Ako používať detský púder

Pokožka v oblasti plienok je veľmi zraniteľná a ľahko sa zapáli. Ani tie najlepšie plienky, ktoré úplne a rýchlo absorbujú vylučované produkty, nemôžu poskytnúť úplnú ochranu pokožky. Ak sa plienka nevymení včas, na pokožke sa môže objaviť začervenanie – popáleniny od čpavku.

Preto je dôležité pokožku v oblasti plienky pri každej výmene vyčistiť a osušiť, aby sa zabránilo podráždeniu. Aby sa predišlo vyrážkam z plienok, ako aj súvisiacemu svrbeniu a alergiám, môže pomôcť prášok a dodržiavanie pravidiel starostlivosti o dieťa.

Ako používať detský púder

Prečo je potrebný detský púder?

Detský púder je určený na ochranu jemnej detskej pokožky pred podráždením, zapareninami a začervenaním. Najčastejšie sa aplikuje na slabiny, podpazušie a lakte. Tento hygienický výrobok je potrebný od druhého mesiaca života.

Vďaka prášku:

 1. Odstraňuje prebytočnú vlhkosť z povrchu pokožky po hygienických procedúrach;

 2. Chráni pokožku pred odrením a pred patogénnymi zárodkami;

 3. Predchádza sa poteniu a plienkovej dermatitíde.

Na prevenciu vyrážok z plienok, vyrážok z potu a vyrážok z plienok však samotný prášok nestačí. Plienky a spodná bielizeň by sa mali vymieňať včas, aby bolo vaše dieťa vždy čisté a suché. Oblečenie by malo byť vyrobené z priedušnej a savej bavlny, nie zo syntetických tkanín.

Čo je lepšie – detský púder alebo detský krém?

V súčasnosti trh ponúka rôzne výrobky proti vyrážkam a podráždeniu plienok. Najúčinnejší a najvýhodnejší v pomere k cene a kvalite je prášok a krém na plienky. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorý je lepší??

Účelom púdru je absorbovať prebytočnú vlhkosť bez toho, aby bránil pokožke dýchať. Skvele sa hodí na vysušenie pokožky a zvládnutie začervenania a zaparenín v záhyboch vášho dieťaťa.

Krém na plienky chráni pred vlhkosťou a zabraňuje vysušovaniu pokožky. Používa sa na suchú pokožku, vyrážky a zapareniny. Krém vyživuje jemnú pokožku dieťaťa, odstraňuje olupovanie a podráždenie.

Výber výrobku by sa preto mal riadiť charakteristikami dieťaťa. Ak je pokožka dieťaťa veľmi suchá a podráždená, používa sa krém na plienky. Ak má dieťa vlhkú pokožku s vyrážkami z plienok, najlepšou voľbou je prášok.

Výhody a nevýhody detského púdru

Detský púder sa môže používať na kozmetické alebo terapeutické účely. Ako všetky produkty má svoje výhody a nevýhody.

Výhody používania:

 1. Veľmi dobre absorbuje pot a kožný maz a vysušuje pokožku;

 2. vytvára ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje podráždeniu;

 3. Ľahko sa používa;

 4. Mnohé prášky obsahujú zinok, ktorý je veľmi dobrý na hojenie pokožky.

Nevýhody jeho používania:

 1. nezjemňuje pokožku;

 2. Môže sa odvaľovať, čím zvyšuje podráždenie pokožky

 3. Niektorí výrobcovia obsahujú stabilizátory, arómy, ktoré môžu spôsobiť alergie. Ftaláty sú obzvlášť nebezpečné, pretože ľahko prenikajú cez pokožku a pri dlhodobom používaní môžu viesť k vážnym vývojovým problémom.

Hlavné typy prášku

Ako používať detský púder

Existujú dva druhy púdru: púder a mastenec.

 1. Prášok. Vyzerá ako biely až mierne sivastý prášok, ktorý je na dotyk mierne mastný. Vyrobené len z prírodných zložiek, ako je škrob, mastenec a zinok. Púder odvádza vlhkosť z pokožky dieťaťa, je vysoko antiseptický a upokojuje pokožku. Nevýhodou je, že vaše dieťa môže prášok vdýchnuť.

 2. Tekutý mastenec. Zmierňuje zápaly a zjemňuje pokožku. Je vhodný na použitie, pretože sa stáva práškom len na tele dieťaťa, je ťažké ho rozliať. Nerobia sa z neho hrudky, takže riziko podráždenia pokožky je minimálne. Nevýhodou tohto výrobku je vyššia cena a ťažkosti s aplikáciou kvôli jeho hustejšej konzistencii.

Takmer všetci pediatri uprednostňujú tekutý mastenec, pretože sa rovnomerne rozotiera a riziko vdýchnutia častíc prášku je zanedbateľné. Vhodné aj pre deti s veľmi suchou alebo alergickou pokožkou.

Aký prášok by mal byť?

Ak chcete vybrať bezpečný repelent proti vyrážkam z plienok, musíte dodržiavať určité kritériá a požiadavky.

 1. Vzorec musí byť úplne prírodný. Čím menej zložiek obsahuje detský púder, tým lepšie. Umelé prísady, ktoré nahrádzajú prírodné látky, len poškodzujú jemnú detskú pokožku.

 2. Bezpečný prášok je bez vône. Nemali by sa vyskytovať alebo by mali byť takmer nepostrehnuteľné.

 3. Výrobok musí mať homogénnu štruktúru a pri aplikácii sa nesmie kývať.

 4. Na obale nesmú byť uvedené tieto látky: DIDP, DBP, DEHP, BBP, DHP, DEP.

 5. Obal musí byť kvalitný (výrobky sa často falšujú).

 6. Aby bol prášok bezpečný, mali by ste venovať pozornosť trvanlivosti. Prášok s dobrou trvanlivosťou v otvorenom balení sa môže používať až rok.

Obsah prášku by sa mal tiež objasniť. Mal by obsahovať len tieto zložky: mastenec, škrob, kukuričnú múku a zinok. Možno pridať výťažky z aloe, harmančeka a ďalšie prírodné upokojujúce zložky.

Existuje niekoľko obľúbených značiek, ktoré sa osvedčili u mladých mamičiek a pediatrov:

 1. JOHNSON’S BABY– jeden z najobľúbenejších práškov. Nevyvoláva alergie, neobsahuje parabény, je vyrobený z čistého mastenca, takmer okamžite absorbuje vlhkosť a chráni pokožku bez toho, aby ju traumatizoval. Obsahuje vonné látky, ktoré nie sú vhodné pre všetky deti.

 2. „BUBHEN“– Prášok vyrobený v Nemecku. Vyrobené z čisteného a špeciálne pripraveného mastenca. Je tiež nealergénny a navyše neobsahuje žiadne farbivá ani arómy. Rýchlo absorbuje vlhkosť a dlho nevytvára hrudky. Odporúčané pre deti od nuly.

 3. „Mir Detstva– Slovenská výrobok, ktorý sa odporúča aj pre deti od prvého dňa. Obsahuje oxid zinočnatý, udržuje pokožku suchú a má dokonca mierny antibakteriálny účinok, chráni pokožku pred zapareninami a zabraňuje treniu o plienku.

 4. „SANOSAN Baby– Obsahuje vysoko rafinovaný mastenec, zinok, olivový a avokádový olej. Vďaka svojmu zloženiu sa môže používať na poškodenú pokožku.

Existuje lepšia alternatíva k prášku?

Ak vaše dieťa prášok neznáša, môžete ho nahradiť inými možnosťami. Účinný liek na plienkovú vyrážku zinková masť sa považuje za. Je hypoalergénny a protizápalový.

Ďalšou alternatívou je Baneocin. Nielenže vysušuje pokožku, ale aj účinne hojí rany. Odstraňuje vyrážky z plienok. Obsahuje však antibiotikum, takže ho nie je potrebné používať na zdravú pokožku.

Ako správne používať prášok?

Ako používať detský púder

Aby ste predišli poškodeniu dieťaťa, musíte vedieť, ako správne používať detský púder.Existuje postup, ktorým sa môžete natrvalo zbaviť podráždenia a vyrážok z plienok jemnej detskej pokožky.

 1. Po kúpaní alebo výmene plienky utrite pokožku dieťaťa do sucha uterákom.

 2. Potom si nalejte minimálne množstvo prípravku do dlaní, dobre ho rozotrite. Toto by sa malo robiť veľmi opatrne, aby sa malé čiastočky prášku nedostali do dýchacích ciest dieťaťa.

 3. Stojí za to rozotrieť ho rovnomerne v potrebných oblastiach: sladké miesto na nohách a rukách, slabiny, podpazušie. Nevyvíjajte tlak.

 4. Hlavnou úlohou je zabezpečiť, aby na koži neboli biele škvrny. To je spojené s tvorbou hrudiek, ktoré dráždia jemnú pokožku dieťaťa.

 5. Aby prášok zaschol, dieťa by malo chvíľu ležať nahé.

REMEMBER!Prášok by sa mal používať podľa potreby. Preto denne kontrolujte kožné záhyby a nedovoľte, aby bola pokožka suchá alebo pokrytá plienkovou vyrážkou.

Kedy by sa prášok nemal používať?

Napriek tomu, že prášok – je to nepostrádateľný nástroj, ktorý pomáha vyhnúť sa vyrážkam z plienok, u niektorých detí je kontraindikovaný.

Nepoužívajte:

 1. Ak ste precitlivení na zložky obsiahnuté v prášku. Preto je najlepšie vyskúšať ho na malej časti tela vášho dieťaťa a zistiť, ako reaguje jeho pokožka;

 2. Ak je dieťa náchylné na alergie, mali by ste vopred skontrolovať aj reakciu na zložky prášku;

 3. Ak má koža akútny zápal a hnisavú vyrážku, ktorá je sprevádzaná výtokom tekutiny, inými slovami, mokvaním.

DÔLEŽITÉ!Prášok by sa nemal používať na liečbu pustulóznych lézií, iba zhorší situáciu. V žiadnom prípade nepoužívajte súčasne púder, detský olej alebo krém. Najlepšie je tieto produkty striedať.

Detský púder je teda pre dieťa nevyhnutnosťou a mal by byť pri každej novej matke. Tento výrobok pomôže nielen odstrániť vyrážku, ale aj vopred zabrániť ich vzniku. Jediné, čo si musíte zapamätať, je, že prášok sa používa na preventívne účely. Ak už máte kožné problémy, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: