Ako si vybrať dojčiacu podprsenku

Tehotné ženy sa na dieťa starostlivo pripravujú – pripravujú postieľku a kočík, zariaďujú spálňu, kupujú oblečenie. Mamičky nezabúdajú ani na seba – rastúce bruško „núti“ k častej výmene šatníka. Mamičky však často zabúdajú na jednu dôležitú vec – špecializovanú podprsenku na dojčenie. Ak sa žena chystá dojčiť svoje dieťa, mala by si uvedomiť, že normálna podprsenka by bola počas tohto obdobia nepohodlná.

A potom je tu otázka: „Aká podprsenka je potrebná počas dojčenia a či je vôbec potrebná??“.

Ako si vybrať dojčiacu podprsenku

Prečo potrebujeme špecializovanú spodnú bielizeň?

Odborníci čoraz častejšie odporúčajú kúpiť špeciálne podprsenky vhodné pre dojčiace matky. Potvrdzujú, že takáto spodná bielizeň vďaka pohodlnej mäkkej tkanine a špeciálnemu dizajnu minimalizuje riziko rôznych zápalov, laktastázy, mastitídy, v skutočnosti veľmi nebezpečných ženských chorôb.

Takéto spodné prádlo poskytuje prsiam dobrú oporu, vďaka čomu si zachovávajú svoj predchádzajúci atraktívny tvar a objem.

A čo je najdôležitejšie, je to jednoducho pohodlnejšie kŕmiť vaše dieťa, pretože spodná bielizeň je navrhnutá odborníkmi práve pre tento prirodzený proces.

Ako sa podprsenky na dojčenie líšia od štandardných podprseniek?

Špeciálny živôtik má na ramienku špeciálnu sponu, ktorá ho spája s košíčkom. Stlačením prsta sa horná časť pohára ľahko odklopí. Týmto spôsobom vychádza von len bradavka, ktorú dieťa chytí, a nič iné nie je vidieť.

Vďaka podprsenke je možné dojčiť dieťa aj na verejnosti – všetko bude zakryté. Samozrejme je však vhodné prikryť sa aj plienkou.

Okrem toho má spodná bielizeň široké ramienka, dobre podporuje prsia a jemne prilieha bez stláčania mliečnych kanálikov. Kojiace podprsenky sa líšia širokou zadnou časťou, ktorá minimalizuje zaťaženie chrbtice ťažkými prsiami. Aby sa predišlo zbytočnému nepohodliu, podprsenka má bezšvové košíčky. Vďaka svojej elasticite košíček nestláča prsia.

Tento typ podprsenky má špeciálne vrecká na vložky, ktoré zabraňujú úniku mlieka.

Kojiace podprsenky sú vyrobené z mäkkej bavlny, ľahko sa perú a sú veľmi pohodlné. Pod prsiami má namiesto šnúrky elastický pás, ktorý zabraňuje tlaku, nezanecháva zvyšky a podporuje prsia. Výhodou tohto typu spodnej bielizne je, že vás chráni pred striami a ovisnutými prsiami.

Kedy kúpiť: pred alebo po pôrode?

Odborníci dôrazne odporúčajú zakúpiť si špeciálnu podprsenku vopred.

Po prvé, už v poslednom mesiaci sa môže začať nosiť a po druhé, s narodením dieťaťa nebudete mať čas behať po obchodoch pri hľadaní výrobkov. Okrem toho nezverujte nákup niekomu inému, kým ste v materskom oddelení, pretože je to veľmi intímna vec a musí sa merať.

Spodnú bielizeň si však nekupujte príliš skoro, pretože veľkosť pŕs, ktorú bude mať žena počas obdobia dojčenia, sa vytvorí až v posledných mesiacoch tehotenstva.

Ako vybrať správnu podprsenku pre vaše dieťa?

Ako si vybrať dojčiacu podprsenku

Podprsenky sa delia podľa stupňa podpory prsníkov. A je to jej veľkosť, ktorá určuje výber.

 1. Nevyztužené podprsenky sú vhodné pre tých, ktorí ich nosia, Ak nie ste prvýkrát tehotná (prsia sa toľko nezväčšujú) alebo ak ste už ukončili dojčenie.

 2. Slabo podopreté podprsenky,Všeobecne vhodné pre každého. Sú o niečo pevnejšie a počas dojčenia naďalej podporujú prsia, čo znamená, že sa neprevísajú smerom nadol. Pri výbere vhodného modelu je dôležité zmerať jeho strih: spodná bielizeň by nemala obmedzovať a tlačiť a zadná časť by mala prebiehať presne pozdĺž línie pod prsiami. Snažte sa nájsť podprsenky s košíčkami a bokmi bez klinov, ktoré sa prispôsobia vašim prsiam.

 3. Existujú ajPodprsenky s maximálnou podporou. Vhodné pre väčšie prsia. Veľkou výhodou tohto typu podprsenky je, že je odhalená len bradavka a zvyšok prsníka je pevne podopretý. Musíme si však uvedomiť, že body s takouto kruhovou podporou majú nevýhodu, pretože horná časť sa môže počas kŕmenia ľahko namočiť a dieťa bude mať väčší kontakt s látkou. V prvých mesiacoch tehotenstva je obzvlášť dôležité vybrať si spodnú bielizeň bez kostíc a so širokými ramienkami. Nevyrábajte ich príliš veľké, inak nebudú plniť svoju funkciu: podporovať prsia.

 4. Existuje ešte jeden druh podprsenky, ktorý vyhovuje takmer každému, pretože je univerzálny. Je toPodprsenka z mikrovlákna, jedna z najlepších možností pre dojčiace matky. Podprsenka je pohodlná na chôdzu a spánok (prsia by ste si mali podopierať aj v noci, pretože v tomto období sú obzvlášť zraniteľné). Mikrovlákno je rýchloschnúce, ľahko sa perie a nezmení tvar ani farbu, čo znamená, že v prípade úniku mlieka na ňom nezostanú nepríjemné žlté škvrny. Tento top je priedušný, takže váš hrudník môže dýchať. Tým sa vyhnete riziku vzniku múčnatky a popraskaných bradaviek.

 5. Existujú aj bavlnené topy, ktoré však vyzerajú športovejšie a môžu dosť silno stláčať prsia.

 6. Existujú športové podprsenky pre dojčiace ženy. Ich nosenie je pohodlné pri veľkej fyzickej aktivite, aj keď ide o kvalitný tréning v posilňovni, a nie len o jogu alebo cvičenie.

 7. Predávajú sa aj priliehavé, dostatočne dlhé topy, ktoré sa dajú nosiť len pod bundou bez akéhokoľvek oblečenia navrchu. Pred kúpou podprsenky si však overte, či ľahko zvládnete otváraciu sponu. Ak hovoríme o značke, stojí za to uprednostniť spoločnosť „FEST“ a spoločnosť „Medela“, pretože ide o osvedčené a veľmi obľúbené modely s dobrými recenziami. Nájdete ich v lekárni VITA. V závislosti od výrobcu a regiónu sa cena pohybuje od 900 do 2000 Euro.

Ako zistiť veľkosť podprsenky??

Je to tak jednoduché. Zmerajte obvod pod prsiami a obvod košíčka pozdĺž krajných bodov. Potom zoberieme obvod pod prsiami a odčítame potrebnú hrúbku košíčkov

 1. 12-13 cm – to je veľkosť A, veľkosť 1;

 2. 14-15 cm je veľkosť B, veľkosť 2;

 3. 16-17 cm je veľkosť C, veľkosť 3;

 4. 18-19 cm – toto je veľkosť D, veľkosť 4;

 5. 20-21 cm je veľkosť E, veľkosť 5.

Veľkosť určte podľa stredného horného obvodu hrudníka:

 1. 63-67 cm – 65,

 2. 68 – 72 cm – 70,

 3. 73-77cm – 75,

 4. 78-82 cm je veľkosť 80,

 5. 83-87 cm – 85,

 6. 88-92cm – 90,

 7. 93-97 cm – 95.

Pridajte veľkosť košíčkov k veľkosti košíčkov dieťaťa (75B, 90D atď.)..).

Existujú medzinárodné označenia pre veľkosti S, M, L, XL. Pokiaľ ide o tieto údaje, mali by ste sa pozrieť na rozsah veľkostí uvedený v tabuľkách, konkrétne na rozmery obvodu hrudníka – u jednotlivých výrobcov sa mierne líšia.

Existujú aj podprsenky, ktoré jednoducho zobrazujú obvod pod prsiami a oblasti najväčšieho vyčnievania. V takomto prípade by ste si mali zmerať veľkosť košíčkov v centimetroch.

Ako si vybrať správnu podprsenku??

Musíte cítiť, či vám spodná bielizeň pohodlne sedí. Ak necítite žiadny tlak na prsia a žiadne napätie, všetko je v poriadku.

Môžete si zdvihnúť ruky a ak podprsenka siaha nahor spolu s vašimi rukami, znamená to, že je príliš malá.

Pod podprsenkou na chrbte nechajte jeden a pol centimetra voľného miesta, najviac však tri. Veľké podprsenky nemajú zmysel, pretože neplnia svoju funkciu, konkrétne nepodporujú prsia správne. To môže viesť k strate tvaru, ovisnutiu a stagnácii mlieka v dolnej časti prsníkov.

Podprsenku si môžete kúpiť v e-shope?

Čoraz viac ľudí dnes nakupuje online. Je to bezpečnejšie pre vaše zdravie, šetrí to čas a energiu. Ale nakupovanie intímnych vecí, ako je podprsenka, môže byť dosť zložité. Prvý nákup by ste preto mali uskutočniť v špecializovanom obchode po zmeraní svojich pŕs.

Ak to nie je vaša prvá podprsenka a poznáte svoju veľkosť, môžete si ju skúsiť kúpiť v internetovom obchode, napríklad Wildberries. O dôvod viac, prečo si podprsenku vyskúšať ešte pred jej vyzdvihnutím: tieto donáškové centrá sú vybavené šatňami.

Ak si chcete vybrať správny produkt online, musíte vykonať dve merania: meranie pod prsiami a objem hrudníka v najvzdialenejšej časti, v hornej časti bradaviek. V priesečníku týchto dvoch objemov nájdete košíček a potom priesečník košíčka s objemom pod prsiami vám dá veľkosť.

Prsia si môžete zmerať pomocou meracieho pásu, ktorý sa predáva v obchodoch s oblečením. Vďaka tomu môžete ľahko nájsť tú správnu podprsenku bez toho, aby ste si ju museli skúšať.

Ďalšou výhodou nakupovania online je, že máte vždy oveľa väčší výber. Vďaka tomu si môžete vybrať podprsenky nielen správnej veľkosti a tvaru, ale aj vhodnej farby.

Aj v internetových obchodoch sa často vyskytujú zľavy, najmä pre stálych zákazníkov sú veľké.

Avšak radíme vám hneď: nekupujte si príliš veľa podprseniek, je lepšie vybrať si dva alebo tri modely, ktoré sú pre vás najpohodlnejšie: dva – na von, jeden – na doma. Uprednostňujte neutrálne farby: bielu, béžovú, sivú a čiernu.

Ošetrovateľské vložky

Ako si vybrať dojčiacu podprsenku

Hoci je podprsenka veľmi pohodlná a dobre premyslená vec, počas prvých mesiacov tehotenstva môže mlieko unikať. Aby ste predišli nepríjemnému úniku vody, je veľmi dôležité kúpiť si špeciálne podložky. Na začiatku dojčenia sú skutočnou záchranou.

Môžete si kúpiť vložky na opakované použitie a potom ich vyprať, alebo si môžete kúpiť balenie jednorazových vložiek. Existujú vynikajúce možnosti rozpočtu: podložky firmy Bella, cena sa pohybuje od 190 do 250 Euro, „Baby

 • ne“, „Helen Harper“. Výhodou druhej možnosti je, že každá podložka je v samostatnom balení, takže je ľahké vziať si prsnú vložku so sebou do tašky alebo batohu. Neodporúčame používať bežné vložky ako podložky do podprsenky.

  Ak to zhrnieme, dojčiace podprsenky sú vecou prvej priority. Sú oveľa pohodlnejšie ako bežné podprsenky, nemajú kostice, sú vyrobené z prírodných a kvalitných materiálov. Okrem toho sú tieto podprsenky prevenciou starostlivosti o prsia: chránia pred mikrotrhlinami, nadúvaním a mastitídou a pomáhajú predchádzať vzniku strií. Je však dôležité mať na pamäti, že strie sú genetické, a ak ich mala vaša matka a babička, pravdepodobne ich budete mať aj vy.

  Vo všeobecnosti je však dojčiaca podprsenka prvou vecou, o ktorú sa musí nastávajúca matka starať.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: