Ako vybrať veľkosť detskej obuvi podľa veku

Ak matka nakupuje s dieťaťom, zvyčajne nie je problém s výberom obuvi. Ak však potrebujete vziať topánky bez dieťaťa alebo si ich objednať z internetového obchodu, je dôležité, aby ste neurobili chybu. V našom článku sa dozviete, ako vybrať správnu obuv pre vek vášho dieťaťa, vypočítať veľkosť chodidla a vybrať ideálnu veľkosť letnej a zimnej obuvi.

Ako nájsť správnu veľkosť topánok pre svoje dieťa

Ako rastie noha dieťaťa?

Detské chodidlo ešte nie je úplne sformované a pozostáva z chrupavky a vrstvy tuku, vďaka ktorým je chodidlo menej citlivé na bolesť. Dieťa tak necíti žiadnu bolesť ani tlak, aj keď mu je topánka tesná. To vedie k deformácii chodidla. K jeho „osifikácii“ dochádza vo veku 6 rokov. Vzhľadom na tieto vlastnosti musia byť rodičia pri výbere obuvi pre deti opatrní. Mala by byť tak akurát, nie príliš veľká a nie príliš malá. Na tento účel odporúčame, aby ste dieťaťu každé dva mesiace zmerali chodidlá.

Detské nohy sa líšia rýchlosťou. Čím je dieťa menšie, tým rýchlejšie rastie.

 1. Detské nohy sa vo veku 2-3 rokov zväčšujú o 3 veľkosti za rok.

 2. U detí vo veku 4 až 6 rokov rastie chodidlo o 2 veľkosti za rok.

 3. Deti vo veku 7-9 rokov zväčšia svoju veľkosť o 1 veľkosť chodidla za rok.

Iste, tieto čísla vyzerajú celkom pôsobivo. Ale už v období dospievania sa rýchlosť rastu chodidla spomaľuje. Nohy dievčat dosahujú dospelosť vo veku 14-15 rokov, nohy chlapcov vo veku 16-18 rokov.

Ako merať detské nohy

Pri meraní chodidiel by sa mala zohľadniť nielen dĺžka chodidla, ale aj jeho plnosť. Ak chcete získať čo najpresnejšie výsledky, použite pravítko, ceruzku a papier.Veľkosť chodidla dieťaťa určíte zmeraním dĺžky chodidla:

 1. Rozložili sme papier na podlahu.

 2. Požiadame dieťa, aby sa naň postavilo.

 3. obkreslite obe strany chodidla ceruzkou kolmo na povrch.

 4. Určite vzdialenosť od okraja päty po najvyšší bod palcov.

Získajte výsledky v milimetroch. Donedávna sme v Rusku merali dĺžku chodidla v centimetroch. Interval medzi meraniami bol ½ cm. Teraz merajte na pomlčkovej sústave, jedna pomlčka sa rovná 0,66 cm. Skúsme si to vypočítať. Ak má chodidlo vášho dieťaťa dĺžku 13 cm, musíte pridať ďalší 1 cm. Teraz vydeľte 14 číslom 0,66. Dostať veľkosť 22.

Najčastejšie sú obe nohy rovnaké, ale existujú prípady nezrovnalostí vo veľkosti. Ak je jedna noha kratšia ako druhá, mali by ste si kúpiť väčšiu mieru. Štíhle nohy môžu uprednostniť bezpečnostnú obuv so šnúrkami, plnohodnotné nohy so suchým zipsom, aby sa zabezpečila potrebná voľnosť.

Tip: Ak chcete určiť veľkosť chodidla dieťaťa, ktoré ešte nechodí, mali by ste zmerať dĺžku chodidla pomocou šnúrky a potom výsledok preniesť na pravítko.

Ako určiť veľkosť uzavretej topánky

Nasledujúce kroky vám pomôžu nájsť správnu veľkosť detských topánok, drevákov a inej uzavretej obuvi:

 1. Vyberte vložku z detskej topánky a položte na ňu nohu dieťaťa, pričom skontrolujte polohu päty.

 2. Ak nemôžete získať stielku, požiadajte dieťa, aby si položilo chodidlo na kartón, obkreslilo ho perom. Je dôležité držať pero alebo ceruzku vo zvislej polohe. V opačnom prípade sa dráha môže viac alebo menej odchýliť.

 3. Vystrihnite výslednú stopu, vložte ju do existujúcej topánky. Zodpovedajúce ponožky. Vyhodnoťte rozdiel medzi vzdialenosťou od špičky k päte.

Užitočné tipy

Ako určiť veľkosť topánok dieťaťa podľa veku

Podiatri poskytujú mladým rodičom niekoľko jednoduchých rád, ako si vybrať obuv:

 1. Je lepšie uprednostniť obuv, ktorá má malé rozpätie. Tento faktor nie je ani tak otázkou hospodárnosti, ako skôr fyziológie. Váha tela je počas pohybu pritlačená na chodidlo a chodidlo sa mierne posúva dopredu, takže prsty dieťaťa preberajú všetku voľnosť. Aby sa dieťa cítilo pohodlne, obuv by mala byť o 1 cm väčšia, ako je jej skutočná veľkosť. Vyrovnáva tiež rast chodidla počas sezóny. V chladnom období slúži tento priestor ako „vankúš“, ktorý udrží nohy vášho dieťaťa v teple.

 2. Obuv by mala byť vždy na chrbte a uprednostňujú sa stredne veľké verzie. Ak vložka príliš vyčnieva, spôsobuje deformáciu chodidla. Ak chýba, hrozí riziko vzniku plochých nôh.

 3. Podiatri neodporúčajú obuv s rezervou väčšou ako 1 cm. V opačnom prípade sa podložka pod nohu posunie mimo svoju polohu. V dôsledku toho nie je chodidlo správne tvarované.

 4. Deťom mladším ako 12 rokov by sa mali kupovať topánky s pevnou, tesne priliehajúcou podrážkou z jedného kusu kože. Pre deti od 12 rokov je možné zabezpečiť polstrovanú obuv.

 5. Deťom mladším ako 5 rokov by ste nemali kupovať sandále alebo žabky naboso. Najmä ak je obuv určená na každý deň. Nezapnuté sandále spôsobujú poškodenie nezrelých nôh dieťaťa. Členkový kĺb by mal byť dobre zaistený.

 6. Venujte veľkú pozornosť podrážke. Vyberte si obuv s rebrovanou podrážkou, ktorá sa nešmýka. Podrážka musí byť pružná, ale mala by sa dobre ohýbať. Je vhodnejšie zvoliť polyuretán alebo gumu. Nevyberajte si plastové. Tento materiál pri chôdzi nepruží, kĺže. Dobrá podrážka sa ohýba v špičke a v strede.

 7. Detská obuv by mala mať malý podpätok. Pre deti mladšie ako 5 rokov by mala byť veľkosť päty približne ½ cm. Vo veku do 10 rokov sa veľkosť päty zvyšuje na 1,5 cm. Po 12. roku života to môže byť až 3 cm.

 8. Predná časť chodidla by mala byť širšia ako päta.

 9. Šnúrky poskytujú dobrú oporu chodidla. Často sa však uvoľnia a dieťa sa môže na prechádzke zraniť. Ak si vyberiete sandále, najlepšou voľbou je zapínanie na suchý zips, ale lepšie sú šnurovacie topánky so šnurovacím zapínaním a prackou zároveň.

 10. Neberte si topánky presne tej správnej veľkosti, aby dobre sedeli. Predná časť chodidla by mala byť voľná, ale nie viac ako 10 mm. Ak je skutočná veľkosť chodidla 20, mali by ste použiť veľkosť 21. V horúcom počasí sa môže noha potiť a topánka sa môže trochu odierať, v zime vám príspevok umožňuje udržať teplo, môžete nosiť ďalšiu ponožku.

 11. Deti by nemali nosiť topánky so špicatou špičkou. Tieto modely sú nepohodlné pre prsty na nohách. Uprednostňujete oválnu špičku.

 12. Na nákupy topánok je lepšie ísť popoludní. Večer sa zvyšuje prietok krvi do chodidiel, čo mierne predlžuje chodidlo.

Bežné chyby pri obúvaní

Najčastejšie chyby, ktorých sa treba vyvarovať pri výbere detskej obuvi:

 1. Nohu nemerajte centimetrom alebo pravítkom, ale preneste ju na papier.

 2. Nemerajte od spiaceho alebo sediaceho dieťaťa. Výsledky nebudú správne. Správne meranie sa dá vykonať len vtedy, keď dieťa stojí na rovnom povrchu.

 3. Rodičia často vkladajú prst medzi spodnú časť topánky a pätu, aby zistili, či topánka ich dieťaťu sedí. To znemožňuje kontrolu rezervy. Dieťa ohne prsty na nohách pod tlakom. Meranie nebude správne.

Ako zistíte, že vaše dieťa už vyrástlo z topánok?

Ak je dieťa malé a ešte nerozpráva, môže byť ťažké zistiť, či už vyrástlo z topánok. Vaše dieťa vám ešte nedokáže povedať, či sa pri chôdzi cíti stiesnene. Máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ktoré mamičkám pomôžu zistiť, či už dieťa vyrástlo z topánok:

 1. Kontrola nôh dieťaťa po prechádzke. Červené škvrny na prstoch, päte, naznačujú rastúce chodidlo.

 2. Obujte dieťaťu papučky a rukami stlačte vnútornú stranu topánky v mieste, kde sa nachádza palec. Ak sa topánka zmestí, špička nebude tlačiť na okraj a zostane tam trochu miesta.

 3. Roztiahnuté povrchy, pľuzgiere na zadnej časti chodidla naznačujú tesnosť.

 4. Pravidelne si nechajte kontrolovať chodidlá.

Zhodujte vek dieťaťa s jeho veľkosťou topánok

Pomôcť mamičkám prispôsobiť veľkosť chodidiel ich detí veľkosti ich nôh.

Vek dieťaťa

Veľkosť chodidla

Šesť mesiacov

16-17

9 mesiacov

19

12 mesiacov

20

1,5 roka

22

2 roky

23

3 roky

25

4 roky

26

5 rokov

28

6 rokov

30

7 rokov

31

8 rokov

32

10 rokov

35

Obuv je teraz možné kúpiť nielen od domácich výrobcov. Je dôležité vziať do úvahy, že každá krajina má svoju vlastnú veľkosť siete. V Rusku sú veľkosti topánok presne rovnaké ako v Európe.

Výšku obuvi prispôsobte veľkosti svojich nôh

Pri výbere obuvi je dôležité venovať pozornosť týmto ukazovateľom,ako plnosť chodidla, ktorá sa označuje nasledujúcimi indexmi:

 1. N pre úzku nohu.

 2. M zodpovedá strednej prednej časti chodidla.

 3. Index X pre široké chodidlo.

 4. XW zodpovedá veľmi širokému chodidlu.

Pri nákupe obuvi je dôležité mať na pamäti vyššie uvedené indexy. Ak na topánke nie sú vytlačené žiadne písmená, je vhodná pre stredne veľké nohy.

Požiadavky na detskú obuv

Ako určiť veľkosť topánok dieťaťa podľa jeho veku

Vitebská štátna technická univerzita vykonala prácu, v ktorej zdôraznila niekoľko požiadaviek, ktoré musí detská obuv spĺňať.

 1. Ako podšívka zimnej a polosezónnej obuvi sa nesmie používať cyklistická a umelá kožušina.

 2. Obuv by mala byť vyrobená z pravej kože. To umožňuje chodidlu „dýchať“.

 3. V uzavretej obuvi pre batoľatá a škôlky sa môže používať vlnená kožušina.

 4. Vo vekovej kategórii do 6 rokov nie je povolená voľná päta. Môžu byť upevnené pomocou pevnej podpery členku alebo popruhov. Šírka popruhov sa môže líšiť. Hlavnou vecou je, aby poskytovala stabilitu pre členok dieťaťa.

Ak je dieťa vystavené riziku alergických reakcií, malo by uprednostniť hypoalergénnu kvalitu obuvi. Pre tieto deti sú najlepšie kožené, latexové, semišové a plstené topánky. Pri výbere topánok vám odporúčame venovať pozornosť vôni. Ak spozorujete nepríjemný zápach, nemali by ste ich užívať.

Ako si správne vyskúšať obuv

Konečné rozhodnutie o topánkach je možné prijať až po ich vyskúšaní. Ak teda môžete, mali by ste vziať svoje dieťa so sebou, aby si topánky vyskúšalo a nechalo sa v nich niekoľko minút prechádzať. Opýtajte sa dieťaťa, ako sa cíti pohodlne. Venujte pozornosť nasledujúcim bodom:

 1. Hádže sa vaše dieťa?.

 2. Mení sa jeho chôdza?.

 3. Je medzi zadnou časťou topánky a pätou priestor?.

Ak je dieťa staršie ako 5 rokov, môžete sa ho opýtať, ako sa cíti. V mladšom veku ich, samozrejme, nedokážu plne oceniť. Tu je úlohou rodičov, aby sami posúdili vhodnosť obuvi a veľkosť chodidla.

Správna veľkosť topánok je dôležitá najmä pre deti, pretože nie vždy vám dokážu povedať, čo im je nepríjemné. Detská obuv nesmie byť príliš veľká. Aby sa dieťa v topánkach cítilo pohodlne, odporúčame v pravidelných intervaloch merať chodidlá.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: