; kritická teplota je 30-35 .

Príprava osiva

Odrodové alebo hybridné osivá vo vreckách už boli predsadené, čo by malo byť vyznačené na vrecku. Osivo zakúpené na plagátoch a uskladnené z predchádzajúcich rokov by sa malo pripraviť na výsev.

 1. Klíčivosť skontrolujete tak, že ho necháte 3 dni klíčiť vo vlhkej utierke na teplom mieste.

 2. Pokračujte v kalibrácii – vyberte najväčšie semená na výsadbu a odstráňte šupiny.

 3. Pred výsevom dekontaminujte prípravkami alebo horúcou vodou.

 4. Pred výsevom ich na niekoľko hodín namočte do živného roztoku.

 5. Naklíčené semená nechajte v mrazničke alebo ich nechajte 2 týždne dozrievať pri teplote 0-+3 .

Nepoužívajte všetky metódy opísané v literatúre. Je potrebné zvoliť vhodné metódy prípravy.

Dobrá klíčivosť kapusty je 90-95 %. Ak je nižšia, zvýšte výsevok alebo kúpte nové osivo. Semená sa vyberú do roztoku kuchynskej soli (1 lyžica soli na 0,5 l vody) za stáleho miešania. Po niekoľkých minútach bude povrch holý, poškodený a zarastený burinou.

Ak ste sa rozhodli pre 1 % roztok mangánu na dezinfekciu, nechajte ho pôsobiť 25 minút. Po ošetrení prípravkami Maxim, Bactofit, Fitosporin-M namáčanie počas 12 hodín, dezinfekcia ohriatím vody (48-50 ) pred výsevom.

Po namočení do roztokov humátu, epínu a zirkónu 12 hodín by sa mali zasiať semená. Ak v sladkej vode napučali, môžete ich dať do mrazničky, aby stuhli.

Soľ, fungicídy alebo stimulátory by sa mali zo semien zmyť studenou vodou. Sadenice by mali byť pred výsevom voľné.

Príprava pôdy

Substrát pre kapustu by mal byť ľahký, úrodný a neutrálnej kyslosti. Zloženie obsahuje rašelinu, piesok, kompost, drnovú zeminu v rovnakom pomere. Do dezoxidačného prostriedku pridajte 10 lyžíc dreveného popola na vedro pôdy. Do zmesi pridajte 2 PL dreveného popola.. Nitrofoska alebo NPK.

Dezinfekcia pôdy je možná buď vyliatím horúceho roztoku mangánu na substrát, alebo naparovaním. Najlepšie je, ak sa pôda pripravuje od jesene: najprv sa zmrazí a potom sa 2 týždne pred výsevom sparí. Potrebujete čas, aby sa prospešné mikroorganizmy rozmnožili a začali pracovať.

Zakúpený substrát by sa mal otestovať na kyslosť a dekontaminovať parou. Pôda sa nesmie zahrievať – znižuje sa tým jej výživná hodnota.

Pestovanie sadeníc s kazetami, bez kaziet a v kazetách

Výsadba kapusty vonku: Údržba a pestovanie

Klíčky sa pestujú v kelímkoch bez zberu alebo sa vysádzajú do spoločného boxu a potom do kelímkov.

Metóda klíčenia spočíva v tom, že sa najprv vyseje do plytkej brázdy do hĺbky 1 cm. Semená sa ukladajú každé 1 cm, zakryté a mierne zhutnené. Vzdialenosť medzi riadkami 3 cm. Prikryte škatuľu potravinovou fóliou a uchovávajte pri izbovej teplote, kým nenaklíčia.

Po vyklíčení by sa mala teplota udržiavať na 6-8 °C a svetlo by malo byť 12-14 hodín, kým sa neobjavia prvé pravé listy. Ak nie sú pripravené, sadenice sa predĺžia a môžu sa prevrátiť.

V štádiu ducha sadenice a púčik pravý list vykonať vyzdvihnutie – pripravené sadenice s koreňovým balom pôdy sú prenesené do jednotlivých šálok s drenážnymi otvormi. Niekoľko hodín pred presadením namočte nádobu do teplej vody, aby sa lepšie odoberali vzorky koreňov.

Kmeňový koreň sa neorezáva. Do substrátu pohára zahrabte nové rastliny až po listy listene. Upevnite pôdu zalievaním. Sadenice zatieňujte, po niekoľkých hodinách ich postriekajte stimulujúcim hnojivom. Kapusta sa zakorení v interiéri, potom sa umiestni na balkón alebo najchladnejšie okno, ale s osvetlením.

Klíčky by sa mali udržiavať pri teplote +15-+10 °C, čo je možné dosiahnuť, ak sú umiestnené na uzavretom nevykurovanom balkóne. Rastliny zalievajte dvakrát týždenne, uvoľnite pôdu, aby ste zabránili vzniku čiernych nôh.

Výsev sadeníc bez pikírovania do 0,2-0,5 l pohárov s drenážnymi otvormi a drenážnou vrstvou. Použitie rovnakého substrátu. V strede šálky sa urobí otvor na 2-3 semienka. Požiadavky na teplotu sú rovnaké ako pri metóde rozmnožovania. Keď sa objavia sadenice, mali by sa ponechať najsilnejšie, ostatné by sa mali prerezávať alebo odrezať nožnicami. Po okraj by mal byť priestor na výmenu pôdy. Vytrhávanie sadeníc v interiéri je nevyhnutné.

Kazetová metóda pestovania sadeníc sa líši tým, že kazetový box s priehradkami je vytvorený. Každý semenáčik má vlastnú bunku. Pripravený substrát, rašelinová zmes s potrebnými živinami. Semená sa vysievajú do hĺbky 2 cm. Čas uchovávania v bunkách 30-50 dní. Kazetové sadenice rastú vo vyhrievaných skleníkoch.

Ak chcete zabezpečiť tvorbu silných a zdravých sadeníc v úrodnom substráte, dostatočne kŕmte kapustu 2-krát – vo fáze 2 prítomných listov, po 2 týždňoch. V prípade bielej kapusty je lepšie používať organominerálne zmesi v pomere pre sadenice. Ak chcete, aby boli sadenice husté a mohutné, môžete použiť roztok superfosfátu – pol šálky granúl na 15 litrov vody.

Príprava pôdy pre kapustu

Striedanie plodín je jedným z hlavných poľnohospodárskych postupov pre všetky plodiny. Pred kapustou sa pestuje koreňová zelenina, tekvica, zelené hnojivo a úhor. Nesaďte po krížovitých rastlinách – majú spoločné choroby a škodcov.

Pôda by mala byť kyprá, úrodná a bohatá na živiny. V kyslej pôde je rastlina ovplyvnená listene. Dusík, draslík, vápnik, fosfor by sa mali aplikovať pod zimnou orbou, pričom sa plocha zorá s prevrátením vrstvy.

Záhony sa na jar formujú vyrovnaním zamrznutých vrstiev. Dusičnany alebo močovina sa pridávajú do pôdy na jar. Týždeň pred výsadbou posypte pôdu v jamkách prípravkom Fitosporin-M (1 polievková lyžica. . na 10 litrov vody) alebo identické zloženie na dezinfekciu. Vrchnú časť zasypte popolom. V čase zakoreňovania pridajte do vody na zalievanie Actaru na odpudzovanie mušky kapustovej.

Pestovanie kapusty zo semien

Výsadba kapusty v otvorenom teréne: osobitosti starostlivosti a pestovania

Pre semená kapusty vyberte svetlú zem, namočenú vo vode z roztopenej vody. Pri strojovej metóde výsadby sa semená pred výsadbou zmiešajú s granulovaným superfosfátom a zapravia sa do hĺbky 2 – 4 cm, aby mali dostatok vlahy na klíčenie. Ak chcete zabrániť poškodeniu krížovkami, posypte sadenice tabakovým prachom.

Ručne zasiať do pripravených hniezd 3-4 semená. Mulčovanie výsadbových jamiek a ochrana proti erózii. Po mesiaci sadenice preriedite a ponechajte najsilnejšiu. Výhodou výsevu bez výhonkov je neporušený koreňový systém. Kôstkový koreň siaha hlboko dolu, kde prijíma ďalšiu vlhkosť a potravu; výhonok je podopretý hmotnosťou kapusty.

V prípade výsadby bez semien je tepelné ošetrenie semien povinné.

Výsadba: Načasovanie pre skoré, stredne skoré a neskoré sadenice

Všeobecne sa uznáva, že skoré odrody kapusty sa umiestňujú do kapusty 50×50, stredné a neskoré odrody kapusty do kapusty 60×70. Najpresnejšie informácie zodpovedajúce vlastnostiam odrody sú však uvedené na obale osiva.

V stredných oblastiach sa môžu skoré a stredne skoré odrody vysádzať od 20. mája do 10. apríla. Neskoro – 10. – 20. mája. Stredne veľkú kapustu na nakladanie zasaďte do konca mája, aby pred zberom nepraskla. Čas výsadby závisí od poveternostných podmienok. Nočná teplota by sa mala udržiavať na úrovni približne 8 stupňov. Prvé dni po presadení by mali byť rastliny zatienené agrilom, kým nezakorenia.

Starostlivosť a pestovanie

Starostlivosť o kapustu zahŕňa včasné zavlažovanie, okopávanie alebo okopávanie, obliekanie a kontrolu rôznych škodcov a chorôb.

Nadmerné zavlažovanie vedie k zhutneniu pôdy. Je potrebné ich vypíliť a uvoľniť. Väčšina odrôd kapusty sa rada okopáva. Existujú však aj také, ako je Megaton, ktoré majú veľmi krátke rohy, kapusta sa vyvíja na povrchu pôdy, nevyžaduje si hilling. Informácie o starostlivosti sú uvedené na obale.

Kapusta je požierač vody. Zalievajte ju teplou vodou. Mladá rastlina potrebuje 2-4 litre za 2-3 dni, dospelá – 10-15 litrov. Rastlina má rada koreňovú zálievku a kropenie. Zalievanie sa zastaví 3 týždne pred zberom a listy získajú chuť a sladkosť.

Počas prvej fázy vývoja zelených listov sa kapusta rada hnojí kravským alebo hydinovým hnojom. Potom primiešajte rovnaké diely nitrofosky, superfosfátu a potaše. Aplikujte pod okopávku do vlhkej pôdy v množstve 3 PL. . na meter štvorcový. Koncom augusta sa kapusta prihnojí spojivom z popola (0,5 l popola sa namočí do 1 l vriacej vody a nechá sa 6 hodín namočené). Zrieďte kašu vo vedre s vodou a naneste 2 l/m2.

Hmyz miluje rastlinu, nájde výsadbu podľa vône. Tabakový prach, výsev medzi riadky cesnaku, mulčovanie pilinami, postrek repelentnými roztokmi, ručný zber vaječných klbiek prinesie čistú kapustu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: