Výsadba tulipánov na jeseň: načasovanie, pravidlá a jemnosti

Tulipány v plnom kvete – najvýraznejší prvok jarnej záhrady. Tieto kvety sú nenáročné, jedinou časovo náročnou operáciou spojenou s ich starostlivosťou je každoročné presádzanie cibúľ. Po odkvitnutí v júni sa vykopú, v lete vysušia a na jeseň vysadia.

Výsadba tulipánov na jeseň: podmienky, pravidlá a jemnosti

Prečo sa tulipány musia každoročne vykopávať

Dôvodov je niekoľko:

 1. Tieto cibule vytvárajú najväčšie kvety;

 2. Je možné zrevidovať výsadbový materiál a zlikvidovať choré exempláre skôr, ako nakazia susedov;

 3. Cibuľky ošetrené pred výsadbou zaručene neochorejú;

 4. Ak rastliny nie sú presádzané, cibuľky sa rozrastajú do potomstva a vytvárajú veľké hniezdo; ak sú tak preplnené, nemajú dostatok výživy;

 5. Časom sa žiarovka zapustí hlbšie do zeme a môže byť ťažké ju vykopať;

 6. Ak tulipán rastie na tom istom mieste niekoľko rokov, pôda sa vyčerpá a nahromadia sa v nej organizmy spôsobujúce hubové ochorenia.

Pozitívom je, že ak sa cibule nevykopú, budú mať na jeseň dostatok času na vytvorenie plného koreňového systému a na jar začnú rásť skôr a rýchlejšie kvitnúť. Tulipány sa však nemôžu uchovávať na jednom mieste dlhšie ako 2 roky.

Podmienky výsadby

V jednotlivých regiónoch sa líšia a závisia od jesenného počasia. Pre strednú zónu sú odporúčané termíny výsadby koniec septembra a prvá dekáda októbra. Cibuľky by mali zakoreniť, ale nie príliš rýchlo vyklíčiť. Optimálna teplota pôdy na zakorenenie je 7-10° (v hĺbke 15 cm). Teplá jeseň môže posunúť termín výsadby na polovicu alebo dokonca koniec októbra. Niekedy sa výsadbový materiál zakúpi príliš neskoro a optimálny čas na výsadbu už dávno uplynul. Skúsení kvetinári vedia, že ak sa zasadia do mierne zamrznutej pôdy, zakorenia a zakvitnú, aj keď o niečo neskôr ako daná odroda. Ale aj tak to nestojí za riziko, termíny výsadby je lepšie dodržiavať.

Ako sadiť

Postup výsadby nie je zložitý, ale je potrebné urobiť niekoľko krokov, ktoré ochránia cibuľky pred chorobami a zabezpečia ich bohatšie kvitnutie. Existuje niekoľko spôsobov výsadby, ale pôda sa pripravuje pre všetky rovnakým spôsobom.

Výber miesta a príprava pôdy

Tulipány majú rady plné slnečné svetlo. Skoré kvitnutie však umožňuje rastlinu „prekabátiť“: vysadená v koreňových kanáloch alebo pod kríkmi je na vrchole vegetačného obdobia, keď púčiky na stromoch práve začínajú kvitnúť. Rastliny majú v tomto čase dostatok svetla.Kvetina má ďalšie požiadavky na biotop:

 1. Pozemok je starostlivo vyrovnaný – nikde by sa nemala hromadiť voda;

 2. Vyhnite sa prievanu, aby vietor nelámal stonky;

 3. Podobne ako pri iných cibuľovinách môže byť pre tulipány nebezpečná stojatá voda, preto je najlepšie zvoliť vyvýšené miesto, alebo ak nie je k dispozícii, dobre odvodniť pôdu;

 4. Pôda musí byť kyprá a úrodná, najlepšie hlinitý piesok s neutrálnou alebo mierne alkalickou reakciou.

Pred výsadbou pripravte pôdu:

 1. Ťažká ílovitá pôda je zriedená pieskom;

 2. kyslé pôdy sa ošetrujú vápnom;

 3. 2 týždne pred presunom žiaroviek do zeme sa pôda zrekultivuje, pričom sa pridá na m2. M až 2 vedrá dobre vyzretého kompostu alebo humusu, šálku dreveného popola, 3 PL. . Pôda by mala byť ľahká, pokrytá 1,5 PL superfosfátu a 1,5 PL papriky. . Síran draselný (nesmie sa použiť chlorid draselný).

Organické látky vo forme hnoja alebo hydinového trusu sú kategoricky nevhodné – spaľujú korene rastlín a sú zdrojom hubových patogénov. Pôda sa pripravuje v dostatočnom predstihu, aby sa usadila a pod cibuľkami nezostali dutiny, ktoré majú negatívny vplyv na zakorenenie. Ak sú tulipány vysadené namiesto letných rastlín a nie je možnosť vopred pripraviť pôdu, namiesto suchých hnojív sa používajú tekuté hnojivá, pričom sa ich koncentrácia zníži na 3-násobok normy na obale. Cibuľové lôžko by malo byť dobre zhutnené.

Príprava sadivového materiálu

Ak chcete zabezpečiť súčasné kvitnutie, vysádzajte vedľa seba tulipány s rovnakou výškou stonky alebo s podobnou veľkosťou a obdobným časom kvitnutia. Nezabudnite na kombinácie farieb a odtieňov. Bez ohľadu na to, či chcú použiť vlastný alebo zakúpený sadbový materiál,pripraviť rovnakým spôsobom:

 1. roztrieďte žiarovky podľa veľkosti a zároveň skontrolujte, či nie sú choré;

 2. dezinfikujte ich pol hodiny v roztoku fungicídu – vhodný je Maxim alebo Fundazol.

Potom pokračujte vo výsadbe.

Metódy výsadby

Výsadba tulipánov na jeseň: načasovanie, pravidlá a jemnosti

Okrem tradičnej metódy existujú aj ďalšie, ktoré kvetinárstva využívajú čoraz častejšie. Výber závisí od kvetinovej výzdoby, ktorá sa má vytvoriť, a od prítomnosti hlodavcov na pozemku. Všetky cibuľky môžu počas zimy zožrať myši.

Iba hĺbka výsadby sa nemení: na ľahkých pôdach sa rovná trom výškam žiaroviek, na ťažkých pôdach – sú zapustené do 2 výšok. Ak chcete skoré kvitnutie a veľa potomstva, hĺbka výsadby by sa mala znížiť. Mulčovanie zabraňuje zamrznutiu cibuliek.

Algoritmus výsadby:

 1. Tradičný spôsob. Ak sú cibuľky umiestnené bodovo medzi inými kvetmi, vykopajte jednotlivé jamky; ak sadíte napevno, odstráňte pôdu zo záhonu úplne do požadovanej hĺbky a odložte ju alebo urobte drážky. Na dno dajte 2 cm hrubú vrstvu piesku, ak je v pôde dostatok piesku, nemusíte to robiť. Cibuľky posypte popolom a zasaďte ich spodnou časťou – plochou stranou so zárodkami koreňov smerom nadol. Prikryte pripraveným substrátom, do ktorého sa primieša záhradná zemina, piesok a humus alebo biohumus – do 20 % z celkového množstva. Cibuľky po výsadbe zalievajte len vtedy, ak bolo dlhší čas veľmi suché počasie. Ale mulčovanie je povinné. Na tento účel môžete použiť rašelinu, drvené drevené štiepky alebo listovú podstielku zo zdravých stromov.

 2. Výsadba do sieťových nádob, košov alebo debničiek. Koše na sadenie sú k dispozícii v miestnom obchode, ale hodia sa aj nízke debničky na ovocie. Prikryte ich vlhkou zeminou a zasaďte cibuľky. Na vybranej pripravenej ploche vyhĺbte priehlbiny, do ktorých umiestnite koše alebo debny. Navrch dajte 3-5 cm zeminy.

 3. Výsadba do kvetináčov alebo vedier. Je to veľmi pohodlná metóda. Na vrchole svojej dekoratívnosti sú rastliny umiestnené na najvýhodnejších miestach na pozemku. Po odkvitnutí tulipánov umiestnite nádoby na miesto, ktoré im nebude prekážať, a nechajte ich tam, kým nenastane čas na vykopanie cibuliek. Na mobilné záhony sú vhodné vedrá s drenážnymi otvormi alebo hlinené kvetináče. Technika výsadby je rovnaká ako v ostatných prípadoch. Aby cibuľky cez zimu nezamrzli, je lepšie nádoby na tento čas zakopať do zeme a vybrať ich, keď príde teplo.

Vzdialenosť medzi žiarovkami závisí od ich priemeru:

 1. pri väčších exemplároch asi 10 cm a medzi radmi 20 cm;

 2. pre menšie žiarovky menej.

Zvyčajne 1 meter štvorcový. 50 veľkých žiaroviek na meter štvorcový. Niektorí pestovatelia dávajú prednosť „kyticovej výsadbe“, pričom vzdialenosť medzi cibuľkami sa zmenší na 2-3 cm. V tomto prípade by mala byť pôda veľmi výživná. Pri výsadbe vysádzajte malé cibuľky na južnej strane záhonu, aby ich nezatienili susedia. Detské cibuľky by sa mali vysádzať na množiteľskom záhone a budú kvitnúť až v nasledujúcom roku.

Ako chrániť žiarovky pred myšami

Títo nenásytní hlodavci dokážu počas zimy zničiť celú zbierku tulipánov. Výsadba v košíkoch čiastočne pomáha pri riešení problému, ale nie vždy.Existujú bezpečnejšie metódy:

 1. Výsadba cibuliek do štvorcových kusov sklolaminátového pletiva; zakopte ich do zeme do hĺbky o niečo väčšej ako 3 výšky cibuliek, prikryte tenkou vrstvou zeminy, aby korene tulipánov nezarastali do pletiva, a zasaďte ich; okraje pletiva by mali vyčnievať 2 cm nad zem;

 2. Myši odradí vôňa dechtu, vysadené žiarovky v tenkej vrstve pôdy, dať malé množstvo pilín navlhčené vodou a zmiešané s dechtom (1 l pilín s rovnakým množstvom vody a 20 g dechtu, zmiešať a nechať nasiaknuť dva dni);

 3. Namiesto dechtu môžete na postrek žiaroviek použiť Vichnevského masť alebo parafín;

 4. Niektorí pestovatelia posypú vysadené cibuľky červenou paprikou;

 5. Ak sa vedľa tulipánov vysadia liesky, ich pach odplaší aj myši.

Niektorí pestovatelia vysádzajú tulipány po jesennej migrácii myší. Hlodavce sa v zamrznutej pôde ťažko znovu usadzujú.

Ďalšia starostlivosť

Ak je suché počasie, je potrebné zavlažovanie. Keď nastanú mrazivé teploty, mulčujte výsadbovú plochu asi 5 cm rašeliny, drvenej kôry alebo slamy. Ak je to možné, na mieste výsadby tulipánov by sa mal v zime nachádzať sneh.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: