5 pravidiel priateľstva, ktoré musíte povedať svojmu dieťaťu

starostliví rodičia sa snažia naučiť svoje deti dobrým mravom. Nie je to náhoda. Koniec koncov, veľa závisí od schopnosti vybudovať harmonickú interakciu s ostatnými: úspech spoločenského života, schopnosť počúvať a pochopiť druhú stranu, včasné oznámenie svojich zámerov. Dokonca aj pokus o nápravu chyby je nemožný, ak neviete, čo môžete očakávať pri interakcii s ľuďmi okolo vás. Detskí psychológovia tvrdia, že je potrebné ukázať deťom výhody priateľstva už od útleho veku. Až potom si vytvoria správny pohľad na svet a potrebu vyjadrovať sa. Zmysel pre spoločenskú zodpovednosť formuje aj pozitívny príklad dospelých. Niektoré pravidlá priateľstva je potrebné vysvetliť vopred, aby sa dieťa pripravilo na život dospelých.

5 pravidiel priateľstva, ktoré by ste mali povedať svojmu dieťaťu

Zdieľanie hračiek

Je známe, že malé deti neradi dávajú niekomu svoje hračky. Je to spôsobené tým, že majú silný vlastnícky inštinkt. Je to úplne normálne a legitímne. Úlohou dospelého je ukázať: zdieľanie hračiek – je to skvelé. Môžu sa spolu hrať a vymýšľať rôzne vzrušujúce scenáre. Ak sa však vaše dieťa nechce podeliť, netrvajte na tom. Nezabudnite, že to tu nesmiete preháňať. V opačnom prípade existuje veľké riziko, že dieťa bude hromadiť zášť a odpor, čo bude mať ďalšie negatívne dôsledky. Postupujte jemne a opatrne. V takejto náročnej záležitosti sa v žiadnom prípade netreba vyhýbať náhlivosti.

Pomôžte priateľovi

Vzájomná pomoc v priateľstve – prvá vec. Bez nej sa priateľstvo nemôže uskutočniť. Vysvetlite, že potrebujete rameno, o ktoré sa môžete oprieť, keď to potrebujete. Pomoc môže byť rôzneho druhu, pokiaľ je určená na dobrú vec. Niekedy stačí pár milých slov na zmiernenie citového napätia. Precvičujte si doma správne vyjadrovanie svojich pocitov. Iba v tomto prípade sa dcéra alebo syn naučia adekvátne reagovať na určité prípady. Takáto skúsenosť je pre vaše dieťa dobrá pri budovaní akýchkoľvek medziľudských vzťahov. Všetky spoločnosti si cenia toleranciu, ústretovosť a ochotu byť nápomocný. Rodičia by mali prevziať zodpovednosť za to, aby to u svojich detí podporovali.

Byť ohľaduplný

Nikdy by ste nemali byť vlažní v priateľstve alebo sa obrátiť chrbtom k svojmu partnerovi. Skúste to dieťaťu vysvetliť na konkrétnych príkladoch. Byť ohľaduplný znamená naučiť sa jasne vycítiť náladu druhého človeka, vycítiť, čo chce povedať ďalej. Pozornosť k pocitom druhej osoby je veľmi zriedkavá. Vysvetlite dieťaťu, prečo je dôležité počúvať, čo sa mu hovorí, a neprerušovať ho. Nenechajte si ujsť to, čo hovoríte, bez toho, aby ste sa nad tým vážne zamysleli. Vždy sa snažte byť užitoční pre ostatných a ak vás o niečo požiadajú, snažte sa vyhovieť požiadavke. Môže to byť dôležité pre druhú osobu, ktorá dúfa v niečo. Ak vaše dieťa hľadá radu alebo má pochybnosti, je najlepšie ho včas povzbudiť. Pamätajte, že je vždy jednoduchšie napredovať, ak cítite podporu rodičov.

Nezrádzať priateľstvá

5 pravidiel priateľstva, ktoré musíte povedať svojmu dieťaťu

Svojmu dieťaťu môžete dať príklad, ako môžete byť priatelia celé roky bez toho, aby ste poškodili vzťahy. Je dobré, ak máte priateľov, s ktorými ste dlhoročnými priateľmi. Je ľahšie vychovávať nie slovami, ktoré nie sú ničím podložené, ale vlastnými príkladmi zo života. V tomto prípade sa vaše dieťa nevedomky učí od vás tým, že preberá pozitívne skúsenosti. V dospelosti budú chcieť túto skúsenosť zopakovať vo svojom živote. Rodičia sa musia stať pre svoje deti autoritou, podľa ktorej príkladu budú chcieť zmeniť život, robiť nové a inšpiratívne plány.

Odovzdajte posolstvo, že priateľstvo by sa nemalo zrádzať. Priateľstvo je veľkou hodnotou, pretože nie je bežné. Skutočných priateľov nie je nikdy dosť. Ale pri rokovaní s nimi sa dosahuje osobitná úprimnosť, ktorá sa rokmi osvedčila. Bez ohľadu na to, koľko času uplynie, takéto duchovné puto sa len posilňuje. Nebojí sa žiadnej skúšky.

Buďte úprimní

Úprimnosť je jednou z najvyšších hodnôt, ktoré ľudia prikladajú priateľstvu. Takéto závery vyvodzujú dospelí múdri ľudia so životnými skúsenosťami. Vyžaduje si to byť veľkorysý, solidárny a starostlivý. Samozrejme, nemôžete to všetko očakávať od svojho dieťaťa, pretože ešte stále veľa vecí o živote nechápe. Je však možné naučiť svoje dieťa byť úprimné, sebestačné a zaujímavé už od útleho veku. Choďte príkladom, hovoriť pravdu je lepšie ako prekrúcať a uchyľovať sa ku klamstvám. V prípade potreby vysvetlite, že úprimnosť je výsadou slušných ľudí, ktorí sa chcú cítiť potrební, aby zostali verní svojim ideálom. Aby sa tak stalo, je veľmi žiaduce, aby sa v rodine vytvoril vrúcny a dôverný vzťah. Potom bude pre vaše dieťa jednoduchšie spoliehať sa na názor svojho otca a matky.

Hodnota priateľstva sa teda musí dieťaťu sprostredkovať jemným a rozumným spôsobom. Rodičia by na to mali myslieť v dostatočnom predstihu, ešte predtým, ako sa ich dieťa pripojí k tímu. V skutočnosti existuje oveľa viac pravidiel priateľstva. Dieťa sa to však musí naučiť postupne, aby ho to nevystrašilo a nevyzeralo ako niečo, čo človeka zväzuje. Musíte sa naučiť byť aj priateľom. Táto zručnosť sa nikomu nezíska sama od seba. Pretože inak dieťa nebude vedieť budovať vzťahy s ostatnými a nebude vedieť, ako sa správať k ostatným. Najdôležitejšie je naučiť sa: priateľ je ten, kto nezradí, a ak urobí chybu, nájde silu a odvahu pokúsiť sa situáciu napraviť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: