Aká by mala byť strava dieťaťa od jedného do dvoch rokov

Ak má dieťa rok, neznamená to, že je čas úplne prejsť na stôl pre dospelých. Mal by jesť len to, čo by mal jesť v škole. Pokúsme sa pochopiť, čo môže byť súčasťou stravy detí od 1 do 2 rokov.

Čo by malo jesť 1 až 2 ročné dieťa?

Špeciálna príprava potravín

Žuvací aparát a tráviaci systém dieťaťa vo veku 1 až 2 roky sa rýchlo vyvíjajú. Vaše dieťa má už približne 12 zubov, objavujú sa prvé stoličky. Samozrejme, hlavné jedlá by mali mať homogénnu konzistenciu, ale malé kúsky potravín už môžu byť zahrnuté. Namiesto zeleninového pyré v mixéri môžete do jedálneho lístka pridať zeleninové ragú, ktoré sa ľahko rozdeľuje vidličkou.

Dlhodobé podávanie tuhej stravy tiež nie je užitočné, rovnako ako jej predčasné zavádzanie. Tráviaci systém dieťaťa je vo vývoji. Ak sa ponechá na tekutej a polotekutej strave dlhšie, ako je potrebné, tráviaci trakt sa stáva pomalým a môže sa objaviť syndróm lenivého čreva. Vo veku 1 až 2 rokov sa musí zaviesť pevná strava, aby sa zlepšil prietok krvi do tráviacich orgánov, vyvinul sa enzýmový aparát a posilnili svaly čreva a žalúdka.

Matka musí zvoliť zlatú strednú cestu, striedať jedlá s jemne nasekanými zložkami s pyré, mletou zeleninou a ovocím, vzdušnými suflé. Keďže tráviaci systém dieťaťa sa vo veku 1-2 rokov ešte len vyvíja a nemal by byť preťažovaný. Jedálny lístok dieťaťa môže obsahovať obilniny, cestoviny, mleté mäso, mäsové guľky. Hlavné spôsoby varenia sú dusenie, varenie v pare, varenie a pečenie.

Zásady výživy 1-2 ročných detí

Vo veku jedného roka dieťa stále konzumuje 5 jedál denne, vo veku 2 rokov už prechádza na 4 jedlá denne, ktoré zahŕňajú raňajky, obed, popoludňajšiu desiatu a večeru. Častejšie stravovanie ovplyvňuje chuť do jedla, zatiaľ čo menej časté stravovanie zhoršuje trávenie a pohodu dieťaťa.

Medzi jednotlivými jedlami by nemala byť prestávka dlhšia ako 3,5 hodiny. Tieto pravidlá vytvárajú potravinový reflex, ktorý zabezpečuje rytmické fungovanie tráviaceho traktu, produkciu tráviacich štiav, lepšie trávenie potravy, stimuláciu chuti do jedla. Je vhodnejšie uprednostniť pevne stanovený čas jedla. Samozrejme, môžu sa vyskytnúť odchýlky, ale nemali by presiahnuť 20 minút. V tomto veku je potrebné prispôsobiť kŕmenie režimu materskej školy.

Vo veku od 1 roka do 1,5 roka je denné množstvo potravy približne 1000 g, od 1,5 roka do 2 rokov sa denný objem potravy zvyšuje na 1200 g. Množstvo jedla skonzumovaného na jedno jedlo by nemalo presiahnuť 300-350 ml. Bielkoviny sú základným materiálom, ktorý sa podieľa na stavbe detského tela.Preto by mal detský jedálny lístok vždy obsahovať:

 1. hydina;

 2. vajcia;

 3. mäso;

 4. Mliečne výrobky;

 5. ryby.

Sacharidy sú skvelým zdrojom energie. Dieťa by ich malo dostávať prednostne z ovocia, zeleniny, obilnín a chleba. Cukor vo varenej forme by sa mal minimalizovať. Tuky sú potrebné aj na pokrytie energetických potrieb. Pre deti od 1 do 2 rokov je dôležitý nasledujúci pomer bielkovín, tukov a sacharidov: 1:1:3.

Pravidlá kŕmenia detí

Aká by mala byť strava dieťaťa od 1 do 2 rokov

Dobrá výživa dieťaťa nemá nič spoločné so stravou. Ide o dobre zostavený jedálny lístok, ktorý by mal deťom plne poskytnúť všetky potrebné živiny, stopové prvky a vitamíny.Pri plánovaní dennej stravy dieťaťa je lepšie riadiť sa nasledujúcimi pravidlami, ktoré schválili odborníci na výživu detí:

 1. Dieťa vo veku 2 rokov je veľmi energické a potrebuje 1300-1800 kcal denne. Raňajky by mali predstavovať 25 % kalórií, obed 35 %, večera 25 % a popoludňajšie občerstvenie 15 %.

 2. Porcie pre dieťa by mali byť malé, ale dobre uspokojujúce hlad – 300 g jedla, 30 g chleba, 200 ml nápoja.

 3. Strava by mala obsahovať len čerstvé potraviny pripravené z prírodných a zdravých produktov. Potravinové prísady, farbivá a konzervačné látky by sa mali obmedziť na minimum.

 4. Všetky potraviny je lepšie pripravovať v pare, aby si zachovali čo najviac živín.

 5. Dieťaťu by sa malo podávať len čerstvo uvarené jedlo. Najlepšie je ho neohrievať. Zachováva si viac živín a nestráca chuť.

 6. Je dôležité venovať pozornosť celému cyklu spracovania potravín, aby sa zachovalo čo najviac minerálov a vitamínov.

 7. Ak vaše dieťa nastúpi do škôlky, zistite, čo jedáva počas dňa, aby nahradilo nedostatok jedla počas dňa.

 8. Cukor by sa mal minimalizovať, ale nemal by sa z detskej stravy úplne vylúčiť. Glukóza je v tomto veku dôležitá. Pretože deti sú aktívne celý deň. Pacient môže trpieť hypoglykemickými záchvatmi v dôsledku nedostatku glukózy. Sladkosti sú pre detský organizmus potrebné, ale s mierou.

 9. Ak vaše dieťa papá menej, ako je norma, ale je aktívne a vyvíja sa primerane svojmu veku, nemusíte ho kŕmiť nasilu. Aby mal dostatok živín, ktoré dostáva počas dňa.

Ak dieťa odmieta jesť, netrvajte na tom alebo navrhnite nahradiť hlavný chod niečím sladkým, aby žalúdok nezostal prázdny. V opačnom prípade si čoskoro zvykne na tento spôsob stravovania.

Výživové požiadavky dieťaťa

Potreby dieťaťa pre správny rast a vývoj:

 1. Dieťa by malo dostávať mliečne výrobky každý deň. Pediatri odporúčajú 1 šálku kefíru denne.

 2. Vo veku 1-2 rokov je možné zaradiť aj varený vaječný žĺtok. Polovica vareného vajca denne. Vajcia maximálne dvakrát týždenne.

 3. Syr by mal mať minimálny obsah tuku. Týždenný príspevok je 20 g.

 4. Odporúčaná denná dávka tvarohu je 50 g. Môže sa podávať s cukrom, kyslou smotanou alebo ovocím a môže sa pripravovať vo forme pudingov, tvarohových koláčov alebo knedlí.

 5. Chudé mäso – teľacie, hovädzie, kuracie a morčacie. Mäsité pokrmy by sa mali podávať v prvej polovici dňa. Vyznačujú sa dlhším časom trávenia. 50-80 g je dostatočné množstvo pre 1-2 ročné dieťa. mäso denne. Deťom v tomto veku nedávajte klobásy, pokiaľ nie sú domáce. Ponuka pečeňovej paštéty alebo duseného mäsa.

 6. Dva dni v týždni by mali byť rybacie dni. Ryby môžu v tomto období úplne nahradiť mäso. Môže sa variť, dusiť, podávať ako mäsové guľky a fašírky. Týždenná potreba rýb – 175 g.

 7. Zelenina sa podáva denne v množstve do 250 g. Zemiaková kaša by nemala presiahnuť 150 g denne. Môže sa ponúkať dusená zelenina. Zelenina sa podáva v jednoduchej aj komplexnej forme.

 8. Bobule, ovocie na deň – 200g.

 9. Denná dávka chleba je 100 gramov.

 10. Príjem cukru je 50 g denne a odporúčané množstvo sladkostí je 10 g.

 11. V strave 1-2-ročných detí stále prevládajú kaše, ktoré sa podávajú denne. Ryža, kukurica, pohánka, ovsené vločky a proso sú najužitočnejšie. Môže sa zaviesť jačmeň.

 12. Denná dávka rastlinného oleja je 6 g., krémová -16 g.

 13. Dieťa vo veku 1-2 roky potrebuje 100 ml vody denne na každý kilogram. Patria sem všetky polievky, kompóty, kefír a mlieko. Počas horúčav alebo ak je dieťa choré, zvýši sa príjem tekutín. Priemerné dieťa vo veku do 2 rokov potrebuje denne približne 1500 ml tekutín.

 14. Dieťaťu môžete podávať čistú vodu, slabý čaj, kakao, šťavy, kompót, šípkový nálev.

V niektorých rodinách nie je zvykom jesť mäso. Niekedy sa rodičia snažia preniesť rovnaký návyk na svoje deti tvrdením, že bielkoviny možno prijímať z rastlinných potravín, ako sú strukoviny. V skutočnosti však rastlinné jedlá neobsahujú bielkoviny, ktoré sú prítomné len v živočíšnych produktoch. Strava dieťaťa by mala pozostávať z 50 % živočíšnych bielkovín. Jeho nedostatok môže spôsobiť anémiu, zníženú imunitu, poruchu vstrebávania vápnika, slabé kosti. Je dôležité dávať deťom správne potraviny, aby im neublížili.

Vplyv výživy v ranom detstve na dospelosť

Kandidátka lekárskych vied Olga Gultikova vo svojej práci „Výživa detí po jednom roku života“ hovorí, že vyvážená strava v druhom roku života plne zabezpečuje ich ďalší rast a vývoj. Ak je správny prístup k otázke výživy detí 1-2 rokov, aby sa poskytli potrebné látky, vitamíny, stopové prvky, potom sa môžete vyhnúť nedostatku vitamínu D, anémii, rachitíde, zápche. Správny prístup k výžive v ranom veku zabraňuje kardiovaskulárnym ochoreniam, cukrovke a obezite v strednom a vyššom veku.

Potraviny ponúkané deťom v druhom roku života ovplyvňujú ich budúce stravovacie návyky. Preto čím skôr začneme podporovať zdravé stravovanie, tým ľahšie ho bude dieťa v budúcnosti dodržiavať. Výskum ukázal, že ak sú deti od útleho veku správne živené, znižuje sa u nich riziko kardiovaskulárnych ochorení v neskoršom veku. V prvých rokoch života je dôležité vyhnúť sa nedostatku železa, pretože táto látka má priamy vplyv na vývoj mozgu. Dlhodobý nedostatok železa spomaľuje vývoj reči a motoriky, metabolické procesy v mozgu a spôsobuje poruchy správania a psychiky.

Zakázané potraviny

Čo by malo dieťa jesť od jedného do dvoch rokov

Vo veku od jedného do dvoch rokov sa deťom nesmú podávať tieto potraviny:

 1. kečup;

 2. majonéza;

 3. vyprážané potraviny;

 4. Aromatické potraviny, potravinárske farbivá a zahusťovadlá;

 5. čokoláda

 6. Párky, klobásy, párky;

 7. jačmenná krupica;

 8. kačacie mäso, husacie mäso a tučné bravčové mäso;

 9. Údené potraviny;

 10. margarín;

 11. huby;

 12. morské plody;

 13. solené ryby;

 14. káva;

 15. sýtené nápoje;

 16. nakladané a slané potraviny.

V tomto veku by sa nemali podávať žiadne rýchle jedlá. Hotová detská výživa nie je v obchodoch k dispozícii.

Zavádzajte nové potraviny

Vek 1-2 roky je obdobím intenzívneho zavádzania nových potravín. Pre dieťa je teraz k dispozícii jemná kyslá smotana, smotanový syr a nízkotučná kyslá smotana. Nakrájaná zelenina sa upraví na rastlinnom oleji alebo kyslej smotane. Doprajte svojmu dieťaťu ovocný šalát s jogurtom. Ale napriek aktívnemu zavádzaniu „noviniek“ nie je potrebné úplne opustiť detský tvaroh, džús, jogurt, kašu obohatenú o vitamíny.

Ak je dieťa zdravé a vyvíja sa v súlade so svojím vekom a nepotrebuje špeciálnu diétu, matka samostatne rozšíri svoj jedálny lístok a uprednostní potraviny, ktoré sú povolené vo veku 1-2 rokov. Nové potraviny zavádzajte opatrne a pozorne sledujte, ako dieťa reaguje. V tomto veku je lepšie pokračovať vo vedení potravinového denníka, kde zaznamenávate počet nových potravín, ich množstvo a reakciu dieťaťa. Pomocou takéhoto denníka je dobré spoznať chute dieťaťa, premýšľať o strave dieťaťa na základe jeho preferencií potravín.

Vo veku 1-2 rokov sa formujú chuťové preferencie. Keďže v tomto roku sa dieťa zoznamuje s veľkým množstvom potravín. Kŕmte svoje dieťa podľa jeho želania. Ak im ponúknete občerstvenie a oni ho odmietnu viac ako raz, nesmiete im dať viac. Vyskúšajte variáciu tých istých potravín alebo pridajte novú ingredienciu. Dieťa v tomto veku má právo na výber potravín. Nie je potrebné ho nútiť. Detskí psychológovia tvrdia, že deti, ktoré sú nútené jesť všetko pri stole, vyrastú veľmi neisté.

Vzorové menu

Do veku 2 rokov dieťa postupne prechádza na stravu dospelých. To však neznamená, že môže jesť jedlá pre dospelých, ak sú bohaté na korenie a pre tento vek zakázané.Navrhujeme vzorový jedálny lístok na celý deň, pričom zohľadňujeme výživové požiadavky detí:

 1. raňajky, ktoré im dodajú energiu na celý deň. Optimálne sú kaše viskóznej konzistencie, varené s mliekom. Doplňte ho chlebom s maslom, pohárom kakaa, čaju alebo kompótu.

 2. Ak je vaše dieťa pred obedom hladné, môžete mu dať desiatu v podobe ovocia.

 3. Obed je hlavné jedlo. Pozostáva z niekoľkých kurzov. Najskôr ponúknite polievku. Potom mäso alebo ryby s prílohou. K tomu sa podáva krajec chleba, šalát s čerstvo nakrájanou zeleninou, čaj a kompót zo sušeného ovocia.

 4. Popoludňajšie občerstvenie je ideálne na konzumáciu mliečnych výrobkov. Ponúknite dieťaťu žemľu s mliekom, jogurtom, syrom alebo sušienkami. Môžete jej dať tvarohový nákyp, tvarohové koláče.

 5. Večera by mala byť ľahká a zároveň sýta. Patrí sem zemiaková kaša, kaša, ryba a tvaroh, ak sa nepodávajú ako popoludňajšia desiata. Kúsok chleba alebo sušienky s nápojom je vítaným doplnkom.

1-2 roky sú obdobím učenia sa stravovacích návykov a formovania tráviaceho systému. Dobre zostavený jedálny lístok poskytuje energiu pre rast, rozvoj a nové objavy počas celého dňa.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: