Zvláštnosti výsadby červených a čiernych ríbezlí – rozdiely v starostlivosti o ríbezle

Pestovanie ríbezlí začalo zdomácnením divokých kríkov prinesených z lesa. Rastlina má liečivé vlastnosti, plody sú chutné a obsahujú celý rad vitamínov a aminokyselín, ktoré sú pre človeka prospešné. Každý vie, ako rastú čierne ríbezle, ale málokto kedy ochutnal ríbezle z potoka, dlhý trs sladkých, voňavých, zelených machových ríbezlí. Dvojklíčnolistové rastliny majú mnoho farieb, ale bežne sa považujú za čierne, ak sa zo žalúdkov listov uvoľňujú charakteristické fytoncídy. Všetky odrody ríbezlí bez zápachu s červenými, bielymi alebo zlatými bobuľami sa v rovnakej starostlivosti nazývajú červené ríbezle. Zvážte rozdiel medzi technikami pestovania čiernych a červených ríbezlí.

Zvláštnosti výsadby červených a čiernych ríbezlí - rozdiely v starostlivosti o ríbezle

Charakteristika ríbezlí

Odrody ríbezlí patria do čeľade egrešovité. Koreňová sústava rastliny sa nachádza v úrodnej vrstve a rozprestiera sa do šírky koruny. Niektoré z nich sa dostávajú hlboko do pôdy až do hĺbky 200 cm, prinášajú vodu a potravu zo spodných vrstiev a zabezpečujú vitalitu rastlín. Vo voľnej prírode sa od brehov vodných plôch nachádzajú húštiny s bobuľami obťažkanými krovím. Nie sú zavlažované. Ich korene prijímajú vodu.

Listy sú striedavé, 3 – 5 laločnaté, tvarované, jasne zelené s lesklým alebo matným odtieňom. Kvitnutie začína v máji a trvá až 2 týždne. Ríbezle sú čiastočne samoopelivé; sú potrební opeľovači. Zvončekovité kvety vo zväzkoch. Na jar kríky trpia spätnými mrazmi, ale rýchlo sa zotavujú. Všetky ríbezle majú rady hĺbkovú zálievku a prihnojovanie. Kríky potrebujú tvarovanie a strihanie.

Po dozretí, koncom júla a v auguste, rastliny prestávajú rásť a začínajú sa pripravovať na zimu. Prezimujúce kríky bez akejkoľvek pokrývky vydržia mrazy až do -40 °C . Zimné rozmrazovanie však môže rastliny prebudiť zo zimného spánku a tvorba mrazu je nevyhnutná.

Rastliny nemajú rady tieň a ťažké pôdy, vysokú hladinu podzemnej vody a močaristé nížiny. Priaznivé pH 5,5 – 5,1. Solonec a karbonátové pôdy sú pre tento ker nevhodné. Zimovanie a dobrá úroda v strednom Rusku, na Urale a na Sibíri. Ríbezle neznášajú dlhé horúčavy v južných oblastiach, v chladných oblastiach sa počas kvitnutia vracajú mrazy.

Šľachtitelia vytvorili stovky odrôd určených pre rôzne klimatické zóny. Čierne alebo červené ríbezle sa môžu pestovať vo väčšine regiónov Ruska. Plody sa konzumujú čerstvé, mrazené, vo forme džemov a marmelád. Odrody červených ríbezlí pre okrasné záhradníctvo a parky.

Rozdiely v biologických cykloch a klimatickej odolnosti jednotlivých druhov

Červené a čierne ríbezle reagujú na klimatické podmienky odlišne. Čierne ríbezle sú odolné voči mrazu do -40 Na juhu sa pestujú špeciálne suchovzdorné odrody; niektoré odrody červených ríbezlí prežijú aj chladnejšie mesiace. Pri pravidelnom zimnom rozmrazovaní utrpia kríky čiernych ríbezlí veľké straty. Hneď ako sa oteplí na dva dni, vetvičky ožijú a púčiky napučia; keď sa vráti zima, zmrznú. Rastliny červených ríbezlí sa prebúdzajú za 2 týždne; v zime oteplenie netrvá tak dlho.

Teplo a sucho znášajú červené ríbezle lepšie pri pravidelnom zalievaní. Je pravda, že bobule sú plytšie. Čierne ríbezle a zalievanie môžu chýbať. Listy odparujú veľa vody, korene sa s touto stratou nedokážu vyrovnať. Kríky vyschnú a dozrievanie sa zastaví. V južných oblastiach sa pestujú špeciálne odrody odolné voči suchu.

Na jar kvitnú čierne ríbezle skôr ako červené ríbezle. Kvety nie sú trvalé; pri teplotách pod bodom mrazu peľ a piestik zmrznú. Počas očakávaného chladného počasia sa používajú rôzne metódy ochrany – dymenie, večerné zalievanie, hnojenie, ovinutie kríka rúnom. Trvalý pokles teploty však narúša všetky fyziologické procesy. Ak na jar klesne teplota na -10 °C Kríky čiernych a červených ríbezlí nevyhnutne vymrznú.

Červené ríbezle kvitnú neskôr, takmer zaručene sa vyhnú mrazu. Farebná tolerancia do -3 . V tomto čase ešte nie sú listy na vetvičkách vyvinuté.

Korene červených ríbezlí, podobne ako korene čiernych ríbezlí, nevydržia, ak po prebudení zamrznú v zemi do -(8-10) . Ak je malá (-2 C) mráz trvá viac ako 7 dní, kmene blízko zeme zamrznú a popraskajú, úroda kríkov klesne na polovicu.

Výber lokality, výsadba čiernych a červených ríbezlí

Zvláštnosti výsadby červených a čiernych ríbezlí - rozdiely v starostlivosti o ríbezle

Sestry sú netolerantné voči susedom. Červené odrody si rady sadnú s egrešom. Na svahu sa červené ríbezle vysádzajú na otvorenej ploche, vyššie. Pôda musí byť ľahká a úrodná.

Čierna znáša trochu tieňa, vysadená pod. Majú nižšiu odolnosť voči teplu, ale v zime sú odolné voči mrazu. Bobule sa môžu vysádzať na nízkom, pred vetrom chránenom mieste na umelo vyvýšenom kopci.

Krík červených ríbezlí je kompaktný a konáre smerujú nahor. Rastliny sú vysadené v páse vo vzdialenosti 1,5 cm. Čierne ríbezle majú tendenciu rozrastať sa, takže koruna je objemná a kríky sú od seba vzdialené 2-2,5 metra.

Pred výsadbou skontrolujte kyslosť pôdy. V prípade potreby by sa malo ošetrenie vápnom vykonať v dostatočnom predstihu. V závislosti od stupňa kyslosti aplikujte 300-800 gramov vápna na m2. Zónu výsadby čiernych a červených ríbezlí hnojiť rovnakým spôsobom.

Pri nadmernom obrábaní pôdy na 1 m2 plochy:

 1. Rozložená organická hmota – 8-10 kg;

 2. jednoduchý superfosfát – 150-200 g;

 3. Síran draselný – 30-40 gramov.

Jamy na ovocie pripravujte vo väčšej vzdialenosti v závislosti od odrodových charakteristík, pokiaľ ide o výšku a rozloženie kríka.

Klasický semenáčik má 3-5 trstinových koreňov s kôrou, dlhých 15-20 cm, 1-2 výhonky vysoké 30-40 cm, ktoré vyrastajú z koreňov. na jar žiadne listy.

Príprava výsadbovej jamy, zakorenenie

Na úrodnej, vopred pripravenej pôde sa urobí jamka s rozmermi 40×50 cm. Mala by byť dostatočná na to, aby sa do nej zmestili korene sadenice.

Na chudobnej alebo neobrábanej pôde pripravte miesto 2 roky vopred. Jama alebo debnička 60×60 s hĺbkou 70 cm by sa mala počas leta naplniť rastlinami a organickým materiálom a cez zimu ponechať. Na jar doplňte usadený substrát úrodnou pôdou. Sadenice tekvice sa vysádzajú na teplý záhon. Počas leta korene premenia substrát na úrodnú pôdu.

Dobrý humus alebo kompost môžete do jamky nasypať okamžite. Nechajte pôdu prevzdušniť a zhutniť, potom ju zasaďte. Odborníci považujú jeseň za najlepší čas na zakorenenie ríbezlí. V severných oblastiach sa používa jarná výsadba.

V jamke naplnenej úrodnou pôdou urobte hniezdo, nalejte 1 vedro teplej vody. Vytvorte v ňom hniezdo, umiestnite korene vertikálne, vetvy pod uhlom 45 , Krčok zakryte o 6-7 cm hlbšie. Vrchná vrstva úrodnej pôdy sa môže použiť na zasypanie. Po zalievaní novej výsadby je potrebné chrániť výsadbovú jamu pred zvetrávaním alebo tvorbou kôry. Mulčovanie môže byť rašelina, listová podstielka, staré plastové fólie.

Na dno jamy sa uloží drevný odpad. Postupne zhnijú a stanú sa hnojivom.

Kde získať výsadbový materiál

Zvláštnosti výsadby červených a čiernych ríbezlí - rozdiely v starostlivosti o ríbezle

V blízkych škôlkach sa pestujú regionálne odrody čiernych a červených ríbezlí. Tu a v špecializovaných predajniach si môžete kúpiť zdravé, správne vypestované odrodové sadenice,

Výsadbový materiál je možné získať vlastnými silami niekoľkými spôsobmi:

 1. odrezky – vo vode, v pôde alebo v substráte zo zelených a drevnatých vetvičiek;

 2. Vodorovné zakopanie konára ohnutého z kríka;

 3. Vertikálne prerezávanie, keď sa prereže špička konára a z nižších, spiacich púčikov pokrytých zeminou vyrastú korene.

Čierne ríbezle sa rozmnožujú na jar koreňovými výhonkami a všetkými uvedenými spôsobmi. Pre červené ríbezle sú najlepšie metódy vertikálne zakoreňovanie, odrezky. Vodorovný, tuhý konár sa nie vždy podarí ohnúť a podpníky červených ríbezlí nezakorenia.

Rastliny z odrezkov pripravené na výsadbu po 2 rokoch, podpníky vysadené na jar.

Rozdiel v starostlivosti o červené a čierne ríbezle

Jednou z hlavných metód organizovania vysokých výnosov a predĺženia životnosti kríka je pravidelné prerezávanie.

Výnos na vetve červených ríbezlí sa vytvorí do 5 rokov. Prvých 8 rokov sa teda ker formuje tak, že sa každý rok pridávajú 3-4 výhonky, až kým ich nie je 20. Po každom roku odrežte toľko starých konárov, koľko zostane na opätovný rast. Žiadny podrast z koreňa.Je potrebné vykonať sanitárne prerezávanie:

 1. ak vetvy rastú dovnútra;

 2. Na zrelej vetve slabý rast, znížené výnosy;

 3. Vetva uschla, možno ju napadol sklený červotoč.

Neostrihávajte špičky vetvičiek – tam sa sústreďujú ovocné púčiky, na hranici rastu výhonkov a letokruhov.

Na čiernych ríbezliach je potrebné ešte popracovať. Plodí na výhonkoch z predchádzajúceho roka. Prerezávanie púčikov spôsobuje rozvetvenie. Takže budúcoročná úroda bude lepšia.

To však nie je jediný dôvod. Jedna vetva poskytuje 27 % výnos v prvom roku, 50 % v druhom roku a 13 % v treťom roku. Potom zbytočne zahusťuje krík. Je potrebné odstrániť všetky odumreté, dovnútra rastúce, zamotané konáre, nulový rast. Zintenzívnite plodenie.

Dospelá rastlina by mala mať 12 pracovných stoniek. Každý rok, počnúc piatym rokom, nahraďte 3 z nich novými výhonkami. Kríky si zachovávajú svoju úrodu. Chýba im slnko, výživa a vetranie. Striehajte na jar, pred začiatkom miazgy alebo pred zimou. Reznú plochu je potrebné zafixovať záhradným lakom. Hrúbka vrstvy 3-5 mm.

Hnojenie čiernych a červených ríbezlí

Zvláštnosť oplodnenia súvisí so štruktúrou kríkov. Koreňový systém červených ríbezlí je silný, preniká hlboko a sám produkuje fosfát. Krík rýchlo rastie, dobre olistený, spotrebuje veľa dusíka a draslíka. Preto sa superfosfátom prihnojuje raz za 3 roky, za sucha, pri uvoľňovaní. Na jar zalejte kríky hnojovicou v pomere 1:10 alebo hydinovým hnojom v pomere 1:20 do vopred vyhĺbenej jamy v množstve 3-5 litrov. Vzniknutá kôra chráni korene pred ochladením.

Počas pučania aplikujte pod červené ríbezle:

 1. Dusičnan amónny 15-20 g/m2;

 2. Dusičnan vápenatý – 30-40 g/m2;

Do čiernej zmesi pridajte 20 g superfosfátu a 10-15 g síranu draselného.

Roztoky hnojív by sa mali pripravovať oddelene, miešať ako kvapalina. Posypte brázdy po obvode okolo otvoru, po namočení priekopu uzavrite.

V júni by sa malo vykonať listové hnojenie komplexom listových mikrohnojív.Pripravte zmes roztokov:

 1. Síran meďnatý – 1 g;

 2. síran zinočnatý – 2 g

 3. kyselina boritá – 2 g;

 4. Síran manganatý – 5 g;

 5. Molybdén amónny – 2 g.

V suchý, zamračený deň alebo večer postriekajte jemnou hmlou. Každé 3 roky pôdu okolo nich zľahka prekopávajte. Hnojte plným množstvom minerálnych hnojív a organických hnojív.

Choroby a škodcovia

Zvláštnosti výsadby červených a čiernych ríbezlí - rozdiely v starostlivosti o ríbezle

Škodcovia a choroby sa na kríkoch čiernych ríbezlí bez preventívneho ošetrenia rýchlo šíria. Záhrada ešte spí a hmyz, zohriaty prvými lúčmi, sa začína prebúdzať zo zimného spánku.

Choroby červených ríbezlí– Antraknóza a septorióza spôsobujú opadávanie listov. Čierna, napadnutá hrdzou a múčnatkou.

Červené ríbezle sú postihnuté vírusovým ochorením maceratum, ktoré sa nedá vyliečiť. Roztoč nespôsobuje klíčenie, namiesto toho sa púčiky zmenšujú. Na čiernych ríbezliach však ten istý hmyz na jar vypučí púčiky.

Mšice vytvárajú na listoch červených ríbezlí hálky a zelené mšice stočia mladé listy na výhonkoch čiernych ríbezlí do rúrok. Na červených ríbezliach vyčíňa angreštová múčnatka a ríbezľová obličková múčnatka. Červené bobule požierajú húsenice molice a čierne bobule molice egrešové. Konáre sú uschnuté napadnutím červotočmi alebo krovinorezmi.

Počet škodcov a chorôb možno výrazne znížiť preventívnym ošetrením.

Čas podania žiadosti

Choroby Škodcovia

Prípravky, koncentrácie,

Spanie +5

Prezimovanie spór hmyzu

Namočte čierne ríbezle do vriacej vody. 30 Plus podľa pokynov. Nitraphen 3-4%.

Pred kvitnutím

Obličkový roztoč mšice

Síra podľa návodu, Karbofos 0,3 %, Fufanon – Nova BB podľa návodu

Po odkvitnutí

Húsenicová voš roztoč múčnatka, hrdza

Carbophos 20 g/10 l vody Bitoxybacilín Fytoverm Spark Lepidocid ručná ochrana proti škodcom Horus infúzia čerstvého hrachu Topaz XOM

Zväčšovanie objemu a dozrievanie

Roztoče Lepidoptera antraknóza septorióza

Koloidná síra podľa návodu, odstránenie vyschnutých konárov, ručný zber poškodeného krovitého dreva

Odstránenie chorých listov s mšicami a škvrnami

Po zbere

Škodcovia, vajíčka húseníc, choroby

Carbophos 0,3% Scor Kinmix Iskra Inta-Vir podľa návodu

V zime

Starostlivosť o zimných škodcov

Vyrežte a spáľte choré konáre, uvoľnite pôdu, ošetrite listy a spáľte ich.

Počas dozrievania by sa nemali používať žiadne silné chemikálie. Mali by ste používať ľudové metódy – infúzie a odvar z bylín, horčicu, drevný popol. Pre lepivosť by sa do roztoku malo pridať domáce a zelené mydlo.

Zber úrody

Červené ríbezle sa zbierajú po dosiahnutí plnej zrelosti. Bobule opadávajú až na jeseň. Na kríkoch získavajú viac cukrov. Na jeseň sú okrasné kríky ozdobou záhrady.

Bobule čiernych ríbezlí nie sú vždy čierne, ale niekedy majú fialový alebo modrý nádych. Plody sa odstraňujú stopkou. Krútia a poškodzujú pokožku. Zrelé bobule nenechávajte na kríku, opadajú.

Záver

Pri správnej technike sa dá ľahko pestovať akýkoľvek druh ríbezlí. Ak si nájdete čas na starostlivosť o kríky, poďakujú sa vám úrodou. Je dôležité vybrať si správne odrody a umiestnenie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: