Dieťa nebude sedieť vo veku 8 mesiacov

Nie je nezvyčajné, že dieťa má 7 alebo 8 mesiacov a stále nesedí, čo spôsobuje mamičke starosti. Pokúsme sa pochopiť príčiny tohto stavu a čo by mala mama urobiť, ak dieťa nesedí v 8 mesiacoch.

Matka sa hrá so svojou 8-mesačnou dcérou.jpg

Dôvody

V prvom rade by mamička nemala panikáriť, pretože ona a dieťa sú úzko prepojené. Častejšie však nie je dôvod na obavy. Každé dieťa je iné a každé má svoje vlastné tempo vývoja. Niektoré deti sa učia nové zručnosti rýchlo, iné neskôr ako ich rovesníci. Niektorí sa najprv naučia chodiť, potom liezť a sedieť.

Evgeny Komarovsky, Slovenská pediater, hovorí, že ak dieťa nesedí samostatne, nie je dôvod na obavy, najmä ak sa dokáže plaziť a postaviť na nohy. Ak dieťa nesedí samostatne, ale je aktívne, dobre rastie, jeho zdravotný stav nevyvoláva obavy rodičov a lekárov, potom by sa malo považovať za jeho individuálny variant normy.Tento stav je najčastejšie spôsobený týmito príčinami:

 1. Slabé svalstvo.Venujte pozornosť gymnastike, masáži, primeranému cvičeniu, aby sa svaly dieťaťa posilnili.

 2. Zlá príprava nervového systému. Mozog vášho dieťaťa potrebuje čas, aby sa prispôsobil vzpriamenej polohe.

 3. nadváha. Ťažké dieťa bude potrebovať viac úsilia ako chudé. Jeho svalový systém je viac namáhaný. Pomôžte svojmu dieťaťu cvičením na posilnenie svalov.

 4. Choroby. Ak je dieťa choré, má negatívnu reakciu na očkovanie, v takom prípade telo nasmeruje svoju energiu na podporu života, nie na vývoj.

 5. Zvláštnosti pôrodu a tehotenstva.Deti s hypoxiou, predčasným narodením alebo anémiou sa vyvíjajú pomalšie ako zdravé deti. Rodičia musia len chvíľu počkať a dieťa sa posadí.

 6. Vrodené chyby.Táto príčina sa zvyčajne vyskytuje v prvých mesiacoch života alebo je dokonca diagnostikovaná pred narodením. V takom prípade je dôležité pravidelne absolvovať lekárske prehliadky.

Keď by situácia nemala byť dôvodom na obavy

Rodičia by sa nemali znepokojovať situáciou, Dieťa vo veku 8 mesiacov nesedí, ale dobre rastie:

 1. je aktívny;

 2. Dobre priberá na váhe;

 3. drží si hlavu;

 4. drží v rukách hračky;

 5. je zrušená;

 6. plazí sa;

 7. pozoruje svoje okolie;

 8. reaguje na svojich blízkych.

V tomto prípade by situácia nemala byť dôvodom na obavy. Dieťa má svoj vlastný individuálny vývojový plán a naučí sa sedieť, keď sú svaly, chrbtica a mozog pripravené na túto novú zručnosť.

Kedy sa poradiť s lekárom

Ak dieťa vo veku 8 mesiacov nesedí, ale v ostatných ohľadoch nezaostáva vo vývoji, ide o tento prípad. Ak má dieťa vážne postihnutie, neprejavuje sa jedným príznakom, ale celým komplexom.

 1. podváha, slabý prírastok hmotnosti;

 2. Prevaľujúce sa alebo vypúlené oči;

 3. nízky alebo nadmerne vysoký svalový tonus;

 4. Bezdôvodný nepokoj;

 5. Pomaly rastúca fontanela;

 6. strabizmus;

 7. Neschopnosť vykonávať úlohy, ktoré vykonávajú 4-mesačné deti.

Podozrenie na oneskorenie motorického vývoja môžete mať podľa nasledujúcich príznakov:

 1. Dieťa neovláda kotúľanie z brucha na chrbát a naopak;

 2. rodičia položia dieťa na rovný povrch, ale dieťa sa neodtláča ani neskáče;

 3. Žiadny animačný syndróm;

 4. Dieťa nehučí, nesiaha na predmety, neusmieva sa, nereaguje na blízkych

 5. Nedokáže narovnať ruku, aby si vzal hračku, keď leží na brušku.

Všetky tieto príznaky naznačujú, že je potrebné vyhľadať neurológa a vykonať ďalšie vyšetrenia.

Čo by mali rodičia robiť, ak dieťa nesedí vo veku 8 mesiacov

Dieťa nebude sedieť 8 mesiacov

Mladí rodičia sa často stretávajú s otázkou, či by sa ich dieťa malo naučiť sedieť.Medzi matkami sú dve skupiny žien:

 1. Jedna skupina sa domnieva, že by sa nemalo robiť nič. Každé dieťa sa vyvíja individuálne, všetko je navrhnuté prírodou.

 2. Ďalšia skupina zastáva názor, že dieťa by malo byť vyklíčené v čase, ktorý sa podľa lekárskych štatistík považuje za najprijateľnejší.

Americký pediater Benjamin Spock vo svojej knihe „Baby and Childcare“ hovorí, že dieťa prechádza všetkými štádiami ľudského vývoja. Samozrejme, existujú vekové pravidlá. Je však prirodzené, že zdravé deti sa vo svojom vývoji veľmi líšia. Existujú zriedkavé stavy, ktoré bránia normálnemu motorickému vývoju, ale diagnostikovať ich môže len lekár. Rodičia môžu pomôcť svojmu dieťaťu rozvíjať sa, ale len tak, aby mu neublížili.

Ak majú rodičia akékoľvek pochybnosti, mali by sa najprv poradiť so svojím pediatrom a neurológom. Ak odborníci nezistili žiadne abnormality, dieťa je zdravé. Sebahodnotenie, či sa dieťaťu darí dobre, možno určiť pozorovaním jeho prevracania. Ak sa dokáže prevrátiť na obe strany, pritiahnuť nohy pod bruško a pochopiť, kde sú nohy a ruky, dieťa sa vyvíja harmonicky. Určite si sadne, možno neskôr ako ich rovesníci.

Rodičia by nemali povzbudzovať dieťa, aby vo veku 8 mesiacov sedelo vzpriamene. Koniec koncov, ak sám nesedí, jeho svaly a chrbtica ešte nie sú pripravené na túto novú polohu tela. V tomto prípade platí, že čím neskôr sa dá do vzpriamenej polohy, tým lepšie. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu. Pediatria sa domnieva, že pre dieťa je lepšie liezť ako sedieť.

Ak chcú rodičia urýchliť vývoj dieťaťa, je lepšie ho naučiť plaziť. Nácvik plazenia sa dosahuje častým ukladaním dieťaťa na bruško. Pred dieťa možno položiť novú atraktívnu hračku a k jeho nohám položiť ruku, na ktorú sa dieťa odopne a urobí „plaziaci“ pohyb. Pomáha posilňovať chrbtové svaly. Tým sa chrbtica dieťaťa pripravuje na vzpriamené držanie tela.

Ako terapeutické a preventívne opatrenia, ak dieťa nesedí v 8 mesiacoch, budú užitočné:

 1. Masáž. Nekompetentná osoba môže spôsobiť poškodenie tela dieťaťa. Preto, ak nie je možnosť chodiť na masáž každý deň, je možné, aby matka absolvovala jednu procedúru a videla, ako to robí špecialista.

 2. Skoré plávanie. Tento druh aktivity pomáha posilňovať svaly tela. Ak nie je možnosť navštevovať špeciálnu skupinu raného rozvoja v bazéne, prospešné je aj „špliechanie“ vo vani pre dospelých.

 3. Gymnastika. Fyzikálna terapia s trénerom je možná, ale dá sa naučiť aj doma. Na tréning je lepšie kúpiť si fitball.

Ak dieťa ešte nesedí, malo by sa správne držať vo vzpriamenej polohe. Jednu ruku držte vždy pod zadkom a druhú pod pažami. Táto poloha nezvyšuje zaťaženie chrbtice dieťaťa.

Ako zistiť, kedy sa vaše dieťa chystá posadiť

Predtým, ako sa vaše dieťa posadí, musia byť jeho svaly pripravené na záťaž, ktorá ho čaká.Ak chcete pochopiť jeho pripravenosť na novú zručnosť, môžete dieťa pozorovať.

 1. Dieťa drží hlavu a ramená hore viac ako 2 minúty.

 2. Opretie sa o vystreté ruky v ľahu na bruchu.

 3. Zdvíha ramená a hlavu v ľahu na chrbte.

 4. Otáča sa na rôzne strany, prevracia sa, dokáže sa oprieť o lakeť.

Čo by rodičia nemali robiť

Rodičia by nemali robiť nič, čo by mohlo poškodiť nezrelé telo dieťaťa.

 1. Kolísať dieťa. Čím neskôr si dieťa sadne, tým je chrbát rovnejší a držanie tela lepšie. Sedenie značne zaťažuje chrbticu, ktorá na to nie je pripravená. Z toho pramenia mnohé problémy s chrbticou u detí.

 2. Benjamin Spock hovorí, že najlepšie, čo môžu rodičia urobiť, je nepomáhať dieťaťu sedieť, robiť prvé kroky alebo stáť.

 3. Sedenie na vankúši. Nie je nezvyčajné, že rodičia vidia dieťa, ktoré sa snaží sadnúť, a okamžite ho posadia na pohovku do vankúšov. Je lepšie rozvíjať plazenie, nie sedenie. Práve táto zručnosť posilňuje kostru dieťaťa a pripravuje ho na sedenie a neskôr na chôdzu.

 4. Tumbler.Toto zariadenie nepomáha posilniť motorický aparát, ako sa zdá mnohým rodičom. V skutočnosti nie sú jumpery najlepším riešením. Sú nebezpečné pre krehké kosti dieťaťa.

Mýty a o sedení

Babičky rozprávajú mladým rodičom niektoré mýty o sedení, ktoré podľa modernej pediatrie nie sú ničím iným ako mylnými predstavami.

 1. Deťom by sa nemala poskytovať prenatálna starostlivosť do šiestich mesiacov veku. Z hľadiska zdravého vývoja chrbtice v skutočnosti nie je rozdiel, či ide o chlapca alebo dievča. Ani jeden z nich sa nesmie vysádzať skôr ako vo veku 6 mesiacov. Nemá to nič spoločné s gynekológiou.

 2. Chlapcov možno nastaviť už vo veku 4 mesiacov. Ide o nebezpečný omyl, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť porúch chrbtice v dospievaní. Je obzvlášť desivé dávať bacuľatým deťom výťah v takom ranom veku. Pretože znásobuje záťaž na chrbticu.

Cvičenia na posilnenie chrbta

Dieťa nesedí 8 mesiacov

. Zabolotny, Ph.D., psychológia, S. Shcherbinina, asistentka Katedra telesnej výchovy, A. Isakov, docent športových disciplín, vo svojej práci„Zvláštnosti telesných cvičení v starostlivosti o dojčatá“ hovoria, že telesná výchova dojčiat umožňuje plnší a účinnejší vplyv na vývoj dieťaťa.

Dosiahnutie požadovaných cieľov je možné len kombináciou schopností dieťaťa a zručností rodičov. Využívanie telesných cvičení si vyžaduje opatrný prístup rodičov, ktorí zohľadňujú prirodzené sily prírody. Všetky telesné cvičenia by mali byť navrhnuté na základe činností, ktoré dieťa môže vykonávať samostatne, keď je bdelé.

Evgeny Komarovsky hovorí, Rodičia nemusia svoje dieťa učiť sedieť, ale môžu vám pomôcť trénovať svaly doma. Ako príklad možno uviesťposkytneme vám niekoľko cvikov na posilnenie chrbta.

 1. Dieťa leží na chrbte.Rodič natiahne palec, ktorý dieťa chytí a vytiahne ho hore pod ostrým uhlom. Potom ho opatrne spustite na povrch.

 2. Dieťa leží na chrbte. Rodič drží pravú nohu pri ľavej ruke a potom ľavú nohu pri pravej ruke.

 3. Dieťa je v náručí dospelého, chrbtom k dospelému.Dospelý ho drží za podbruško a 6-krát sa s ním predkloní.

 4. Dieťa leží na bruchu. Dospelý drží obidve ruky vbok. Dieťa automaticky zdvihne hlavu, čím zaťaží chrbtové svaly.

 5. Umiestnite dieťa na bruško na gymnastickú loptu. Úlohou dospelého je držať ho a ohýbať na rôzne strany. Keď sa dieťa usadí, držte ho na chrbte a potom ho držte za boky.

 6. Dieťa leží na chrbte fitballu.Dospelý jemne kotúľa loptu do strany.

 7. Položte bábätko na bruško na fitnes loptu, Ruky majú vystreté do strán. Jeden dospelý drží ruky, druhý drží nohy a ohýba ich v kolenách. Dieťa reflexívne ohne nohy v kolenách.

 8. Dieťa leží na dlaniach rodičov a nohy má pritlačené k hrudi dospelého.Dospelý opatrne zdvihne dieťa z postele. Dieťa musí namáhať chrbát a snažiť sa udržať svoju váhu.

Nie je nezvyčajné, že deti vo veku 8 mesiacov nesedia. Úlohou rodičov nie je sedieť na dieťati a pomôcť mu posilniť svaly pomocou masáže a gymnastických cvičení.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: