Výsev rastlín do zeme: Ako správne zasiať semená

Aby ste sa v lete mohli tešiť zo zdravých zelených rastlín a dobrej úrody, musíte si v dostatočnom predstihu kúpiť semená, hnojivá a prostriedky na zeleninovú záhradu. Môže sa vysievať na jar alebo v zime. Každá metóda má svoje vlastné charakteristiky. Príprava výsevného lôžka, podloženie úrodným substrátom a správny výsev sú základnými krokmi, ktoré umožnia rastlinám rozvinúť svoju vitalitu na začiatku vegetácie.

Kedy a ako zasiať mrkvu do exteriéru

Výber miesta

Žiadna zelenina nemá rada tieň. Rastliny znesú tieň, ale aj vtedy by malo záhony ráno a večer osvetľovať slnko. Zabráňte vzájomnému zatieneniu a dbajte na to, aby boli sadenice od seba oddelené.

Postele môžu mať ľubovoľný tvar, môžu byť otvorené alebo v ráme. Hlavnou vecou je, aby záhradník mohol voľne dosiahnuť na každú oblasť. Klasická verzia – dlhá vyvýšená posteľ široká 70-100 cm. Drážky umiestnené priečne, vzdialenosť medzi radmi závisí od odrody.

Úzke záhony so šírkou 45 cm, s plodinami vysadenými v 1-2 riadkoch. Teplé postele – krabica s hnojom a rastlinnými zvyškami z jesene, prehĺbená na bajonet. 25-35 cm pôdy zahriatej biopalivom na povrchu.

Každý záhon by sa mal spravidla hnojiť humusom v množstve jedného vedra na štvorec. Pod pôdu aplikujte zápalkovú škatuľku superfosfátu a čajovú lyžičku síranu draselného. Kyslosť pôdy by mala byť neutrálna pH 6,3-6,7.

Pred výsevom semien by sa mal každý záhon vyrovnať, pohnojiť, pôda v brázde by mala byť štruktúrovaná, bez hrudiek. terasovité záhony na svahu. Semená jemne posypte substrátom. Krehké sadenice sa ťažko predierajú ťažkou pôdou, najmä ak pôda vyschla.

Striedanie osiva a načasovanie výsevu na jar na otvorenom poli

Začnite siať, keď rozmrzne pôda. Najskôr by sa mali založiť najťažšie zakoreniteľné plodiny, ktoré klíčia v chladnejšej pôde a netrpia opätovnými mrazmi. Keď sa pôda zahreje, vysievajte zeleninu postupne, pričom zohľadnite jej odolnosť.

Treba vziať do úvahy jednu vec: Koreňové plodiny, ktoré boli vystavené teplotám pod bodom mrazu, nie sú vhodné na zimné skladovanie. Takže ich možno zasiať dvakrát – skoré na spotrebu a konzervovanie, neskoršie na skladovanie.

Tabuľka semien zeleniny

Hĺbka výsevu podľa hustoty pôdy. Výsev semien hlbšie na ľahký substrát. Rýchlosť klíčenia závisí od teploty pôdy a hĺbky výsevu. Špecifikácie suchých semien.

Kultúra

Min. Od klíčenia

Hĺbka výsevu cm

Klíčenie

dni

Hrášok

1-2

3-5

3-7

Fazuľa

3-4

3-5

3-8

Kapusta

2-3

1-2

3-6

Mrkva

4-5

1,5-2

9-15

Reďkovka

1-2

1,5-2,0

3-7

Červená repa

5-6

2-3

8-16

Sorrel

1-2

do 0,5

8-12

Kôpor

2-3

1-2

8-15

Šalát

2-3

1-2

4-10

Uhorka

13-15

1,5-2,0

4-8

Repka

2-3

1-2

3-6

Reďkovka

1-2

1,5-2,0

3-7

Fazuľa

10-12

3-5

4-10

Plotovanie brázdy pod plodinami je umiestnené vo vzdialenosti vhodnej na ďalšiu starostlivosť o rastliny – pletie, kyprenie, hrabanie. Hĺbka výsevu sa vypočíta ako dvojnásobok dĺžky osiva.

Kedy a ako sadiť mrkvu do voľnej pôdy

Postupnosť výsevu zeleniny

Počasie vám povie, kedy zasiať semená. Hrášok je v studenej pôde prvý na rade. V tomto čase zasejte suché semená – vo vlhkej pôde napučia a vyklíčia. Mladé rastliny môžu prežiť až do -6 °C . Pri neskoršom výseve hrachu – je potrebné ho držať vo vode, aby napučal, klíčiť v utierke – urýchliť klíčenie, aby ste získali plodiny pred nástupom tepla..

Pravidlom je, že všetky rastliny odolné voči mrazu by sa mali vysievať hneď, ako sa pôda zahreje na 3 – 5 stupňov. Neznášajú teplo, majú tendenciu klíčiť a hrubnúť. Včas zasiata reďkovka bude mať čas na vytvorenie šťavnatej koreňovej úrody a neskôr vyrastie výhonok. Ďalší termín výsevu je v druhej polovici leta. Táto koreňová zelenina sa uskladňuje na zimu. Hrášok nemá rád teplo. Druhýkrát ho zasejte v júli.

Skorá zelená reďkovka bohatá na vitamíny nezahynie ani pri mraze -3 . V chladnejšom počasí rastie obzvlášť šťavnato a sladko. Neskoro dozrievajúce sadenice reďkovky môžu ísť na špic. Repa a daikon vyklíčia skoro, vydržia aj päťstupňové mrazy, rýchlo rastú a vyhnú sa jarným chrobákom.

Veľmi skoro, hneď ako je možné priblížiť sa k pripraveným záhonom, zasejte lekárnické bylinky, rebarboru, kôpor, pažítku. Rôzne druhy šalátov vytvárajú prvé krehké zelene na jar a neboja sa mrazu. Špenát a čínska kapusta znášajú teploty do -6 stupňov, listový šalát a horčica do -3 stupňov.

O týždeň neskôr môžete zasiať mrkvu a petržlen ku koreňu. Pôda je teraz dostatočne teplá na to, aby sa mrkva mohla v lete používať ako vitamínová zelenina a uskladniť.

O týždeň príde čas na stolovú repu a zeler. Uložia sa do zeme, napučia a umožnia, aby sa pôda zohriala na 15 °C a vytvorili sa korene.

Naklíčené hľuzy ultra-raných zemiakov sa sadia, keď sú brezové listy veľké asi ako cent. Po vzídení je potrebné sadenice prikryť pred opätovnými mrazmi. Sú zasadené takmer na povrchu, je potrebné izolovať korene zeminou alebo slamou.

Repa by sa mala vysádzať do teplej pôdy v rovnakom čase ako zemiaky. Potrebuje ochranu pred neskorými mrazmi – inak vyletí nahor. Všetky ostatné cibule sú odolné voči mrazu a vysievajú sa skoro.

Po skončení mrazov môžete začať s výsevom cukiet, uhoriek, tekvíc a melónov. Tieto rastliny majú rady teplo, slnko a dostatok vody.

Presný čas výsevu zeleniny závisí od klimatického pásma a poveternostných podmienok v danom roku. Teplotu pôdy môžete skontrolovať pomocou teplomera tak, že vykopete 10 cm hlbokú jamku.

Technológia výsevu do osivových lôžok

Výsev je postup, pri ktorom sa semená rozprestrú na záhon a zasejú sa do záhonu do požadovanej hĺbky. Teplota, vlhkosť a umiestnenie záhonu sú dôležité pre výsev.

Včasný výsev sa zvyčajne vykonáva suchými semenami, ktoré sa rozprestrú do teplej pôdy. Na pripravenom lôžku urobte brázdy určitej hĺbky. Dobrým spôsobom je drevená lišta. Dno brázdy sa zhutní pritlačením na hrebeň. Rozsypte semená na hladkú plochu so správnou frekvenciou. Pokryte brázdu ľahkou zeminou a pritlačte ju latou položenou na plocho. Výsledkom je zhutnenie pôdy okolo semien, kapiláry umožňujú prenikanie vlhkosti do pôdy. Zhutňovanie sa môže vykonávať valcovaním. Záhony je potrebné zakryť pred poveternostnými vplyvmi, kým sa neobjavia sadenice. Pri prvých výhonkoch uvoľnite fóliu a nedovoľte, aby sa na sadeniciach vytvorila suchá kôra.

Hĺbka brázd a rozstupy riadkov sa líšia pre každú plodinu. Závisí od veľkosti semien a budúcej rastliny.

Veľkosť semien

Všetky semená sú rozdelené do 5 kategórií podľa veľkosti:

  1. veľmi veľké – tekvice a melóny, hrach, fazuľa a bôb majú až 10 semien na gram;

  2. veľké – uhorky, melóny, červená repa a iné, do 100 kusov na gram;

  3. Stredné – krížovité plodiny, paradajky, baklažány, cibuľa, paprika – do 500 ks./;

  4. Malé – petržlen, mrkva, kôpor, šalát – do 1 000 ks/rok.

  5. veľmi malé – maky, extravilány, šťaveľ, jahody a iné, hlavne kvitnúce rastliny – z tohto dôvodu.

Malé semená sa ťažko rozptyľujú. Zmiešajú sa s veľkým množstvom piesku, rozsypú sa po brázde. Pripravte tekutý škrobový kissel, nasypte semená, ktoré sa nepotopia. Suspenziu nalejte cez výlevku misky. Semená rozprestrite na povrch záhonu tak, že ich zľahka pritlačíte, zrolujete alebo prehĺbite ich posypaním cez jemné sitko.

Výsev rastlín do zeme

Zvláštnosť zimného výsevu zeleniny

Rastliny odolné voči chladu sa od teplomilných líšia hladkými, nepukavými listami. Tieto rastliny vysievajte na jar do studenej pôdy. Počas zimy v chladnom lôžku prechádzajú stratifikáciou, ktorá zvyšuje imunitu rastliny a jej prežitie. Otužilé sadenice zasiate na jeseň klíčia a začínajú sa vyvíjať o 1-2 týždne skôr ako sadenice zasiate na jar a lepšie prežívajú mrazy. Koreňové plodiny zasiate v zime nie sú vhodné na skladovanie v pivnici.

Výsev na jeseň predstavuje riziko. Počasie je klamlivé. Pri výseve do zamrznutej pôdy neočakávame, že teplé februárové teploty semená prebudia a že korene v chlade zamrznú. Nové technológie a triky záhradkárov umožňujú minimalizovať riziká.

Pokyny krok za krokom na výsev v zime

Na výsev odrôd zeleniny a byliniek odporúčaných na zimný výsev. Cibuľu s veľkosťou cibule menšou ako 1 cm, semená paštrnáka (okrúhly, študentský), ktoré do nasledujúcej sezóny stratia klíčivosť, neukladajte do jarného výsevu – buď ich zasejte v zime, alebo vyhoďte. Odporúča sa pestovať dostatočné množstvo odrôd mrkvy, repy, cibule na semená a zimného cesnaku. Môžete zasiať reďkovku, špenát, kôpor, šaláty. Bylinky, listová zelenina odolná voči chladu, dokonca aj čínska kapusta, kukurica a slnečnica sa môžu vysievať v zime.

Výber miesta, príprava lôžok

Vyberte si južný svah chránený pred severnými vetrami, úrodnú pôdu a otvorenú plochu, ktorá sa rýchlo zbaví snehu. Ak miesto nezodpovedá opisu – potrebujete vysoké postele, vyvýšené 30-40 cm nad povrch. Hnojená pôda, hlinitá.

Hneď po zbere by sa mal pridať kompost, rašelina a humus, aby sa vytvorila ľahká úrodná pôda. Po vykopaní by mala byť pôda vlhká – aby sa burina prebudila a vyklíčila. Pripravte pôdu na sejbu ako na jar, len brázdy by mali byť hlbšie. Zároveň si pripravte teplú zeminu na presádzanie.

V mrazivom počasí pripravte teplé lôžko, aby sa slamený hnoj príliš neprehrial. Vyplňte priekopu biopalivom, navrch nasypte zeminu, 25-30 cm. Urobte brázdy.

Čas na sejbu, prístrešok

Zvoľte čas sejby podľa klimatických podmienok regiónu. Teplota pôdy by mala byť blízko nuly, aby sa semená neprebudili.

Je vhodné, keď sa pôda v hĺbke 5 cm ochladí na 3 0 C, s tvrdou kôrou na povrchu ráno. Trvalý mráz by mal prísť za 10-14 dní.

Suché semená rozprestrite do brázd, zasypte ich pripravenou zeminou bez zmrznutých hrudiek. Osivo je potrebné zobrať viac, aby sa zaručilo 30 % alebo sa nezvýšila výsevná dávka. Hĺbka výsevu by mala byť o 0,5 cm väčšia ako na jar. Okrem ukladania výživnej zeminy je povinné mulčovanie suchým lístím v brázdach. Na zimu rastliny prikryte 15 cm vetvičkami. Na jar odstráňte všetko nepotrebné a otvorte záhon slnku.

Stalo sa, posteľ bola pokrytá prvým snehom – označiť, zasiať semená a pokryť zeminou, pokrytie mulčovaním a lapweed. Metódu môžete najprv vyskúšať na jednom lôžku. Toto nemusí byť správne riešenie pre vaše požiadavky. Zimný cesnak niekedy rastie v susedovom dome, ale na pozemku pod ním nevyrastie.

Rady skúsených majstrov v zimnom siatí

Vegetácia v zime spí, hlodavce sa potrebujú kŕmiť. Použitím granulovaných semien môžete zachrániť svoju úrodu. Hlinený kryt nepriťahuje škodcov.

Nemôže sa vysievať v zimných podmienkach – môže sa stratifikovať. Tesne pred mrazom zahrabte vrecko so semenami do zeme a jamku prehĺbte na 25 cm. Pole označte hrotom, aby ste nezabudli na polohu. Hneď ako pôda rozmrzne, vytiahnite zásoby a vysušte ich, až kým sa neuvoľnia. Takto pripravte mrkvu, pažítku, petržlen, kôpor a bylinky.

Mrkva by sa nemala siať na svahu – topiaca sa voda semená odplaví. Pôda by mala byť pevná, hlboko spracovaná. Výsev do zamrznutej pôdy, neskôr ako repa.

Pôdu pre červenú repu pripravte až po zemiakoch, paradajkách a cibuli. Pridajte fosfor, draslík a popol. Mala by sa siať neskoro, do zamrznutej pôdy. Mulčovanie listovým odpadom, pilinami a borovicovým ihličím až do prvého jarného tepla.

Výsev v zime je vždy rizikom. Na jar je možné dopestovať dvojnásobnú úrodu. Záhony začínajú ožívať v rovnakom čase ako príroda. Ak sú mŕtve – zasejte ich.

Záver

Jar pôsobí príjemne, ak sú semená a záhony pripravené, počasie je pekné. Metóda osiva sa považuje za najjednoduchší spôsob. Semená by však mali byť testované na klíčivosť a chránené proti chorobám. Neopatrnosť môže viesť k opätovnému výsevu v nepriaznivom čase.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: