Ako zistiť, či vaše dieťa dostáva dostatok mlieka

Príroda zabezpečila, že bez ohľadu na vonkajšie faktory obsahuje materské mlieko všetko, čo dieťa potrebuje. Mamičky sa však často obávajú, že ich dieťa nemá dostatok jedla, pretože je nervózne, plače a správa sa nepokojne.

Olej do ohňa prilievajú aj príbuzní, ktorí rozprávajú o svojich zlých skúsenostiach s dojčením a dávajú nevyžiadané rady. A dojčiaca matka sa ponáhľa k záveru, že nebude schopná sama kŕmiť svoje dieťa.

Toto vzrušenie nemusí byť vždy oprávnené. Preto je dôležité vopred sa pozrieť na príznaky a prejavy, ktoré ukazujú, že dieťa skutočne nemá dostatok mlieka.

Ako zistíte, že má dieťa dostatok mlieka?

Od čoho závisí úspešné dojčenie?

Dojčenie je úplne hormonálny proces. Dva hlavné laktogénne hormóny sú prolaktín a oxytocín. Prolaktín je zodpovedný za produkciu mlieka a oxytocín za jeho uvoľnenie (odstránenie) zo žľazy.

Hormón prolaktín:

 1. sa tvorí po vyprázdnení prsníka, t. j. po priložení dieťaťa alebo po odsatí mlieka;

 2. sa vylučuje viac v noci;

 3. Ovplyvňuje predĺženie amenorey (nedostatok plodnosti);

 4. Ovplyvňuje vytváranie väzby na dieťa.

Preto je dôležité časté vyprázdňovanie prsníkov a dojčenie v noci. Hormón dopamín je inhibítorom prolaktínu. Dopamín sa začne uvoľňovať, keď je prsník plný a blokuje prolaktín.

Hormón oxytocín:

 1. sa vylučuje počas kŕmenia (oxytocínový reflex);

 2. Znižuje úzkosť;

 3. Uvoľňuje sa vizuálnou, sluchovou a čuchovou stimuláciou.

Je to hormón, ktorý závisí od emócií. Je dôležité zostať pokojný, pozitívne naladený a dostatočne odpočívať, pretože adrenalín je inhibítorom oxytocínu. Počas stresu, choroby, únavy, fyzickej námahy, nedostatku spánku sa v tele vyplaví adrenalín. Blokuje oxytocín, čo sťažuje získavanie mlieka z prsníka pre vaše dieťa.

Z toho vyplýva potreba mladej mamičky bez stresu. Mlieko je tam, ale nevychádza ľahko. A mnohé nepripravené matky si okamžite pomyslia: „Možno nemám dostatok mlieka? Chýba? Vyhorel ako mama/teta/prítomná?“.

Primárna a sekundárna hypogalakcia: keď je mlieka naozaj málo

Takmer každá dojčiaca matka si niekedy pomyslela, že jej dieťa nemá dostatok jedla. Je dôležité si uvedomiť, že laktáciu ovplyvňuje mnoho rôznych faktorov, takže materského mlieka môže byť menej. Porucha produkcie mlieka sa nazýva hypogalakcia. Ďalej sa delí na primárne a sekundárne.

Primárna hypogalakcia je neschopnosť laktovať, ktorá sa vyskytuje maximálne v 3 – 5 % prípadov. Príčiny skutočnej hypogalakcie môžu byť:

 1. Hormonálna nerovnováha v tele;

 2. zhoršená stimulácia laktácie;

 3. poruchy rastu a vývoja mliečnych žliaz;

 4. Závažná toxikóza v poslednom trimestri;

 5. krvácanie po pôrode;

 6. infekcie pred a počas pôrodu;

 7. Endokrinné poruchy.

Terapeutická liečba primárnej hypogalaktie je obmedzená na hormonálne lieky. Liečba sa musí vykonať pred otehotnením. Dĺžku laktácie je však možné predĺžiť o niekoľko dní alebo týždňov.

Štatisticky je najčastejšia sekundárna hypogalakcia. Keď sa to stane, dojčiaca matka zvyčajne hovorí, že mlieka bolo dosť, ale teraz sa laktácia znížila, dieťa nepriberá dostatočne, nemá dostatok moču.Sekundárna hypogalakcia môže byť spôsobená:

 1. fyzická únava, nervové napätie a úzkosť (čo vedie k dočasnému zníženiu toku mlieka);

 2. ochorenia matky;

 3. Nepravidelné kŕmenie (nepravidelné kŕmenie, dlhé prestávky medzi kŕmením);

 4. zdravotný stav a vlastnosti dieťaťa (pomalé prisatie, nedostatočný podtlak, únava, nedonosenosť);

 5. prehĺtanie vzduchu počas sania (prehĺtanie veľkého množstva vzduchu vyvoláva pocit plnosti);

 6. Užívanie liekov, ktoré brzdia laktáciu.

Je však potrebné poznamenať, že táto forma hypogalaktie je dočasným stavom. Ak sa príčina nedostatku mlieka správne lieči, laktácia sa do týždňa vráti do normálu.

Tieto dve formy hypogalaktie sa považujú za pravé. V ostatných prípadoch (ktorých je väčšina) ide o falošnú hypogalaktiu, pri ktorej je matka presvedčená, že jej dieťa nemá dostatok mlieka, hoci ho produkuje správne množstvo. Preto skôr, ako začnete panikáriť a začnete svoje dieťa dopĺňať umelým mliekom, mali by ste zistiť, či žena skutočne nemá dostatok mlieka.

Ako zistiť, či je materské mlieko dostatočné

Ako zistíte, že vaše dieťa nemá dostatok mlieka?

Pokojné správanie a vývoj dieťaťa podľa veku je hlavným kritériom, že v prsníku je dostatok mlieka a dieťa je sýte. Ak dieťa nie je na prsníku nepokojné, je aktívne a zvedavé počas bdenia, je pravdepodobné, že má dostatok mlieka.

Existujú základné znaky, ktoré naznačujú úspešné dojčenie.

 1. Frekvencia kŕmenia. Odborníci na dojčenie odporúčajú prispôsobiť sa rytmu a potrebám dieťaťa. Frekvenciu a dĺžku dojčenia v prvých mesiacoch by malo kontrolovať vaše dieťa. Vo všeobecnosti poskytuje 8-12 kŕmení denne. Po druhom mesiaci nastavte 7 kŕmení každých 3,5 hodiny.

 2. Dĺžka dojčenia.V závislosti od toho, ako sa vášmu dieťaťu darí, môže zostať na prsníku 10 až 40 minút alebo viac. Obdobie kŕmenia by nemalo byť obmedzené. Dieťa pustí prsník, keď je plný.

 3. Prítomnosť prehĺtania.Vaše dieťa môže používať prsník len ako cumlík. Ak prehĺta, znamená to, že dieťa dostáva výživu.

 4. Dostatočný prírastok hmotnosti.Do 4 mesiacov môže dieťa pribrať 600 gramov mesačne, minimálne 500 gramov. Vo veku 4-6 mesiacov je priemerný prírastok hmotnosti 400-800 gramov, vo veku 6-12 mesiacov je to 200-600 gramov. Čím je dieťa staršie, tým menšie môže byť zvýšenie.

 5. Frekvencia príjmu moču za deň. Priemerné dieťa sa vyprázdni približne 10-12-krát, keď je staršie ako týždeň, a jeho moč je bez farby a zápachu. V tomto prípade dieťa dostane správne množstvo mlieka.

Ak chcete skontrolovať, či má vaše dieťa naozaj dostatok mlieka, môžete urobiť test mokrej plienky. Ak to chcete urobiť, musíte dieťaťu na jeden deň odstrániť plienku a spočítať, koľkokrát močí. Ako bolo uvedené vyššie, dieťa musí močiť približne 12-krát. Ak je počet stoličiek v moči nižší ako 10, mali by ste navštíviť odborníka, ktorý vám pomôže zvýšiť laktáciu.

Skontrolujte, či matka dobre dojčí, môžete použiť znečistené plienky. Táto metóda je však účinná len v prvých týždňoch po pôrode. Novorodenec, ktorý je dobre vyživovaný, má stolicu aspoň 2-krát denne. Počas tohto obdobia obsahuje materské mlieko mliečnu zložku, ktorá spôsobuje, že stolica klesá. Po prvom mesiaci života je materské mlieko zrelšie, takže stolica dieťaťa môže byť úplne odlišná.

Renomovaný pediater Evgeny Komarovsky ponúka ďalšiu účinnú metódu, ktorá ukáže, či je dieťa plné. Nazýva sa kontrolné váženie. Musia zvážiť dieťa pred dojčením a potom po dojčení. To ukáže, koľko mlieka dieťa zjedlo. Matka zvyčajne konzumuje 60 ml na nápoj od 1. do 4. dňa, 80 ml v dňoch 4. až 7., 90 ml pred 2 týždňami, 120 ml pred 1 mesiacom, 150 ml pred 2 mesiacmi, 200 ml medzi 3. a 4. mesiacom, 220 ml medzi 5. a 6. mesiacom a 250 ml pred prvými narodeninami.

Falošné príznaky nedostatku mlieka

Po pôrode sa takmer všetky matky pýtajú, či ich dieťa malo dostatok mlieka. Získajú ideálny obraz, kde dieťa veľa a tvrdo spí, takmer neplače, zatiaľ čo matka sa stará o svoje vlastné záležitosti s plným prsníkom a môže kedykoľvek donekonečna čerpať mlieko. Ak nedôjde k zhode, matka sa obáva o laktáciu matky a plnosť dieťaťa. Mala by však vedieť, že existujú niektoré falošné príznaky, ktoré vôbec neznamenajú, že nedojčí.

 1. Dieťa takmer nespí a podriemkava. Počas prvých mesiacov života vaše dieťa spí takmer 80 % času povrchne. Tento nepokojný spánok je normálny. Materské mlieko sa veľmi rýchlo odbúrava, takže dieťaťu zostáva veľa energie na ďalší vývoj a rast.

 2. Visí na prsiach po celý čas.Môže to byť spôsobené tým, že sa dieťa správne nepriloží k prsníku. Preto mu trvá dosť dlho, kým sa úplne prisaje na prsník. Prsník je pre vaše dieťa aj prostriedkom na upokojenie. A len na ňom sa cíti pohodlne a bezpečne.

 3. Plač na prsiach.Príčinou môže byť aj nedostatočná laktácia, keď má dieťa problémy s prisatím. Dieťa môže mať aj koliku alebo iné fyzické ťažkosti, ktoré spôsobujú, že dojčenie je bolestivé.

 4. Žiadny pocit plnosti. Keď telo matky pozná potreby dieťaťa, začína sa zrelá laktácia. V tomto prípade sa mlieko netvorí v nadbytku, pocit plného prsníka sa stráca.

 5. Odsáva sa veľmi málo mlieka. Žiadna odsávačka mlieka, a najmä nie vaše ruky, nedokážu prsník odsať v plnom rozsahu. To môže urobiť len vaše dieťa samo vďaka svojmu jedinečnému správaniu pri dojčení. Preto malé množstvo odsatého mlieka nie je znakom toho, že matka je „nemliečna“.

Ako reaktivovať laktáciu

Jedinými istými ukazovateľmi toho, že vaše dieťa nemá dostatok mlieka, sú slabý prírastok na váhe, málo moču a slabá stolica. Náladovosť a plač bez dojčenia, chamtivé sanie, visiace na prsníku 24 hodín denne nemusí byť nevyhnutne znakom toho, že dieťa je hladné.

Ak však naozaj nemáte dostatok mlieka, musíte vedieť, ako svojmu dieťaťu správne pomôcť. Mala by hneď vedieť, že ak to robí správne, trvá dojčenie niekoľko dní. Nestáva sa to každú sekundu. Telo musí pochopiť, že je potrebné produkovať viac mlieka. Je tiež veľmi dôležité pochopiť, že toto všetko by ste mali robiť len vtedy, keď je mlieka naozaj málo. Ak je laktácia preťažená a dieťa má príliš veľa, môžu nastať veľké problémy až laktostáza.

Takže hlavné pravidlá, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu získať laktáciu.

 1. Zvýšenie frekvencie laktácie. To pomôže stimulovať produkciu mlieka.

 2. Kŕmenie oboma prsníkmi súčasne. Ak dieťa prijme všetko mlieko z jedného prsníka a chce viac, ponúknite mu druhý prsník.

 3. Neprerušujte dojčenie, keď sa dieťa ešte prisáva. Mali by ste počkať, kým sa dieťa naplní a uvoľní.

 4. Správna laktácia. Pri správnej laktácii dieťa úplne vyprázdni prsník. A čím viac mlieka sa vám z prsníka vytlačí, tým viac mlieka budete produkovať nabudúce.

 5. Častejšie vymieňajte prsník, ak sa dieťa prisáva pomaly. To stimuluje produkciu kľúčových laktogénnych hormónov. Ak často meníte prsník, zvyšuje sa možnosť zvýšenia tvorby mlieka.

 6. Dajte len prsia. Ak je vaše dieťa úplne zdravé, nepotrebuje umelé mlieko ani cumlíky. Sajú sa oveľa ľahšie ako materské mlieko, čo môže dieťa zlenivieť a spôsobiť, že sa úplne prestane dojčiť.

Najdôležitejšie počas procesu dojčenia je počúvať samú seba a nezabúdať, že vaše dieťa potrebuje pokojnú a plnú energiu matku. Dôležité je uvedomiť si, že pre svoje dieťa budete vždy tou najlepšou mamou, bez ohľadu na to, ako ho kŕmite.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: