Kedy je možné vziať dieťa na prechádzku po pôrode, vypúšťanie v zime a v lete?

Nezriedka sa stáva, že novopečené matky nevedia, v akom počasí je bezpečné vziať novorodenca po pôrode na prechádzku, a prvých pár dní ho nepúšťajú na čerstvý vzduch. Pediatri však odporúčajú zaradiť prechádzky do denného režimu. Dieťaťu neublíži, ak budete dodržiavať zásadu postupnosti a správne ho oblečiete.

Prvá prechádzka

Na otázku, ktorý deň sa má po narodení prechádzať s novorodencom, sa nedá jednoznačne odpovedať.Závisí to od faktorov, ako sú:

 1. Blaho matky;

 2. ročné obdobie;

 3. poveternostné podmienky;

 4. región;

 5. zdravie dieťaťa.

Už v 20. storočí pediatri odporúčali, aby sa dieťa bralo von na 40. až 60. deň. Odborníci v súčasnosti nestanovujú prísne limity. Niektorí noví rodičia berú svoje dieťa na prechádzku už 3-5 dní po prepustení. Renomovaný pediater Evgeny Komarovsky odporúča neodkladať prvú prechádzku. Odporúča však, aby dieťa zostalo prvé dni po prepustení doma. Novorodenec potrebuje čas na adaptáciu a rodičia by mali dieťa pozorovať a prediskutovať túto záležitosť s pediatrom. S prechádzkami by ste mali začať na 10. deň po pobyte dieťaťa doma.

Dôležité! Ak je dieťa predčasne narodené, prechádzky sa ponechávajú, kým nepriberie na váhe.

kočíky na leto

Koľko chôdze prvýkrát

Váš detský lekár bude presne vedieť, koľko času potrebuje vaše dieťa na chôdzu, keď je novorodenec. Ak je dieťa zdravé a narodilo sa v čase pôrodu, dĺžka prechádzky závisí od ročného obdobia a poveternostných podmienok.Optimálny čas na „prvé použitie“:

 1. V zime 5-10 minút;

 2. Na jar 10-15 minút;

 3. v lete 15 až 20 minút;

 4. Na jeseň – 10-15 minút.

Odporúčame predlžovať čas, ktorý dieťa strávi vonku, o 5 minút pri každej ďalšej prechádzke, postupne až na 1,5 hodiny do mesiaca veku. Na jeseň a v zime sa vonku trávi menej času ako počas teplejších dní.

Poveternostné podmienky

Rodičia často neberú svoje dieťa na prechádzku, ak je vonku nepríjemné počasie alebo ak je zima či prší. Tieto obavy sú zbytočné, pokiaľ je dieťa primerane oblečené a zdravé. Evgeny Komarovsky navrhuje, aby sa rodičia riadili jednoduchým pravidlom: „Je možné ísť na prechádzku za každého počasia, ak je mínus 5 stupňov Celzia za každý mesiac života dieťaťa, ale nie pod mínus 15 stupňov Celzia.“.

Paradoxne, zimné prechádzky sú zdravšie ako letné. Počas slnečných dní bude vaše dieťa samozrejme prijímať menej vitamínu D, ale riziko prehriatia a chrípky sa zníži. Nebezpečný nie je dážď, sneh alebo dokonca vietor, ale nesprávne oblečenie. Chôdza na čerstvom vzduchu buduje silný imunitný systém odolný voči infekciám.

Prejdite sa po balkóne

Ak má váš byt balkón, nepotrebujete hrdinské úsilie vašej matky, aby vytiahla kočík na ulicu a potom sa vrátila na 5. poschodie. To nie je zábava pre dieťa ani pre novú mamičku. Kotúľanie kočíka z jedného miesta na druhé nie je pre zdravie vášho dieťaťa dobré. Samozrejme, ak nemáte pomocníkov a potrebujete ísť do obchodu alebo mliečnej kuchyne.

Ak máte balkón alebo terasu, je to ideálne miesto na prechádzku dieťaťa. Žiadna špina z pneumatík, žiadne veľké davy, nikto nekýchal na dieťa. Áno, a matka môže robiť potrebné veci, ako je pranie, žehlenie, varenie, a stráviť večer so svojím manželom a oddýchnuť si od zhonu v domácnosti. Počas prvých mesiacov života dieťa počas prechádzok spí, takže to môžete zatiaľ využiť a zorganizovať priestor na prechádzky. Pre staršie deti už táto možnosť nie je možná.

Nie všetky balkóny sú však vhodné na prechádzku s dieťaťom.Dôležité je zohľadniť tieto vlastnosti:

 1. Balkón by mal byť zasklený, aby naň náhodou nespadli odpadky z vyšších poschodí. Prach, hlasné zvuky a prievan majú vplyv na zdravie dieťaťa.

 2. Ideálny je balkón na 4. alebo 5. poschodí. Výfukové plyny sa môžu dostať do prízemných podlaží a lopta môže vletieť.

 3. Dieťa by malo byť oblečené rovnako ako na prechádzky vonku.

Nenechávajte novorodenca na balkóne príliš dlho bez dozoru; častejšie ho kontrolujte.

Ak sa vaše dieťa narodí v lete

Ako dlho trvá prvá prechádzka, ak sa dieťa narodí v lete?

Je nesprávne si myslieť, že letné dieťa môže ísť na prechádzku hneď po prepustení a bez obmedzenia. Počas horúcich letných dní hrozí novorodencom úpal. Zvyšuje sa najmä uprostred dňa. Je to nebezpečné – deti do 3 mesiacov ešte nemajú vybudovaný systém výmeny tepla.Vzhľadom na túto zvláštnosť detského organizmu je potrebné brať letné prechádzky vážne a dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Začnite s 15 až 20-minútovou prechádzkou a potom postupne predlžujte čas strávený vonku;

 2. Neprechádzajte sa medzi 12. a 16. hodinou, pretože v tomto čase je slnko najsilnejšie;

 3. Ak vonkajšia teplota dosiahne 30 stupňov, presuňte prechádzku na ranné a večerné hodiny;

 4. nosiť len oblečenie z prírodných, priedušných tkanín;

 5. Do kočíka dajte prírodný matrac;

 6. Chráňte svoje dieťa pred priamym slnečným svetlom;

 7. Na hlave noste priedušnú čiapku;

 8. Prechádzky niekoľkokrát denne.

Dlhé prechádzky nie sú potrebné, nie sú pohodlné. Je lepšie chodiť niekoľkokrát denne, s ohľadom na rozvrh kŕmenia a spánku dieťaťa.

Ak sa vaše dieťa narodí na jar a na jeseň

Je dôležité si uvedomiť, že mimo sezóny je počasie veľmi premenlivé. Slnko síce práve svieti, ale fúka vietor a začína pršať. V tomto období dbajte na zvýšenú opatrnosť. Dlhé prechádzky sú pre dieťa a matku, ktorá sa ešte nezotavila z pôrodu, zbytočné. Dieťa je ohrozené aj miernym kašľom alebo nádchou.Odporúčame dodržiavať jednoduché pravidlá:

 1. Nechoďte na prechádzku za daždivého počasia;

 2. Vhodne sa oblečte;

 3. Ak je slnko horúce, neponáhľajte sa s vyzliekaním dieťaťa;

 4. Používajte priedušné kombinézy, ktoré udržujú telesné teplo;

 5. Počas slnečného dňa sa prvá prechádzka môže predĺžiť na 15 minút;

 6. Postupne predlžujte čas chôdze na 1,5 hodiny.

Tip: Ak začne náhle silno pršať, použite v kočíku mackintoshe, aby ste sa rýchlo dostali domov. V opačnom prípade budú mať negatívny vplyv na zdravie vášho dieťaťa, pretože vytvárajú skleníkový efekt.

Ak sa vaše dieťa narodí v zime

kočíky na zimu

Mladí rodičia najviac váhajú s prechádzkami počas chladných mesiacov. Stále by ste však mali chodiť na prechádzky, nesmiete nechať svoje dieťa príliš dlho bez čerstvého vzduchu.V zimných mesiacoch vám znalosť niektorých základných pravidiel pomôže, aby ste počas prechádzky neochoreli:

 1. Dohodnite sa, že prvýkrát pôjdete von najskôr 14 dní po prepustení z nemocnice;

 2. ak je teplota mínus 5 stupňov, začnite prechádzku 15 minútami;

 3. Ak teplota klesne pod mínus 15 stupňov, vaše dieťa musí byť vonku len približne 10 minút;

 4. Neberte svoje dieťa von v extrémnom chlade alebo vetre, bez ohľadu na to, ako ho zabalíte, jeho nos a líca môžu byť stále studené;

 5. Nahraďte prechádzku vonku prechádzkou na balkóne;

 6. V zimných mesiacoch chodievajte na prechádzky dvakrát denne.

Venujte osobitnú pozornosť oblečeniu vášho dieťaťa a pokúste sa nájsť detský prebaľovací oblek. Umožňuje takmer okamžité prebalenie dieťaťa bez toho, aby ste ho rušili zo spánku.

Kedy nechodiť na prechádzky

Napriek všetkým výhodám chôdze môže byť v niektorých prípadoch pre dieťa škodlivá. Ak je dieťa choré, zostaňte doma za každého počasia a neustále vetrajte jeho izbu. V opačnom prípade sa situácia len zhorší a proces obnovy sa oneskorí. Po liečbe by sa mali obnoviť prechádzky, čerstvý vzduch pomáha procesu hojenia. Je to dôležité najmä pri ochoreniach horných dýchacích ciest.

Prvé prechádzky novorodenca by nemali byť pri teplotách nad 30 stupňov Celzia alebo pod 15 stupňov Celzia. Ak je veterno alebo prší, mali by ste odložiť prvý výstup do exteriéru. Inak sú prechádzky pre dieťa a jeho matku dobré.

Príprava na prechádzku

Ak je to prvá prechádzka vášho dieťaťa, otázka, ako správne obliecť dieťa a čo si vziať so sebou, sa stáva dôležitou. Pred obliekaním dieťaťa vymeňte plienku. Matka by sa mala obliecť ako prvá, potom sa môže obliecť dieťa. V opačnom prípade sa bude potiť a hrozí riziko ochorenia. V chladnom počasí zahrejte kočík teplou prikrývkou.

Ak idete na prechádzku v horúcom počasí, môžete si na dieťa obliecť tričko a košieľku. Počas teplého počasia noste namiesto trička tričko s dlhým rukávom. Čiapka je nevyhnutná, aby chránila hlavu vášho dieťaťa pred teplom a jeho uši pred malým vetrom.

Mimo sezóny je počasie zradné a má tendenciu sa rýchlo meniť. Preto je najlepšie obliecť novorodenca do niekoľkých vrstiev. Ak mu bude horúco, jednu vrstvu možno ľahko odstrániť a zabaliť, ak mu bude zima.

 1. Pri teplote od plus 2 do 8 stupňov je najlepšou voľbou bavlnená kombinéza, flísová kombinéza a ďalšia teplá kombinéza. Okrem čiapky by ste mali na hlave nosiť aj teplú čiapku.

 2. Pri teplotách od 8 do 13 stupňov môžete svoje dieťa obmedziť na bavlnené papučky, teplý overal, čiapku a teplú čiapku.

 3. Pri teplotách od 13 do 17 stupňov postačí bavlnený overal, velúrová kombinéza a teplá čiapka.

Či sa vaše dieťa cíti pohodlne, zistíte tak, že sa dotknete jeho krku. Ak je krk vášho dieťaťa horúci a vlhký, možno máte na sebe príliš veľa oblečenia. Je lepšie ho odopnúť. Nos vášho dieťaťa vám povie, kedy je mu zima. Ak je nos studený a začervenaný, je to znamenie, že dieťa je prechladnuté. Červené, ale nie červené líca, mierne teplý nos, chladné ruky.

Čo si vziať so sebou

Čo si vziať so sebou na prvú prechádzku s dieťaťom

Počet vecí, ktoré si musíte vziať so sebou na prechádzku, priamo závisí od jej trvania. Ak sa chystáte na krátku prechádzku, kratšiu ako 15 minút, nemali by ste si so sebou brať nič iné ako vlhčené obrúsky. Na dlhšie pobyty vonku je najlepšie byť pripravený. Mamička by určite mala priniesť detskú deku:

 1. čisté plienky;

 2. vlhčené utierky;

 3. plienky;

 4. figurína;

 5. Fľaša na vodu pre začínajúce dieťa;

 6. ľahkú prikrývku pre prípad premenlivého počasia

 7. hračka.

Mama si môže vziať svoj obľúbený časopis alebo knihu a sadnúť si na lavičku v parku.

Všeobecné pravidlá

Ak sú poveternostné podmienky priaznivé a matka s novorodencom sa vyberie na prechádzku, mali by sa dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Po nakŕmení dieťaťa sa choďte prejsť von.Vyživované dieťa lepšie spí na čerstvom vzduchu a neplače. Nakŕmte ho teda vopred.

 2. Neumiestňujte kočík na priame slnečné svetlo. V opačnom prípade sa zvyšuje riziko úpalu.

 3. Nenechávajte kočík s dieťaťom príliš dlho v tieni. Mäkké slnečné svetlo sa považuje za najlepšie.

 4. Prechádzky po námestiach s ihličnatými stromami.Vyhýbajte sa preplneným, hlučným miestam.

 5. Optimálny čas na prechádzky je pred 11. a po 16. hodine. V tomto období je vysoká intenzita ultrafialového žiarenia, ktoré ovplyvňuje tvorbu vitamínu D. Znižuje infračervené žiarenie, ktoré spôsobuje prehriatie dieťaťa na slnku.

 6. Ak idete v zime na prechádzku, 20 minút pred odchodom z domu použite na tvár dieťaťa špeciálny krém, ktorý chráni pokožku vášho dieťaťa pred mrazom. Včas vykonajte test na alergiu. Naneste malé množstvo krému na zápästie vášho dieťaťa. Ak sa po 20 minútach neobjaví začervenanie, svrbenie, škvrny, výrobok sa môže použiť. Dieťaťu to neublíži.

Dôležité je, aby vaše dieťa nekričalo vonku, čo by mohlo spôsobiť prechladnutie horných dýchacích ciest. Pomôcť vám môže figurína.

Čerstvý vzduch je pre novorodenca a jeho matku nevyhnutný. Pravidelné prechádzky vonku posilňujú imunitný systém dieťaťa. Aby ste ho udržali zdravého, mali by ste s ním chodiť na prechádzky aspoň dvakrát denne, ak to počasie dovolí.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: