Čitateľský denník 1. triedy: šablóna, vzor, ako ho používať, ako ho vyplniť

Na konci prvej triedy deti plynulo čítajú. Aby si túto zručnosť ďalej rozvíjali, dostanú za úlohu prečítať knihu a musia si viesť čitateľský denník. Je to akási kniha príbehov, do ktorej sa zaznamenávajú informácie o tom, čo ste prečítali.

Čítací denník 1. ročníka: šablóna, vzor, zhrnutie, ako navrhnúť

Aký je účel čitateľského denníka?

Čitateľský denník je na základnej škole nevyhnutnosťou. Psychológovia tvrdia, že je to potrebné, pretože dieťa sa v tomto bode učí hovoriť o tom, čo prečítalo, zapísať obsah vo forme eseje, zdôvodniť a analyzovať knihu. Tieto dôležité zručnosti je potrebné získať už na základnej škole. Doteraz to bolo pre deti ťažké. Preto potrebujú pomoc učiteľov a rodičov. Detskí psychológovia tiež odporúčajú, aby deti pravidelne otáčali čitateľský denník, aby si mohli pripomenúť udalosti z knihy.

Typy čitateľských denníkov

V škole neexistujú žiadne prísne požiadavky na vedenie čitateľského denníka. Je to druh tvorivej práce študenta. Samozrejme, bolo by pekné, keby to bol farebný zošit, ktorý by prinášal nielen suché údaje o diele a autorovi, ale aj detskú úvahu, prerozprávanie príbehu, ilustráciu knihy.

Existujú dva druhy čitateľských denníkov:

Denník – správa s týmito informáciami:

 1. Priezvisko, meno autora.

 2. Názov diela.

 3. Dátum začiatku a konca čítania.

 4. Koľko stránok denne prečítate.

Čítací denník obsahuje tieto informácie:

 1. Priezvisko, meno autora.

 2. Názov diela.

 3. Typ diela, príbeh, príbeh, epos, bájka, rozprávanie, báseň.

 4. Hlavní protagonisti.

 5. Pozemok.

 6. Hlavná myšlienka.

 7. Obrázok.

Zvyčajne prvý druh čitateľského denníka nie je pre dieťa náročný, ale prváčik má často problém s vyplnením analytického denníka.

Dieťa si nechce viesť čitateľský denník

Často sa stáva, že prváčik si nechce viesť čitateľský denník, zdá sa mu to ako nezaujímavá a nudná činnosť. Ak to bude musieť robiť, utrpí nielen kvalita triedneho denníka, ale aj čítanie, čo bude pre jeho neskoršie štúdium skutočný problém.

Psychológovia odporúčajú povzbudiť dieťa, aby si viedlo čitateľský denník tým, že ho atraktívne vyzdobíte. Deti v tomto veku sú stále motivované vonkajšími faktormi. Môžete ísť spolu nakupovať a nechať dieťa vybrať si vlastný diár, písacie potreby. Pri kúpe zohľadnite želania a priority svojho dieťaťa. Povzbuďte ho, aby titulnú stranu vyzdobilo obrázkami zo svojich obľúbených kníh alebo dokonca kreslenými filmami. Najdôležitejšie je, aby táto kniha zostala dieťaťu ako majetok, aby na ňu bolo hrdé, aby si v nej chcelo listovať.

Čitateľský denník

Čitateľský denník pre 1. ročník: Šablóna, vzor, zhrnutie, ako ho používať

Neexistuje žiadna štandardná požiadavka na čitateľský denník. Ak sú rodičia alebo dieťa ochotní byť nápadití, môžete použiť jednoduchý zošit, vyfarbiť nadpisy a nakresliť titulnú stranu. Dieťa bude mať možnosť vytvoriť jedinečné dielo. Nikde nebude druhý čitateľský denník. Rodičia mu môžu pomôcť s usporiadaním knihy. Pomoc je zvyčajne potrebná len pri prvých prácach. Neskôr dieťa zahrá daný vzor samo, čím ukáže svoju predstavivosť.

Existuje mnoho spôsobov, ako používať čitateľský denník. Majú zjavnú výhodu – všetko je zoradené a štruktúrované. Všetko, čo musí dieťa urobiť, je vyplniť prázdne políčka. V súčasnosti ich je veľa. Ale už nebudú prejavom detskej predstavivosti a tvorivosti. Učia sa konať len podľa vzoru.

Tipy na vedenie čitateľského denníka

Učitelia základných škôl poskytujú nasledujúce rady, ako viesť čitateľský denník:

 1. Najlepšie je vyplniť čitateľský denník hneď po prečítaní diela. Takto budú mať čerstvé spomienky a nebudú sa musieť ku knihe vracať.

 2. Raz za čas si musíte knihu prelistovať, aby ste si zapamätali, o čom sa čítanie týka.

 3. Ak vaše dieťa číta pomaly, nenúťte ho čítať po častiach. Môže to trvať niekoľko dní. Najdôležitejšie je, aby mal chuť čítať.

 4. Kreslenie z knihy je skvelý spôsob, ako si zapamätať príbeh.

Nekopírujte skrátenú verziu diela. Je na dieťati, aby si ho prečítalo, pochopilo ho, zapamätalo si ho.

Príklad vzorového čitateľského denníka

Nižšie ponúkame ukážku čitateľského denníka s niektorými dielami určenými na čítanie v 1. ročníku.

Perraultova Šípková Ruženka

 1. Charles Perrault.

 2. „Šípková Ruženka“.

 3. Príbeh.

Hlavné postavy:

 1. Šípková Ruženka – 15-ročné dievča. Krásna, zvedavá.

 2. Kráľ a kráľovná sú rodičmi Šípkovej Ruženky. Milujú svoju dcéru.

 3. Sedem víl sú čarodejnice. Tí dobrí dali spiacej krásavici zázračnú kvalitu.

 4. Stará víla. Nahnevaný, rozhorčený. obdaril spiacu krásku strašným osudom.

 5. Princ. Zlomil kúzlo.

Zápletka:

V jednom kráľovstve žili kráľ a kráľovná. Dlho nemali deti. Keď sa mu konečne narodila dcéra, kráľ usporiadal veľkú hostinu, na ktorú zabudol pozvať starú vílu. Na každého sa urážala. Keď sa víly uprostred veselia išli pozrieť na dieťa a obdarovať ho zázračnými vlastnosťami, stará víla prehovorila. Povedala, že dievča sa pichne o vreteno a zomrie.

Chudáci rodičia boli veľmi vystrašení. Ale posledná víla, siedma víla, videla, že stará žena nemá nič za lubom, a schovala sa za posteľ. Keď zloduch vyslovil jej proroctvo, podarilo sa jej ho opraviť a povedala, že dievča nezomrie, ale len upadne do hlbokého spánku a bude spať 100 rokov. Potom ju prebudí krásny princ, ktorý sa stane jej manželom.

Po skončení slávnosti kráľ nariadil, že v jeho kráľovstve nesmú byť žiadne vretená a pradlá. Prešlo pätnásť rokov. Dievča sa túlalo po paláci a prišlo na pôdu, kde sedela stará víla a predla. Zaujalo ju zloduchovo konanie, pichla sa do prsta a okamžite tvrdo zaspala.

Siedma víla začarovala kráľa, kráľovnú a všetkých jej pomocníkov, aby dievčatko po prebudení nebolo také osamelé… Prešlo sto rokov a okolo hradu vyrástol hustý les. Raz sa príbeh o spiacej krásavici rozprával krásnemu princovi, ktorý sa rozhodol vidieť všetko na vlastné oči. Dostal sa cez husté krovie až k hradu a zobudil dievča. S ňou všetko okolo ožilo, všetci pokračovali v čine, pri ktorom boli očarovaní pred sto rokmi. Kráska a jej princ sa vzali.

Hlavná myšlienka:Človek sa nikdy nesmie nechať odradiť, musí bojovať za svoje šťastie a nebáť sa ťažkostí.

Nosov „Živý klobúk“

 1. Nikolaj Nosov.

 2. „Živý klobúk.“.

 3. Príbeh.

Hlavné postavy:

 1. Vadik . Resolute. Vynaliezavý.

 2. Vovka. Bojácny, plachý.

 3. Mačiatko Vaska.

Zápletka:

Vovka prišla navštíviť Vadika. Chlapci sedeli pri stole a vyfarbovali obrázky. Zrazu videli, ako z komody spadol klobúk a rozbehol sa. Vovka kričal, že klobúk je živý, ale Vadik pochyboval. Klobúk sa medzitým začal hýbať a preplazil sa k pohovke. Chlapci sa veľmi zľakli a vybehli z izby.

Vovka sa od strachu rozplakal na plné hrdlo a chystal sa ísť domov, pretože sa bál živého klobúka. Vadik sa vyzbrojil palicou a išiel skontrolovať klobúk, Vovka dostal lyžiarsku palicu. Chlapci vošli do izby, klobúk ležal nehybne a bez pohnutia. Začali búchať náradím o zem a kričať, klobúk ležal nehybne. Potom si vzali zemiak ako zbraň a začali „strieľať“ na klobúk. Vovka zrazu zasiahol cieľ. Klobúk vyskočil a spod neho sa s mňaučaním vynorilo mačiatko Vaska.

Chlapci sa potešili a hádali, že to bol klobúk, ktorý spadol na mačiatko. Vovka a Vadik sa vrhli k Vaškovi, začali ho objímať, ten sa radoval z radosti a žmurkal na jasné svetlo.

Hlavná myšlienka:Človek musí byť odvážny, rozhodný, statočný, schopný riešiť problémy a nebáť sa životných situácií.

Prishvin „Líščí chlieb“

 1. Michail Prišvin.

 2. „Líščí chlieb.“.

 3. Príbeh.

Hlavné postavy:

 1. Dievča Zinochka, ktoré čaká na chlieb líšky.

Zápletka:

Spisovateľ potom vysype na stôl rôzne huby a bobule, malý kúsok dechtu a vysvetlí, že sa používa na liečenie rán na stromoch. Potom vyberie z vrecka rôzne bylinky, povie Zinočke a ukáže jej valeriánu, zajačiu kapustu a kukučie slzy. Pod bylinkami v lovcovej taške sa nachádzal chlieb, ktorý si so sebou vzal do lesa. Dievča sa veľmi čudovalo, odkiaľ sa v lese vzal chlieb. Autor sa nedal zmiasť a povedal, že zajac má kapustu a líška chlieb. Hneď ako sa dievča dozvedelo o chlebe z lišiek, zjedlo ho a povedalo, že je oveľa chutnejší ako domáci chlieb.

Hlavná myšlienka:Musíte mať radi prírodu, poznať vtáky, zvieratá a byliny vo vašej oblasti.

Mama Siberiak „Šedý krk“

 1. Dmitrij Mamin-Sibirjak.

 2. „Šedý krk“.

 3. Príbeh.

Hlavné postavy:

 1. Šedý krk je kačica. Má zlomené krídlo. Nemohla letieť na juh. Milý, naivný.

 2. Fox. Zlý, ľstivý, zradný.

 3. Zajac. Priateľ sivej šije. Milý, ale zbabelý.

 4. Hunter. Starý muž. Dobrý. Škoda sivého krku.

Zápletka:

Kačka a káčatko mali káčatká, jedna dcéra mala zlomené krídlo, ktoré jej zranila líška. Nemohla lietať. Prišla jeseň. Všetky kačice sa začali baliť na dlhú cestu. Chystali sa letieť na juh. Kačacia mama sa bála o svoju dcéru, ale musela letieť, aby zachránila ostatné káčatká a ukázala im cestu na juh. Mama kačica nechala Sivú šiju a poradila jej, aby sa držala ľadovej diery, ktorá nezamŕza.

Všetky vtáky odleteli. Šedý krk bol sám. Zajac bol jej jediným priateľom. Jedného dňa prišla k ľadovej diere líška a chcela kačicu oklamať, aby ju zjedla. Ale pochopila svoj plán a nevyplávala. Zajac varoval svojho priateľa pred líškinou zradou. Teraz sa stala ešte opatrnejšou. Každým dňom bolo chladnejšie. Ľad na rieke sa rozpadol a ľadová diera sa začala zmenšovať. Zákerná líška chodila kačicu každý deň kontrolovať. Keď sa ľadová diera úplne zúžila a líška si sadla na breh, začala vábiť Sivú šiju a sľubovala, že ju aj tak zje.

Poľovnícky dedko prechádzal lesom, naháňal zajace, ale tie mu utiekli a starčekovi nič nezostalo. Potom uvidel na brehu líšku a vystrelil. Keď pribehol k rieke, namiesto líšky uvidel kačicu, ktorá sa preháňala v ľadovej diere. Šedá šija povedala lovcovi o svojom smútku. Zľutoval sa nad ňou a vzal ju na zimu domov. Tam šťastne prežila zimu, lovec jej upevnil krídlo. Prišla jar a starý otec pustil kačiatko k rieke, kde sa stretlo s matkou, ktorá priletela z juhu.

Hlavná myšlienka:Nezúfajte, niekedy príde spása, keď ju nečakáte.

Navrhli sme vzorový čitateľský denník pre 1. ročník, ktorý obsahuje niektoré diela odporúčané na čítanie v tomto veku.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: