Kedy a ako začína novorodenec dobre vidieť?

Dieťa od narodenia reaguje na svetlo. Jeho zrak sa však ešte nevytvoril, tento proces prebieha postupne, počas prvého roka života. V našom článku vysvetľujeme, ako deti vidia svet, a uvádzame niekoľko jednoduchých tipov, ako im pomôcť rozvíjať zrakové funkcie.

Videnie dieťaťa pred narodením

Videnie dieťaťa pred narodením

Bolo preukázané, že plod v maternici reaguje na svetelné podnety. Počas intrauterinnej fetoskopie dieťa žmurká, odvracia sa od jasného svetelného lúča. V treťom trimestri tehotenstva cez zatvorené oči identifikuje a rozlišuje tmu a svetlo mimo matkinho brucha. Keď sa dieťa narodí, jeho oči majú podobnú štruktúru ako oči dospelých. Keďže jeho zrak výrazne zaostáva za zrakom dospelých.

Videnie dieťaťa tesne po narodení

Existuje ľudový výraz pre „príchod na svet“. Nie je to náhoda. Prvým podnetom, ktorému vaše dieťa v pôrodnej sále čelí, je jasné svetlo. Pôrodný kanál, opuchnuté viečka, červené oči – to všetko ovplyvňuje videnie.

Novorodenec vidí rozmazane, nezreteľne, akoby cez hmlu. Jeho oči sa nesústredia na jeden objekt, pretože očné svaly ešte nie sú vytvorené, sú slabé. V tomto štádiu sa rodičia nemusia obávať, že žiaci blúdia a mierne žmurkajú. To je normálne. Vaše novorodeniatko nedokáže rozlíšiť rôzne farby. Svet vidí ako súbor farebných škvŕn v poltónoch.

Predtým sa predpokladalo, že novorodenci vidia veci hore nohami… Ide o mylnú predstavu. Dieťa vníma svet v správnej projekcii, ale je veľmi rozmazaný. To, čo vidia dospelí, je preňho mozaiková deka bez jasných hraníc.

Prvý mesiac dieťaťa

Proces tvorby zrakových orgánov je postupný a zároveň kontinuálny a intenzívny. Očné svaly, ktoré sú zodpovedné za fixáciu pohľadu a pohyb očných buliev, sú stále slabé. Zvláštnosti videnia dojčiat v prvom mesiaci života:

 1. Dokáže všeobecne rozlíšiť tvary predmetov, keď sú priblížené k jeho očiam.

 2. Krátko pozoruje objekt niekoľko sekúnd.

 3. Uvedomuje si veľkosť objektu.

 4. Obraz je vnímaný bez objemu, plochý.

 5. Citlivosť na farby, zatiaľ vidí len poltóny. Nevníma jasné farby.

 6. Nízka zraková ostrosť.

 7. Dokáže rozoznať tvár na vzdialenosť 30 cm.

 8. Zorné pole maximálne 30 stupňov.

V prvom mesiaci dieťa pri kŕmení jasne rozpoznáva tvár svojej matky a jej úsmev. Počas tohto obdobia je dôležité kontrolovať, ako reaguje na svetlo. Odporúčame vám, aby ste svoje dieťa povzbudili krátkym zavesením jasných predmetov do vzdialenosti 90 cm., Spievajúci kolotoč. Je dôležité nosiť ho v kolóne, aby si postupne zvykol na prostredie,

Dieťa v druhom mesiaci

Videnie dieťaťa v druhom mesiaci

V druhom mesiaci života má dieťa binokulárne videnie. Začína vidieť svet oboma očami. Je pravda, že zaostrenie je stále slabé a oči dieťaťa kĺžu. Vlastnosti dvojmesačného dieťaťa:

 1. Zlepšenie zrakovej ostrosti.

 2. Zvyšuje zorné pole.

 3. Dlhšie sa zameriava na veľkú hračku.

 4. Rozpoznáva blízke tváre mamy a otca.

 5. Zatiaľ nesledujete hračku.

 6. Začína vnímať červenú farbu.

V tejto fáze trénujeme zrak dieťaťa, meníme hračky na farebné, svetlé, učíme dieťa sledovať pomaly sa pohybujúcu hračku. Demonštruje nové farby nie každý deň. Dáva dieťaťu čas, aby sa zoznámilo s jednou farbou. Najlepšie je začať s červenými hračkami, potom prejsť na žlté a zelené.

Dieťa v treťom mesiaci života

V treťom mesiaci života dieťaťa sa naďalej formuje binokulárna fixácia oka. Vlastnosti videnia v tomto období:

 1. Dieťa sa dlhšie sústredí na objekt.

 2. Rozlišuje medzi červenou a žltou farbou.

 3. Pozoruje pomaly sa pohybujúci objekt.

Aj keď dieťa nerozoznáva iné farby ako červenú a žltú, odporúčame zaradiť modré a zelené hračky. Môže vyzdobiť izbu svetlými obrázkami, zavesiť ozdoby nad postieľku. Dieťa sa na ne pozrie, čím trénuje oko. Všetky šperky by mali byť vo vzdialenosti 40 cm. Je lepšie hračky z času na čas úplne zmeniť.

Dieťa vo štvrtom mesiaci

V štyroch mesiacoch sú už očné svaly dostatočne silné a strabizmus by mal zmiznúť. Počas tohto obdobia môže dieťa:

 1. Siahne po hračke;

 2. Spoznajte svojich rodičov;

 3. Sledujte predmety oboma očami;

 4. Zamerajte pohľad na hračku;

 5. Dokáže rozlíšiť žltú, červenú a modrú farbu.

Zorné pole vášho dieťaťa sa zväčšilo na 160 stupňov a predmety získali na objeme. Hračky zaveste na dĺžku ramena, najlepšie detské. Ak chcete rozvíjať oči, postupne pohybujte hračkou hore a dole, vpravo a vľavo, pred dieťaťom, čím rozvíjate očné svaly.

Dieťa v piatom mesiaci

Zdravé dieťa

Vo veku piatich mesiacov je zrak dieťaťa ostrejší. Strabizmus úplne zmizne. Dieťa vidí dobre na rôzne vzdialenosti. Rozoznáva dva odtiene červenej a žltej farby. Začína rozpoznávať zelené tóny. Jeho oči dobre zaostrujú na predmety, siahne po hračke, sprevádza ju pohľadom a má dobrý prehľad o svojom okolí. Odporúčame rodičom, aby pokračovali v rozvíjaní zraku svojho dieťaťa a postupne mu dávali nové farby a odtiene.

Šesť mesiacov

Šesťmesačné dieťa už dobre rozlišuje tváre všetkých príbuzných a priateľov a dokáže sa dlho pozerať na malé predmety. V tomto období môže dieťa:

 1. – rozlišovať veľkosť objektov;

 2. – rozpozná všetky hlavné farby;

 3. – rozpoznať odtiene modrej, žltej, červenej, zelenej;

 4. – vnímať priestor;

 5. – zameranie na vzdialené a blízke objekty;

 6. – Pozrite sa na zložité vzory.

Vo veku 6 mesiacov dosahuje zraková ostrosť 0,1 dioptrie a citlivosť na svetlo je 2/3 citlivosti dospelého človeka. Odporúčame rodičom, aby pokračovali v učení svojho dieťaťa. Ukážte dieťaťu zložité vzory, symetrické a asymetrické obrazce. Ponúknite mu dva rôzne obrázky naraz, aby sa mohol pozerať striedavo na jeden a druhý.

Sedem až osem mesiacov

Sedem až osemmesačné dieťa sa naďalej učí o vesmíre. Začal sa sám pohybovať. Je to pohyb, ktorý pomáha očným svalom formovať. Vaše dieťa rozpozná vzdialenosť, ktorú môže prejsť, a rozpozná základné geometrické tvary: kužeľ, guľa, pyramída, kocka. Vidí ružové a fialové farby. Dokáže lepšie rozlišovať predmety do diaľky ako do blízka, ale jeho ďalekozrakosť je stále prítomná. Batoľa sa začne sústreďovať na blízky objekt a prenášať ho na vzdialený objekt a naopak. Odporúčame rodičom, aby v tomto období rozvíjali zameranie dieťaťa. Hrajte sa s hračkou v blízkosti dieťaťa a potom ju odsuňte ďalej.

Jeden rok

Jednoročné dieťa má plne vyvinutý zrak. Je schopný vnímať objekt ako celok, nie po častiach. Dúhovka získa farbu, ktorá mu zostane po celý život. Vývoj zrakového systému súvisí s tým, ako dobre sa dieťa učí. Už teraz vidí jasne na vzdialenosť 6 metrov a má výbornú priestorovú orientáciu. Zrak pomáha rozvíjať vestibulárny aparát.

Ďalekozrakosť je preč a stupne videnia do diaľky a do blízka sú vyrovnanejšie. V tejto fáze je dôležitý celkový vývoj vášho dieťaťa. Odporúčame vám vybrať správne nočné svetlo, aby jeho svetlo nedráždilo dieťa. Stále je citlivejší na svetelné podnety. Je dôležité rozvíjať farebné videnie, nielen naučiť ho rozoznávať farby, ale aj ich odtiene.

Dôvody poplachu

Dieťa je osobnosť. Reakcie jedného dieťaťa začínajú včas, zatiaľ čo u druhého môžu byť o niekoľko dní alebo dokonca týždňov neskôr. To nie je dôvod na paniku.Rodičia by však mali venovať pozornosť nasledujúcim bodom:

 1. Vo veku šiestich mesiacov oči naďalej veľa žmurkajú.

 2. V troch mesiacoch dieťa nereaguje na hračky, nepozerá sa a nesleduje tváre.

 3. Vo veku štyroch mesiacov nedokáže udržať oči otvorené.

 4. Zreničky rôznych priemerov.

 5. Zreničky sa pri jasnom svetle nezmršťujú.

Tieto príznaky môžu naznačovať problémy so zrakom. Ak sa zistí čo najskôr, väčšina problémov sa vyrieši v prvých rokoch života dieťaťa.

Dieťa vidí od narodenia, ale nie tak dobre ako dospelý. Postupne, ako rastie, sa vyvíja nezrelý zrakový aparát. Na včasné odhalenie očných problémov by ste mali navštíviť oftalmológa v jednom mesiaci, v jednom roku veku a v prípade otázok rodičov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: