Zber jabĺk: ako a kedy zbierať úrodu

Optimálny čas zberu jabĺk závisí od stupňa ich zrelosti. Jeho definícia je však zložitá. Výsledkom je, že prezreté ovocie určené na dlhé skladovanie stráca skladovateľnosť a rýchlo sa kazí. Skoré letné odrody, ktoré sa konzumujú okamžite, zostávajú kyslé bez toho, aby získali svoje odrodové vlastnosti.

Typy zrelosti

Kedy zasadiť jabloň

Dozrievanie ovocia je postupné. Zberajte plodiny, keď dosiahnu technickú alebo biologickú zrelosť:

 1. Vo fáze technickej zrelosti (alebo dozrievania) plod už nerastie, ale zostáva tuhý.Ešte sa v nich nenahromadilo správne množstvo cukrov a zostávajú kyslé. Podľa nášho názoru je to však najlepší čas na zber jabĺk, ak sa pestujú na prepravu, predaj alebo dlhodobé skladovanie.

 2. Dosiahnutie biologickej alebo spotrebiteľskej zrelosti, ovocie získava odrodové vlastnosti – chuť, farbu a vôňu deklarovanú pôvodcom. Pri pestovaní jabĺk na produkčné účely by ste nemali čakať, kým sa dosiahne štádium zrelosti, najmä pri letných odrodách.

Pri skorých odrodách sú stupne zrelosti veľmi krátke. Ak sa zber oneskorí o týždeň, plody strácajú šťavnatosť, ich štruktúra sa stáva voľnou a múčnatou.

Zber podľa odrody

Dĺžka dozrievania závisí od konkrétnej skupiny odrôd v závislosti od obdobia dozrievania: leto, jeseň, zima. Načasovanie je približné, pretože závisí od agroklimatických podmienok jabloňového sadu:

Rozmanitosť

Obdobie

Účel zberu

Leto

Od augusta

Na okamžitú spotrebu

Jeseň

Koncom augusta alebo začiatkom septembra

Spotreba naraz a skladovanie (max. 4 mesiace)

Zima

Od konca septembra do polovice jesene

Dlhé skladovanie (do jari)

Pre vašu informáciu!Neskoré odrody určené na priamu konzumáciu by sa mali zbierať až po dosiahnutí konzumnej zrelosti, keď budú čo najšťavnatejšie, najvoňavejšie a najsladšie.

Pravidlá zberu

Zber úrody len za suchého počasia. Ovocie musí byť suché. V opačnom prípade hrozí vysoké riziko ochorenia. Mokré ovocie sa nedá dlho skladovať. Pred začatím práce si chráňte pokožku rúk. Vhodné sú mäkké látkové rukavice.

Aby sa zachovala úroda bez strát, mal by sa striktne dodržiavať model zberu:

 1. Najprv odstráňte jablká zo spodných konárov.

 2. Potom prídu na rad stredne veľké výhonky.

 3. Vrchnú časť úrody zberajte ako poslednú.

Ak je jabloň veľká alebo sa na pozemku nachádza jabloňový sad, nesnažte sa ukončiť zber za jeden deň. Južná strana dosahuje požadovaný stupeň zrelosti rýchlejšie. Toto je dobrý začiatok. Zber na severnej strane po 2-3 dňoch.

Jednoduchý spôsob zberu jabĺk – ručne. Umožňujú šetrné odstránenie plodov spolu so stopkami. V tomto stave vykazujú najvyššie percento znášanlivosti pre svoju odrodu. Nikdy netraste stromom, ak plánujete skladovať alebo prepravovať plody na predaj. Stratíte nielen kvalitu, ale aj predajnosť. Ovocie, ktoré ste nazbierali, nevyhadzujte. Ani vzájomne rozbité ovocie nevydrží dlho. Podľa nášho názoru je dôležité pripraviť si nádoby vopred a opatrne do nich uložiť jablká.

Najlepší spôsob zberu jabĺk

Najlepší spôsob zberu jabĺk

Na vysokých stromoch sa jablká odstraňujú pomocou špeciálneho zariadenia, aby sa zabránilo polámaniu stopiek. Ak je zlomených konárov príliš veľa, úroda v nasledujúcej sezóne výrazne klesne. Použitie špeciálneho náradia navyše zefektívňuje zber: všetky plody sa dajú bez výnimky dosiahnuť.

Použite rebrík alebo stupienok, aby ste sa vyhli lezeniu na strom. Možno však nie sú dostatočne vysoké. Na odstránenie úrody z veľkej výšky sa používajú špeciálne zariadenia.

Typy nástrojov na prerezávanie

Záhradné centrá predávajú širokú škálu príslušenstva. Sú rôzne tvarované a vyrobené z rôznych materiálov.

Tulipán

Nástroj vďačí za svoj názov svojmu tvaru. Ide o pohár so zaoblenými okvetnými lístkami. Kadička je vyrobená z odolného plastu. Na jeho spodnú stranu pripevnite dlhú rukoväť.Návod na použitie:

 1. Na uchopenie ovocia použite pohár.

 2. Upevnite ho tak, aby bola stonka medzi okvetnými lístkami.

 3. Otočte tulipán v oboch smeroch.

Plody sa dajú ľahko odstrániť. Zostáva už len vybrať semienko z kvetináča a vložiť ho do pripravenej nádoby.

Zberače ovocia Collet

Je vyrobený z drôtu, ktorý je pripojený k plastovej rúrke. Drôt je na koncoch ohnutý do kruhu. Cez krúžky drôtu je prevlečený vlasec, ktorý zabezpečuje chod pasce.

Ovocie sa uchopí a umiestni do stredu zberača, pričom sa ťahá za šnúru. Výsledkom je, že drôt je v hornej časti spojený, čím sa jablko zachytí. Posledným krokom je stočenie drôtu. Jablko sa odtrhne bez poškodenia.

Existujú 2 typy upínacích klieští:

 1. S rukoväťou.Tá na zber drobného ovocia. Sú uchopené plastovou rukou s tromi prstami. Pákou na teleskopickej rukoväti sa dutý priestor uzavrie a jablko sa vtlačí do stroja. Jablko stačí len mierne potiahnuť, odlepí sa bez poškodenia.

 2. S taškou. Zariadenie, ktoré urýchľuje zber. Týmto mechanizmom možno odstrániť niekoľko jabĺk súčasne. Pripevnite vrecko ku okrúhlej miske s cínovými plátkami, ktoré slúžia ako nôž. Pripevnite držiak rukoväte k mechanizmu. Jablko sa chytí, rozkrojí, vloží sa do vrecka, nepoškodí sa.

Ako si vybrať zberač ovocia

Bez ohľadu na výrobný materiál a typ musia zberné mechanizmy spĺňať niekoľko kritérií.Najdôležitejšie požiadavky sú:

 1. aby ovocie pevne držalo na mieste;

 2. byť vytiahnuté vysoko;

 3. Nepoškodzujte plody;

 4. sa ľahko používa.

Okrem toho výber zariadenia závisí aj od jeho hmotnosti. Ak je veľmi ťažký, môže byť jeho používanie nepohodlné. A nadmerná ľahkosť naznačuje použitie nevhodných materiálov. Podľa nášho názoru sú prevádzkové možnosti takéhoto nástroja značne obmedzené.

Ako uskladniť úrodu

Na dlhodobé skladovanie jabĺk sa používajú drevené debny. Predtým sa vydezinfikujú, aby sa v nich nemohli objaviť žiadne choroby. Roztok mangánu vykazuje dobrý výsledok. Niekoľko dní pred použitím sa nádoba dobre vysuší. Na dno sa položí niekoľko vrstiev novín alebo hrubého papiera.

Po zbere nesmú plody ležať na slnku alebo na čerstvom vzduchu. Okamžite ich roztrieďte a uložte do skladu. V druhom prípade sú zabezpečené optimálne podmienky. Jablká skladujte pri teplote maximálne 2-5 °C. Nenechajte ju však klesnúť pod povolenú teplotu. Zmrazené exempláre rýchlo zhnijú.

Ak je v sklade nadmerná vlhkosť, umiestnite okolo boxov nádoby s vápenným práškom. Ak je vzduch príliš suchý, umiestni sa do misky piesok, ktorý sa neustále zvlhčuje. Netlačte rady jabĺk do krabíc v snahe vložiť do nich viac ovocia. Tým sa zhoršuje cirkulácia vzduchu. Odstraňovanie pokazených jabĺk v pravidelných intervaloch. Ak choré plody nevytriedite, čoskoro sa nakazia aj zdravé plody.

Ak si chcete dlhšie vychutnávať chutné a šťavnaté jablká, je dôležité dodržiavať čas a pravidlá zberu. Dôležité je tiež pamätať na osobitné vlastnosti skladovania vitamínových plodín.

Zdroj:Metlitsky, L..Plody môžu byť poškodené; Tsekhomska, V.. Zber a skladovanie jabĺk

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: