Čítací denník 2. ročník: vzorka, návrh, príklad, ako vytvoriť

Vedenie čitateľského denníka je požiadavkou učebných osnov modernej literatúry. Už na prvom stupni sa učíte analyzovať a hodnotiť to, čo čítate. Pokúsime sa zistiť, ako vytvoriť čitateľský denník v 2. ročníku, a ukážeme si príklad, ako na to.

Čitateľský denník 2. ročník: vzorka, návrh, príklad ako na to

Prečo potrebujete čitateľský denník?

Nie je nezvyčajné, že si dospelí vedú čitateľský denník. Pomáha im lepšie pochopiť prácu a zachovať si o nej predstavu. Význam denníka spočíva v tom, že vám poskytne čas na zamyslenie sa nad prečítanými knihami, ich obsahom a dejom, hlavnými postavami a vašimi vlastnými pocitmi a emóciami.

Pre deti sa čitateľský denník stáva čímsi ako kontrolným hárkom. Ak vaše dieťa čítalo príbeh počas letných prázdnin, tieto poznámky mu pomôžu zapamätať si, čo bolo povedané počas školského roka. U žiakov 1. a 2. ročníka sa pamäť rozvíja pomocou poznámok. Deti sa učia analyzovať knihu, porozumieť jej, vyjadriť svoje myšlienky a pocity o deji a hlavných postavách.

Druhý ročník je ešte malé dieťa, takže často potrebuje pomoc rodičov. Stále je pre neho ťažké nájsť hlavné a vedľajšie postavy, pochopiť hlavnú myšlienku autora. Vedenie čitateľského denníka je druh diskusie, ktorá učí, ako jasne vyjadrovať myšlienky.

Výhody vedenia denníka

Na prvý pohľad sa môže zdať, že písanie denníka je strata času.Je to veľmi užitočná činnosť, ktorá má tieto výhody:

 1. Pristupovať k čítaniu ako k činnosti. Musíte sa predsa naučiť porozumieť prečítaným informáciám a potom ich zapísať vlastnými slovami.

 2. Na základe čitateľského denníka môžeme posúdiť, koľko alebo ako málo dieťa v lete čítalo.

 3. Zapisovanie neznámych slov a ich dešifrovanie rozširuje slovnú zásobu dieťaťa.

 4. Vedenie čitateľského denníka je aktivita, ktorá deťom organizuje čas, systematizuje ich vedomosti a rozvíja ich kreativitu. S jeho pomocou sa deti naučia písať eseje, ukážu svoj vkus v dizajne stránok.

Ako by mal vyzerať čitateľský denník

Neexistujú žiadne jasné požiadavky na dizajn čitateľského denníka. Môžete si vziať pripravenú šablónu a vyplniť ju. Je možné byť kreatívny a vytvoriť farebný, emotívny denník, ktorý môže byť pre dieťa zdrojom hrdosti. Koniec koncov, v 2. triede sú deti stále orientované navonok.

Môžete použiť bežný zošit a obálku označiť ako čitateľský denník s uvedením triedy, mena a priezviska osoby, ktorá ho vypĺňa. Kryt je navrhnutý podľa uváženia dieťaťa. Mohli by ste ju namaľovať postavami z kníh, ktoré čítala.

Na ďalšej strane je obsah s očíslovaným zoznamom prečítaných kníh a autorov. Najlepšie je ponechať jednu alebo dve strany na začiatku alebo na konci čitateľského denníka na obsah. Vyplnenie strán s autorom, názvom knihy, hlavnou myšlienkou. Všetko sa zvyčajne zmestí na jednu stranu. Na druhej strane je kresba toho, čo si prečítal.

Ako vyplniť čitateľský denník 2. ročníka

Požiadavky na čitateľský denník v 2. ročníku sú jednoduché.Deti by mali dostať tieto informácie:

 1. Názov diela.

 2. Žáner diela, príbeh, bájka, poviedka, báseň.

 3. Hlavné postavy diela.

 4. Pozemok.

 5. Hlavná myšlienka.

Zápisník na čitateľský denník

Učitelia dávajú tieto návrhyDeti a rodičia si môžu viesť čitateľský denník a premýšľať o prečítanom:

 1. Denník by sa mal vyplniť hneď, ako dieťa knihu prečíta. Takto si zapamätá viac informácií, a ak sa potrebuje vrátiť k tomu, čo čítal, vie, kde to nájde.

 2. Niekedy je najlepšie vrátiť sa k čitateľskému denníku a prečítať si, čo bolo napísané. Takto si lepšie zapamätáte obsah a dojem z knihy.

 3. Ak je zadané rozsiahle dielo a dieťa ešte zle číta, napíšte dátum začiatku a konca čítania diela.

 4. Pri písaní recenzie nechajte dieťa vyjadriť vlastný názor na prečítané dielo a hlavné postavy.

Nemusíte kopírovať prácu z učebníc. Nechajte dieťa, aby si knihu prežilo samo, nechajte mu ju v pamäti.

Príklady vyplnenia čitateľského denníka 2. ročníka

Nižšie nájdete príklady na vyplnenie čitateľského denníka pre žiakov 2. ročníka pri najčastejších dielach zadávaných žiakom 2. ročníka.

Marshakových „Dvanásť mesiacov“

Názov príbehu je „Dvanásť mesiacov“.

Žáner diela: Rozprávka.

Hlavné postavy:

 1. Nevlastná dcéra je milé, milé, ochotné, poslušné a pracovité dievča.

 2. Macocha. Nahnevaný, sebecký, žiarlivý.

 3. Sestra. Lenivý, chamtivý, hrubý.

 4. Otec. Milý, jemný, bezcharakterný.

 5. 12 mesiacov. Milý, spravodlivý, ochotný.

Zápletka:

Macocha pošle svoju nevlastnú dcéru v zime do lesa na snežienky. Zmrznuté dievča vyšlo na čistinku, kde sedelo 12 mesiacov. Poprosila ich o teplo a povedala, že prišla pre snežienky. Brat-Mart žiada Jana o povolenie pomôcť dievčaťu a dať mu priestor. Dohodnutých dvanásť mesiacov. Keď dievča prinieslo domov snežienky, macocha s nimi išla do paláca.

Kráľovná vydá rozkaz na oslavu Nového roka a prikáže macoche, aby nasledovala svoju nevlastnú dcéru do lesa k bratom polmesiaca. V lese bola snehová búrka a všetci zamrzli. Profesor, ktorý prišiel so všetkými do lesa, požiada bratov-mesiacov, aby nechali veciam voľný priebeh. Nakoniec sa macocha a dcéra premenia na psy a macocha je odmenená teplým kabátom, koňmi a kočom.

Hlavná myšlienka: človek nesmie robiť zlo. Zlo je vždy potrestané.

Volkovov Čarodejník zo Smaragdového mesta

Názov diela: Čarodejník zo krajiny Oz“.

Žáner: rozprávka.

Hlavné postavy:

 1. Ellie je odvážne, milé a vynaliezavé dievčatko.

 2. Totoshka – Elliin pes. Milý, odvážny, vždy pripravený chrániť svoju milenku.

 3. Plechový muž. Spoľahlivý, statočný, čestný, odvážny.

 4. Strašiak je strašiak zo slamy, milý a múdry.

 5. Zbabelý lev je verný a odvážny priateľ.

 6. Goodwin je čarodejník, ktorý všetkých oklamal.

 7. Bastinda je zlá čarodejnica.

Zápletka:

V Kansas City bol veľký hurikán. Vezme dievčatko Ellie a Totoschku do čarovnej krajiny. Zistí, že jedine Goodwin, Veľký čarodejník, ktorý žije v Smaragdovom meste, jej môže pomôcť dostať sa domov. Môže tiež splniť tri želania.

Dievča sa rozhodne ísť za Goodwinom a požiadať ho, aby sa vrátil domov. Cestou stretne Scarecrowa. Slamákovým snom bolo získať mozog. Idú spolu a stretnú sa s plecháčom, ktorého snom bolo nájsť skutočné srdce. Ellie a Strašiak namažú plecháča a pokračujú v spoločnej ceste. Po chvíli stretnú zbabelého leva, ktorý sníva o tom, že nájde svoju odvahu, a všetci spoločne pokračujú v ceste do Veľkého Goodwinu.

V Smaragdovom meste sa priatelia stretnú s čarodejníkom, ktorý súhlasí so splnením ich želaní, ale výmenou za oslobodenie Purpurovej krajiny od zlej čarodejnice Bastindy. Priatelia nemali inú možnosť, a tak súhlasili, prekonali cestu a porazili čarodejnicu. Spoločnosť sa obrátila na Goodwina so žiadosťou o splnenie želania. Ukázalo sa však, že to nie je Veľký čarodejník, ale podvodník. Na ceste však každý dostal to, o čom sníval, a prekonal ťažkosti. Ellie sa lúči s priateľmi a vracia sa domov v čarovných papučiach.

Hlavná myšlienka: s priateľmi môžete prekonať všetky ťažkosti.

Kataevov Sedemlistý kvet

Názov diela: „Sedmokvetý kvet“.

Žáner: Rozprávka.

Hlavné postavy:

 1. Žeňa je milá, roztržitá, veselá, bezstarostná dievčina.

 2. Víťa je milý, veselý chlapec, ktorému pomáha Žeňa.

 3. Stará žena je láskavá čarodejnica.

Zápletka:

Dievča Žeňa išlo do obchodu kúpiť chlieb. Keď sa vracala, roztržito sa obzerala okolo seba. Vtedy jej pes ukradne všetky sušienky. Dievča bolo rozrušené a bežalo za ňou. Žeňa nedokázala dobehnúť psa a stratila sa. Dievča bolo vystrašené a plakalo. Prišla k nej stará žena, vzala ju do záhrady a povedala jej, že má sedemkvetý kvet. Je to čarovná kvetina, ktorá dokáže splniť akékoľvek želanie. Stačí povedať čarovné slová a vysloviť želanie.

Žeňa bola šťastná a priala si byť doma s barankami. Dievča chcelo, aby jej kvetina vydržala čo najdlhšie, a tak siahla po váze. Keď si brala vázu, vyrušila ju vrana a vázu rozbila. V obave, že jej matka vynadá, dievča odtrhlo okvetný lístok. Váza bola neporušená.

Dievča sa išlo hrať na dvor. Chlapci sa tam hrali na polárnikov na mori a nechceli ju vziať do hry. Žeňa odtrhla okvetný lístok z kvetu a priala si ocitnúť sa na severnom póle. Keď tam prišla, rýchlo zamrzla vo svojich letných šatách. A proti nej kráčali ľadové medvede. Žeňa zmrznutými rukami odtrhla okvetný lístok z čarovného kvetu a ocitla sa na vlastnom dvore.

Dievča sa išlo hrať na iný dvor, kde sa deti hrali s pestrofarebnými hračkami. Priala si, aby všetky hračky sveta boli jej. Okamžite začali padať a naháňať ju rôzne bábiky, zajačiky, autá, medvede. Všetci kričali. Žeňa sa zľakla a požiadala kvetinu, aby zrušila svoje želanie.

Frustrované dievča sedelo na lavičke a videlo chlapca, ktorý nemohol chodiť ani behať. Noha ho bolela. Potom Žeňa bezpochyby odtrhla posledný okvetný lístok a zaželala Vite zdravie. Deti sa rozbehli. Teraz sa dievča cítilo šťastné.

Šťastný človek je ten, kto sa delí o svoju radosť s ostatnými a robí dobré skutky…

Gajdarov „Čuk a Gek“

Názov diela: „Chuk and Gek“.

Žáner: poviedka.

Hlavné postavy:

 1. Čuk a Gek sú dvojčatá, veselí a zlomyseľní.

 2. Matka. Milý, odvážny, rozhodný.

 3. Seregin je otec Chuka a Geka. Geológ, veľmi zodpovedný.

 4. Správca. Citlivý a láskavý.

Zápletka:

Čuk, Huck a mama sa chystali ísť k otcovi do tajgy osláviť Nový rok, pretože bol zaneprázdnený a nemohol prísť sám. Matka išla na vlakovú stanicu kúpiť si lístok, medzitým prišiel poštár a priniesol telegram. Bratia sa pohádali a vyhodili ju z okna. Potom sa spamätali, vybehli na dvor, ale telegram nenašli. Chlapci sa rozhodli, že svojej matke nič nepovedia.

Matka s deťmi prišla na stanicu a s prekvapením zistila, že ich nikto nevíta. Potom našla kočiša, ktorý ju odviezol do tajgy ku geológom. Aké bolo jej prekvapenie a strach, keď našla prázdnu základňu. Mama s Čukom a Gekom museli zostať u strážnika, ktorý jej povedal, že Serjogin poslal domov telegram, v ktorom ju žiada, aby neprichádzala. Chlapci sa museli ku všetkému priznať.

Strážca nechal geológovu rodinu u seba, poskytol im jedlo a sám sa vybral na lyžiach do tajgy, aby Serjoginovi povedal o rodine, ktorá prišla. Matka sa musela naučiť nosiť sneh, topiť z neho vodu, ohrievať sporák. Jedného dňa išla po vodu a stratila Hucka, ktorý medzitým zaspal v truhle. Mama zo zúfalstva vystrelila zo zbrane. Strážca a Seregin boli zatiaľ blízko. Ponáhľali sa k vrátnici. Onedlho vyšiel z kufra ospalý chlapec, jeho otecko priniesol krásnu jedličku, všetci geológovia sa zhromaždili okolo. Nový rok prebehol vesele.

Hlavná myšlienka: aj malá lož môže viesť k veľkým problémom. Človek musí vždy hovoriť pravdu, nikdy nesmie podceňovať.

Toto sú len niektoré z diel, ktoré sa zadávajú na čítanie žiakom druhého stupňa. Ostatné knihy môžete vyplniť podľa vyššie uvedeného vzoru.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: