Ako sa naučiť abecedu, 7 účinných techník, tipy pre rodičov

Vývoj dieťaťa v ranom veku je často prekážkou pri učení sa abecedy, a tým aj čítania. Aby proces prebiehal hladko, rodičia musia zohľadniť psychologický a fyziologický vek detí. Toto sú dôležité body, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere správnej metódy výučby vášho dieťaťa.

Metódy výučby abecedy

Metódy výučby abecedy

Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako naučiť dieťa abecedu, pričom všetky majú svoje dobré stránky.

Klasické

Tu je niekoľko jednoduchých pokynov, ktoré vám uľahčia tento procesučenia abecedy klasickým spôsobom:

 1. Vyrobte karty s písmenami abecedy na svetlom pozadí. Samotné písmená by mali byť jasné a farebné. Na kartách by nemalo byť uvedené nič iné. Pripravené karty umiestnite do detskej izby vo výške miestnosti. Môžete ich pripevniť nad objekty, ktoré začínajú týmito písmenami. Ide o spôsob, ako trénovať vizuálnu pamäť, ktorá sa považuje za najdôležitejšiu pre deti v predškolskom veku.

 2. Najlepšie je začať sa učiť abecedu s najjednoduchšími hláskami: „O“, „A“, „U“, „I“. Povedzte ich spolu s dieťaťom, akoby ste ich spievali. Neskôr sa vám tak budú ľahšie tvoriť písmená do slabík.

 3. Začnite spoluhláskami: „B“, „P“, „M“, „N“, „G“, „T“, „K“. Je lepšie učiť syčivé slová ako poslednú možnosť. Deti sa ich zvyčajne ťažko učia.

 4. Učte svoje dieťa hlásky, nie písmená. Teda nie „B“, ale „B“, nie „M“, ale „M“. Aby neskôr nemali problémy s dopĺňaním písmen do slabík.

 5. Ak dieťa nevie vysloviť niektorú hlásku, nezačnite ho učiť, aby mu v pamäti neunikla nesprávna výslovnosť.

 6. Učte sa abecedu nielen doma, ale aj pri prechádzkach, venujte pozornosť nápisom v obchodoch. Navrhnite, aby ste tam našli známe písmená. Nakreslite ich paličkou na sneh alebo piesok. To len utvrdí znamenia v jeho pamäti.

 7. Neponáhľajte sa! Nezačínajte sa učiť nové písmená, kým sa mu predchádzajúce pevne nezapíšu do pamäti. Pri výučbe nového materiálu nezabudnite zopakovať, čo ste sa naučili predtým.

To mu len pomôže zapamätať si tieto znaky. Nepreťažujte svoje dieťa. Ak je neposlušné a nechce to urobiť, odložte to na iný deň. Mal by mať záujem.

Doman’s

Vynikajúci pedagóg Glen Doman založil svoju metódu na opakovanom predvádzaní symbolov a ich synchronizovanom zapamätávaní, pričom starý materiál postupne nahrádzal novým. Odporúčame začať s hláskami v nasledujúcom poradí: „A“-„I.“. „O“-„Y“. „Y. „Y“ PRE „E“. „E“ AŽ „E“. Pozrite sa, či sa písmená rýmujú. To pomôže dieťaťu lepšie si ich zapamätať.

Predtým, ako začnete učiť spoluhlásky, odporúčame uistiť sa, že samohlásky sú automatické. Teraz začneme pridávať párové spoluhlásky „B“-„P“, „D“-„T“, „Z“-„S“, pričom nezabúdame, že sykavky sa uvádzajú ako posledné. Ak deti dostanú spoluhlásky spolu so samohláskami a budú ich spievať, rýchlo začnú tieto zvuky spájať. Keď vaše dieťa pozná všetky písmená, dajte mu tvrdé a mäkké znaky.

Asociácie

Abecedu sa môžete naučiť na základe asociácií. Odporúčame, aby rodičia pomohli dieťaťu zafixovať asociáciu s písmenom, ktoré mu napadne pri očnom kontakte. Vyfotografujte obrázky a experimentujte s ich premenou na písmená, ktorými začínajú. Napríklad:

 1. „D“ vyzerá ako dom;

 2. „B“ je pre hrocha s veľkým bruchom;

 3. „E“ je obrázok obráteného ježka so zatvorenými očami;

 4. „Yo“ má otvorené oči;

 5. „T“ je zvuk „ťuk-ťuk“, ktorý vydáva kladivo;

 6. „Ch“ znamená pohár;

 7. „Ts“ je mláďa s chvostom;

 8. „U“ je slimák, ktorý nesie na chrbte dom.

Táto metóda umožňuje nielen naučiť sa abecedu, ale aj rozvíjať asociatívne myslenie. Zvyčajne sa používa vo vyššom veku. Takéto obrázky je možné nalepiť do detskej izby, aby boli neustále na očiach. Ak si písmená spojíte so živým predmetom, abeceda sa deťom zvyčajne ľahko zapamätá.

Dvojhemisférický prístup

Biachemisférický prístup je založený na rozvoji oboch mozgových hemisfér súčasne. Dospelý napíše na tabuľu veľké písmeno a požiada batoľa, aby ho obkreslilo prstom. Najprv vedie dieťa prstom po čiare. Potom dieťa pochopí, čo sa od neho vyžaduje, a začne viesť prstom. Takto sa deti učia písať abecedu a zároveň si ju zapamätajú.

Keď sa vaše batoľa naučí sledovať písmeno na tabuli, môžete mu navrhnúť, aby si ho zapísalo do zošita alebo zošita. Nakreslite orientačné body – postavy zvierat, čísla a predmety – na uľahčenie porozumenia. Samozrejme, táto metóda je časovo náročná. Ale zvyčajne je obľúbený u detí. Dostanú akúsi domácu abecedu s vlastnými kresbami. A čo je najdôležitejšie, radosť z vykonanej práce.

7.jpg

Prehrať

Hra je prirodzenou a obľúbenou činnosťou detí. Práve pri hre dochádza k rýchlemu učeniu, ktoré je posilnené pozitívnymi emóciami. Nižšie uvádzame niekoľko účinných hier, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu naučiť sa abecedu:

 1. Abeceda objektov. Pripravte si kartičky s nakreslenými predmetmi a písmenami samostatne. Počas aktivity musí dieťa priradiť predmet k písmenu, ktorým sa začína.

 2. Magická taška. Zaviažte dieťaťu oči. Plastové listy vložte do vrecka. Nechajte ho, nech si ich vytiahne, dotkne sa ich a pokúsi sa zistiť. Po dokončení úlohy zopakujte písmená a pozrite sa na ne. Táto hra vám umožní uviesť do pohybu vizuálne, sluchové a hmatové pamäťové kanály naraz.

 3. Vrana. Zoraďte písmená v abecednom poradí. Facilitátor pohne dlaňami a zašepká: „Vrana letela, letela a zjedla list.“. V tomto okamihu rýchlo zakryte znak dlaňami rúk. Úlohou dieťaťa je uhádnuť, ktoré písmeno je zatvorené. Ak sa mu to nepodarí, môžete mu naznačiť, napríklad: „Vedľa „O“ žije…“. Nepotrvá dlho, kým si deti zapamätajú abecedu v správnom poradí.

 4. Jedlé a nejedlé.Dospelý hodí dieťaťu loptu a pomenuje predmet. Ak má meno písmeno, ktoré sa má naučiť, dieťa ho „zje“ chytaním lopty. Hra vás naučí vnímať písmená podľa sluchu.

V dnešnom svete existuje množstvo hier na počítačoch, tabletoch a smartfónoch, ktoré im pomôžu naučiť sa abecedu a precvičiť si ju. Deti sa o techniku živo zaujímajú a možno ju nasmerovať správnym smerom.

Kreativita

Tvorivosť im pomôže nielen zapamätať si abecedu, ale aj rozvíjať jemnú motoriku. Je to tiež zábavná činnosť, ktorá posilňuje citové spojenie medzi rodičmi a deťmi. Existuje veľa možností tvorivých aktivít, každá rodina si môže vybrať tú, ktorá jej najviac vyhovuje.

 1. Kreslenie písmenPoužívajte prstové farby pri recitovaní, recitujte básničky.

 2. Vyrobte si písmená z kamienkov, Gombíky, korálky, počítacie paličky, hrášok, fazuľa, stavebné materiály. Len nezabudnite, že pri cvičení s malými časťami dbajte na to, aby si ich dieťa nestrkalo do nosa, úst alebo uší.

 3. Formovanie abecedy pomocou plastelíny. Súvisí s predmetmi, ktoré sú s ňou formované.

 4. Vystrihnite dielyZ papiera s vaším dieťaťom. Zaveste abecedu v jeho izbe ako girlandu.

 5. Vymyslite štvorveršie o každom písmene, hádanku, zaspievať pieseň, prečítať príbeh.

 6. Ušiť písmená z látky, vypchajte ich penovou gumou. Pomôžte svojmu batoľaťu pomenovať ho.

Zavádzanie nového materiálu maximálne dvakrát týždenne. Nezabudnite začať s opakovaním písmen, ktoré ste sa naučili.

Rozprávka

Rozprávka bola vždy spoločníkom v detstve. V súčasnosti je k dispozícii mnoho kníh s abecedou a príbehmi ku každému písmenu. Umožnite dieťaťu, aby si najprv pozrelo knihu, aby ho nový predmet v triede nerozptyľoval. Preskúmajte obrázok listu, prečítajte si príbeh, akoby to bol obyčajný príbeh, bez toho, aby ste venovali pozornosť učebnej téme. Po prečítaní sa pozrite na obrázok so skrytým písmenom.

Sobolevova abeceda je skvelým príkladom tejto metodiky. Na stránke je napríklad obrázok písmena „U“ a obrázok. List dráždi strom, ale ten stojí na mieste. Neďaleko je príbeh o liste, ktorý dráždil každého, kto sa s ním stretol – slimáka, korytnačku, kačicu. Nemohla však dráždiť strom. Strom funguje ako asociatívna stopa, pretože neobsahuje písmeno „U“, hoci vyzerajú podobne. Táto technika spúšťa antistresový mechanizmus, dieťa počúva príbeh a písmená sa učí samo.

Rady pre rodičov

Psychológovia odporúčajú dodržiavať niekoľko jednoduchých tipov pre úspešné učenie:

 1. Nenúťte svoje dieťa k štúdiu.

 2. Používajte hravosť.

 3. Vyberte si hry, ktoré vaše dieťa zaujmú.

 4. Robte to pravidelne.

 5. Posilnenie starého materiálu.

 6. Zavádzanie nového materiálu v dávkach.

 7. Požiadajte ich, aby si počas prechádzok vyhľadali zapamätané značky na smerovníkoch.

 8. Na hodinu si vyhraďte maximálne 10 minút.

 9. Zároveň naučte svoje dieťa hláskovať písmeno.

 10. Používanie vizuálnych materiálov.

Ak má dieťa ťažkosti s určitým písmenom. Nechajte ju na pokoji, venujte sa ďalšiemu. Vráťte sa k nemu po chvíli.

Nepredpisujte deťom úlohu učiť sa písmená. Hrajte sa s nimi, budú kresliť, počúvať, spievať, pozerať, hrať sa spolu s dospelými. A naučte sa abecedu potichu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: