Dojčenie s expresným mliekom (odpovede na všetky otázky)

Nie všetky matky sú pripravené dojčiť, ale nechcú svoje dieťa pripraviť o materské mlieko. Preto sa sami rozhodnú, či budú svoje dieťa dojčiť alebo kŕmiť z fľaše.

Skvelé riešenie, keď potrebujete na chvíľu odísť z domu alebo do práce. Dieťa dostáva výživnú stravu, ale nemusíte byť pri tom, keď sa dojčí.

Porozprávajme sa o všetkých aspektoch dojčenia s expresným mliekom.

Expresná mliečna výživa (odpovede na všetky otázky)

Čo budete potrebovať na expresiu mlieka?

Na odsávanie mlieka a kŕmenie dieťaťa budete potrebovať ďalšie „nástroje“:

 1. Fľaša s figurínou. Fľaše sa líšia materiálom (plast alebo sklo), tvarom, objemom a antikolikovým systémom. Cumlíky môžu byť latexové (najjemnejšie a najpružnejšie, vhodné pre slabé deti) alebo silikónové (pružnejšie).

 2. Čerpadlo na mlieko. Mlieko z prsníka je možné odstriekať ručne, ale tento proces je dlhý, bolestivý a nie všetky matky vedia, ako to správne urobiť. Líšia sa v mnohých ohľadoch, ale najdôležitejšie je, že môžu byť manuálne alebo automatické. V druhom prípade je tento proces oveľa rýchlejší.

 3. Sterilizátor fliaš.Je potrebný na ošetrenie detských jedál, aby sa zničili všetky škodlivé baktérie. Sterilizátory sú k dispozícii parné (ošetrenie parou), ultrafialové (ošetrenie UV žiarením), studené (ošetrenie špeciálnou bezpečnou tabletou), pre mikrovlnné rúry (fungujú len v mikrovlnnej rúre).

 4. Ohrievač fliaš.Prístroj ohrieva materské mlieko na príjemnú teplotu. Tento postup je potrebný len vtedy, ak expresné mlieko uchovávate nejaký čas v chladničke. Ak prelievate a kŕmite dieťa naraz, nie je to potrebné.

 5. Vrecká na skladovanie a mrazenie mlieka.Je potrebné pripomenúť, že materské mlieko sa skladuje pri izbovej teplote najviac 10 hodín, v chladničke 4-5 dní a v mrazničke 3-6 mesiacov.

 6. Chladiaca taškaInjekčná striekačka bez ihly je záchranou pre novopečené matky, ktoré dojčia svoje bábätká a exprimujú mlieko mimo domova. Obzvlášť dôležité v teplom a horúcom počasí.

Nie všetky tieto položky sú povinné. Ak však nechcete tráviť príliš veľa času stláčaním a chcete, aby bolo dojčenie pre vaše dieťa čo najbezpečnejšie, zvážte kúpu fľaše.

Ako naučiť dieťa piť z fľaše?

Nie všetky deti okamžite prijmú fľašu po matkinom prsníku. Začnú zlobiť, plakať a vypľúvať cumlík. Ak sa však rozhodnete kŕmiť svoje dieťa z fľaše, odborníci na dojčenie z renomovanej medzinárodnej organizácie na podporu dojčenia La Leche League vám poradia, ako to robiť správne.

Po prvé: odporúča sa začať s fľašou v 4. týždni, nie skôr. V tomto čase už bude mať matka zavedenú laktáciu a dieťa sa bude môcť správne dojčiť.

Neponúkajte fľašu, keď je vaše dieťa hladné. Nie je vhodný čas na učenie sa nových zručností. Ponúknite nový spôsob dojčenia, nie samotnej matke, ale otcovi, babičke alebo zdravotnej sestre. Je menej pravdepodobné, že dieťa bude jesť z nádoby, ak je v blízkosti osoba, ktorá zvyčajne dojčí.

Môžete skúsiť podvádzať a zabaliť fľašu do oblečenia, ktoré vonia ako mama. Je lepšie dodržiavať telesný kontakt „koža na kožu“, ako je to počas dojčenia.

Nezabudnite zmeniť polohu. Pre vaše dieťa môže byť pohodlnejšie jesť na boku alebo v polohe v drepe (pre staršie deti). Skúste tiež zmeniť figurínu, jej teplotu a teplotu mlieka. Všetky deti majú rôzne chute.

Dajte dieťaťu cumlík, rovnako ako by ste mu dali prsník. Potiahnite ho po perách dieťaťa, aby reflexívne otvorilo ústa, a potom mu ho vložte do úst. Dieťa musí uchopiť bradavku rovnako dobre ako bradavku matky.

A nakoniec fľašu pravidelne nakláňajte, aby sa mlieko prestalo liať. Týmto spôsobom môžete tento proces priblížiť dojčeniu.

Čo môže nahradiť fľašu??

Kŕmenie materským mliekom (odpovede na všetky otázky)

Ak vaše dieťa neprijíma fľašu a vy ho potrebujete nakŕmiť, môžete vyskúšať nasledujúce možnosti,ako navrhuje poradkyňa pri dojčení Tatyana Lebedeva:

 1. Injekčná striekačka, samozrejme, bez ihly. Mlieko si vstreknite do kútika úst alebo ho nechajte dieťa nasať jemným stlačením piestu.

 2. Lyžica vrátane mäkkej lyžice. Vezmite malé množstvo mlieka, vložte lyžičku do úst dieťaťa a jemne ju vylejte nakláňaním.

 3. Pipeta.

 4. Pohár. Posaďte dieťa trochu nižšie, priložte pohár k perám a nechajte ho, aby si samo „odpilo“.

Ako pripraviť expresné mlieko na kŕmenie?

Ak ste práve odstrekovali alebo ak bolo mlieko skladované pri izbovej teplote (nie dlhšie ako 4 hodiny), nie je potrebná žiadna ďalšia príprava. Príkrm môžete dieťaťu podať hneď.

Ak bolo mlieko uložené v chladničke alebo mrazničke, zohrejte ho na telesnú teplotu. To sa dá urobiť pomocou vodného kúpeľa, držaním fľaše v nádobe s horúcou vodou alebo jej umiestnením do špeciálneho ohrievača.

Nezabudnite však, že materské mlieko je zakázané variť, pretože stratí všetky svoje užitočné vlastnosti. Predtým ohriate materské mlieko, ktoré dieťa nedopilo, by sa nemalo používať.

Môžem expresné mlieko uskladniť??

Expresované mlieko sa môže uchovávať v chladničke alebo mrazničke. V závislosti od nastavenej teploty je trvanlivosť expresov v chladničke 4 až 5 dní a v mrazničke (s oddelenými dvierkami) 3 mesiace až 6 mesiacov.

Umiestnite nádobu s mliekom ďalej od dverí.

Je potrebné si uvedomiť, že mlieko nesmiete znovu zmraziť.

Materské mlieko uchovávané pri izbovej teplote najviac jeden deň.

Kde uložiť expresné materské mlieko?

Kŕmenie materským mliekom (odpovede na všetky otázky)

Pripravte si jednu z nasledujúcich nádob na uskladnenie materského mlieka: sterilné plastové vrecká, nádoby na potraviny, vzduchotesné sklenené nádoby. Na každý z nich by ste mali napísať dátum čerpania.

Najlepšie je naliať mlieko v malých množstvách, 30 až 120 ml.

Ako zistiť, či sa vaše mlieko pokazilo?

Pred podaním dieťaťu vždy skontrolujte chuť a vôňu mlieka. Ak mlieko kyslo zapácha, je kyslé alebo horké, je v ňom veľa srvátky alebo sa zráža, potom sa pokazilo.

Ak je rozvrstvenie, ale nie je príliš kontrastné a chuť je normálna, nie je to nič vážne – ľahšie tuky len vystupujú na povrch.

Podmienky, pri ktorých je indikované expresné mlieko?

Dieťa je povinné kŕmiť expresným mliekom, a nie materským mliekom, v nasledujúcich prípadoch:

 1. Matkine bradavky sú bolestivé (rany, praskliny a krvácanie).

 2. Problém s vtiahnutou bradavkou, keď dieťa nedokáže správne prijať prsník do úst.

 3. Dojčenie.

 4. Porucha funkcie sania (trauma, patológia).

 5. Deti v intenzívnej starostlivosti (predčasný pôrod, závažné ochorenie atď.)..).

 6. Matka chodí do práce, keď má jej dieťa menej ako rok.

Pamätajte, že aj keď sa rozhodnete svoje dieťa nedojčiť, je možné mlieko zachrániť, ak si to matka želá. Neustále čerpanie udrží laktáciu v hladkom priebehu.

Koľko materského mlieka stačí na nakŕmenie vášho dieťaťa??

Keď matka dojčí, nevie, koľko mlieka jej dieťa naraz vypije. V prípade odstredeného mlieka sa treba spoliehať na normy orientované na dojčatá.

Pediatrička Polina Kizino poskytuje vo svojich článkoch tieto informácie:

Vek

Celkový objem, ml

Objem na nápoj, ml

Počet kŕmení

Do 1 mesiaca

500-700

50-90

8-10

1-2 mesiace

600-900 alebo 1/5 ich telesnej hmotnosti

75-130

7-8

2-4 mesiace

750-950 alebo 1/6 vašej telesnej hmotnosti

110-160

6-7

4-6 mesiacov

850-1000 alebo 1/7 telesnej hmotnosti

140-200

5-6

Po šiestich mesiacoch veku sa začína prikrmovanie, takže nie je možné vypočítať celkový objem materského mlieka. Pre každé dieťa je to iné v závislosti od množstva doplnkových potravín.

Ako skontrolovať, či vaše dieťa dostáva dostatok vášho mlieka?

Kŕmenie expresným mliekom (odpovede na všetky otázky)

Ak si nie ste istí, či vaše dieťa dostáva dostatok potravy z množstva mlieka, ktoré mu dávate, počas nasledujúceho dňa sledujte, koľko musí vycikať.

Norma je 12 alebo viac močení. Ak tak vaše dieťa robí menej často, zvýšte navrhovaný objem mlieka naraz alebo skráťte intervaly kŕmenia, čím zvýšite celkové množstvo potravy za deň.

Aký je správny spôsob kŕmenia dieťaťa z fľaše expresným mliekom??

Aby sa dospelý cítil pohodlne a dieťa bolo v bezpečí, dodržiavajte pri kŕmení z fľaše nasledujúce podmienky:

 1. Naučte sa správnu polohu. Ak sedíte, oprite sa o operadlo stoličky alebo pohovky. Pod chrbát je možné umiestniť vankúš.

 2. Správna poloha dieťaťa.Hlava musí byť vyššie ako telo. Je zakázané dojčiť dieťa, keď leží na chrbte – existuje vysoké riziko udusenia.

 3. Uistite sa, že vaše dieťa dobre drží cumlík.Mal by byť v tesnom kontakte so spodnou perou dieťaťa a jazykom dieťaťa na vrchu. Rty musia byť pevne pritlačené k bradavke, aby sa vzduch nedostal von.

 4. Fľašu je najlepšie uchovávaťSprávne umiestnite dieťa s miernym sklonom a uistite sa, že úzka časť cumlíka je vždy naplnená potravou.

 5. NieKŕmenie spiaceho dieťaťa.

 6. NepoužívajteNútenie dieťaťa jesť, keď nechce.

 7. Zakázanéponáhľanie sa s dieťaťom – môže to spôsobiť štikútanie, dusenie, nadúvanie.

Je potrebné odsávať mlieko v noci??

Určite áno. Deti jedia nielen cez deň, ale aj v noci. Okrem toho neustále čerpanie v správnom množstve (pre dieťa) umožňuje matke udržiavať dobrú laktáciu.

Dieťa by malo byť počas noci kŕmené aspoň 2-krát.

Je možné striedať kŕmenie z fľaše a dojčenie?

Dr. Evgeny Komarovsky odpovedá na túto otázku kladne. Ešte lepšie je, ak má matka možnosť pravidelne ponúkať dieťaťu prsník, napr. ráno, večer, po práci alebo cez víkend.

Koľkokrát denne by mala matka dojčiť??

Počas dňa vždy odsávajte mlieko každé 2-3 hodiny. Poslednú laktáciu je možné podať 2 hodiny pred príchodom domov. Ale to je tak dlho, kým dojčíte príležitostne.

Ako správne vyjadriť mlieko?

Kŕmenie expresným mliekom (odpovede na všetky otázky)

Ak pravidelne dojčíte, zaobstarajte si odsávačku mlieka. Je to účinnejšie a bezpečnejšie, pretože patogénne baktérie sa nedostanú do potravy dieťaťa.

Nasledujúce kroky vám pomôžu vyhnúť sa chybám prsnej pumpy:

 1. Pred zákrokom si dajte šálku horúceho nápoja, aby mlieko ľahšie tieklo.

 2. Umyte si prsia a ruky a vezmite si čistú, suchú odsávačku mlieka.

 3. Masírujte prsia.

 4. Priložte odsávačku materského mlieka, mala by tesne priliehať k vašej pokožke.

 5. Ak pocítite nepríjemné pocity, trochu uvoľnite tlak alebo len zdvihnite časť zariadenia.

 6. Po ukončení čerpania vyberte fľašu zo zariadenia a pevne ju zatvorte. Alebo nakŕmte dieťa.

 7. Opláchnite zariadenie.

Ak používate na odsávanie mlieka ruky, Urobte nasledujúce kroky:

 1. Prsník držte dvoma prstami na opačných stranách bradavky: palec na hornej strane a ukazovák na dolnej strane.

 2. Jemne stlačte areolu smerom k bradavke.

 3. Hneď ako vám začne tiecť mlieko, robte rytmické pohyby, ako v p. 2.

 4. Pravidelne masírujte samotný prsník, pričom sa pohybujte od základne prsníka k bradavke.

WHO odporúča, aby materské mlieko bolo pre vaše dieťa najlepšou potravou. Ani najdrahšie prípravky sa nemôžu porovnávať s výhodami materského mlieka. Preto, aj keď sa z nejakého dôvodu musíte dojčenia vzdať, snažte sa zachovať si mlieko pre zdravie vášho dieťaťa. Nie je to zložité.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: