Ako sa stať lektorom – užitočné tipy

Študenti, učitelia na školách a univerzitách často uvažujú o práci na čiastočný úväzok a doučovaní. Je pravda, že ľudia nie vždy vedia, kde začať, aké sú prvé kroky, aký program zostaviť a kde hľadať študentov.

V prvom rade si treba uvedomiť, že byť lektorom je náročná a ťažká práca, ktorá zaberie veľa času. Deti často nemajú záujem o predmet alebo nie sú v ňom veľmi dobré a musíte ich priviesť k určitému výsledku v krátkom čase, niekedy len pár týždňov. Keďže sa táto profesia nevyučuje, musíte sa ju naučiť sami.

Redakcia Expertology pripravila materiál s užitočnými radami, ktoré vám ušetria čas a námahu a zabránia tomu, aby ste boli vo svojej profesii frustrovaní.

tútor

O povolaní

Individuálne doučovanie detí nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá, pretože žiaci môžu byť nepokojní a majú problémy s osvojovaním informácií. Táto profesia má však výhodu – plat súkromných učiteľov je podstatne vyšší ako plat ich kolegov v štátnych inštitúciách. Náklady sa odvíjajú od času stráveného na akademickú alebo bežnú hodinu a od zložitosti programu. Rozvrh hodín sa prispôsobuje možnostiam a želaniam vyučujúceho a študenta.

Výhody

  1. Individuálne hodiny sú jednoduchšie ako hodiny so skupinou, pretože nie je potrebné venovať pozornosť každému študentovi.

  2. Nie je potrebné striktne dodržiavať určitý program a nie je potrebné podávať správy vedeniu.

  3. Tútor si zostavuje vlastný plán práce, rozhoduje o tom, ako strávi čas a rozdelí si pracovnú záťaž.

Kedy sú potrební tútori??

Rodičia sa najčastejšie obracajú na tútorov v období pred skúškami, napríklad pred skúškami GCSE, USE, GIA atď. Niekedy sa prihlásia študenti, ktorí si chcú pred stretnutím doplniť chýbajúce vedomosti alebo sa plánujú pripravovať na štúdium na vysokej škole. V každom prípade je najžiadanejšie obdobie od jesene do jari.

14 tipov pre začínajúcich lektorov

Pre nováčikov je ťažké dostať sa na vrchol v tejto profesii, pretože musíte preukázať svoje schopnosti a konkurencia je veľmi vysoká. Napriek tomu sa nevzdávajte a nenechajte sa odradiť možnými prekážkami.

Požiadajte o pomoc literatúru

Vyhľadajte si na internete školské učebnice a zistite, aké sú požiadavky na dnešných žiakov. Ak ste mladí a sami ste ešte dlho neukončili školu alebo univerzitu, spomeňte si, aké boli skúšky a príprava na ne.

Je tiež dobré prečítať si knihy o pedagogike a detskej psychológii. Pomôže vám to naučiť sa, ako správne budovať vzťahy so študentmi a rodičmi. Odporúčame prečítať si prácu Mariny Chibisovej Psychologická príprava na USE.

Neprehliadnite webovú stránku FIPI. Nájdete tu užitočné informácie s bankami úloh a najnovšie informácie o zmenách v USE a USE, ako aj ukážkové verzie variantov skúšok. Aspoň raz týždenne skontrolujte webovú lokalitu, aby ste mali aktuálne informácie.

Ak ste sa rozhodli pripraviť na prijímacie skúšky na vysokú školu, urobte si prieskum na internete a pozrite si webové stránky vybranej inštitúcie. Je možné ísť aj jednoduchšou cestou a pripraviť žiakov na univerzitu, ktorú ste navštevovali – tak nemusíte poznať špeciálne požiadavky.

Prax

Pre začiatočníkov sa oplatí získať prax. odporúčame, aby ste si vyskúšali vyučovanie napr. mladších súrodencov, detí priateľov, susedov alebo príbuzných. Získate tak predstavu o tom, aké ťažkosti máte a čo potrebujete zlepšiť. Tiež zistite, čo deti dokážu, čo vám umožní posúdiť vaše vlastné schopnosti a úroveň výcviku.

Porozprávajte sa so skúsenými lektormi

Poraďte sa so skúseným lektorom

Ak sú v okolí ľudia, ktorí sa venujú doučovaniu, určite sa s nimi porozprávajte. Pýtajte sa otázky, ktoré sa ich týkajú, zistite, aké ťažkosti zažili a ako sa dostali z ťažkých situácií.

Je užitočné vypočuť si aj príbehy o úspechoch, pretože vám to na začiatku poslúži ako veľká motivácia, dodá vám to viac sebadôvery a možno vás to zbaví obáv a predsudkov.

Vyhľadajte študentov

Najlepší čas na hľadanie študentov je v lete. Do začiatku školského roka zostane niekoľko ľudí, ktorí budú mať dostatok času na vypracovanie programu a plánu.

Vyhľadávajte klientov ústnym podaním. Na to stačí povedať priateľom, známym, príbuzným a známym, že ste sa rozhodli venovať doučovaniu. Nezabudnite ich požiadať, aby sa o tieto informácie podelili s komunitou. Mimochodom, môžu byť pre vás dobrou reklamou. Je známe, že ľudia častejšie dôverujú odborníkom, ktorých našli prostredníctvom známych, pretože to dáva väčšiu istotu, že daná osoba je dôveryhodná.

Okrem toho uverejňujte inzeráty na bezplatných stránkach: na sociálnych sieťach, pomocou osobnej stránky alebo skupín/publikov, na Avite, na špeciálnych stránkach na vyhľadávanie lektorov. Hoci si táto možnosť často vyžaduje malú finančnú investíciu.

Pri poskytovaní informácií o sebe hovorte stručne o svojich zručnostiach, úspechoch, pedagogických skúsenostiach.

Majte dobre premyslený plán práce

Program by mal byť prispôsobený študentovi.

Pred príchodom prvých žiakov je vhodné vytvoriť si všeobecný plán práce podľa toho, či budete doučovať žiakov nižších, stredných alebo vysokých škôl. A tiež premýšľajte o rôznych trikoch na spestrenie výučby. Môžu to byť vaše jedinečné metodiky, nielen tie štandardné. Napríklad pravidlá ruského jazyka možno navrhnúť vyučovať vo forme rozprávok, ktoré určite oslovia deti mladšieho školského veku.

Rozhodnite sa pre miesto konania

Ľudia žijúci vo väčšom meste môžu študovať na mnohých miestach. Za najbežnejšie možnosti sa považujú domáce návštevy alebo stretnutia doma. Je tiež možné mať triedy v antikvariáte alebo v kancelárii (hádka), ktoré sú prenajaté na určitý čas.

V čase koronavírusu a z neho vyplývajúcich obmedzení sa čoraz obľúbenejšou stáva výučba prostredníctvom videolinky, napríklad cez Skype alebo Zoom. Ušetríte tak aj čas a peniaze vynaložené na cestovanie. Aj keď nie každý z nej môže mať prospech, pretože komunikácia tvárou v tvár je dôležitou súčasťou procesu učenia.

Nastavenie ceny za lekciu

Na začiatok je potrebné analyzovať ponuku na trhu vo vašom meste alebo okrese. Pri určovaní ceny nezabudnite venovať pozornosť pracovným skúsenostiam, pretože skúsenejší lektor bude stáť za hodinu oveľa viac ako začiatočník. Cena závisí aj od toho, či sa hodina koná u lektora doma, u študenta, na diaľku alebo na neutrálnom mieste.

Po preštudovaní týchto informácií môžete bezpečne stanoviť cenu. Nemusíte to uvádzať v oznámení, ale je žiaduce, aby sa v ňom rodičia a žiaci vedeli hneď zorientovať. Odporúčame vám, aby ste sa dohodli na mierne nižších nákladoch, kým nebudete mať vybudovanú klientsku základňu. Takto môžete vyhrať v konkurencii skúsených lektorov.

Začnite skúšobnou lekciou

Skúšobná hodina lektora

Skúšobná lekcia by mala byť bezplatná. Oplatí sa pozvať naň aj rodičov, aby vás ako učiteľa mohli posúdiť a prediskutovať všetky podrobnosti, pretože je dôležité, aby ste si vybudovali vzťah dôvery, keďže svoje dieťa zveria do vašej zodpovednosti. Diskutujte o problémoch a nedostatkoch v znalostiach, snažte sa rodičov informovať o úspechoch alebo ťažkostiach.

Je dôležité nájsť s dieťaťom spoločný jazyk. To je ešte dôležitejšie. Učiteľ musí byť láskavý, ale spravodlivý, aby sa študent nebál, ale bol zodpovedný a pochopil, že potrebuje vedomosti, ktoré mu dávate. Veľa bude závisieť od toho, ako veľmi ste si predmet zamilovali. Ak je silná, vaše dieťa ju bude milovať. Pri dobre zostavenom programe a dodržiavaní pracovného plánu na seba želané výsledky nenechajú dlho čakať. Nezabúdajte, že všetky deti sú iné a niektorým stačí na zvládnutie témy jedno vysvetlenie, zatiaľ čo iné budú potrebovať viac času, aby si ju osvojili, preto sa naučte byť trpezliví a vnímajte tempo práce žiaka. Potom budú víťazstvá vášho dieťaťa aj vašimi víťazstvami.

Ak ste si porozumeli a máte pocit, že to zvládnete, rozhodnite sa pre frekvenciu sedení. Najčastejšie sú hodiny naplánované jeden, dva alebo trikrát týždenne, ale je to individuálne, rovnako ako trvanie, ktoré bude závisieť od veku študenta, zložitosti úlohy a úrovne vedomostí dieťaťa.

Zrušenie rezervácie je možné len prostredníctvom rodičov

Nie je nezvyčajné, že žiaci podvádzajú. Nejde ani o to, aby dieťa prišlo s ospravedlnením typu „urobil som domácu úlohu, ale môj domáci miláčik ju zjedol“ – všetko je oveľa vážnejšie. Môže povedať vychovávateľovi, že je chorý a necíti sa dobre, a oznámiť rodičom, že hodiny boli zrušené, pretože vychovávateľ odišiel, napríklad. Namiesto toho, aby chodilo na vyučovanie, bude chodiť von s kamarátmi a peniaze rodičov za vyučovanie bude míňať podľa vlastných predstáv. Toto správanie môže trvať týždne alebo dokonca mesiace, ale v určitom okamihu jedna zo strán stratí trpezlivosť a bude požadovať vysvetlenie.

Aby ste sa vyhli takýmto situáciám a ušetrili nervy sebe, rodičom a žiakovi, dohodnite sa, že všetky zrušenia a odklady budú koordinované len s matkou alebo otcom, aj keď je dieťa samostatné a študuje na strednej škole.

Vyjednajte si podmienky vopred

Okrem odkladov a zrušení je potrebné dohodnúť sa na poplatkoch. Pri vyučovaní na diaľku často vznikajú problémy. Doučovateľ môže očakávať platbu hneď po lekcii, zatiaľ čo klient si myslí, že peniaze prevedie zajtra alebo na ďalšej lekcii. To môže viesť k strate dôvery a podozreniu z nečestnosti, čo často vedie ku konfliktným situáciám. Preto je vhodné určiť deň, kedy majú rodičia zaplatiť.

Niekedy by ste mohli uvažovať o práci na základe zmluvy, v ktorej by boli uvedené všetky ustanovenia. To je však vhodnejšie pre skúsených učiteľov so širokou klientskou základňou. Pre nováčikov odporúčame pripraviť malý leták pre rodičov, v ktorom budú uvedené podmienky spolupráce.

Vybočte zo svojej rutiny

Časom sa môže zdať, že nie je chuť opakovať stále tie isté témy. Aby ste sa vyhli profesionálnemu vyhoreniu, premýšľajte o nových príležitostiach.

Napríklad začnite pripravovať deti na olympiády, ak ste ich predtým pripravovali len na školské skúšky. Svoju prácu môžete spestriť aj založením miniskupiny. Nezabúdajte na rast a rozvoj, aby ste sa motivovali. Môžete napísať vlastný návod, učebnicu alebo knihu, vytvoriť komunitu, vytvoriť videokurz atď. Možno vás to nebaví nie kvôli doučovaniu, ale preto, že už nie ste spokojní s príjmom? V takom prípade by ste mali zvýšiť stávky a odstrániť dôvody, ktoré tomu bránia, ak nejaké existujú.

Udržujte kontakt s ostatnými tútormi

Doučovateľ

Ak sa stanete lektorom, pripravíte sa nielen o svojich šéfov, ale aj o svojich kolegov. A aj keď máte prácu na plný úväzok a komunikácia s učiteľmi vám nechýba, komunikácia s kolegami lektormi nebude zbytočná, naopak, bude vás dodatočne motivovať.

Nájdete ich v odborných komunitách na internete. Dostanete rady, budete diskutovať o problémoch, získate inšpiráciu, vymeníte si prípadové štúdie a skúsenosti a jednoducho sa porozprávate so zaujímavými ľuďmi, s ktorými zdieľate spoločnú vec.

Starajte sa o svoje financie

Nedostatok stability je najväčšou nevýhodou tohto povolania. V lete nie sú takmer žiadne hodiny, najmä ak doučujete deti školského veku a nie dospelých alebo študentov. V zime sa vám nedarí oveľa lepšie, pretože sviatky začínajú v decembri a trvajú takmer do polovice januára. Áno, a v iných obdobiach klienti rušia, presúvajú hodiny kvôli chorobe, cestovaniu a iným veciam, takže riskujete, že prídete o prácu a peniaze.

Pripravte sa na to vopred, aby ste nemuseli narýchlo premýšľať, kde budete pracovať. Rozhodnite sa, koľko peňazí potrebujete na pohodlnú a pohodovú letnú dovolenku, a pridajte k nim ďalšie peniaze ako núdzovú rezervu, ktorá sa vám bude hodiť v prípade vyššej moci. Nezabudnite, že ak ste chorí, nemocenské dávky sa na vás nevzťahujú.

Nebojte sa chýb a zlyhaní

Chyby sa stávajú všetkým ľuďom. Niekedy je to ľudský faktor. Napríklad študent, ktorý sa veľmi snaží a je nádejný, môže byť príliš rozrušený a robiť chyby, čo môže ovplyvniť jeho výsledky na skúške. Neberte vinu na seba, aj keď ste za neúspech skutočne čiastočne zodpovední. Oveľa účinnejšie je triezvo sa zamyslieť a pochopiť situáciu, aby sa v budúcnosti neopakovala.

Priznajte si chyby, ale nevyčítajte si ich. Pracujte ďalej, oslavujte úspechy a chváľte sa.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: