Ako vysoké by malo byť dieťa vo veku 5 rokov

Výška je často predmetom záujmu rodičov – a nie náhodou je meradlom zdravia vášho dieťaťa. Pokúsme sa zistiť, akú výšku by mali mať chlapci a dievčatá vo veku 5 rokov, akú tabuľku treba dodržiavať pri posudzovaní výšky vášho dieťaťa.

Ako vysoké by malo byť dieťa vo veku 5 rokov

Rast detí podľa WHO

Svetová zdravotnícka organizácia považuje takýto ukazovateľ, ako je výška dieťaťa, za jeden z najdôležitejších, ktorý umožňuje posúdiť jeho zdravie, porovnať ho s určitou štandardnou hodnotou. Doteraz platné údaje nevypovedajú o celom príbehu. Uvádzajú len priemernú výšku dieťaťa v určitom veku.

V roku 2006 WHO uskutočnila rozsiahlu štúdiu, do ktorej sa zapojilo takmer 8000 detí rôznych národností žijúcich v rôznych geografických lokalitách sveta. Tieto deti však mali spoločné to, že všetky boli v dojčenskom veku dojčené, ich rodičia nemali žiadne zlozvyky, ich rodiny predchádzali infekčným a somatickým chorobám.

Podľa WHO je dojčenie najlepšou stravou pre deti počas prvých šiestich mesiacov. Predpokladá sa, že ak bolo dieťa prirodzene kŕmené aspoň šesť mesiacov a potom bolo kŕmené podľa svojho veku a spĺňalo všetky svoje výživové potreby, bude mať pravdepodobne priemernú výšku a hmotnosť. Je dokázané, že ak sa počas prvých rokov života dodržiavajú všetky pravidlá ošetrovateľstva, dieťa sa v strednom a starom veku môže vyhnúť mnohým zdravotným problémom. Pretože v tomto období sa vytvárajú základy dospelosti.

Ako zmerať výšku vášho dieťaťa

Výška sa zvyčajne meria počas bežnej prehliadky stadiometrom. Výšku svojho dieťaťa môžete primerane odhadnúť aj doma.Na to je potrebné vykonať niekoľko jednoduchých krokov:

 1. Požiadajte dieťa, aby si vyzulo topánky a bosé sa postavilo chrbtom k stene alebo k čítačke výšky.

 2. Ruky by mali byť vystreté po stranách tela, ramená rovné.

 3. Nechajte dieťa narovnať chrbát a spojiť päty.

 4. Vzpriamená hlava a pohľad priamo pred seba.

 5. Uistite sa, že sa lopatky, päty a zadok dieťaťa dotýkajú chrbta.

 6. Keď je dieťa v správnej polohe, plochý predmet by sa mal položiť na hlavu. Vlasy by mali byť rozstrapatené. Môžu pridať ďalších pár centimetrov.

 7. Značka je umiestnená na spodnej úrovni plochého objektu.

 8. Ďalším krokom je zmeranie vzdialenosti od značky k podlahe.

Ortopédi odporúčajú meranie ráno. Keďže dieťa je večer dlho vo vzpriamenej polohe, chrbtica je namáhaná a vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje. Večer sa tak človek skráti o dva až tri centimetre.

Tabuľka výšky dievčat a chlapcov pre 5-ročné deti

Ako vysoké by malo byť dieťa vo veku piatich rokov

WHO určila priemernú výšku dievčat vo veku 5 rokov ako podkladovú štúdiu.

 1. Veľmi nízka hodnota je 95,2 cm.

 2. Nízka – 99,9 cm.

 3. Pod priemerom, 104,7 cm.

 4. Priemerná výška je 109,4 cm.

 5. Nadpriemerná výška 114,2 cm.

 6. Výška – 118,9 cm.

 7. Veľmi vysoký – 123,7 cm.

Vo veku 5 rokov sú chlapci o niečo vyšší ako dievčatá.

 1. Veľmi nízka – 96,1 cm.

 2. Najnižšia hodnota je 100,7 cm.

 3. Pod priemerom 105,3 cm.

 4. Priemer – 110,0 cm.

 5. Nadpriemerná výška 114,6 cm.

 6. Výška – 119,2 cm.

 7. Veľmi vysoká hodnota 123,9 cm.

Tabuľka WHO poskytuje rodičom možnosť posúdiť výšku svojho dieťaťa. Nie je to len priemerný. Ak sú deti v kolónke „veľmi nízke“ alebo „veľmi vysoké“ – poraďte sa so svojím lekárom. Vysoká výška zvyčajne nie je faktorom zdravotných problémov. Veľmi nízka hodnota je často dôvodom na kontrolu.

Aký je normálny prírastok výšky?

Často sa stáva, že dieťa vo veku 5-7 rokov má nízke alebo dokonca veľmi nízke hodnoty výšky. Najčastejšie sa však tento problém vyskytuje až v detstve. V priebehu dospievania, počas puberty, ktorá je 12-14 rokov u chlapcov a 10-12 rokov u dievčat, dieťa doslova „rastie“ skokom v krátkom čase. Rastový hormón sa produkuje počas celého života, ale v rôznom veku v rôznom množstve. Najväčšia výška je počas prenatálneho vývoja a v prvom roku života. Vo veku piatich rokov deti rastú približne sedem centimetrov. za rok.

Ak má dieťa vrodený nedostatok rastového hormónu, je to zjavné už vo veku 2-3 rokov. Po prvé, ročným nárastom výšky a po druhé, tieto deti majú tendenciu rásť do šírky a vyzerajú podstatne mladšie, ako je ich vek. Ak dieťa vo veku 5 rokov nemá ročný rast 7 cm, ako sa predpokladalo, ale podstatne menší prírastok 2-3 cm., Mali by ste sa poradiť s pediatrom, endokrinológom, nechať sa vyšetriť na hormóny.

Pediater môže odporučiť návštevu ortopéda a vykonanie röntgenového vyšetrenia na určenie veku kostí. Výsledok vyšetrenia ukáže, či existuje alebo neexistuje zhoda medzi skutočným a biologickým vekom rúrkových kostí. Je to presnejšie meranie ako meranie výšky dieťaťa. Detské kosti majú rastové platničky, ktoré spôsobujú rozširovanie kostry. Vo veku piatich rokov sú tieto oblasti stále otvorené. Röntgenové vyšetrenie umožňuje lekárovi zistiť, či ide o abnormalitu alebo či je možné príčinu vysledovať v hormonálnej poruche.

Ako vypočítať výšku „dospelého“ dieťaťa

Rodičov zaujíma, akú výšku môžu očakávať od svojho dieťaťa v dospelosti.Na určenie veľkosti dieťaťa môžete použiť nasledujúce vzorce:

 1. Výšku dievčaťa vypočítame tak, že zoberieme výšku jej matky a pripočítame ju k výške jej otca. Výsledok delíme na polovicu a odčítame 6,5 cm. Napríklad výška mamy je 162 cm a výška otca 172 cm. Spočítajte si to, 162 +172. Dostaneme 334 cm. Vydelíme to dvoma a dostaneme výsledok 167 cm. Odpočítajte 6,5 cm. Odhadovaná výška dievčaťa je teda 160,5 cm.

 2. Ak chcete zistiť výšku chlapca, vezmite výšku jeho matky a pripočítajte ju k výške jeho otca. Výsledok rozdelíme na polovicu a pridáme 6,5 cm. Napríklad výška mamy je 162 cm, výška otca 172 cm. Spočítajte si to: 162+172. Takže to je 334 cm. Rozdelením na polovicu získate 167 cm. Pridajte 6,5 cm. Odhadovaná výška je teda 173,5 cm.

Čo by mali rodičia urobiť

Akú výšku by malo mať dieťa vo veku 5 rokov?

Rodičia môžu sami ovplyvniť niektoré faktory výšky. Predovšetkým je dôležité venovať pozornosť výžive dieťaťa.Pre lepší rast potrebujú deti stavebný materiál pre dlhé rúrkovité kosti.

 1. Stavebnými kameňmi sú aminokyseliny, ktoré možno získať len z bielkovín. Prevahu by nemali mať rastlinné aminokyseliny, ale bielkoviny živočíšneho pôvodu, ktoré by mali tvoriť 60 % stravy dieťaťa. Vajcia, hydina, ryby, mäso, mliečne výrobky. Všetky uvedené potraviny však musia mať nízky obsah tuku. Pretože nadmerný príjem tukov má inhibičný účinok na syntézu rastového hormónu, čo spôsobí opačný účinok.

 2. Zvyšných 40 % stravy by mali tvoriť rastlinné potraviny. Obilniny zohrávajú dôležitú úlohu. Nezriedka si myslíme, že veľa bielkovín pochádza zo strukovín. Táto zelenina však nenahrádza mäso a mliečne výrobky. A u detí v predškolskom veku môže spôsobiť tráviace problémy. Klobásam a párkom by ste sa mali vyhýbať, pretože neobsahujú kompletné bielkoviny.

 3. Energia potrebná na rast pochádza z obilnín a zŕn. Sladkosti neobsahujú vlákninu, ktorá je nevyhnutná pre rast. A inhibujú syntézu somatotropínu. Preto je lepšie konzumovať ovocie, ktoré je zdrojom vlákniny, namiesto sladkostí. Na zvýšenie produkcie rastového hormónu sa ukazuje, že jesť nevarené obilniny, perlový jačmeň, proso, pohánku.

 4. Minerály a vitamíny sú obzvlášť dôležité pre rast dieťaťa. Predovšetkým vitamín D. Jeho nedostatok má negatívny vplyv na stav kostí.

 5. Nezabudnite na vápnik a jód, ktoré potrebuje každý. Vápnik sa dostáva do kostného tkaniva, zväčšuje objem kostí. Jód potrebuje štítna žľaza, ktorá má priamy vplyv na produkciu rastového hormónu. Deti vo veku 5 rokov potrebujú 800 mg vápnika a 150 µg jódu denne.

Okrem výživy je dôležité venovať pozornosť každodennému režimu a emocionálnemu stavu. Pozitívne emócie, dobrý, hlboký a nepretržitý spánok majú pozitívny vplyv na rast detí.

Čo ovplyvňuje výšku detí

Hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje rast dieťaťa, je dedičnosť. Podľa štatistického výskumu, ktorý uskutočnilo Centrum molekulárnej diagnostiky (CMD) Ústredného výskumného epidemiologického ústavu Ruskej federálnej služby pre ochranu práv spotrebiteľov a kontrolu ľudského zdravia, však výška detí závisí od výšky ich rodičov len z polovice. Druhú polovicu však nie je ľahké zohľadniť. Patrí sem strava, životný štýl, či bolo dieťa dojčené alebo kŕmené z fľaše, vrodené, genetické a infekčné choroby.

Hlavnou príčinou slabého rastu u detí je nedostatočné množstvo rastového hormónu somatotropínu. Na kontrolu jeho produkcie potrebujeme test a potom sa musíme poradiť s endokrinológom. Tento hormón sa do tela vstrebáva skokovo, približne 3 až 5-krát denne. Obilniny sú na najvyššej úrovni 2 hodiny pred ranným prebudením. Hlavnou úlohou somatotropínu je kontrolovať rast tubulárnych kostí. Za jeho množstvo sú zodpovedné aj dedičné faktory.

Okrem toho existuje viacero ochorení, ktoré tiež môžu viesť k nízkemu vzrastu:

 1. Chromozomálne abnormality.

 2. Anémia. Pred začatím dôkladnejšieho vyšetrovania slabého rastu vášho dieťaťa je najlepšie vykonať všeobecné vyšetrenie krvi.

 3. Prítomnosť gastrointestinálnych ochorení. V tomto prípade nie je možnosť normálneho vstrebávania živín a nedostatok výživy pre telo je jedným z faktorov zlého rastu detí. V tomto prípade by sme odporučili vyšetrenie fekálneho kalprotektínu, antigénu Helicobactera a skrytého krvného testu.

 4. Nadmerná aktivita kôry nadobličiek a zvýšená syntéza hormónov nadobličiek. Príčinu možno určiť pomocou testu moču na zistenie hladiny kortizolu.

 5. Spomalenie rastu je spôsobené cukrovkou. V tomto prípade bude potrebné vykonať krvný test na glykovaný hemoglobín.

 6. Nedostatok vitamínu D vedie k rachitíde, ktorá spôsobuje spomalenie rastu.

 7. Častý stres vedie k zníženej syntéze rastového hormónu, čo má za následok pomalší rast detí.

Ak sa rodičia na základnej škole umiestnili na poslednom mieste v triede telocviku a počas dospievania mali rastový špurt, je pravdepodobné, že ich deti budú mať rovnakú fyziologickú zvláštnosť.

Rast detí je dôležitým ukazovateľom ich zdravia. Ak dieťa vo veku 5 rokov nerastie správne, mali by ste navštíviť endokrinológa, ktorý vám poradí a upraví stravu a spánkový režim.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: