Denný režim ročného dieťaťa

Rutina je pre deti dôležitá, pretože im pomáha cítiť sa bezpečne. Je to každodenný rituál. Denný režim ročného dieťaťa by sa nemal líšiť od denného režimu predchádzajúcich dvoch mesiacov. Zoberme si príklad denného režimu pre ročné dieťa.

Denná rutina ročného dieťaťa, deň ročného dieťaťa

Potrebuje vaše dieťa denný režim?

Na otázku, či ročné dieťa potrebuje denný režim, sa pediatri zhodujú: „Áno, potrebuje. Dieťa sa cíti chránené, keď robí tie isté veci ako vy podľa pravidelného rozvrhu. Všetky postupy sa vykonávajú v rovnakom čase. Pomáha to vytvárať návyky a opäť ukazuje, že je všetko v poriadku a nie je dôvod na obavy. A ako hovoria detskí psychológovia, pocit bezpečia je základnou potrebou dieťaťa.

Dodržiavaním denného režimu si dieťa zvykne na disciplínu a stane sa organizovanejším. V budúcnosti bude táto kvalita obzvlášť dôležitá, keď dieťa pôjde do materskej školy, kde sa všetky činnosti vykonávajú prísne podľa plánu. Prebudenie, vstávanie a jedenie v rovnakom čase bude pre vaše dieťa jednoduchšie. Nie všetky deti vo veku jedného roka dokážu zaspať, keď chcú. Potrebujú pomoc svojich rodičov. V opačnom prípade bude veľa nervozity. V dôsledku toho bude dieťa podráždené, bude mať výkyvy nálad a problémy s učením.

Britskí vedci uskutočnili štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 10 000 rodín s ročnými deťmi. Zistilo sa, že deti, ktoré nedodržiavali prísny režim, boli hyperaktívne, podráždenejšie ako tie, ktoré žili podľa prísneho režimu. Tí druhí sú pokojnejší a sociálne prispôsobivejší. Ak režim chýbal a následne bol zavedený, deti zmenia svoje správanie a sú pokojnejšie ako predtým.

Denná rutina nielenže pomáha dieťaťu správne rásť a formovať sa, ale tiež uľahčuje život rodičom. Mama má možnosť starať sa o svoje veci. Nájde si čas na oddych a stretnutia s ostatnými členmi rodiny.

Výber vlastného denného režimu

Existujú dva typy denných režimov, z ktorých každý má svoje výhody. Je na rodičoch, aby sa rozhodli, čo vyhovuje im a ich dieťaťu.

 1. Prísny harmonogram.Zahŕňa stanovený čas, kedy má dieťa jesť, ísť spať a ísť na prechádzku. Výsledkom je rozvoj vnútornej disciplíny a návykov riadenia času. Takýto harmonogram je pre rodičov zvyčajne pohodlný, najmä v prvých rokoch života dieťaťa. Tento režim však nezohľadňuje individuálne charakteristiky dieťaťa, niekedy proti jeho vlastným biorytmom. Ak dôjde k odchýlkam, je to mimoriadne škodlivé pre pohodu a náladu dieťaťa. Podľa psychológie prísny režim potláča túžby a vôľu dieťaťa a neprispieva k formovaniu osobnosti.

 2. Bezplatná rutina.Učí sa pozorovaním dieťaťa, jeho potrieb a osobnosti. Koniec koncov, dokonca aj v prvých mesiacoch života deti vykazujú predispozíciu k určitému času prebudenia, zaspávania a prebudenia. Voľný denný režim je založený na týchto kľúčových ukazovateľoch. Rodičia musia nájsť optimálny čas spánku, kŕmenia na základe biorytmov dieťaťa. Tento typ je tiež usporiadaný, ale zohľadňuje individualitu detí.

Rozdiel medzi voľným režimom a prísnym režimom spočíva v tom, že nie je založený na priemerných štandardoch, ale zohľadňuje individualitu a potreby vášho dieťaťa. Rozvíja sa ako osoba, ktorá chápe, že jej záujmy sa berú do úvahy. Tieto deti vyrastajú v príjemnejšom prostredí. Voľný rozvrh však nie vždy zohľadňuje záujmy rodičov a vážne zhoršuje adaptáciu dieťaťa na materskú školu.

Výhody jasného denného režimu pre jednoročné dieťa

Plán dňa ročného dieťaťa, deň ročného dieťaťa

Skúsme sa pozrieť na výhody denného režimu, ktoré nepochybne existujú.Dieťa, ktoré vyrastá s premysleným a pravidelným režimom

 1. aktívne a bdelé počas dňa;

 2. vyváženejšie;

 3. Zvyčajne má dobrú náladu;

 4. Je otvorený novým poznatkom a zručnostiam;

 5. dobre absorbuje a vstrebáva informácie;

 6. Je spoločensky aktívny;

 7. je priateľský.

Ak dieťa od útleho veku žije v prísnom dennom režime, ľahšie sa adaptuje na škôlku a neskôr na školu.

Neurológovia upozorňujú na citlivosť detí v prvých rokoch života na odchýlky v dennom režime. Ak je vaše dieťa nevyspaté, pri jeho duševnej alebo fyzickej aktivite dochádza k náhlej zmene nálady. Dodržiavanie jasnej rutiny umožňuje deťom pokojnejšie a bezpečnejšie sa prispôsobiť vonkajším podmienkam.

Ak sa rodičia rozhodnú pre denný rozvrh, mali by mať na pamäti nasledujúce body:

 1. Je lepšie dohodnúť flexibilný rozvrh, ktorý zohľadňuje záujmy a potreby dieťaťa.

 2. Stanovenie hraníc obdobia bdenia by nemalo vychádzať z priemerných noriem, ale z nervového systému dieťaťa, jeho pružnosti a celkovej výkonnosti.

 3. Spánkový režim by mal byť navrhnutý tak, aby si vaše dieťa dobre oddýchlo.

 4. Kľúčové obdobia, ako je spánok, kŕmenie, hranie a prechádzky, by nemali byť v konflikte. Pri ich vytváraní je dôležité zabezpečiť, aby plynule prechádzali z jedného do druhého.

Aké zmeny v dennej rutine pre jednoročné dieťa

Denné zvyky ročného dieťaťa sa veľmi nelíšia od zvykov spred dvoch mesiacov. Dieťa potrebuje rovnakú fyzickú aktivitu, intelektuálny, emocionálny vývoj, hygienu, výživu, spánok. V súčasnosti nie je nič zásadné nové.

Ale jeden rok je obdobím zmien v spánku. Dieťa by malo byť postupne pripravené na prechod na jednodňový spánok. Ak sa dieťa zobudí skôr, nemá dostatok energie na jednorazový spánok a potrebuje čas na zotavenie. Ak „jednoročné dieťa“ nevstáva veľmi skoro, jeho nervový systém je už dostatočne silný na jeden popoludňajší spánok. To postačuje na učenie a prijímanie nových informácií a na doplnenie energie. Vzhľadom na tieto vlastnosti pediatri odporúčajú postupne posúvať čas ranného vstávania, presunúť dieťa na jednorazový popoludňajší spánok.

Tip:Ak mamička uvažuje o tom, že by svoje dieťa vzala do škôlky od 1,5 roka, jednoročný vek je vhodný čas na zmenu na jednorazové zdriemnutie.

Denný režim ročného dieťaťa

Jednoročné dieťa prechádza mnohými zmenami vo svojom fyzickom a duševnom vývoji. Každý deň si rozvíja reč, učí sa chodiť, drepovať a prekonávať prekážky. Jeho pohyby sú stále slabo koordinované. Batoľa sa rýchlo unaví. Je to však už samostatná osobnosť. Rád si umýva ruky, snaží sa čistiť si zuby a umývať si tvár.

Schopnosť dieťaťa pracovať sa postupne zlepšuje, čím sa zvyšuje jeho intelektuálny a kognitívny rozvoj. Vývojovo vhodné aktivity sa objavujú v jeho dennom režime a mali by trvať krátko. Pozrime sa na kľúčové body denného režimu dieťaťa v druhom roku života.

Čas spánku

Denná rutina vo veku jedného roka, deň ročného dieťaťa

Celková dĺžka spánku dieťaťa v druhom roku života sa pohybuje v priemere medzi 14-16 hodinami. Zvyčajne je to 10 až 12 hodín v noci. Dieťa je už schopné bdieť 4 hodiny v kuse. Denný spánok by mal trvať dvakrát 1,5 hodiny. Plynulý prechod k jednorazovému spánku by sa však mal vytvoriť s dlhšími obdobiami bdenia.

Ak má vaše dieťa počas dňa dobrú náladu, večer sa neunaví a prespí celú noc, je pripravené na prechod na denný spánok. Ak vaše dieťa odmieta jesť, je náladové, hyperaktívne alebo sa u neho prejavujú výkyvy nálad, je prechod na jednorazový spánok predčasný. Tieto príznaky sa nemusia objaviť okamžite, ale s nahromadením únavy v tele. Skúste si počas dňa zdriemnuť alebo si dať druhý spánok.

Prechádzky

Ročné dieťa chodí na prechádzku zvyčajne dvakrát denne, ráno po raňajkách a popoludní po poludňajšom jedle. Približný čas chôdze je 2 hodiny. Je dôležité, aby vaše dieťa počas prechádzok nesedelo v kočíku. Potrebuje byť aktívny a zlepšiť motorické zručnosti a koordináciu. Počas druhej prechádzky je obzvlášť dôležité zaradiť veľa fyzickej aktivity. To podporuje dobrý spánok.

Hravé aktivity

Jednoročné dieťa ešte nemá veľa času venovať sa aktivitám. Jeho pozornosť mu nedovoľuje. Plánované hrové a rozvojové aktivity, čítanie kníh, modelovanie z plastelíny, kreslenie a maľovanie by preto mali byť „rozložené“ na celý deň. Aktivity by nemali trvať dlhšie ako 10 minút. Je dôležité dodržiavať rôzne vonkajšie prechádzky s loptovými hrami a aktivitami na rozvoj intelektuálnej úrovne.

Stravovacie návyky

Ročné dieťa má medzi jedlami približne 3 až 3,5 hodiny. Dieťa raňajkuje do hodiny po prebudení a posledné jedlo sa podáva najneskôr hodinu pred spaním. Vo veku jedného roka sú deti stále na 5 jedlách denne. Dieťa by po jedle nemalo ísť hneď spať. Dostane nejaký čas na prebudenie. Tento režim pomáha udržiavať kognitívnu aktivitu, bdelosť a učí cyklus a určité rituály.

Hygiena detí

Umývanie dieťaťa ráno, po dennom spánku a pred spaním. Ročné dieťa pomáha rodičom, keď sa učí umývať si tvár a čistiť si zuby. Dieťa by sa malo večer pred spaním okúpať vo vani. Je to súčasť rituálu pred spaním. Jeden rok je aktívnym obdobím tréningu na nočník. Ponúknite dieťaťu nočník hneď po dennom a nočnom spánku, pred a po prechádzke, po aktívnych hrách.

Príprava na spánok

Jeden rok, jeden deň

Jednoročné dieťa potrebuje rituál pred spaním. Prípravy na noc by mali prebiehať v dostatočnom predstihu, už od 18:00. Po tomto čase odstránime všetky hlučné, aktívne hry, večeru, večerný kúpeľ. Tréning na nočník a rozprávky pred spaním sa čoskoro stanú tradíciou. Je vhodnejšie, aby ste to urobili súčasne. To umožňuje vytvorenie podmieneného reflexu. Po krátkom čase sa vaše dieťa bude cítiť unavené, ľahšie zaspí bez náladovosti.

Drsná denná rutina

Tu je vzorový denný režim, ktorý pripraví vaše ročné dieťa na školskú dochádzku.Vrátane dvoch spánkov denne:

 1. 6:00 Vstávanie, umývanie;

 2. Čas kŕmenia je 6:30 ráno;

 3. 7:00 – Tichá hra;

 4. 8:30 – spoločenské stretnutie, prechádzka;

 5. 9:00 – raňajky;

 6. 9:30 – prvý spánok;

 7. 11:00 – budíček, hry;

 8. 13:00 – obed;

 9. 13:30 – fyzická aktivita;

 10. 15:00 – prechádzka;

 11. 16:30 – občerstvenie;

 12. 16:45 – Druhý spánok;

 13. 18:00 – budíček;

 14. 18:30 – spoločenské stretnutie;

 15. 19:00 – večera;

 16. 19:30- Tiché hry, čítanie kníh;

 17. 20:30 – kúpanie, masáže, čistenie zubov;

 18. 21:00 – kŕmenie pred spaním;

 19. 21:30 – nočný spánok.

Zahŕňa jednorazové zdriemnutie:

 1. 6:00 ráno – budíček, umývanie;

 2. 6:30 – prvé kŕmenie;

 3. 7:00 – tiché hry;

 4. 7:30 Masáž, gymnastika;

 5. Raňajky o 8:30;

 6. 9:00 – hry;

 7. 11:00 – prechádzka;

 8. 12:30 – spoločenské stretnutie;

 9. 13:00 – obed;

 10. 13:30 – denný spánok;

 11. 16:30 – Komunikácia;

 12. 17:00 – popoludňajšie občerstvenie;

 13. 17:30 – prechádzka;

 14. 19:00 – umývanie riadu;

 15. 19:30 – večera;

 16. 20.00 – čítanie knihy a tichá hra;

 17. 20:30 – kúpanie, masáže;

 18. 21:00 – posledné kŕmenie;

 19. 21:30 pred spaním.

Uviedli sme približné hodiny. Každé dieťa je iné, niektoré vstáva skôr a niektoré neskôr. Toto je východiskový bod pre dennú rutinu.

Rutiny sú pre dieťa dôležité. To mu pomáha cítiť sa bezpečne a mať silu robiť nové veci, rozvíjať sa a byť fyzicky aktívny.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: