Aký je správny spôsob ukončenia dojčenia, aby ste nepoškodili seba a svoje dieťa?

Postupné odstavenie sa považuje za dôležité. Je to obdobie veľkého stresu pre dieťa, ktoré zhorší drsné podmienky. Matky, ktoré náhle prestanú dojčiť, riskujú mastitídu alebo laktastázu. V našom článku sa podrobne dozviete, ako prestať dojčiť svoje dieťa bez toho, aby ste ublížili jemu alebo svojej matke.

Kedy prestať dojčiť

Kedy prestať kŕmiť

Materské mlieko je nenahraditeľné a výživné počas prvého roka života dieťaťa. Už po 6 mesiacoch sa do stravy začínajú zaraďovať príkrmy. Vo veku jedného roka už dieťa jedáva zo stola dospelých. Všeobecne sa verí, že keď sa dieťaťu prerezávajú zúbky, nepotrebuje materské mlieko. Vo veku jedného roka má dieťa už 8 zubov.

Dieťa už konzumuje dospelú stravu, ktorá lepšie vyhovuje jeho potrebám. Materské mlieko samozrejme nie je pre dieťa škodlivé, ale po roku už nie je ani veľmi užitočné. Pediatri tvrdia, že ak matka kŕmila dieťa do jedného roka, splnila svoju biologickú povinnosť. Teraz je čas prestať dojčiť.

Ako zistíte, že dieťa nie je pripravené na odstavenie?

Stáva sa, že dieťa nie je psychicky pripravené prestať dojčiť. To nebude vhodný čas na zmenu, čo môžete zistiť pozorovaním svojho dieťaťa.

 1. Matka dojčí pred spaním a hneď po ňom.

 2. Počas noci niekoľkokrát vysáva. Po jedle odmieta piť z pohára a žiada prsník.

 3. Aplikuje sa na prsia ako uistenie.

 4. Keď je smädný, dojčí sa.

 5. Dojčí sa po dlhej neprítomnosti matky.

Ak je dieťa dojčené a je ťažké ho niečím rozptýliť, nie je pripravené na veľkú zmenu.

Psychologický aspekt

V tomto náročnom období, ako je ukončenie dojčenia, je dôležité zachovať psychický a fyzický kontakt medzi matkou a dieťaťom. Odteraz bude mať inú podobu. Psychológovia v tomto čase dávajú matke nasledujúce rady:

 1. Ďalšie maznanie dieťaťa;

 2. Vezmite ho alebo ju do náručia;

 3. Rozptyľte sa novými emóciami.

Pri správnom duševnom nastavení matka ľahšie prežíva koniec laktácie a podporuje svoje dieťa. To mu neskôr umožní cítiť matkinu podporu v ťažkých chvíľach.

Čo nerobiť

Existujú extrémne spôsoby odstavenia dieťaťa, ktoré ešte nedávno používali mnohé ženy. Sú samozrejme účinné, ale ich nevýhodou je stres u detí. Každý sa však rozhoduje sám za seba.

 1. Odlúčenie od dieťaťa na 4-5 dní. Dieťa zostane u svojej babičky. Samozrejme, nič zlé sa mu tam nestane. V tomto veku však dieťa potrebuje svoju matku, ktorú nikto nemôže nahradiť. Stres z odlúčenia navyše umocňuje stres zo zmeny stravovacích návykov. Tieto činnosti vedú k čiastočnej strate duchovnej blízkosti. Dieťa je zbavené nielen známeho materského mlieka, ale aj prítomnosti matky.

 2. Trenie horčice, chrenu alebo zelenkavej na bradavke. To bude stresujúce aj pre dieťa. Zvyčajne siaha po „sýkorke“, ktorá ho kŕmi a upokojuje. Stretne sa s ním s pálčivou látkou. Okrem toho môžu žihľavové výrobky spôsobiť popáleniny na citlivej pokožke bradaviek. Potom je na matke, aby sa oň postarala.

 3. Nahradenie dojčenia fľašou sladkého nápoja. Počas dňa môžete dieťaťu ponúknuť džús. Ak sa však podáva v noci, existuje vysoké riziko vzniku fľaškového zubného kazu, ktorý postihuje všetky predné zuby dieťaťa.

Okamžité odstavenie a následné podviazanie je pre dieťa stresujúce a pre matku predstavuje stratu zdravia. Ženám neodporúčame nosiť podprsenku menšej veľkosti. Nezníži hladinu prolaktínu, ale zvýši riziko laktastázy.

Ako bezbolestne ukončiť dojčenie

Malo by sa dieťa dojčiť?

Ukončenie laktácie by malo byť postupné a plynulé. Toto obdobie zvyčajne trvá 2-3 týždne. Navrhujeme niekoľko krokov, ktoré pomôžu dieťaťu bezbolestne zabudnúť na prsník a matke pomôžu vyhnúť sa mastitíde.

 1. Postupne znižujte počet kŕmení.Neznamená to, že by ste nemali dojčiť, keď si to dieťa žiada. Matka by ho nemala ponúkať svojmu dieťaťu sama. Ak sa s ňou hrá a má sa dobre aj bez nej, je to dobré. Keď si vaše dieťa spomenie na dojčenie, ponúknite mu pohár na pitie. Ak odmietne, dajte prsník.

 2. Oddelenie spánku a dojčenia sa považuje za dôležité. Tento problém sa zvyčajne stáva akútnym, keď zaspíte. Niektoré matky dávajú dieťaťu pred spaním fľašu. Môžete sa ho pokúsiť rozptýliť s niečím alebo dať trochu sania a povedať, že „prsník“ je unavený a chce spať. Samozrejme, že dieťa nemôžete presvedčiť hneď na prvýkrát. Ale vytrvalosť s presvedčovaním bude fungovať.

 3. Požiadajte otca alebo babičku, aby vaše dieťa uložili. Bude sa mu ľahšie zaspávať bez matky. Ľudia v blízkosti dieťaťa ho môžu hojdať, škrabať ho na chrbte, rozprávať mu príbehy. Keď sa nový spánkový návyk ujme, matka môže začať nový spôsob ukladania.

 4. Vytvorte pre svoje dieťa novú atmosféru, zamestnajte ho novými hrami a chodievajte častejšie na prechádzky. Lepšie je navštíviť miesta, kde mama a dieťa ešte neboli, povedať im nové veci, aby zabudli na prsník.

Ak matka dojčí svoje dieťa, bude ho dojčiť aj naďalej. Ak sa vaše dieťa zdráha piť z pohára, vyskúšajte držiak na pitie. Je možné, že na prsník okamžite nezabudne, ale bude ho žiadať znova a znova. Ak sa to stane, poddajte sa a nechajte ho, aby sa prisalo k prsníku, ale nie na príliš dlho. Na druhý deň by ste to mali urobiť znova.

Kedy prestať dojčiť

Dojčiť môžete kedykoľvek počas roka, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Je dôležité, ako je vaše dieťa pripravené na zmenu. Existujú situácie, keď nie je dobré dieťa odstaviť:

 1. Keď je dieťa choré.

 2. Bolestivé prerezávanie zubov.

 3. Zmena prostredia.

Keď je vaše dieťa v poriadku, môžete začať s odstavovaním. Existuje rozšírený názor, že v horúcom počasí by ste nemali prestať dojčiť. Pretože počas tohto obdobia telo stráca veľa tekutín. Materské mlieko je skvelým zdrojom jej náplne. Nedostatok tekutín sa dá samozrejme kompenzovať pitím veľkého množstva vody, ale nie všetky deti vodu rady pijú. Materské mlieko je tiež bohaté na protilátky, ktoré sú v horúcich mesiacoch potrebné viac ako kedykoľvek predtým.

Rady od mamológa

Mamológovia vám neodporúčajú náhle ukončiť dojčenie. To by mohlo matke spôsobiť vážne problémy v podobe mastitídy. Odborníci uvádzajú nasledujúce odporúčania na zníženie množstva mlieka do 5 dní:

 1. Zníženie príjmu tekutín.

 2. Postupne stiahnite jedno krmivo za druhým a nahraďte ho doplnkom. Zoznámte dieťa s novými chuťami.

 3. Noste pevnú podprsenku so širokými ramienkami, ktoré dobre podopierajú prsia. Podprsenka by nemala mať žiadne zipsy. Uprednostnite elastickú, pružnú spodnú bielizeň. Akákoľvek stuhnutosť môže ľahko spôsobiť traumu nafúknutého prsníka.

 4. Doma noste uzavreté oblečenie. Prerušte všetky pokusy dieťaťa o dojčenie, ktoré pravdepodobne skúša maminu trpezlivosť. Stimulácia bradavky spôsobí silné uvoľňovanie hormónu do krvi, čo predĺži laktáciu.

 5. Ak žena odoberá mlieko, keď jej prsia opúchajú, nesmú sa úplne vyprázdniť. Laktačné obdobie sa postupne zastavuje. Ak je dieťa menej prikladané k prsníku, a to tak z hľadiska množstva, ako aj času kŕmenia, produkcia prolaktínu sa znižuje. To isté platí aj pre proces dekantácie. Ak cítite napätie a ťažkosť v prsníkoch, trochu ich odčerpajte, aby ste si uľavili.

 6. Nikdy prsia príliš nenapínajte ani nestláčajte. To nezastaví produkciu mlieka. Môžu sa však vyskytnúť problémy s cirkuláciou mliečnych žliaz.

Ak sa hormonálna rovnováha nezmení, laktácia by sa mala zastaviť do 5 dní. Ak sa tak nestane, je potrebné navštíviť lekára.

Náhle odstavenie

V niektorých naliehavých prípadoch môže byť potrebné náhle ukončiť dojčenie. Mohlo by ísť o chorobu matky, nevyhnutný odchod. V tomto prípade odporúčame konzultáciu s lekárom, ktorý zvolí pre telo ženy najneškodnejší spôsob a odporučí lieky, ktoré blokujú tvorbu prolaktínu. Neužívajte tieto tablety samostatne. Sú klasifikované ako silné hormóny, ktoré môžu mať silný vplyv na zdravie ženy. Tieto prípravky nie sú ani zďaleka ideálne, majú nežiaduce účinky a predpisujú sa v extrémnych prípadoch.

Ľudové prostriedky

Ľudové prostriedky pomáhajú matke bezbolestne ukončiť dojčenie. Nemajú žiadne negatívne účinky na ženské telo.

 1. Diuretiká pomáhajú odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela, čím znižujú tvorbu mlieka. Petržlenová vňať, medvedie ucho, brusnicová bylina, elekampán. Liečba by mala trvať 5 až 10 dní.

 2. Pomáha znižovať produkciu prolaktínu šalvia. 3 st. . Bylinky nasypte do ½ l. Voda, priveďte do varu, ale nevarte, lúhujte 2 hodiny. Infúziu užívajte pred jedlom počas jedného mesiaca. Šalvia má tiež priaznivé účinky na imunitný systém ženy.

 3. Obklad z gáfru odstraňuje bolesť v prsníku plnom mlieka. Má sa podávať každé 3 hodiny.

 4. Chladné kapustné listy môžu pomôcť zmierniť bolesť.

Ak si žena všimne hrčku v prsníku, určite by mala navštíviť lekára.

Každá matka by sa mala snažiť dojčiť svoje dieťa aspoň počas prvých šiestich mesiacov. Ak má dieťa rok, počas dňa sa mu darí bez prsníka, dobre toleruje rôzne potraviny, je čas premýšľať o ukončení dojčenia.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: