Keď sa dieťa počas tehotenstva otočí v bruchu hore nohami

Nezriedka sa stáva, že dieťa je v matkinom bruchu uložené sediacou časťou tela, keď sa do pôrodných ciest nedostane hlavičkou, ale zadočkom. Vo väčšine prípadov sa otočí do 32. týždňa, niekedy do 36. týždňa. Niekedy sa však stáva, že dieťa napriek snahe matky nezmení svoju polohu až do pôrodu.

Keď sa dieťa počas tehotenstva otočí v bruchu hore nohami

Ako zistíte, na ktorej strane leží plod na posteli?

Počas celého tehotenstva sa plod pohybuje a mení polohu. Keď je však dostatočne veľký, nemá dostatok miesta na to, aby sa otočil, zaujme polohu na chrbte. K tomu zvyčajne dochádza v 32.-34. týždni v závislosti od veľkosti matky a plodu. Približne od 8. mesiaca gynekológ počas bežných kontrol zisťuje polohu plodu. Lekár určí prezentáciu dieťaťa palpáciou, pričom jemne prehmatá brucho matky.

Výšku dna maternice môžete zistiť aj meraním, či je dieťa predčasne narodené. Počas bežnej prehliadky lekár zmeria výšku základne maternice ženy a porovná výsledok s normou. Ak je vysoká, ide o predčasné narodenie. Ak je pod normou, ide o priečnu hodnotu. Ultrazvuková diagnostika poskytuje najpresnejšie výsledky. Ukazuje, ktorým smerom je dieťa otočené, aký typ prezentácie.

V neskorom tehotenstve môže budúca matka sama určiť, ako jej dieťa leží. Ak cíti ťah v podbrušku, hlavička je pod bruškom a smeruje do pôrodných ciest. Ak je dieťa v priečnej polohe, brucho matky je asymetrické. Má tvar podlhovastej gule.

Faktory praskliny

Pôrodník-gynekológ Jurij Cohn vo svojom článku „Prezentácia panvy“, uverejnenom v časopise Národného centra pre pôrodnú chirurgiu (NCHOS).. Syzganova, publikoval, že výskyt pôrodov koncom maternice sa pohybuje od 2,7 % do 5,4 %.Uvádza, že k tomu prispievajú tieto faktory:

 1. abnormálny tvar panvy;

 2. úzka panva;

 3. malformácie v maternici;

 4. myomatické uzly v dolnej časti maternice;

 5. Placenta previa;

 6. viacnásobné plody;

 7. hyperaktívny plod;

 8. viacpočetné tehotenstvo.

Predtým sa pri pôrode koncom maternice odporúčal pôrodnícky reverz, aby sa zmenila poloha koncom maternice na polohu hlavičkou.Táto metóda sa však neosvedčila ako účinná. Yuri Cohn hovorí, že to nie je bezpečné a môže spôsobiť komplikácie v podobe:

 1. odlúčenie placenty;

 2. zamotanie pupočnej šnúry;

 3. stláčanie plodu;

 4. predčasný pôrod.

Ak sa plod neobrátil pred 35. týždňom, ženám sa odporúča vykonávať gymnastické cvičenia podľa metódy Šulešovej a Griščenka, Cayo, Dikana. Yuri Kon uprednostňuje metódu Dikan kvôli jej bezpečnosti a absencii kontraindikácií.

V akom gestačnom veku sa mení poloha dieťaťa?

Keď sa dieťa počas tehotenstva otočí v bruchu hore nohami

Prirodzene, mnohé ženy s predčasným pôrodom sa pýtajú, kedy bude dieťa v správnej polohe. Zvyčajne sa vyskytuje medzi 32. a 34. týždňom tehotenstva. Po tomto termíne je nepravdepodobné, že by plod zmenil polohu. Pretože čím dlhšie je obdobie, tým menej plodovej vody zostáva. Pohyblivosť dieťaťa je v dôsledku toho znížená. Jednoducho nie je schopný intenzívneho pohybu.

Hoci sa v gynekologickej praxi vyskytli prípady, keď dieťa zmenilo svoju polohu deň pred pôrodom. Je to však výnimka, nie pravidlo. K tomu zvyčajne dochádza u žien, ktoré už rodili a ktorých telo je už oboznámené s pôrodnou činnosťou. Potrebujú menej času na prípravu na pôrod. Keď je žena prvýkrát tehotná, plod sa otočí niekoľko týždňov alebo mesiacov pred pôrodom. Ich telo potrebuje viac času na adaptáciu na pôrod.

Ak nedôjde k zmene polohy dieťaťa do 35. týždňa, je potrebná konzultácia s lekárom. Niekedy môže byť žene odporučené, aby išla na oddelenie vykonávať gymnastické cvičenia pod lekárskym dohľadom.Napokon, rôzne faktory môžu zasahovať do obrátenia plodu:

 1. Vývojové abnormality;

 2. Dieťa je veľmi bohaté a zároveň malé;

 3. nízky obsah vody, keď sú parametre dieťaťa vysoké;

 4. Nízka placenta;

 5. Štruktúra maternice nie je správna.

Aký je pocit z fetálneho salta?

Nie je nezvyčajné, že ženy cítia, ako sa dieťa otáča, najmä tie, ktoré už rodili predtým. Vnímajú náhly pohyb a všimnú si, že brucho je ľahšie. Môže to byť spôsobené tým, že sa plod presúva do panvy, čím sa v bruchu uvoľňuje viac miesta. Pocit priestoru sa často označuje ako úľava.

Príznaky, že sa dieťa otočilo v bruchu smerom nadol

Gynekológovia pri sledovaní žien, u ktorých došlo k odvráteniu plodu,Existujú nasledujúce príznaky, že sa dieťa obrátilo hore nohami:

 1. Zníženie brucha. Keď je plod v hlavičke, žena si všimne, že brucho trochu pokleslo.

 2. Tlak v panvovej oblasti. Keď sa plod v panve otočí hlavičkou nadol, vzniká zvýšený tlak, ktorý žena cíti. Pri chôdzi sa začne kolísať z jednej strany na druhú.

 3. Náhla bolesť v panve. Žena môže pociťovať náhlu bolesť v panve, keď sa dieťa otočí. Súvisí to s tým, že hlava je pritlačená k panvovým väzom.

 4. Úľavové dýchanie. Keď sa dieťa otočí, pomaly sa začne pohybovať smerom k panve. Na bránicu tak pôsobí minimálny tlak, čo uľahčuje dýchanie.

 5. Hemoroidy. Ak je žena náchylná na hemoroidy, nemá za sebou prvý pôrod, má problémy so žilami, potom náhly a neustály tlak na panvu a konečník môže viesť k hemoroidom.

 6. Hlienový výtok. Tlak na krčok maternice produkuje hlien. Po otočení dieťaťa vychádza z pošvy rôsolovitý výtok.

 7. Zvýšená frekvencia močenia. Keď sa dieťa prevráti, jeho hlava začne vyvíjať tlak na močový mechúr. To núti ženu často močiť.

 8. Bolesť chrbta. Cefalická prezentácia vytvára dodatočný tlak na spodnú časť chrbta, čo spôsobuje bolesť.

 9. Zvýšená chuť do jedla. Po zmiernení tlaku na žalúdok už žena netrpí pálením záhy a zvyšuje sa jej chuť do jedla.

Čo robiť, ak sa dieťa neobráti hore nohami

Keď sa dieťa počas tehotenstva otočí v bruchu hore nohami

Ak dieťa nie je do 32. týždňa otočené hlavičkou nadol, nie je to dôvod na rozrušenie. Mimo nemocničného prostredia je zatiaľ možné prijať niektoré opatrenia samostatne.

Najprv sa pozrime na psychológiu. Snažte sa úplne eliminovať stresové situácie. Začnite úzko komunikovať s dieťaťom. Častejšie sa s ním rozprávajte, požiadajte ho, aby sa prevrátil. O fenoméne bondingu sa prvýkrát začalo hovoriť na medzinárodnej úrovni po vydaní knihy Magické dieťa od Američana Georgea Pearca. Autorka opisuje prepojenosť žien v Ugande s nenarodenými deťmi aj novorodencami. Spojenie je viac než len pripútanie. Je to spojenie medzi matkou a dieťaťom na nevedomej úrovni, ktorá nie je prístupná jazyku, logike alebo intelektu. Bonding sa nedá naučiť, ale je možné, aby sa stal súčasťou vášho života.

Dieťa v matkinom bruchu na ňu veľmi citlivo reaguje, cíti ju ako seba samu. Ak žena absolvuje kurz prípravy na pôrod, dostane veľmi účinné relaxačné cvičenie, počas ktorého môže požiadať dieťa, aby sa prevrátilo. Pomáha vizualizácia, keď si matka v uvoľnenom stave predstavuje, ako sa jej dieťa otáča a zaujíma polohu. Pocit dieťaťa v inej polohe na chrbte má priaznivý vplyv na jeho prevrátenie.

Od 30. týždňa tehotenstva môžete dvakrát denne vykonávať dve polohy na kolenách so zdvihnutou panvou. Dieťa si zvykne byť hore nohami a snaží sa zaujať polohu, ktorá je preň prirodzená, s hlavou v panve. Na zvýšenie účinnosti možno použiť relaxačný kúpeľ so soľou, aromatickými olejmi atď. Relaxačný kúpeľ uvoľňuje maternicu a dáva dieťaťu viac priestoru na prevrátenie. Možnosť relaxačného kúpeľa by ste mali prediskutovať s gynekológom, ktorý pozná všetky nuansy tehotenstva.

Je možné zvážiť aj iné techniky otáčania dieťaťa, ktoré sa používajú od 32. týždňa tehotenstva:

 1. V polohe kolená-nohy sa hrudníkom oprite o podlahu a potom si jemne ľahnite na bok.

 2. Trikrát denne sa v ľahu na posteli alebo pohovke otáčajte z jednej strany na druhú po dobu 10 minút.

 3. Bazén je prospešný pre polohovanie dieťaťa.

 4. Priložte horák k spodnej časti brucha. Je možné, že dieťa prejaví záujem a otočí sa.

 5. Podobný trik je možné vykonať, ale nie so zdrojom svetla, ale so zdrojom hudby. Je lepšie použiť príjemnú, pokojnú melódiu a slúchadlá.

Terapeutické cvičenia

Ľudmila Petrovová, pôrodník-gynekológ najvyššej kvalifikácie, vedúca pôrodnice v Petrohrade, vo svojom článku „Terapeutické cvičenia pri pôrode koncom sedacím“ vyzýva venovať pozornosť prenatálnej zmene pôrodu z pôrodu koncom sedacím na pôrod koncom hlavovým. Odporúča, aby sa s cvičením začalo už v 29. týždni v prípade predčasného pôrodu.Gymnastike sa môžete venovať samostatne, po konzultácii s ošetrujúcim gynekológom alebo v skupine psychofyzickej prípravy.

 1. Podľa Dikana. Keď žena leží na posteli, otáča sa striedavo na jednu a druhú stranu. Každú stranu tela po dobu 10 minút a 4 krát. Cvičenie sa vykonáva trikrát denne pred jedlom. Keď je dieťa v správnej polohe, je potrebné nosiť obväz, aby sa zabránilo tomu, že dieťa zaujme opačnú polohu. Táto metóda je absolútne bezpečná. Nedochádza k zamotaniu pupočnej šnúry.

 2. Rozšírená je aj metóda Fomičeva, Dvakrát denne po dobu 25 minút od 32. do 37. týždňa tehotenstva. Tento gymnastický komplex je kombinovaný s dýchaním. Pod vplyvom cvičenia sa zvyšuje tonus kostrového svalstva, ktorý sa rozširuje na maternicu, čo vedie k zvýšeniu jej tonusu. Predklonením a ohnutím nôh v bedrových a kolenných kĺboch sa maternica skráti a hlavička dieťaťa sa posunie smerom k panve.

 3. Metóda BrukhinaOdporúča sa od 34. do 38. týždňa tehotenstva. Dvakrát denne, 1,5 hodiny po jedle. Sú založené na uvoľnení brušných svalov v polohe na kolenách alebo v kľaku. Tým sa zlepší prekrvenie malej panvy.

Účinnosť posledných dvoch techník závisí od tonusu maternice ženy. Je dôležité vybrať si správne gymnastické cvičenia. Odporúča sa, aby ste ich nevykonávali sami, ale aby ste sa poradili s lekárom, ktorý dokáže presne diagnostikovať stav ženy a plodu. Neodporúča sa používať všetky sady cvičení.

Prezentácia panvy si vyžaduje opatrenia počas tehotenstva. V dôsledku špeciálnych cvičení, psychologického prístupu a pozorovania lekárom je možné zmeniť polohu dieťaťa na hlavu nadol.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: