Ako obliecť svoje dieťa doma

Všetci rodičia chcú, aby sa ich deti doma cítili dobre. Takže mladá matka má často otázku, ako obliecť dieťa, aby nebol príliš teplý a zároveň nebol chladný. V tomto článku sa pokúsime na túto otázku podrobne odpovedať, pričom zohľadníme odporúčania pediatrov.

Faktory, ktoré ovplyvňujú spôsob obliekania dieťaťa doma

Ako obliecť svoje dieťa doma

Medzi hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú obliekanie dieťaťa doma, patria:

 1. Vek vášho dieťaťa.

 2. Je vaše dieťa aktívne?.

 3. Teplota v miestnosti.

Pri obliekaní detí sa rozlišujú tri vekové kategórie:

 1. Novorodenec počas prvého mesiaca života. Novorodenci sú veľmi náchylní na podchladenie aj prehriatie. Zvyčajne sú oblečené o niečo teplejšie ako ostatné deti v prvom roku života.

 2. Do jedného roka. U detí v prvom roku života ešte nie je vytvorený termoregulačný systém. V tomto ohľade sa obliekajú zásadne ako dospelí plus extra mikina.

 3. Staršie ako rok. Deti vo veku jedného roka sú veľmi aktívne. Preto by ste ich mali obliekať rovnako ako dospelých.

Pri výbere oblečenia musíte zohľadniť aktivitu dieťaťa. Dieťa, ktoré leží v postieľke, a aktívne lezúce dieťa by mali byť samozrejme oblečené inak. Spôsob obliekania bábätiek závisí od toho, či spia alebo bdejú. Ak sa dieťa plazí, nezabudnite, že teplota na podlahe je o 2 stupne nižšia ako v miestnosti. Preto by sa mal tiež udržiavať v teple.

Výmena tepla u dojčiat

Dojčatá ešte nemajú vytvorený systém výmeny tepla. Ich potné žľazy nie sú stabilné. Preto ak sa dojča prechladí, ovplyvní to jeho zdravie, bude mať horúčku a môže dostať tepelný šok. Príliš veľa oblečenia na dieťati a horúca, vydýchaná miestnosť môžu spôsobiť prehriatie.

Pediatri zastávajú názor, že izbová teplota v detskej izbe by počas dňa nemala byť vyššia ako 23 stupňov. V noci je o 2 stupne nižšia. Ak dieťa zabalíte do deky, prehreje sa a spôsobí kŕče.

Vo veku jedného roka je systém tepelnej regulácie dieťaťa zrelší. Majú lepšie potné žľazy, ktoré vydávajú dodatočné teplo, a v chladnejšom podnebí pomáha tuk udržať teplo v tele dieťaťa.

Ako obliecť dieťa v noci

Pediater Evgeny Komarovsky hovorí, že deti by mali spať v miestnosti s teplotou vzduchu 18-20 stupňov.Nasledujúce pokyny sú určené na pohodlný spánok bábätiek:

 1. Choďte spať s dojčaťom v ľahkom, voľnom bavlnenom overale alebo v priestrannom body s dlhými rukávmi.

 2. Bábätká nepotrebujú periny ani vatované prikrývky. Spôsobujú prehriatie dieťaťa. Preto by mali byť oblečené rovnako ako dospelí.

 3. Ak je v miestnosti pomerne chladno, oblečte svoje dieťa do kombinézy.

 4. Novorodenca môžete namiesto deky prikryť hrubou plienkou.

 5. Na zahriatie hlavy dieťaťa v noci je najlepšia čiapka alebo prírodný tenký klobúčik.

Nočné oblečenie pre bábätko by malo byť voľné, aby nehrozilo, že sa bábätko udusí.

Ako obliecť novorodenca doma

Ako obliecť novorodenca doma

Poradenstvo týkajúce sa dojčenského oblečenia:

 1. Ak je v miestnosti odporúčaná teplota a matka dieťa zavinie, môžete nosiť bavlnený overal s čiapočkou. Potom musíte svoje dieťa zabaliť do zavinovačky. Veľmi malé dieťa je v nehybnom stave, takže nie je na škodu skontrolovať, či nie je príliš chladné. Ak má vaše dieťa studený nos, zaveste ho do plédu alebo ho zaveste do zavinovačky.

 2. Ak matka nepodporuje zavinovanie počas dojčenského obdobia, oblečenie pre dieťa by sa malo vyberať s ohľadom na nos a tváre dieťaťa. Ak sú chladné, udržujte dieťa v teple, ak sú horúce, vyzlečte mu jednu vrstvu oblečenia. V miestnosti s teplotou 23 stupňov stačí bavlnený overal s dlhými rukávmi.

 3. V horúcich mesiacoch môže byť vaše dieťa doma v ľahkom tričku, nohavičkách alebo plienke. Ľahké ponožky na nohách.

 4. Ak v zimných mesiacoch nie je kúrenie dostatočné, dieťa by malo byť oblečené podľa situácie, pričom by sa malo riadiť krkom, nohami, rukami a nosom. Ak je vášmu dieťaťu zima, mali by ste mu obliecť teplý flísový overal, ľahkú telovú kombinézu, ľahkú bavlnenú čiapku, bavlnené ponožky a palčiaky.

Niekedy si matky nemyslia, že dieťa musí doma nosiť čiapku. Pediatri zastávajú názor, že v prvom mesiaci života sa novorodenec prispôsobuje svojmu prostrediu. Preto ľahká čiapka na hlave nie je nerozumná, a ak je dom chladný – ľahká bavlnená čiapka.

Ako sa obliekať prvý rok dieťaťa doma

V prvom roku života by ste mali dieťa obliekať s ohľadom na to, či mu je alebo nie je zima, a včas ho prezliekať, aby bolo pohodlnejšie.

 1. Počas horúceho počasia oblečte svoje dieťa minimálne a najlepšie mu odstráňte plienku. Keďže prispieva k prehriatiu organizmu. Namiesto plienky môžete svoje dieťa obliecť do bavlnených nohavíc.

 2. Ak je teplota doma príjemná, môžete dieťa obliecť do dupačiek a trička, podkolienok a body alebo ľahkého overalu. Ak sa obávate, že vášmu dieťaťu bude zima, môžete si vybrať tričko s dlhým rukávom a dupačky.

 3. Od dvoch mesiacov veku nepotrebujete teplú miestnosť bez prievanu, aby ste mohli nosiť na hlave čiapku alebo ľahkú čiapku. Od tohto veku sa čiapky nosia ako prvá vrstva odevu pod páperovou čiapkou.

Potrebujete doma topánky?

Ak sa rodičia rozhodnú obúvať dieťa doma, mali by si vybrať pletené ponožky, papuče alebo látkové papuče, aby mali nohy dieťaťa v teple. Ak podiater predpísal dieťaťu s problémami s nohami špeciálnu obuv, nie je pochýb o tom, či ju má alebo nemá nosiť. Je ťažšie zabrániť plochým nohám. Niektorí lekári zastávajú názor, že akonáhle sa dieťa začne stavať na nohy a robiť prvé kroky, musí si obuť sandále.

Iní odborníci sa domnievajú, že obuv v ranom veku spôsobuje, že nohy „zlenivejú“ a prestávajú sa vyvíjať. Je vhodné poradiť sa s detským ortopédom, ktorý vaše dieťa vyšetrí a posúdi jeho individualitu. Ak vyšetrenie odhalí sklon k problémom s nohami, môže vám byť odporučené nosiť špeciálnu obuv aj doma.

Ak je vaše dieťa zdravé a nemá žiadne vývojové poruchy nôh, môžete sa postaviť na stranu prirodzeného vývoja chodidla a nechať dom bežať naboso. To bude mať tiež spevňujúci účinok. Keď dieťa začne chodiť, papuče a ponožky nebudú bezpečné. Spôsobujú zvýšenú klzkosť. Bábätká sú vystavené riziku pádu. Ak však chodí bosý, cíti povrch, čo mu dodáva väčšiu istotu pri chôdzi. Ak rodičia nie sú za chôdzu naboso, môžu sa použiť protišmykové ponožky.

Ako obliecť dieťa po kúpeli

Hneď po kúpeli by malo byť vaše dieťa zabalené do teplého, mäkkého uteráka. Najpohodlnejšou možnosťou je uterák s kapucňou. Keď je vaše dieťa teplé, nasajte zvyšnú vlhkosť a môžete začať s prebaľovaním dieťaťa. Deti sa zvyčajne kúpu pred spaním. Aby ste ich mohli obliecť do oblečenia, ktoré si plánujete obliecť na noc. Po kúpaní je potrebné nasadiť dieťaťu na hlavu ľahký klobúk alebo čiapku. Od troch mesiacov veku stačí osušiť hlavu uterákom.

Rady pre váš domáci šatník

Rady týkajúce sa domáceho oblečenia

Výber detského oblečenia pre vaše dieťaNemusíte myslieť na krásu – musíte myslieť na pohodlie.

 1. Detské oblečenie by sa malo vyberať len z prírodných tkanín. Flanel a bavlna sú najobľúbenejšie detské oblečenie.

 2. Nemusíte si vyberať pestrofarebné oblečenie. Pretože obsahujú farbivá, látky fixujúce farbu, ktoré môžu zostať v oblečení aj po niekoľkých praniach.

 3. Vyberte si oblečenie, ktoré sa ľahko oblieka a vyzlieka. Ako všetky deti nenávidia proces obliekania.

 4. Venujte pozornosť typu upevnenia. Zaväzovanie kravát je pre bábätká všeobecne nepraktické, zipsy môžu otlačiť jemnú pokožku a gombíky sa môžu kedykoľvek odopnúť. Najlepšie je vybrať si oblečenie s pohodlnými patentkami.

 5. Oblečenie pre bábätko by malo byť ušité švami smerom von. Týmto spôsobom sa oblečenie neodiera o jemnú pokožku dieťaťa.

 6. Strih tričiek a košieľ musí byť pohodlný, aby sa do neho zmestila hlava vášho dieťaťa. V opačnom prípade by ste mohli zraniť krehký krk dieťaťa.

 7. Oblečenie vášho dieťaťa by malo byť bez gumy a pás na nohaviciach musí byť vyrobený ako manžeta. Stláčanie bruška dieťaťa môže spôsobiť regurgitáciu po jedle.

Šatník dieťaťa doma

Je na každej mame, aby sa rozhodla, či chce tričko a blúzku alebo jednodielny overal. Niektorí môžu uprednostniť kombinézu, iní samostatné nohavice. Vo všeobecnosti by mal detský šatník pozostávať z týchto vecí:

 1. Tri tenké dupačky;

 2. 4 páry nohavíc s uzavretými nožičkami;

 3. 2 body s dlhými rukávmi;

 4. 2 body s krátkymi rukávmi;

 5. 2 teplé odevy, jeden flanelový, jeden vlnený;

 6. 3 čiapky, dve ľahké, jedna flanelová;

 7. 1 teplá čiapka;

 8. 4 páry ponožiek, dve ľahké a dve teplé;

 9. 2 páry rukavíc proti poškriabaniu.

Ak ste matka, ktorá verí, že jej dieťa musí byť počas dňa a noci zavinuté a zavinuté, budete potrebovať 15 plienok, jednu tenkú plienku a päť flanelových plienok. Domáce oblečenie je pre dieťa veľmi dôležité. Väčšinu času trávi doma. Takže ich pokoj a vývoj závisí od toho, ako pohodlné, nie ako pekné, bude domáce oblečenie ich dieťaťa.

Ako zistíte, či je vášmu dieťaťu zima alebo teplo?

Dieťa by malo byť doma pohodlne oblečené. Je dôležité, aby nebola ani horúca, ani studená. Aj počas dňa by mal byť schopný voľne pohybovať rukami a nohami. Pohladkajte dieťa po krku, aby ste zistili, či sa cíti pohodlne. Ak je koža studená, je dieťaťu zima. To, či je vášmu dieťaťu zima alebo nie, môžete zistiť aj tak, že sa dotknete pokožky v záhyboch jeho rúk a nôh. Studená pokožka znamená, že dieťaťu je zima. V takejto situácii oblečte svoje dieťa do ďalšej vrstvy oblečenia alebo vymeňte ľahký overal za teplejší.

Ak je oblasť krku vášho dieťaťa mokrá, červená a horúca, je to príznak prehriatia. V takom prípade je vhodné odstrániť jednu vrstvu oblečenia alebo vymeniť teplý kabát za ľahší. Zvyčajne tieto kroky stačia. Ak je však dieťa ufňukané, mokré, červené, letargické, utrite mu podpazušie, záhyby nôh, ruky, slabiny mokrým uterákom.

Mnohé novopečené matky zistia, že je ich dieťaťu zima, keď sa dotknú jeho končatín. To vám nepovie, ako pohodlne sa vaše dieťa cíti. Pretože aj v normálnom stave zostávajú päty a dlane drobcov často chladné. To, že je vášmu dieťaťu zima, zistíte ľahšie, keď sa dotknete jeho nosa a tváre.

Rodičia si nezriedka myslia, že štikútanie dieťaťa je príznakom podchladenia. Štikútka však nie je priamym znakom toho, že je mu zima. Tento stav nastáva, keď vaše dieťa vdychuje chladný vzduch, čo spôsobuje stiahnutie bránice a svalové napätie. Deti sa štikútaním prispôsobujú zmenám telesnej teploty. Je to dôležité pre jeho rozvoj.

Je dôležité si uvedomiť, že všetky deti sú rôzne. Keď je jednému z nich zima, druhý sa cíti príjemne. Pediatri odporúčajú pozrieť sa na farbu tváre vášho dieťaťa. Červené líčka naznačujú, že dieťaťu je horúco, a biele líčka naznačujú, že je mu zima. Zmrznuté dieťa je menej aktívne a nehybné, takže sa šetrí energia na zahriatie tela.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: