Jeden rok starý nechodí – čo by mali rodičia robiť

Po prvých narodeninách dieťaťa sa mu otvorí úplne nová perspektíva, keď začne chodiť. Rozsah ich schopností sa nesmierne rozširuje a od poznávania seba samých prechádzajú k poznávaniu svojho sveta. Ten je vnímaný ako jeho vlastný, nie ako vonkajší svet.

Do jedného roka však dieťa nemusí chodiť. Nakoľko je táto situácia kritická, je bezprostredne alarmujúca a kde je v tomto prípade „norma“ vývoja?. Práve o tom je tento článok.

Dieťa vo veku jedného roka nechodí

Možné príčiny

Väčšina detí začína chodiť v priemere v dvanástom mesiaci svojho života. Tejto udalosti by mali predchádzať niektoré prípravné kroky. Nemusia byť, ale ich prítomnosť v procese rastu a dozrievania dieťaťa je veľmi žiaduca.Ide o tieto činnosti:

 1. Naučil sa prevracať;

 2. Dokáže sa dobre posadiť a sebaisto si sadnúť;

 3. Svižné plazenie;

 4. Dokáže sa postaviť s pomocou podpery a chodiť po nej.

Teraz si spomeňte, v akom veku sa vaše dieťa naučilo všetky tieto zručnosti postupne. Ak všetky alebo niektoré z uvedených zručností zvládnu neskôr ako ich rovesníci a je tu oneskorenie 4 až 6 týždňov, ich čas jednoducho nenastal a odídu v nasledujúcich 2 až 3 mesiacoch.

Druhá možnosť – dieťa sa jednoducho bojí urobiť prvé kroky. pozorne sledujte dieťa – je možné, že po niekoľkých neúspešných pádoch dieťa stratí chuť samostatne chodiť.

V oboch prípadoch sa problém rieši systematickým tréningom chôdze. Je potrebné chodiť s dieťaťom a držať ho za ruku.

Ďalším krokom pri určovaní príčiny a riešení problému je zistiť, či má dieťa predpoklad na samostatnú chôdzu. To znamená – či je dieťa schopné samostatne stáť na nohách a pohybovať sa. Ak to robí ľahko a trénuje sa, všetko je normálne a čoskoro bude chodiť. Ak sa o to dospelí ani nepokúšajú, malo by to byť dôvodom na znepokojenie a dôvodom na vyhľadanie lekárskej pomoci.

Pred vyhľadaním lekárskej pomoci je však potrebné objasniť niekoľko bodov:

 1. Dospelí nedovoľujú dieťaťu samostatný pohyb po byte.

 2. Dieťa je jednoducho „zaregistrované“ v posteli alebo v lepšom prípade v ohrádke a žije tam trvalo kvôli vymysleným obavám zo studenej podlahy, nebezpečenstva, ktoré predstavuje, a nedostatku hygieny.

 3. Dieťaťu nie je dovolené „cvičiť“ a je neustále obklopené svojimi hračkami a tie veci, na ktoré ukáže prstom, sú mu okamžite dané bez toho, aby mu bola poskytnutá možnosť pokúsiť sa ich „získať“ samo.

 4. Nedostatok iných podnetov, nielen na vstávanie alebo chôdzu, ale aj na pokus o rozhovor. Všetko sa mu dostane do rúk naraz a dospelí sa s ním predháňajú, aby uhádli všetky jeho želania.

Ak je to tak, musíte zmeniť svoj postoj k vývoju dieťaťa bod po bode. Prostredie a charakter dieťaťa zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri načasovaní začiatku samostatnej chôdze. Pokojné deti začínajú chodiť neskôr, tie, ktorým je dovolené byť lenivé, oveľa neskôr. Batoľatá začínajú samostatne chodiť najskôr.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Ak sú splnené podmienky na to, aby sa dieťa pokúsilo samostatne pohybovať, a dieťa sa nepokúša sedieť alebo začať liezť, treba vyhľadať lekársku pomoc.V tomto prípade môžu byť príčiny nasledovné:

 1. Genetické znaky v tele dieťaťa v dôsledku zdedených alebo získaných zmien;

 2. Slabé svalstvo;

 3. Vývojové poruchy pohybového aparátu;

 4. Problémy s mozgom spôsobené rôznymi druhmi poškodenia centier zodpovedných za pohyb, samotných mozgových buniek alebo hypoxiou;

 5. Nedostatočné alebo zlé kŕmenie dieťaťa.

Ak má dieťa slabé svaly na nohách, je pravdepodobnejšie, že pri snahe postaviť sa bude používať ruky ako oporu. Vývojové poruchy pohybového aparátu sťažujú dieťaťu udržiavanie rovnováhy, čo sa vizuálne prejavuje tým, že dieťa sedí krivo. Žena si už zvyčajne uvedomuje skutočnosť hypoxie, pretože sa vyvíja počas tehotenstva. Ostatné uvedené príčiny možno identifikovať lekárskym vyšetrením.

Aký je princíp lekárskeho vyšetrenia

Dieťa nechodí vo veku jedného roka

Bude potrebná návšteva lekára, ktorý dieťa okrem vyšetrenia pravdepodobne vyšetrí a urobí potrebné testy.

Počas lekárskej prehliadky lekár posúdi výšku, hmotnosť, obvod hlavy a hrudníka dieťaťa pomocou špeciálnych centilových tabuliek. Vytvorí sa „koridor“, ktorý v percentách stanoví, koľko detí má identický telesný vývoj v porovnaní so skúmaným dieťaťom. Delia sa na:

 1. priemer;

 2. Nad alebo pod priemerom;

 3. Vysoké a nízke;

 4. atypicky vysoké a atypicky nízke.

Ak existujú tieto podmienky, nariadi sa podrobnejšie vyšetrenie dieťaťa.

Druhým bodom vyšetrenia je posúdenie harmonického vývoja dieťaťa. Antropometrické ukazovatele sú korelované. Najjednoduchším a najjasnejším príkladom je pomer hmotnosti a výšky, t. j. hmotnosť môže byť buď príliš malá, alebo príliš veľká vzhľadom na výšku. Tiež veľkosť častí tela vo vzájomnom pomere, napríklad obvod hlavy je príliš veľký vo vzťahu k obvodu hrudníka a výške dieťaťa. Vo všeobecnosti sú rôzne varianty.

Po komplexnom posúdení všeobecného fyzického vývoja sa vydá všeobecné lekárske stanovisko. Môže sa zistiť, že antropometrické parametre sú v norme a príčinou je niečo iné, alebo ide o disharmóniu spojenú napríklad s nadváhou. V prípade akýchkoľvek zistených nezrovnalostí lekár určí príčinu a na základe výsledkov testov a vyšetrení vydá príslušné odporúčania.

Čo treba urobiť, ak vaše dieťa nechodí alebo chodí veľmi pomaly

Dieťa vo veku jedného roka nechodí

Po predpísaní liečby môžu rodičia po konzultácii s lekárom pomôcť pri procese.

Aby vaše dieťa rýchlejšie začalo chodiť samostatne:

 1. Potrebujete posilniť nohy, v tomto veku masáž, najlepšie od profesionálneho maséra. Plávanie je vynikajúci spôsob posilňovania a tonizácie svalov.

 2. Cvičenie s dieťaťom, pri ktorom mu pomáhate postaviť sa, s použitím nábytku a zariadení ako opory. Motivujte ho pochvalou a umožnite mu, aby to robil sám, bez pomoci dospelého.

 3. Nikdy by ste sa nemali pokúšať postaviť dieťa na nohy a učiť ho chodiť, kým sa samo nepokúsi vstať.

 4. Hneď ako sa pokusy o státie stanú pravidelnými, môžete začať brať dieťa za ruky a „chodiť“ s ním po miestnosti alebo po ihrisku. Na začiatku držte dieťa pevne za obe ruky, neskôr len za jednu ruku. Po niekoľkých sedeniach, keď si vaše dieťa začne veriť, ho držte len za prsty a potom ho konečne pustite.

 5. Nechajte dieťa držať sa opory vo vašej blízkosti a otvorte náruč, prejavte mu svoju príťažlivosť úsmevom a láskavo ho povzbuďte, aby samo išlo k dospelému. Vždy zaznamenávajte pokroky pochvalou a nikdy nevyjadrujte agresiu, nieto ešte pokarhanie dieťaťa, ak nestíha.

Zvážte, ako dieťa motivovať. Tu pomôžu malé triky, napríklad môžete umiestniť hračky na stoličku alebo na pohovku v určitej vzdialenosti od dieťaťa a požiadať ho, aby vám ich dalo. Prvých párkrát mu musíte pomôcť.

V tejto fáze je najlepšie znížiť nosenie dieťaťa „v náručí“ na minimum. Ak sa dieťa pokúša plačom uprosiť dospelého, aby ho vzal na prechádzku, je vhodné premyslieť, ako ho rozptýliť niečím iným, čo by ho zaujalo. Môžete zorganizovať hľadanie jeho obľúbenej hračky, ktorú dospelý vopred ukryje. Hľadanie sa musí vykonávať pešo, samozrejme, dupaním nohami. Ak chcete dieťa rozptýliť hneď, pomôže vám metóda, ktorá upúta jeho pozornosť na nejaký predmet v byte.

Prechádzky na ihrisku sú veľkou pomocou. Kde sa dieťa môže inšpirovať príkladom iných detí v jeho veku. Človek zostáva spoločenským tvorom a túžba napodobňovať rovesníkov je v jeho prirodzenosti.

Uchýliť sa v tejto situácii k používaniu chodítka však nie je dobrý nápad. Dieťa si na ne rýchlo zvykne, bude ťažké ich odmietnuť a deň začiatku samostatnej chôdze sa len oneskorí. Na pomoc dieťaťu je možné zakúpiť tolokar. Táto všestranná hračka určite nadchne malého prieskumníka a pomôže mu naučiť sa chodiť, hoci by sa nemala zneužívať.

Dospelí by sa nemali príliš zaoberať okamihom, keď dieťa začne samostatne chodiť. Čo je potrebné od dospelého – pomoc a podpora, starostlivosť a pochvala. Pospíchanie na dieťa a prejavovanie podráždenia tvárou len škodí príčine.

Tento článok je založený na knihách: Esakov S.. „Anatómia a fyziológia veku“, Andrej Kurpatov „Šťastné dieťa. Univerzálne pravidlá „a materiály práce učiteľov a výchovných postupov zamestnancov Detského domova Solnyško (Slniečko) RK domsolnyshko.kz/o-nas/o-detskom-dome/.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: