Ako správne rozvíjať svoje dieťa v 6 mesiacoch a čím ho zamestnať

Od šiestich mesiacov veku začína dieťa aktívne skúmať svet, jeho pohyblivosť je ešte obmedzená, nohy a ruky ho ťažko poslúchajú, ale už sa stalo ovládateľným, naučilo sa meniť polohu tela z horizontálnej na vertikálnu.

Teraz na začiatku svojej cesty životom potrebuje skutočného priateľa, spoľahlivého pomocníka a múdreho učiteľa. Touto osobou bude pravdepodobne jeho matka. Všetko, čo sa vaše dieťa naučí teraz, je dôležité pre jeho budúcnosť. Zmeškaný čas nemožno nahradiť, preto by ste mali byť veľmi pozorní na všetky aspekty vývoja dieťaťa v tomto veku.

Materiál na dôkladné pochopenie témy s teoretickým vysvetlením si môžete prečítať tu: Marilyn Segal, „Baby play: from birth to a year old,“ Tzitzulina A.. Kapková L.. Rozhovor R.. „Rozvoj motorických zručností dieťaťa od narodenia do jedného roka. Pohyb. Emócie. Vypočutie. Vízia“; Liesel Polinski. PEKiP. „Hra a pohyb. Viac ako 100 vzdelávacích hier pre deti v prvom roku života.“Andrej Kurpatov, „Prvý sprievodca pre rodičov. Šťastie vášho dieťaťa.

Rozvoj pohybových aktivít, učenie sa plaziť

Vývoj motorických zručností u 6-mesačného dieťaťa

Počas celého vývinového obdobia dieťaťa je hra preferovanou kognitívnou činnosťou. Ako sa hovorí: „Čo je život, hra?!“. Veľmi skoré vývojové obdobie 6 mesiacov nie je výnimkou, tu sú návrhy vzdelávacích hier pre 6 mesiacov. Dostatočná motivácia dieťaťa naučiť sa pohyby.

  1. Valčekové loptičky rôznych farieb a veľkostí, ktoré ponúkajú dosah a zapájajú dieťa do činnosti. Umiestnenie obľúbenej hračky vášho dieťaťa do určitej vzdialenosti. Dospelý ukáže, ako sa k nim dostať tak, že si ľahne na všetky štyri. Ak sa vám podarí vzbudiť záujem o loptu (hračku), dieťa použije rôzne spôsoby, ako dosiahnuť cieľ – práca s rukami, plazenie na bruchu alebo hojdanie, postavenie sa na všetky štyri. Dospelý musí dieťa vždy stimulovať emocionálnou a živou pochvalou.

  2. Ak je to potrebné, pomôžte dieťaťu podložiť pod hrudník mäkkú látku, uterák alebo prikrývku, aby ste mu pomohli nadvihnúť telo, keď sa učí liezť. Na dosiahnutie a upevnenie výsledkov by sa cvičenia mali vykonávať denne po dobu 10-15 minút.

  3. – Mnohým malým deťom sa páči proces plazenia po vankúši, niektoré rady „naháňajú“ šnúru a niektoré – ktoré dokážu nadšene „loviť“ mačku. Mali by ste sledovať záujmy karapuzu a nenechajte si ujsť príležitosti na jeho ďalšie „školenie“.

Aktivity a hry na rozvoj hrubej motoriky

Dospelý leží na podlahe s ponožkami na nohách, zatiaľ čo dieťa leží na tvári a opiera sa o jeho nohy. Drží dieťa za ruky, dvíha mu nohy a vykonáva rôzne pohyby (krúživé, hore a dole, rôznymi smermi).

Cvičenie je zamerané na rozvoj hrubej motoriky, koordinácie a vestibulárneho aparátu. S jeho pomocou si dieťa rozvíja schopnosť udržať rovnováhu a učí sa orientovať v priestore.

Táto hra tiež pomáha rozvíjať silné psychologické väzby a dôveru v dospelého človeka.

Dospelý sa posadí na rovný povrch (posteľ, tvrdá podlaha) a položí dieťa hlavou smerom od vás na spojené nohy. Držte dieťa za ruky a pomaly a jemne ho ťahajte k sebe tak, aby jeho telo zvieralo s nohami uhol 90 stupňov. Pozitívne posilnite pozíciu zábavným zvukom alebo veršom piesne a spustite dieťa späť na zem.

Pozor!Držte dieťa maximálne niekoľko sekúnd. Okrem rozvoja hrubej motoriky toto cvičenie pomáha rozvíjať svalovú kontrolu a obratnosť.

Rozvíja jemnú motoriku

Hry s pyramídou. Tieto vzdelávacie hry si vyžadujú pyramídu s dostatočne veľkými krúžkami. Začnite tým, že ukážete dospelému, ako pyramídu rozobrať a znovu poskladať. Učenie sa začína rozoberaním pyramídy. Proces prebieha v tomto poradí: ukázanie najnižšieho krúžku – dospelý povie dieťaťu, aby krúžok odstránilo – dospelý vykoná úkon – dospelý ho vykoná vlastnou rukou dieťaťa. Po chvíli si vaše dieťa osvojí činnosti a začne ich vykonávať samostatne. Ako sa zručnosť upevňuje, postupne je potrebné zvyšovať počet krúžkov, aby bola úloha ťažšia.

Proces montáže, navliekania krúžkov na tyč a ich nastavenie na veľkosť sa dieťa môže naučiť až vo veku 7-8 mesiacov, možno neskôr. Okrem rozvoja jemnej motoriky pyramída rozvíja logiku, pozornosť a slúži na to, aby sa dieťa oboznámilo s rôznymi farbami a veľkosťami predmetov (krúžkov).

Krabica čohokoľvek. Obyčajná škatuľa, nádoba, ktorá sa dá ľahko otvoriť, alebo škatuľa je skvelou pomôckou na rozvoj motoriky. Umiestnite do škatule hračku, loptu, kocku, čokoľvek chcete, a vyzvite dieťa, aby ju vybralo, ak je to ťažké a dieťa nechápe, kam sa predmet dostal, zatraste škatuľou, aby ste upútali jeho pozornosť.

Keď dieťa zvládne zručnosť otvárania škatule (odstránenie veka), dospelý by mal ukázať, ako škatuľu vybrať a potom ju vložiť. Vytiahnite ich, poskladajte ich a popíšte predmety a vykonajte s nimi rôzne herné činnosti, pričom pozornosť dieťaťa upriamte na činnosti a samotný predmet. Zostavenie sád rôznych krabíc, debničiek, pohárov a iných „nádob“ môže vášmu dieťaťu poskytnúť vzrušujúce hranie sa s nimi na dlhé mesiace.

Rozšíriť rozsah hmatových zručností

Rozšírenie rozsahu hmatových zručností u 6-mesačných detí

Novorodenec získava prvé poznatky o svete, ktorý je pre neho nový, prostredníctvom hmatu a vo veku šiestich mesiacov je čas na zdokonalenie týchto zmyslových poznatkov a rozšírenie obzorov dieťaťa. V týchto jednoduchých hrách bude mať dieťa k dispozícii jednoduché hračky – perie, hodvábne stuhy, kúsky látky a kože rôznej hustoty a štruktúry.

Ukážka hry vyzerá takto. Dieťa by sa malo vyzliecť, pričom sa ponechá len plienka, a položiť na chrbát. S rôzne štruktúrovanými predmetmi (nadýchané, nadýchané, hladké, zdrsnené atď.)..) by mal byť vedený cez telo dieťaťa. Začnite sa dotýkať od brucha k rukám a potom k nohám. Vaše dieťa bude pri prežívaní nových zážitkov prežívať celú škálu emócií, od bojazlivosti a vzdychania až po radosť a úsmev. Po skončení dotykov nechajte dieťa trochu upokojiť, otočte ho a pohlaďte ho po chrbte.

Rozvoj rečových zručností

Rozprávajte sa so svojím 6-mesačným dieťaťom čo najčastejšie. Akákoľvek reč, v akejkoľvek forme – piesne, detské básničky, riekanky, hovorená reč a bľabotanie, to všetko vytvorí živnú pôdu pre formovanie hovoreného jazyka dieťaťa.

Od šiestich mesiacov môžete hrať takto. Položením dieťaťa na chrbát a naklonením sa nad neho tak, aby jasne videlo tvár dospelého. Začnite „rozprávať“ krátkymi slovami a slabikami a pri každom slove od seba oddeľte a spojte ruky dieťaťa. Tento jednoduchý spôsob, ako udržať pozornosť dieťaťa zameranú na „komunikáciu“ s dospelým. Pozornosť dieťaťa sa sústredí na dospelého, na zvuky jeho hlasu a pohyby jeho pier a dieťa sa pokúsi zopakovať pohyby.

Všeobecné rady

  1. Cvičenie by sa malo vykonávať podľa stavu a nálady dieťaťa, určitý čas po jedle a pred spaním. S chorým a unaveným dieťaťom je najlepšie nechať to na neskôr.

  2. V prvej polovici dňa by sa mali deti aktívne hrať a v druhej polovici dňa by mali vykonávať pokojnejšie činnosti.

  3. Sedenia by nemali trvať dlhšie ako 15 minút, ale mali by sa predĺžiť, keď má dieťa 7-8 mesiacov.

  4. Snažte sa zvoliť polohu, ktorá vám umožní byť počas všetkých úsekov v rovnakej úrovni ako dieťa.

  5. Miestnosť pre činnosť by mala byť vetraná, inak nedostatok kyslíka ovplyvní náladu a pozornosť dieťaťa.

  6. Vždy, keď sa dieťaťu darí, pochváľte ho a povzbuďte – dodá mu to dodatočnú stimuláciu a pocit istoty a podpory zo strany dospelého.

Tento článok vychádza z kníh Marilyn Segalovej „Baby Play: From Birth to a Year“; A. Tsitsulina.. L. Kapková.. Hovoriť R.. „Rozvoj zručností dieťaťa od narodenia do jedného roka. Pohyb. Emócie. Vypočutie. Pohľad“; Liesel Polinski. PEKiP. „Hra a pohyb. Viac ako 100 vzdelávacích hier pre deti v prvom roku života.“; Andrej Kurpatov, „Prvý sprievodca pre rodičov. Šťastie vášho dieťaťa“ a výchovná prax zamestnancov detského domova Solnyško.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: