Čo je myšlienková mapa a ako s ňou pracovať

Niekedy vám napadnú veľmi zaujímavé a užitočné myšlienky. Mohli by ste ich použiť vo svojej práci. Alebo by sa mohli použiť inde. Ale ak si ich nezapíšete, zabudnete na svoj nápad. Preto sa čoraz viac rozširujú služby, ktoré ponúkajú tvorbu myšlienkových máp. Toto nie je obyčajný „Notebook“ – všetko je tu oveľa zložitejšie. Pozrime sa, čo je typická myšlienková mapa.

Myšlienková mapa, myšlienková mapa, myšlienková mapa, myšlienková mapa, asociatívna mapa – ľudia sa ešte nerozhodli, ako nazvať myšlienkovú mapu. Je nám jasné, že všetky tieto definície sa vzťahujú na princíp mapovania mysle. Čo najjednoduchšie povedané, mali by sa zapisovať približne tak, ako sa narodili.

Mali by ste vytvárať myšlienkové mapy??

Oplatí sa vytvoriť myšlienkovú mapu?

Najskôr je potrebné zistiť, či vôbec potrebujete myšlienkovú mapu? Ani nad tým nerozmýšľajte, určite dostanete kladnú odpoveď. Najmä ak sa chystáte napísať niečo zložitejšie ako nákupný zoznam na kus papiera alebo do smartfónu. Takýto zoznam sa však dá vytvoriť aj ako mentálna mapa! Neskôr zistíte, že takýto zoznam je o niečo pohodlnejší.

Ak si svoje myšlienky a nápady zapíšete vo forme jednoduchej poznámky, možno zistíte, že vás niečo začína obmedzovať. Skutočnosť je taká, že konvenčné zapisovanie poznámok je v rozpore s procesom myslenia. Naše myšlienky rastú a vyvíjajú sa nelineárne. Keď sa objaví nejaký nápad, môžu sa okolo neho zrodiť ďalšie. Z bežného zoznamu myšlienok sa rýchlo stane hromada, ktorú je ťažké uchopiť. A nezabúdajte, že každá myšlienka sa môže vyvíjať takmer do nekonečna všetkými smermi.

Každá myšlienka vychádza z nejakého základného problému. Je to niečo, čo by ste mohli nazvať myšlienkovou mapou. Ak hovoríme o nakupovaní, vhodnou voľbou je dovolenka. Na výlet k moru si musíte kúpiť veľa vecí. Toto je ústredná téma, ktorú je potrebné jasne definovať a zaznamenať.

Kľúčová myšlienka určite vyvolá niekoľko kľúčových veľkých myšlienok. Sú založené na hlavnej myšlienke. A tie sa zase vyvíjajú do ešte menších myšlienok. V prípade nášho nákupného zoznamu je hlavnou myšlienkou letecká doprava. Menšie nápady sú lístky pre každého člena rodiny, ako aj platba za batožinu. Nákup technológie je tiež veľká myšlienka a menšie myšlienky o tom, aké zariadenia. Túto vetvu myšlienok možno rozšíriť na príslušenstvo pre technológie, ako aj na batérie.

Myšlienková mapa sa od jednoduchého zoznamu líši lepšou vizualizáciou. Je to skôr ako rodokmeň. Myšlienkovú mapu najaktívnejšie propagoval Tony Busen. V skutočnosti je však vizualizácia procesu myslenia známa už stovky rokov. Takmer hneď, ako bude k dispozícii papier. Myšlienkovú mapu možno zaznamenať rôznymi spôsobmi. Preto sa aplikácie pre smartfóny od seba výrazne líšia.

Výber nástroja

Výber nástroja

Rozhodovanie o vytvorení prvej myšlienkovej mapy? V tomto prípade sa musíte rozhodnúť pre nástroj, ktorý vám s tým pomôže.

Niektoré myšlienkové mapy sa ukázali byť celkom malé. Najčastejšie sa však zväčšujú každým dňom. Preto neodporúčame používať papier. Vreckový zápisník vám určite nestačí. V niektorých prípadoch sa mentálna mapa nezmestí na list A4. Kúpiť si hárok papiera formátu A3 nie je dobrý nápad. Zaberá veľa miesta na stole a nemôžete si ho vziať so sebou. A myšlienka vás môže navštíviť ďaleko od domova!

Napokon, papierová myšlienková mapa takmer nikdy nie je určená na opravu. Samozrejme, môžete použiť čiarový kód. Ale vy ho potrebujete? To je ďalšia komplikácia, však?. Skrátka, papier rozhodne odmietame.

Čo zostáva urobiť? Len webové a mobilné aplikácie. Mnohí vývojári ponúkajú obidve možnosti súčasne. Umožňuje vám vytvárať nové záznamy na vašej myšlienkovej mape v počítači aj v smartfóne. Veľmi výhodné!

Digitálne myšlienkové mapy majú širokú škálu funkcií. Nemusíte si robiť starosti s rukopisom – všetky záznamy budú ľahko čitateľné. Mnohé aplikácie a webové služby tiež umožňujú vyfarbiť vetvy rôznymi farbami jedným kliknutím. V skutočnosti to často robia automaticky! Skrátka, nemusíte hľadať sadu farebných pier alebo ceruziek. A to nehovoríme o tom, že k akejkoľvek myšlienke môžete jednoducho pripojiť ďalšie údaje, či už ide o poznámku alebo fotografiu.

Najpohodlnejšie je vytvárať myšlienkovú mapu na tablete, pretože má veľkú obrazovku. V skutočnosti je však mnoho aplikácií dobre prispôsobených smartfónom, takže nebudete mať príliš veľa problémov. Lenže veľmi veľkú myšlienkovú mapu je potrebné pravidelne škálovať.

Stojí za zmienku, že mobilné aplikácie určené na vytváranie myšlienkových máp zvyčajne nie sú úplne zadarmo. Bohužiaľ, ak chcete ďalšie funkcie, zvyčajne si vyžadujú peniaze. Alebo pracujú zadarmo len krátky čas.

Je veľmi ťažké odporučiť nejaký konkrétny program. Všetky sú veľmi odlišné. Niektoré mapy sa vytvárajú jedným spôsobom, iné iným. Môžete si pozrieť snímky obrazovky – ak sa vám niektorá mapa páči, môžete si stiahnuť práve túto aplikáciu. Je možné, že vaše myšlienky majú podobnú štruktúru.

V prípade iPhonu a iPadu môže byť dobrou voľbou iMindMap. Len za 379 Euro získate plne funkčný program, ktorý vytvára jedinečne navrhnutú myšlienkovú mapu. Som rád, že rozhranie je v ruštine. To umožňuje bez problémov preniknúť do podstaty tvorby myšlienkových máp.

Uvedenú aplikáciu však nemožno označiť za ideálnu. Ale SimpleMind je tak blízko tomuto stavu, ako je to len možné. Táto aplikácia je k dispozícii v systéme iOS aj Android. Môže sa pochváliť schopnosťou vytvárať myšlienkové mapy so širokou škálou návrhov. Môžete ho meniť za behu, aj keď už bola mapa vytvorená! Dôležité je, že táto funkcia je k dispozícii aj v bezplatnej verzii, rovnako ako pripájanie poznámok. Pridanie obrázka a niektorých ďalších funkcií je však výsadou kupujúcich platenej verzie. Odporúčame vám minúť 750 Euro – stojí to za to. Existuje aj verzia SimpleMind pre počítače, ale musíte si ju kúpiť samostatne. Či je to potrebné, závisí od toho, ako často počítač používate.

Existujú aj ďalšie aplikácie, ktoré môžete vyskúšať. V systéme iOS sa napríklad pravidelne sťahuje aplikácia MindMeister. Myslíme si však, že myšlienkové mapy tu vyzerajú príliš jednoducho. Chcel by som vidieť viac grafiky. Je však distribuovaný bezplatne. Rovnako ako aplikácia XMind pre Android. Je to pravdepodobne najťažšie naučiť sa. Neposkytuje ani nič výnimočné z hľadiska grafiky. Mimochodom, program existuje vo verzii Pro, za ktorú žiadajú veľa peňazí – sumu vám ani nepovieme, aby sme vás nerozrušili.

V službe Google Play a App Store sú k dispozícii ďalšie podobné aplikácie. Môžete ich vyskúšať aj vy. Odporúčame však okamžite odstrániť tie, ktoré zobrazujú reklamy. Môžete si byť istí, že vám vyrazia dych. Ak sa vám však takýto program zdá ideálny, môžete si kúpiť platenú verziu – určite bude bez reklamy.

Zloženie myšlienkovej mapy

Zloženie myšlienkovej mapy

Poďme teraz preskúmať, o čom je myšlienková mapa. Na začiatok je veľa možných spôsobov, ako ju formulovať. Niektorí ľudia píšu svoje myšlienky napravo a naľavo od stredu. Niektorí ľudia ich kreslia zhora nadol. Niektorí ľudia si dokonca kreslia myšlienkovú mapu so „slnkom“. Váš výber závisí len od toho, čo vám vyhovuje. A z funkcií aplikácie, ktoré sa vám páčia, samozrejme.

Myšlienková mapa sa zvyčajne používa na dosiahnutie cieľa. Vezmime si ako príklad písanie autobiografie. V takom prípade by ústrednou myšlienkou na karte bolo slovo „Autobiografia“ alebo obrázok knihy.

Niektorí ľudia označujú stred myšlienkovej mapy za podstatu myslenia. Ako je však uvedené vyššie, nemusíte ho umiestniť presne do stredu – môžete začať v pravom hornom rohu alebo niekde inde. Všetko závisí od vašich preferencií.

Nasleduje prvá úroveň. V prípade autobiografie to budú hlavné kapitoly. Môžete o sebe hovoriť z hľadiska veku. Potom by prvou úrovňou boli vaše roky. Ak chcete napísať zaujímavejšiu knihu, je lepšie použiť ako základ životné medzníky, koníčky, rodinu atď. Prvá úroveň môže obsahovať napríklad slová ako Rodičia, Príbuzní, Narodenie, Materská škola, Škola, Záujmy dieťaťa, Priatelia a mnoho ďalších.

Ako ste pochopili, prvá úroveň obsahuje kľúčové kategórie súvisiace s hlavnou myšlienkou. Neponáhľajte sa. V procese brainstormingu postupne začnete chápať, ktoré myšlienky si zaslúžia dostať sa do prvej úrovne a ktoré by mali byť zaradené nižšie. Je pekné, že mobilné aplikácie umožňujú bez problémov preťahovať nápady a dokonca aj celé vlákna.

Snažte sa dávať témam prvej úrovne krátke názvy, pretože sú to len kategórie, ktoré vám potom pomôžu pri tvorbe myšlienok.

Ďalší tip:ak to aplikácia umožňuje, pripojte obrázky ku kategóriám prvej úrovne. Ale len ak sú veľmi abstraktné. Potom sa vytvoria asociácie s obsahom kategórií, čo umožní rýchlejší tok myšlienok medzi nimi.

Tvorba myšlienok začína prebiehať na druhej úrovni tém. Tu môžu byť uvedené konkrétne závery, ktoré sa týkajú nadradených tém a uzatvárajú ich. Oveľa častejšie sa však stretávame s individuálnymi nápadmi týkajúcimi sa rodičovskej. A môže ich byť oveľa viac.

Rovnako ako v prípade prvej úrovne sa snažte používať krátke názvy predmetov. Mali by pozostávať z jedného alebo dvoch slov, nie viac.

V našom príklade by druhá úroveň obsahovala slová otecko a mamička, učitelia, obľúbená trieda, spolužiaci atď. . Pri písaní životopisu sa budete vo veľkej miere spoliehať na druhú úroveň myšlienkovej mapy. A nezabudnite k témam pripojiť poznámky – v budúcnosti vám to uľahčí tvorivý proces.

Potom nasleduje tretia a ďalšie úrovne. Budú sa zaoberať kľúčovými témami. Napríklad po položke „Spolužiaci“ budú nasledovať mená ľudí, ktorých si najviac pamätáte. Ak ste sa rozhodli podrobne písať o svojich rodičoch, tretia úroveň bude zahŕňať ich pracoviská a ďalšie aspekty ich života.

Odporúčame vytvoriť myšlienkovú mapu na štyroch úrovniach. Ak je ich viac, mapa už nie je čitateľná. Niekedy sa však bez nej nezaobídete. Nezabudnite, že mnohé aplikácie umožňujú vytvárať odkazy na mapy. Ak je váš projekt príliš veľký, môžete vytvoriť samostatnú mapu založenú na téme a umiestniť na ňu odkaz na hlavnej mape.

Ďalšie funkcie

Ďalšie funkcie

Mobilné aplikácie a webové služby umožňujú nielen kresliť mapu, ale aj pridávať do nej výzvy, odkazy, poznámky a dokonca aj obrázky. V budúcnosti to všetko uľahčí realizáciu nápadov v praxi.

Ku každej myšlienke možno pripojiť poznámky. Sú skvelým spôsobom, ako si pripomenúť konečný výsledok nápadu. Prítomnosť poznámky je označená príslušným štítkom na mraku myšlienok. Ak chcete zobraziť obsah, musíte na túto ikonu kliknúť prstom alebo kurzorom myši.

Niektoré aplikácie umožňujú vytvárať výzvy. Ide o krátke poznámky, ktoré sú farebne označené. Môžete ich vidieť hneď. Vytváranie výzvy má zmysel len vtedy, ak nechcete pridať ďalšiu úroveň témy.

A odkazy sú smerovníky medzi prvkami mapy. Môžu sa používať na pripomenutie súvislostí medzi myšlienkami, poznámkami a bodmi na rôznych úrovniach. Vďaka tomu je mapa logickejšia, aj keď sa súvislosti medzi jej jednotlivými prvkami zdajú byť spočiatku nezrejmé. Sú to tiež odkazy, ktoré vám umožnia vyhnúť sa duplicitným témam.

Zostavte si myšlienkovú mapu

Vyššie sme už opísali, ako vytvoriť myšlienkovú mapu na príklade nášho životopisu. Tu si však prejdeme základy. Najskôr musíte urobiť brainstorming na konkrétnu tému. Keď ho opravíte, budete mať v hlave nové myšlienky. Nezabudnite si ich zapísať. Možno máte nápady, ktoré sa týkajú inej témy – preto vám aplikácie umožňujú vytvárať a upravovať niekoľko myšlienkových máp.

Brainstorming znamená lavínu myšlienok. To znamená, že zatiaľ stačí nápady fixovať na rôznych miestach na mape – nemyslite na ich umiestnenie. Napíšte svoje myšlienky niekde okolo hlavnej myšlienky.

Keď tok myšlienok začne vysychať, môžete otupiť zjemňovanie. Teraz je čas presunúť motívy po hracej ploche. Snažte sa dosiahnuť dokonalú hierarchiu. To je skvelá vec na digitálnych myšlienkových mapách – umožňujú takmer okamžite preťahovať celé vetvy. Témy môžete presunúť z tretej úrovne do druhej – niekedy je to naozaj potrebné.

Počas revízie sa objavujú rôzne nápady, ktoré rozvíjajú témy. Môžete ich zoradiť ako samostatné vlákna alebo si ich môžete zapísať ako odrážky a poznámky.

Mimochodom, niektoré aplikácie umožňujú vytvárať plávajúce témy, ktoré nie sú centrálne. Použite ho, ak si myslíte, že ho potrebujete. Je možné, že v budúcnosti sa pre ňu ešte nájde miesto niekde v súčasnej myšlienkovej mape. Niektoré programy dokážu v aktuálnom projekte vytvoriť aj ďalšie mapy – aj to sa niekedy hodí.

Treťou fázou tvorby mentálnej mapy je triedenie. Musíte sa presunúť zo stredu mapy na jej okraj. Postupne si začnete všímať možnosti zlepšenia, nezrovnalosti a miesta, kde je potrebné témy presunúť, znížiť alebo inovovať. Môžete pokračovať v brainstormingu, pridávať nové nápady do mapy.

Ďalším krokom je overenie. Po vytriedení môže byť mapa čo najprehľadnejšia. Ale myslite na osobu, ktorá uvidí mentálnu mapu ako ďalšia (ak je vôbec určená pre iné oči). Je možné, že niektoré vetvy sa mu budú zdať zbytočné. Preto musíte mapu dôkladne otestovať a urobiť ju zrozumiteľnou pre ostatných ľudí.

Venujte pozornosť úplne všetkým nápadom. Je celkom možné, že niektoré z nich postupne úplne stratili svoj význam a hodnotu. Práve pri kontrole sa takéto myšlienky z mapy odstraňujú.

Kontrola mentálnej mapy by sa mala riadiť rovnakým princípom. Presuňte sa z centra na perifériu. Myšlienka sa zdá byť zastaraná? Nebojte sa ho vymazať. Myslíte si, že nejaká myšlienka je vhodná v inom odvetví? Presuňte ho. V rôznych odvetviach môžete naraziť na duplicitné nápady. Mali by ste sa ich tiež zbaviť. Vyššie sme už vysvetlili, že to môžete urobiť tak, že ich zmeníte na poznámky alebo poznámky pod čiarou.

Kontrola je zdĺhavá úloha. Odporúča sa to urobiť po niekoľkých dňoch. To vám umožní pristupovať k myšlienkovej mape s novou mysľou.

Potom nasleduje leštenie. V tejto fáze budete pracovať na vizuálnej zložke myšlienkovej mapy. Vďaka tomu bude krajší. Môžete zmeniť celkový dizajn myšlienkovej mapy, zmeniť jej farebnú schému, pridať niektoré ilustrácie.

Posledný krok je voliteľný. To znamená, že prezentácia mapy. Je to potrebné len vtedy, ak sa mapa nápadov vytvára pre niekoho iného, kto s ňou bude pracovať.

Žiaľ, nie všetky aplikácie vedia, ako zmeniť statickú mapu na dynamickú. Ak potrebujete prezentáciu, odporúčame použiť MindManager a MindMeister – dokážu oživiť vytvorenú myšlienkovú mapu. V tejto prvej aplikácii sú implementované efekty zvýraznenia a priblíženia konkrétnych častí mapy. Ak potrebujete previesť myšlienkovú mapu do súboru programu PowerPoint, je lepšie sa pozrieť na iThoughsX a ConceptDraw. Ešte zaujímavejší je výsledok získaný pomocou iMindMap – tu môžete vytvoriť 3D obraz mapy.

Treba poznamenať, že mnohé aplikácie umožňujú zdieľať myšlienkovú mapu s priateľmi a kolegami. Niektoré z nich im dokonca umožnili prístup k editácii.

Záver

Ešte pred niekoľkými desaťročiami neexistovala žiadna myšlienková mapa. Umožnil to rozvoj moderných technológií. Teraz môžeme realizovať naše plány len pomocou neho. Verte mi, myšlienková mapa je najlepší spôsob, ako realizovať veľké plány. Musíte byť len ochotní byť leniví.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: