Jedálny lístok pre dieťa vo veku 1 rok a 2 mesiace: čím kŕmiť svoje dieťa, vzorka jedla

Deti v druhom roku života sa kŕmia pri stole s celou rodinou. Vo veku 1 roka a 2 mesiacov však detský organizmus ešte nie je dostatočne zrelý na to, aby bol schopný primerane prijímať potraviny pre dospelých. Je dôležité, aby rodičia vyberali správne potraviny, ale aby sa zamerali aj na upevňovanie správnych stravovacích návykov a stravovacích zvyklostí.

Jedálny lístok pre 1-ročné a 2-mesačné dieťa: čím kŕmiť dieťa, vzorka jedla

Zmena stravy dieťaťa

Vo veku 1 roka a 2 mesiacov prechádza vaše dieťa prechodom vo výžive. V poslednom období došlo k významným zmenám v detskom tráviacom systéme:

 1. Dieťaťu sa prerezávajú zúbky a rýchlo si osvojuje žuvacie schopnosti.

 2. Vaše dieťa má záujem o žuvanie.

 3. Žuvanie zvýšilo aktivitu tráviacich enzýmov. Vďaka tomu je dieťa schopné stráviť veľké množstvo potravín.

 4. Formovanie chuťových preferencií.

 5. Chutnosť a výživová hodnota potravín sa môže začať zvyšovať.

Dieťatko sa zoznámi s novou stravou, ktorá je čo najbližšie k jedlu dospelých. Pre deti v tomto veku sú však potraviny pre dospelých ťažké a detský tráviaci systém ich nedokáže správne stráviť. Prechod na stravu pre dospelých by mal byť postupný a mal by trvať určitý čas. V tomto štádiu je úlohou rodičov podávať dieťaťu rovnakú stravu, ale v ľahšej forme, minimalizovať soľ a korenie a používať čo najviac prírodných produktov.

Vo veku 1 rok a 2 mesiace sa vaše dieťa zvyčajne dojčí len ráno a pred spaním. Môže sa vyskytnúť nočné dojčenie. Ak bolo dieťa umelo kŕmené, v tomto štádiu je potrebné úplne upustiť od prispôsobených kŕmnych zmesí. V tomto prípade by dieťa už nemalo jesť v noci, aby nemalo problémy so spánkom a znížilo svoju chuť do jedla počas dňa.

Zaujímavé! Správne stravovanie je vo Francúzsku bežné, pričom už ročné deti jedia zo spoločného stola. Nevstávajú, keď dojedia, ale čakajú, kým dospelí dojedia, takže si postupne zvykajú na spoločný jedálny lístok. V Rusku zvyčajne varíme zvlášť pre deti a zvlášť pre dospelých. Pre matku je to zvyčajne ťažké. Bolo by jednoduchšie pripraviť priemerné jedlá, ktoré sú vhodné pre deti aj dospelých.

Ktoré potraviny uprednostniť

Ruskí odborníci na výživu a vedci v oblasti potravín si nemyslia, že 1-2 mesačnému dieťaťu by sa malo podávať pyré. Pevné potraviny pomáhajú vytvárať správne stravovacie návyky. Sú tiež dobré pre zuby. Detskí ortodontisti sa zhodujú, že pevná strava pomáha formovať správny skus. Bolo zistené, že čím viac pevnej stravy deti jedia, tým rýchlejšie im rastie čeľusť, tým viac miesta majú v ústach a tým rovnomernejšie im rastú zuby. V tomto veku je dieťa tiež vo fáze prerezávania zubov. Pevné látky uľahčujú a urýchľujú ich erupciu.

Pri varení pre deti by sa mali prísady krájať na malé kúsky. Samozrejme, nemusíte nadmerne zaťažovať tráviaci systém dieťaťa. Striedanie tuhej stravy s pyré, polievkami a zeleninovým pyré. Najlepším spôsobom varenia pre deti v tejto vekovej kategórii je dusenie alebo varenie v pare.

Režim stravovania

1 rok a 2 mesiace staré dieťa by malo dostávať jedlo po hodinách. To pomáha nielen dosiahnuť správne stravovacie návyky, ale aj maximalizovať vstrebávanie potravín. Rozdiely v čase jedla by nemali presiahnuť 10-20 minút. Pediatri odporúčajú deťom v tejto vekovej skupine päť jedál denne. Je lepšie vytvoriť režim, ktorý je blízky stravovaciemu režimu v materskej škole, naučiť dieťa byť opatrné, jesť príborom, používať vlhčené obrúsky.

Aké výrobky by mali byť v jedálnom lístku dieťaťa

Jedálny lístok pre dieťa vo veku 1 rok a 2 mesiace: čím kŕmiť dieťa, vzorka jedla

Jednoročné dieťa by malo dostávať tieto potraviny:

 1. Čerstvé ovocie a zelenina. Po dovŕšení jedného roka môžete do stravy dieťaťa zaradiť bielu kapustu, cibuľu, strukoviny, uhorky, paradajky, broskyne, jahody, citrusové plody, čerešne a maliny. Na druhej strane, hroznu by ste sa mali vyhýbať.

 2. Mliečne výrobky. U detí v tomto veku sa kladie dôraz na mliečnu stravu. Mlieko a mliečne výrobky by sa mali podávať v rovnakom množstve. Uprednostňuje sa detský kefír a jogurt. Prípustný je aj jogurt pre dospelých s minimom aróm a konzervačných látok. Syr a tvaroh sa môžu podávať buď samostatne, alebo ako prísada do hotových jedál. Do vareného jedla môžete pridať maslo, nízkotučnú kyslú smotanu.

 3. Ovocné a zeleninové pyréPodávajú sa ako samostatný pokrm aj ako doplnok k mliečnym výrobkom a kašiam. Zeleninové a ovocné šťavy s dužinou sú povolené.

 4. Rastlinný olejPridáva sa do potravín v poslednej fáze varenia.

 5. Chudé mäso, teľacie, hovädzie, morčacie, kuracie. Mäso by sa malo najlepšie nakrájať alebo pomlieť na hamburgery, mäsové guľky alebo suflé. Nepreferujú sa žiadne vyprážané alebo dusené mäsové pokrmy.

 6. Ryby by sa nemali podávať častejšie ako 1 – 2 krát týždenne. Prednosť by mali mať chudé ryby. Môže sa tiež dusiť alebo sa z neho pripravujú rybie rezne.

 7. VajciaVarené alebo miešané vajcia a zelenina by sa mali podávať maximálne dvakrát týždenne. Najlepšie sú kuracie alebo prepeličie vajcia.

 8. Uistite sa, že svoje dieťa kŕmite každý deňObilniny. Kašu môžete pripraviť s vodou alebo mliekom. Konzistencia obilnej kaše by mala byť homogénna.

 9. Cestoviny a biely chlieb sú povolené. Prednosť by však mal mať chlieb z obilnín.

 10. Sladkosti. Dieťaťu mladšiemu ako 2 roky sa môžu podávať prírodné sladkosti v podobe ovocných karameliek, marshmallows, želé, marmelády. Čokoládu by ste mali odložiť do troch rokov veku dieťaťa. Môže spôsobiť alergické reakcie, podráždenie nervového systému, preťažuje žlčník a pankreas. Sladkosti zvyšujú chuť do jedla, majú negatívny vplyv na metabolizmus, vedú k vzniku zubného kazu a nadváhy.

Ak plánujete dlhú prechádzku, mali by ste pre svoje dieťa naplánovať občerstvenie. Deti spravidla jedia s radosťou na čerstvom vzduchu. Na desiatu si môžete dať banán, tvaroh, džús, detské sušienky. Vlhčené a suché utierky by mali byť k dispozícii vopred.

Neznáme potraviny sa zavádzajú postupne. Je dôležité pozorne sledovať reakcie vášho dieťaťa. Ak sa v žalúdku objaví vyrážka, poruchy stolice, zvýšená plynatosť, žalúdočné koliky, je lepšie tráviaci experiment s určeným produktom na chvíľu prerušiť a poradiť sa s pediatrom o čase jeho zavedenia.

Ukážka denného menu

Jedálny lístok dieťaťa v 1 roku a 2 mesiacoch: čím kŕmiť dieťa, vzorové jedlo

Uvádzame vzorovú dennú dávku potravín pre deti do 1,5 roka.

Raňajky

Deti zvyčajne dostávajú na raňajky kašu. Je zdrojom sacharidov, hlavným dodávateľom energie. Kaša sa môže variť s vodou alebo mliekom. Často vo veku 1 rok a 2 mesiace sú deti stále kŕmené instantnou kašou, ale už je povolené ich previesť na bežné obilniny, ktoré sú vopred rozdrvené v mixéri. Do kaše pridajte očistené ovocie. Ak ide o bezmliečnu kašu, môže byť doplnená jogurtom alebo kefírom. Do kaše pre deti staršie ako jeden rok môžete pridať malý kúsok masla alebo polovicu vareného žĺtka.

Okrem kaše môže dieťa na raňajky dostať omeletu pripravenú v pare. Do omelety sa môžu pridať kúsky zeleniny a zelene. Na raňajky môžete ponúknuť aj tvaroh a ovocie. Toto jedlo je veľmi výživné a energeticky náročné.

Obed

Dieťa bude mať na obed zvyčajne polievku, zeleninovú polievku, zemiakovú kašu a obilnú polievku. Ale pre deti vo veku 1 rok a 2 mesiace by sa nemala variť polievka na mäsových a rybích vývaroch. V prípade potreby môžete na konci varenia pridať malé množstvo vývaru. Polievku uvarte s ľubovoľnou zeleninou, ktorú nakrájajte spolu s mäsom v mixéri. Pediatri v tomto veku umožňujú zavedenie vedľajších produktov, jazyka, srdca a pečene.

Pred polievkou môžete dieťaťu ponúknuť šaláty z čerstvej zeleniny, nastrúhať mrkvu, reďkovky a uhorky a nakrájať paradajku. Na druhé jedlo uvarte rybu, varenú, dusenú, suflé, zapekanú.

Popoludňajšie občerstvenie

Na popoludňajšiu desiatu môžu deti vo veku 1 rok a 2 mesiace dostať tvarohovú desiatu. Môže to byť čerstvo uvarený tvaroh alebo tvaroh s ovocným pyré alebo tvarohový nákyp. Dajte svojmu dieťaťu jogurt, kefír, detské sušienky, pečenú zeleninu.

Večera

Deťom sa k večeri zvyčajne podáva mäso alebo ryba. Môže to byť mäsová guľôčka alebo mäsová guľôčka. Ako prílohu môžete použiť varenú alebo dusenú zeleninu, cestoviny a kašu.

Okrem jedla by ste nemali zabúdať ani na nápoje. V tomto veku by deti mali dostávať čistú vodu. Môžu dostať džús, kompót zo sušeného ovocia, slabý čaj alebo kefír. Ak je vaše dieťa stále dojčené, ponúknite mu prsník ráno po spánku a večer pred spaním.

Rady pediatrov

V druhom roku života potrebuje telo dieťaťa veľké množstvo živín. Túto skutočnosť je potrebné zohľadniť pri plánovaní jedálneho lístka pre dieťa.Rady odborníkov na výživu detí:

 1. Dieťa by malo mať aspoň 5 jedál denne spolu s občerstvením.

 2. Denný jedálny lístok by mal pozostávať z mäsových a rybacích výrobkov, polievok, zeleniny a ovocia.

 3. Ryby a mäso by sa mali striedať, 2 dni v týždni ryby a zvyšok mäso. Tieto potraviny by ste dieťaťu nemali dávať v ten istý deň.

 4. Nezahŕňajte vyprážané potraviny. Ich tráviaci systém ich ešte nie je schopný úplne stráviť. Smažené jedlo spôsobuje riedku stolicu a pocit ťažoby v žalúdku.

 5. Uprednostňuje sa kuracie, morčacie, teľacie a králičie mäso.

 6. Vyhnite sa pridávaniu polotovarov, údenín, uhoriek, konzerv, šumivých nápojov a rýchleho občerstvenia do stravy vášho dieťaťa.

 7. Ako dressing by sa mala používať chudá kyslá smotana, rastlinný olej. Žiadna majonéza, kečup, paradajkový pretlak alebo omáčky.

 8. Do potravín sa môže pridávať malé množstvo cukru alebo mletého čierneho korenia. Jedlo solte až na konci varenia s minimálnym množstvom soli.

 9. Nevarte polievku s mäsovým alebo rybím vývarom. Môžu sa pridávať v malých množstvách na konci varenia. Môžu narušiť tráviace procesy vášho dieťaťa. Povolené sú len zeleninové vývary.

 10. Pri podávaní čerstvého ovocia a bobuľovín buďte veľmi opatrní a sledujte reakciu detského organizmu.

 11. Zemiakom by ste sa mali vyhýbať. Obsahuje veľa škrobu. Častá konzumácia zemiakov môže spôsobiť koliku, alergie a vysoký prírastok hmotnosti.

 12. Ak vaše dieťa odmieta prijímať neznáme potraviny, netrvajte na tom, ponúknite mu ich neskôr.

 13. Ak vaše dieťa neje dobre, je roztržité alebo uteká od stola, nechajte ho samé a nakŕmte ho, keď je hladné.

Pediatri neodporúčajú podávať huby deťom vo veku 1 rok a 2 mesiace. Môžu spôsobiť alergie a preťažiť tráviaci systém dieťaťa.

Vo veku do 1,5 roka je dôležité naučiť dieťa jesť výživné potraviny, ktoré spĺňajú všetky jeho potreby živín, mikro- a makroživín a vitamínov. Vtedy sa vytvárajú stravovacie návyky.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: