Čitateľský denník pre 4. ročník ZŠ: vzor, ako ho vyplniť, zhrnutie

Vedenie čitateľského denníka je jednou z dôležitých úloh počas letných prázdnin. Nie je nezvyčajné, že deti vyjadrujú nespokojnosť. Ak však k dieťaťu pristupujete správne a požiadate ho, aby ukázalo tvorivé momenty, môžete získať celkom zábavný zápisník a uchovávať ho po celé roky.

Čitateľský denník pre 4. ročník ZŠ: vzor na vyplnenie, zhrnutie

Prečo je potrebný čitateľský denník

Čítací denník je pre dieťa predovšetkým akýmsi kontrolným hárkom. Pomáha mu zapamätať si obsah knihy, hlavné postavy, hlavnú myšlienku. Učí deti nielen systematicky čítať, ale aj základným zručnostiam pri písaní esejí.

Čítací denník učí deti:

 1. Analyzujte, čo čítali;

 2. Vyvodzovanie záverov;

 3. Dáva im štruktúru ich myšlienok;

 4. Zapamätajte si kľúčové body;

 5. prerozprávať.

Koniec koncov, často sa stáva, že dieťa prečítalo knihu, ale nevie povedať, o čom je. V takom prípade je čítanie málo užitočné.

Ako písať čitateľský denník vo 4. ročníku

Vzdelávací systém nemá prísne požiadavky na dizajn čitateľského denníka. Učiteľ má právo navrhnúť vlastný spôsob jeho vedenia.V súčasnosti existujú nasledujúce spôsoby vytvárania čitateľského denníka:

 1. Pripravený triedny denník na vytlačenie v súlade s FSES. Sú usporiadané veľmi pestrým spôsobom s hravými momentmi.

 2. Elektronický denník. Môže slúžiť nielen na poskytovanie informácií o knihách prečítaných počas leta, ale aj na pomoc deťom pri získavaní zručností v písaní. Do elektronickej verzie je možné vkladať obrázky, fotografie. Umožňuje vám opraviť svoje chyby, vidieť ich.

 3. Pripravené šablóny čitateľského denníka. Dieťa musí vyplniť len titulnú stranu.

 4. Ručná výroba. Dieťa si vezme bežný zošit a vypracuje podrobnú správu o knihe, opíše hlavné postavy a vyjadrí svoje myšlienky. Na zadnej strane správy môžete vytvoriť ilustráciu toho, čo ste prečítali, obal zošita môže byť ozdobený znakmi prečítaných kníh. Táto kniha je potom skutočným umeleckým dielom a nebude k dispozícii nikde inde.

Ako vyplniť čitateľský denník

Vo 4. ročníku si deti môžu plán čitateľského denníka trochu skomplikovať. Už teraz si môžu vytvoriť akúsi anotáciu k prečítanej knihe.Plán na vyplnenie denníka:

 1. Priezvisko, meno, otcovské meno autora diela.

 2. Názov knihy.

 3. Rok napísania knihy.

 4. Žáner knihy. Čo je to príbeh, bájka, báseň, rozprávka, román, báseň.

 5. Hlavné postavy a ich vlastnosti.

 6. Hlavná myšlienka knihy.

 7. Recenzia knihy. Tu dieťa napíše, čo sa mu páčilo alebo kto sa mu páčil, čo sa mu nepáčilo alebo kto sa mu nepáčil.

 8. Slovník neznámych slov s vysvetlením ich významu.

 9. Ilustrácia toho, čo ste si prečítali.

Nie je potrebné podrobne prepisovať kapitoly. Dieťa by malo opísať hlavné body a označiť dôležité detaily. Neskôr na hodine môžu deti pri práci s týmto dielom aktívne využívať čitateľský denník. Pomôže im zapamätať si detaily práce, tie momenty, na ktoré sa ťažko spomína.

Všeobecné rady pre čitateľský denník

Učitelia dávajú deťom rady, ktoré im uľahčia vedenie čitateľského denníka:

 1. Začnite s vypĺňaním denníka hneď po prečítaní knihy.

 2. Zamyslite sa hneď po prečítaní, prečo má kniha tento názov.

 3. Uveďte dátum začiatku a konca čítania knihy.

 4. Ak je kniha veľká, rozdeľte ju na časti.

Diela by mali byť primerané veku detí.

Analýza základných prác 4. ročníka

Nižšie ponúkame variant čitateľského denníka pre hlavné diela 4. ročníka.

Aksakovov Šarlátový kvet

Názov diela je „Šarlátový kvet“.

Žáner: Rozprávka.

Hlavné postavy diela:

 1. Obchodník. Obchodník. Mal tri dcéry.

 2. Mladšia dcéra. Milé dievča, ktoré sa nebálo zachrániť svojho otca a išlo sa pozrieť na zviera.

 3. Zviera. Strašiak, ktorý bol v skutočnosti kráľovým začarovaným synom.

 4. Sestry. Kupcove staršie dcéry, zlé, žiarlivé.

Zhrnutie:

Jeden obchodník sa raz vybral na obchodnú cestu a spýtal sa každej zo svojich dcér, aký dar im má priniesť. Staršie dcéry ho požiadali o šperky, mladšia o šarlátový kvet. Po skončení obchodu kupec nakúpil darčeky pre svoje staršie dcéry, ale nemohol nájsť šarlátový kvet.

Keď jeho karavánu prepadli lupiči, obchodník zázrakom unikol. Ocitol sa v čarovnom zámku s krásnou záhradou, kde objavil šarlátový kvet a odtrhol ho. Tento čin vyvolal hnev hradného pána, strašnej šelmy. Súhlasil, že kupca pustí domov, ale namiesto neho musí ísť jedna z jeho dcér.

Keď sa najmladšia dcéra dozvedela o nešťastí, ktoré postihlo jej otca, odišla za zverou a žila na jeho hrade ako milenka. Zviera bolo milé, priateľské a splnilo všetky jej želania. Jedného dňa požiadala, aby mohla ísť domov navštíviť svoju rodinu, a musela sa vrátiť v určitom čase. Žiarlivé sestry však otočili hodiny. Čo spôsobilo, že najmladšia dcéra obchodníka prišla neskoro a našla netvora mŕtveho. Dievča plakalo a povedalo, že ho miluje. Namiesto strašnej príšery sa objavila krásna kráľovná, ktorá sa s ňou oženila.

Téma príbehu: Zdanie môže byť často klamlivé. Strašná beštia môže byť starostlivým a milujúcim človekom.

Pogorelsky Anton „Čierna sliepka alebo obyvatelia podzemia“

Čierna sliepka alebo obyvatelia podzemia“.

Žáner: rozprávka.

Hlavné postavy:

 1. Aljoša. Osamelý, zasnený chlapec, dobrý spoločník.

 2. Černuška. Sliepka – v ľudskom svete, minister – v podsvetí. Spravodlivý, múdry.

 3. Kráľ. Múdry, vďačný.

 4. Učiteľ. Tvrdý, prísny.

Zhrnutie:

Aljoša už dva roky žije v penzióne ďaleko od domova. Keď ostatné deti odviezli na víkend domov, chlapec sa staral o sliepky, medzi ktorými mal obzvlášť rád jednu, Černušku. Jedného dňa sa kuchár rozhodol, že ju zabije na večeru. Aljoša sa o tom dozvedel a svojho miláčika zachránil.

Nasledujúcu noc prišiel Černuška za Alojšom a odviedol ho do podzemného mesta. Tam sa sliepka stala ministrom a kráľ tej krajiny sa jej poďakoval čarovným zrnom… Odvtedy Aljoša nestrácal čas na vyučovaní a všetko vedel dokonale. Chlapec však musel na oplátku všetko tajiť.

Potom sa Aljoša zmenil, stratil priateľov a začal sa správať zle. Jedného dňa sa chlapec rozhodol byť potrestaný a zo strachu povedal učiteľovi všetko. V noci k nemu prišla Čierna sliepka a rozlúčila sa s ním. Aljoša ochorel. Po uzdravení sa stal opäť dobrým chlapcom, pokračoval v dobrom štúdiu a našiel si priateľov.

Hlavná myšlienka príbehu: ak človek dostane všetko zadarmo, bez toho, aby sa snažil, nie je mu to na nič. Človek musí dodržať slovo.

Pavel Bazhov „Malachitová rakva“

Malachitová škatuľa.

Žáner: rozprávka.

Hlavní hrdinovia:

 1. Nastasia. Prísna vdova, ktorá nechápala, čo sa deje s jej dcérou.

 2. Tanyushka. Dcéra. Milá, žena v domácnosti, šička.

 3. Wanderer. Pani z Medenej hory, ktorá Táňu veľa naučila.

 4. Parotya. Krutý správca.

Krátky obsah:

Po manželovej smrti zostáva Nastasia sama s tromi deťmi. Od manžela mala šperkovnicu. Nikto okrem Tatiany nemohol nosiť šperky. Jedného dňa prišiel do ich domu cudzí človek, ktorý dievča naučil vyšívať a dal jej gombík, ktorý jej dala ako radu.

V Nastasiinom dome vypukol požiar a ona sa rozhodla predať šperky, ktoré jej kúpila Parotiho manželka, ale nemohla ich nosiť. Parotya nariadil Tatiana vyšiť jeho portrét, ktorý barón videl. Ponúka Tatiane, aby sa za neho vydala, a ukazuje cárovnej. Dievča súhlasilo, prišli do paláca. Svojou krásou zatieňuje všetkých prítomných.

Keď cárovná vošla do sály, Tatiana prešla cez stenu a gombík zostal na podlahe. Barin sa potom opil a ľudia videli dve pani v rovnakých šatách naraz.

Hlavná myšlienka: Musíme si vážiť krásu duše, nie vonkajšiu krásu a zlato vo vreckách.

Anton Čechov „Gaštanová žena“

Názov diela: „Kaštanka“.

Žáner: poviedka.

Hlavné postavy:

 1. Luka Aleksandrych – majiteľ gaštana.

 2. Kaštanka je múdry pes, veselý. Pracoval v cirkuse.

 3. Monsieur Georges, tréner, ktorý sa venoval zvieratám, sa ujal gaštana a pomenoval ho teta.

 4. Ivanovič – dôležitá hus.

 5. Fiodor Timofejevič – večne nešťastná mačka.

 6. Chavronja Ivanovna – dobromyseľná sviňa.

Zhrnutie:

Kaštanka žila s Lukom Alexandrychom a jeho synom. Jedného dňa sa stratilo a uviazlo u dobrého človeka, z ktorého sa vykľul cirkusový krotiteľ. Zhodnotil psa a začal ho pripravovať na vystúpenie. Jedného dňa pri nehode zomrie húska a tréner zvierat postaví Kaštana na javisko. V čase, keď bol Luka Aleksandrych so synom na predstavení, spoznali svojho psa a zakričali. „Kaštanka k nim beží.

Hlavná myšlienka: bez ohľadu na to, ako dobre sa pes cíti, vždy beží za svojím pánom. Pes je najlepší priateľ človeka.

Evgeny Shvartz „Príbeh strateného času“

Názov diela: „Príbeh strateného času“.

Žáner: rozprávka.

Protagonisti:

 1. Peťo je lenivý a nespavý chlapec.

 2. Zlí a zradní čarodejníci.

 3. Marusja, Nadenka a Vasja, Peťove kamarátky.

Zhrnutie:

Peťo, žiak tretej triedy, sa zle učil a vždy meškal. Jedného dňa prišiel do školy a uvidel, že sa zmenil na starca, ktorého nepoznala ani jeho matka. Chlapec sa zľakol a utiekol. Vbehol do lesa, uvidel tam zlých čarodejníkov a nechtiac zistil, že to oni mu vzali čas a tí istí traja ďalší chlapci.

Peťo hľadá ďalšie deti, nájde ich. Chlapec vezme všetkých do domu čarodejníkov. Tam sa kamaráti schovajú a v noci pretáčajú hodiny, potom sa premenia späť na deti a prestanú strácať čas.

Hlavná myšlienka: čas sa nesmie strácať, treba sa učiť, robiť užitočné veci.

Saša Chyorny „Igor Robinson“

Názov: „Igor Robinson“.

Žáner: poviedka.

Hlavné postavy:

 1. Igor je fantazijný chlapec, milý, odvážny, nezbedný, vynaliezavý.

 2. Cézar – chytrý pes, pudel.

 3. Nastya – kuchárka.

 4. Giber je záhradník, milý človek.

Synopsa zápletky:

Jedného dňa je Igor sám doma a nudí sa. Vydal sa na loď, aby sa zahral na admirála. Loď plávala ďalej, narazila na ostrov, na ktorom žili králiky. Igor sa nadchne, predstaví si, že je Robinson, a začne objavovať ostrov. Medzitým je loď preč. Chlapec kričal, ale nikto ho nepočul.

V noci prišiel potkan, chlapec ho zahnal. Počul štekot. Bol to Cézar, kto k nemu prišiel. Igor k nemu poslal lístok, ktorý záhradník videl, ale ničomu nerozumel. Pes doviedol záhradníka na okraj rybníka a ten si uvedomil, čo sa deje, nasadol na čln a zachránil chlapca. Igor začal považovať Cézara za svojho záchrancu a dal mu medailu.

Záver: premýšľajte o dôsledkoch svojich činov. Keby Igor počúval svoju matku a nehral sa na vode, mohol sa vyhnúť problémom.

Michail Zoščenko „Yolka“

Názov diela: „Vianočný stromček“.

Žáner: poviedka.

Hlavné postavy:

 1. Minka, hlúpy, nevychovaný chlapec.

 2. Lelya je drzé a vynaliezavé dievča.

 3. Matka je milá a pohostinná. Bráni svoje deti, keď sa mýlia.

 4. Otec je múdry, prísny a pevný.

Zhrnutie:

Na Silvestra sa Minka a Leela vkradnú do izby s darčekmi. Deti si zo stromčeka zobrali sladkosti a odhryzli ich. Minya vyliezla na stoličku, aby odtrhla vysoko visiace jablko, ale spadla a rozbila bábiku. Brat a sestra utiekli vystrašení.

Prišli hostia a mama im začala dávať darčeky. Zrazu si uvedomila, že si odhryzla zo sladkostí, a vedela, kto to urobil. Potom mama dala parný valec, ktorý bol určený pre Minyu, inému chlapcovi. Urazil sa a udrel ho. Mamička dievčatka, ktoré malo bábiku dostať, sa urazila, že má zlomenú ruku.

Hostia sa sťažovali a mama sa vrhla na obranu detí. Potom hostia urazene odišli. Otec povedal, že nebudú žiadne prázdniny ani darčeky. Zhasnutie svetiel. Všetci išli spať.

Hlavné posolstvo: nebuďte chamtiví a neubližujte ľuďom. Ak ste pozvali hostí, musíte byť pohostinní, inak môžete zostať osamelí.

Toto sú len hlavné diela na zozname čítania pre žiakov 4. ročníka. Na základe navrhovaného príkladu môžete vytvoriť recenzie iných daných kníh.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: