Ako zistiť, či prípravok nie je vhodný pre novorodenca

Život dieťaťa v prvom roku života priamo závisí od potravy, ktorú dostáva. Samozrejme, každý chápe, že materské mlieko je najlepšia voľba. Nie vždy je však možné, aby dieťa dostalo materské mlieko. Keď sa to stane, dieťa musí prejsť na umelé kŕmenie. To vyvoláva u nových matiek prirodzenú otázku, ako zistia, že prípravok nie je vhodný pre ich novorodenca. Na túto otázku sa pokúsime úplne odpovedať skúmaním názorov pediatrov a neonatológov.

Ako zistiť, či je prípravok nevhodný pre novorodenca alebo dojča

Ako zistíte, že vaše dieťa nedostáva dostatok mlieka?

Prechod na upravenú výživu je pre dieťa vždy stresujúci, aj keď sa prísne dodržiavajú odporúčania pediatra. Je preto normálne, že sa môžu vyskytnúť menšie nežiaduce príznaky. Keďže tráviaci systém novorodenca je veľmi zraniteľný, poruchy sú počas prvého týždňa veľmi pravdepodobné. Aby sa minimalizovali tieto nepríjemné vedľajšie účinky, je potrebné postupne prejsť na nový prípravok, preto dodržiavajte odporúčania uvedené na obale.

Negatívne príznaky často nie sú dôsledkom neznášanlivosti niektorej zložky, ale dôsledkom nedostatočného množstva enzýmov na rozklad veľkého množstva prípravku. V tejto situácii bude potrebné znížiť množstvo. Keď vaše dieťa normálne trávi, môžete mu podávať dávky potravy primerané jeho veku bez akýchkoľvek nepriaznivých následkov.

Ak sa matka poradila so svojím pediatrom, starostlivo vybrala prispôsobenú výživu, presne dodržiavala pokyny na jej prípravu, dôsledne ju zaviedla do stravy a napriek tomu vykazuje známky toho, že nie je vhodná, nie je to dôvod na okamžitú zmenu výživy. Prvá vec, ktorú musí matka urobiť, je zistiť, aká presne je reakcia na zavedenie prípravku, aby mohla prijať správne opatrenia.

Všetky nežiaduce reakcie na zavedenie prípravku možno zhruba rozdeliť do týchto skupín

 1. Kožné reakcie.

 2. Poruchy trávenia.

 3. Zmeny v správaní dieťaťa.

 4. Významné abnormality hmotnosti dieťaťa.

Akékoľvek negatívne reakcie sa môžu vyskytnúť z úplne iného dôvodu, ktorý nezávisí od zložiek prípravku. Niekedy sa dá zdroj problému odstrániť bez zmeny vzorca.

Kožné reakcie

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či prípravok nie je pre dieťa vhodný, je kožná reakcia. Toto je zvyčajne najrýchlejšie znamenie, ktoré si rodičia všimnú. U dieťaťa sa prejavuje diatézou, začervenaním tváre. Po celom tele sa môže objaviť vyrážka sprevádzaná olupovaním, svrbením a v prípade neliečenia sa môžu vytvoriť vredy.

Ak sa vyskytla kožná reakcia, je potrebné ju analyzovať:

 1. či vaše dieťa v najbližších dňoch užilo nejaké lieky;

 2. Či boli do stravy zavedené nové potraviny;

 3. Ak nie sú k dispozícii nové odevy z nových materiálov.

Ak je dieťa kŕmené zmiešanou stravou, je dôležité posúdiť, či boli do stravy matky zavedené nové potraviny. To môže tiež spôsobiť podobnú reakciu. Ak sa okrem novej výživy nezistili žiadne iné príčiny, pediatri odporúčajú počkať 2 týždne a počas tohto obdobia znížiť množstvo výživy. Ak príznaky pretrvávajú, môže byť potrebné poradiť sa s pediatrom a vybrať inú výživu s hypoalergénnym zložením.

Poruchy trávenia

Ako zistiť, či prípravok nie je vhodný pre novorodenca, dojča

Najčastejšími príznakmi nevhodnej výživy sú kolika, regurgitácia a poruchy stolice. Samozrejme, niektorý z týchto príznakov sa môže vyskytnúť aj z iných dôvodov. Kolika môže vzniknúť z dôvodu nesprávneho uchopenia fľaše alebo nevhodnej fľaše. Neonatológovia odporúčajú venovať pozornosť tomu, ako matka drží fľašu. Cumlík musí byť úplne naplnený mliekom. Okrem toho by sa malo dbať na to, aby boli nosové priechody dieťaťa vyčistené. Ťažkosti s dýchaním vedúce k prehĺtaniu vzduchu.

Profylaktickým opatrením proti kolike je:

 1. Položenie dieťaťa na bruško pred dojčením;

 2. Výmena fľaše za „antikolikový“ model so špeciálnym krúžkom, ktorý umožňuje priechod vzduchu;

 3. Držanie dieťaťa vo vzpriamenej polohe 2-3 minúty po jedle.

Zmena v stolici dojčaťa môže byť spôsobená zavedením nového prípravku alebo môže byť dočasná. Biele hrudky nestrávenej potravy, stolica viac ako trikrát denne. Najmä ak príznaky pretrvávajú viac ako 3 dni. V takom prípade je potrebné vyhľadať pediatra, aby sa zabránilo dehydratácii.

Zápcha je pre dieťa veľmi nepríjemná. Ak ide o jednorazovú udalosť, mala by sa dieťaťu poskytnúť voda. Pediatri odporúčajú mladým matkám podávať sultánovú vodu. Poraďte sa s lekárom o používaní liekov, ktoré sú prijateľné pri zápche od narodenia.

V prvých mesiacoch života je regurgitácia prijateľná. S pribúdajúcim vekom dieťaťa je to čoraz menej časté a do šiestich mesiacov úplne vymizne. Hojné grganie, ktoré sa objavuje po každom kŕmení, je príznakom poruchy príjmu potravy. Ak je dieťa zdravé a po zavedení novej výživy sa objaví regurgitácia, je to znamenie, že výživa nie je pre dieťa vhodná. V tomto prípade je potrebná lekárska konzultácia. Pediatri zvyčajne odporúčajú nahradiť bežnú dojčenskú výživu špeciálnym príkrmom. Hustejšia ako bežná receptúra vďaka prírodnému zahusťovadlu. To je nevýhoda pri častej regurgitácii.

Abnormality hmotnosti

Deti kŕmené umelým mliekom zvyčajne priberajú na váhe, ktorá je rovnaká alebo dokonca vyššia ako normálna váha pre daný vek. Pri dojčení nie ste schopní zistiť, koľko mlieka si vaše dieťa odobralo, a samotný proces satia si vyžaduje od dieťaťa veľké úsilie. Pri umelom kŕmení sa vzorec z fľaše vylieva ticho, dieťa nemusí vyvíjať špeciálne úsilie. A pre matku je jednoduchšie vypočítať správne množstvo pre vek dieťaťa. Preto deti, ktoré sú kŕmené prispôsobenými formami, majú zriedkavo podváhu.

Ak má vaše dieťa vzhľadom na svoj vek výrazne nízku hmotnosť, je pravdepodobné, že neabsorbuje plné množstvo živín. Je to spôsobené nezrelým tráviacim systémom dieťaťa a nedostatkom dôležitých enzýmov. V tomto prípade budete musieť vykonať niekoľko testov a v prípade potreby prejsť na terapeutickú stravu špeciálne vyvinutú pre malé deti.

Zmeny v správaní

Niekedy dieťa nevezme prípravok do úst, odvráti sa od fľaše, vypľuje mlieko, zakryje si ústa. Cumlík môže byť pre dieťa nepohodlný. Ak to nie je cumlík, jedlo nie je podľa chuti dieťaťa. To sa môže prejaviť plačom dieťaťa, odmietaním jedla, letargiou, nepokojným spánkom. Ochutnajte nový vzorec sami. Niektoré potraviny majú terapeutický alebo preventívny účinok. Obsahuje určité prídavné látky, ktoré ovplyvňujú chuť mlieka. Ak dojča neprijíma príkrm kategoricky, je potrebné vyskúšať inú značku príkrmu.

Ako zistiť, či je vzorec nevhodný

Valeria Shchelkunova, neonatologička, uviedla kritériá, možné dôvody a charakteristiky stavu dieťaťa, ktoré pomôžu mladým rodičom pochopiť, prečo dieťa nie je vhodné na kŕmenie vzorcom.

Kritérium

Profil stavu

Možné príčiny

Správanie detí

Dieťa je nepokojné, plače a odmieta si vziať fľašu.

Nedostatok laktázy.

Stomatitída.

Alergia na kravské bielkoviny.

Neznášanlivosť iných zložiek.

Zmeny stolice

Zle zapáchajúce stolice.

Zmena vzorca stolice z kašovitej na hrudkovitú.

Zápcha.

Hlien, krv, nestrávené jedlo v stolici.

Porucha tráviaceho systému.

Posúdenie stavu brucha

Tesné, nafúknuté brucho.

Zvýšená spotreba plynu.

Nedostatok laktázy.

Črevná kolika.

Alergia na bielkoviny kravského mlieka.

Nevhodné kŕmenie z fľaše.

Regurgitácia

Ťažká regurgitácia.

Častá regurgitácia.

Zvracanie.

Nesprávny typ vzorca.

Prekrmovanie.

Nepravidelné spôsoby kŕmenia.

Choroby tráviaceho traktu.

Kožné abnormality

Červenanie.

Podráždenie.

Vyrážka.

Alergická reakcia.

Ako zistiť, či je vaše dieťa alergické na bielkovinu kravského mlieka alebo na nesprávnu výživu

Neonatológovia tvrdia, že alergia na bielkoviny kravského mlieka je takmer okamžite viditeľná. Čím viac dieťa konzumuje prípravok, tým väčší je počet reakcií. Okrem toho bude mať podobnú reakciu aj akýkoľvek prípravok obsahujúci bielkoviny kravského mlieka. Čokoľvek iné ako toto sa klasifikuje ako neznášanlivosť vzorca. Ak má vaše dieťa reakciu na kravské mlieko, ale nie na kazeín, bude mať prednosť kozie mlieko. Ak majú rodičia podozrenie, že ich dieťa má alergiu, môže sa to potvrdiť krvným testom na špecifické imunoglobulíny.

Terapeutické kŕmenie

Ako zistiť, či je prípravok nevhodný pre vaše novorodenca alebo dojča

V Moskovskom výskumnom inštitúte pediatrie a detskej chirurgie napísala gastroenterologička, doktorka Oksana Komarova, prácu o princípoch diétnej terapie koliky u malých detí. Štúdie preukázali, že terapeutické kŕmenie je základom liečby koliky u dojčiat, ktoré sú v prvých mesiacoch života kŕmené umelým mliekom a umelou výživou.Súčasťou terapeutickej diéty sú:

 1. Štruktúrovaný tuk;

 2. Znížené množstvo laktózy;

 3. Probiotická kultúra;

 4. rozložený proteín.

Deti, ktoré sú kŕmené umelým mliekom, potrebujú správny výber potravín, aby sa vyhli kolike.Terapeutické potraviny obsahujúce vyššie uvedené zložky môžu pomôcť vyriešiť tieto problémy:

 1. Zlepšenie trávenia;

 2. normalizovať vyprázdňovanie;

 3. znížiť tvorbu plynu;

 4. Normalizácia peristaltiky;

 5. zníženie syndrómu bolesti.

Koliky, plynatosť v dôsledku nezrelosti enzýmového systému dieťaťa, neúplné trávenie živín. Deťom, ktoré sú náchylné na tráviace problémy, by sa mala poskytovať terapeutická strava, ktorej zložky sú podobné nezrelému enzýmovému systému dieťaťa. To je dôležité najmä pre deti, ktoré trpia nadúvaním.

V prvých mesiacoch života postupne dozrievajú enzýmy, ktoré sa podieľajú na odbúravaní bielkovín. Plnú aktivitu, ktorá zodpovedá aktivite dospelého človeka, dosahujú vo veku 6 mesiacov. Nízka aktivita enzýmov vedie k nestráveniu živín, nízkemu prírastku hmotnosti, vzniku alergií. Správny prístup k predpisovaniu terapeutických potravín zabráni týmto problémom.

Ako si vybrať vzorec

Aby ste sa vyhli problémom s nesprávnym výberom receptúry, odporúčame pri nákupe potravín zohľadniť nasledujúce kritériá:

 1. Prispôsobte jedlo veku dieťaťa.

 2. Skontrolujte dátum exspirácie prípravku.

 3. Zhodnoťte zloženie stravy. Je dôležité, aby prípravok obsahoval vitamíny, stopové prvky, probiotiká, laktulózu, PUFA. Nesmie obsahovať škrob a sacharózu.

 4. Obsah bielkovín v 1 litri hotovej receptúry musí byť 12-14 gramov.

 5. Kašu pripravte podľa návodu.

Výber stravy pre dieťa v prvých mesiacoch života by sa mal konzultovať s jeho pediatrom. Ak je dieťa umelo kŕmené od narodenia, prvé rady poskytuje neonatológ v pôrodnici.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: