Koľko mesiacov môže sedieť dievča: odporúčania špecialistu

Dieťa, či už je to chlapec alebo dievča, sa posadí po tom, ako sa mu posilnia chrbtové svaly. Nemali by ste sa však ponáhľať a pomôcť dieťaťu sedieť. Pokúsime sa pochopiť, či je možné posadiť dievča, aké je riziko pre dieťa, aby si sadlo skôr, ako jej pomôcť, ak sa neponáhľa sedieť sama.

Kedy je dievčatko pripravené sedieť: Rady odborníka

V akom veku sú dievčatá schopné sedieť?

Normou je, že dievčatá, rovnako ako chlapci, začínajú prvýkrát sedieť vo veku 6-7 mesiacov. Ide však o ľubovoľné čísla. V modernej pediatrii sa niekedy neberú do úvahy. Evgeny Komarovsky hovorí, že každé dieťa je iné, vyvíja sa podľa vlastného vzoru a má svoje vlastné normy. A ak začne sedieť neskôr alebo skôr ako dieťa kamaráta, nie je na tom nič zlé.

Deti sú často pripravené sedieť o 2 mesiace neskôr, ako je bežné, vo veku 8-10 mesiacov. Komarovskij hovorí správne, že dieťa je v takom úžasnom veku, že nie je nikomu nič dlžné. Posadí sa, keď sú jeho chrbtové svaly, chrbtica pripravené na tento nový druh záťaže.

Keď sa dievča posadí

Kým je dievča pripravené sedieť, musí chrbtica prejsť niekoľkými fázami. Po narodení má chrbtica oblúkovitý tvar a nemá známe krivky. Je vhodný len na ležanie. Dievčenský chrbát ešte nie je silný a jej svaly nie sú vyvinuté. Preto sa jej pohybový aparát nedokáže vyrovnať s novou záťažou pri sedení.

Tvorba chrbtice prebieha v niekoľkých fázach:

 1. Tvorba krčnej chrbtice. Dieťa sa učí držať hlavu hore.

 2. Tvorba hrudnej chrbtice. Dieťa sa prevracia, plazí, snaží sa sedieť.

 3. Posilňovanie dolnej časti chrbta. Dieťa dostane príležitosť postaviť sa na nohy.

Hoci je vývoj individuálny, postupnosť týchto štádií je rovnaká pre všetkých. Riziko poškodenia zdravia dieťaťa je veľké, ak sa nedodržiavajú míľniky, začína sa sedieť alebo vstávať skoro. Preto je dôležité, aby mladí rodičia poznali rady pediatrov na túto tému.

Svaly chrbta a brušné svaly sa začínajú posilňovať po 6 mesiacoch. Ak teda dieťa začne v tomto veku samostatne sedieť, je to normálne. Ak sa pokúsi samostatne sedieť pred šiestym mesiacom veku, je najlepšie nechať ju v prirodzenej polohe až do šiestich mesiacov, aby sa predišlo prílišnému zaťaženiu krehkej chrbtice.

Keď dieťa začne sedieť, nemalo by sedieť dlhšie ako 1 hodinu denne. Keď sa naučí novú zručnosť, už nie je možné, aby ležala. Dieťa si rýchlo uvedomí výhody novej polohy. Ak je dieťa príliš aktívne, je lepšie rozptýliť ho hrou, držaním v náručí, aby sa predišlo negatívnym účinkom sedenia na ešte slabé svalstvo chrbta.

Spočiatku dieťa bez ohľadu na pohlavie sedí neisto a nakláňa sa na stranu. Táto situácia nie je nebezpečná, nie je dôvodom na obavy. Jediná vec, ktorú musia rodičia urobiť – nenechajte dieťa spadnúť, žiadne zranenia. Po posilnení chrbtových svalov je držanie tela stabilnejšie a dieťa môže sedieť dlhšie. Nie je nezvyčajné, že sediace dieťa je tlmené. To by sa nemalo robiť. Ak sa unaví, nebude môcť zmeniť polohu, ľahnúť si. Ak rodičia používajú vankúše ako bezpečnostný prvok, mali by byť umiestnené len v malej vzdialenosti, aby sa zabránilo pádu dieťaťa.

Aké nebezpečenstvo hrozí dievčaťu, ak predčasne ukončí štúdium?

Mladí rodičia nezriedka počujú od staršej generácie, že dievčatko by sa nemalo odložiť skôr ako v šiestich mesiacoch, pretože inak sa bude krútiť maternica. Samozrejme, ani chlapci, ani dievčatá by nemali sedieť skôr, ako sú na túto novú zručnosť pripravení. Ako hovorí Benjamin Spock vo svojej uznávanej knihe Starostlivosť o dieťa, nepomáhajte dieťaťu sedieť, vstávať, chodiť. Musí byť na to dostatočne zrelá.

Skoré vysedávanie, niekedy už v siedmich alebo ôsmich mesiacoch, vedie k deformácii chrbtice, ktorá potom spôsobuje zakrivené držanie tela. Okrem toho môže dôjsť k deformácii panvových kostí, čo môže mať za následok nedonosenie tehotenstva do konca a ťažkosti pri pôrode. Niekedy existujú komplikácie, ktoré znemožňujú prirodzený pôrod.

Nútené sedenie spôsobuje dieťaťu nepohodlie, nepríjemné emócie. Potom sa dievča môže dlho cítiť neisto a báť sa tejto novej polohy tela, čo narúša celkovú psycho-emocionálnu pohodu dieťaťa. Ak majú rodičia otázku, kedy bude dievčatko sedieť, je lepšie sa opýtať lekára, ktorý na ňu dohliada. Posúdi fyzické údaje dieťaťa, jeho pripravenosť na sedenie a poskytne svoje návrhy.

Najčastejšie mylné predstavy rodičov

Medzi rodičmi a príbuznými staršej generácie sú bežné tieto prípadyNajčastejšie mylné predstavy:

 1. Dievčatku sa môže začať implantovať, keď má šesť mesiacov. Nie je to správne. Deti by nemali sedieť, ani chlapci, ani dievčatá, pretože im to môže v neskoršom veku uškodiť, pretože to brzdí ich telesný vývoj a ovplyvňuje ich držanie tela.

 2. Skoré posadenie dievčaťa vedie k maternicovému zvratu. Samozrejme, skoré dojčenie nie je povolené, ale to nemá nič spoločné s gynekológiou. Konvulzia maternice je dôsledkom genetickej predispozície alebo zápalových stavov v anamnéze.

 3. Hojdacia kolíska je pre dieťa bezpečná a nezaťažuje jeho chrbticu.Evgeny Komarovsky klasifikuje detské skokany nielen ako nezdravé, ale aj ako škodlivé akvizície. Chrbtica dieťaťa je pri sedení veľmi namáhaná. Detské skokany uľahčujú matke život a umožňujú jej venovať sa vlastným záležitostiam. Najlepšie je ich však používať až po tom, ako sa dieťa posadí, alebo ešte lepšie, kým sa nedokáže postaviť. Najlepšie je však toto zariadenie odložiť.

 4. Dieťa chodilo na kočíku, to znamená, že bude chodiť rýchlejšie.Samostatná chôdza zahŕňa inú svalovú skupinu. Bolo zistené, že deti, ktoré chodia v kočíku, začínajú chodiť po špičkách. Okrem toho táto adaptácia vedie k nesprávnemu, neprirodzenému posilňovaniu chrbta. Dieťa na chodítku nespadne. Takže aj keď sa pokúša postaviť alebo chodiť sám, neuvedomuje si, že môže spadnúť. Chodítko, ako aj detské skákadlá sú klasifikované ako škodlivé pre dieťa.

Ako zistiť, kedy sa dievčatko čoskoro posadí

Ako skoro si môže sadnúť dievča: rady odborníkov

Predtým, ako sa dievča posadí, sa jej svaly musia pripraviť na záťaž, ktorá ju čaká.Pozorovanie nám pomôže zistiť, či je pripravená naučiť sa novú zručnosť.

 1. Dieťa drží hlavu a ramená dlhšie ako 2 minúty.

 2. Opiera sa o natiahnuté ruky v ľahu na bruchu.

 3. Zdvíha ramená a hlavu v ľahu na chrbte.

 4. Točí sa na rôzne strany, otáča sa, dokáže sa oprieť o lakeť.

Rady pediatrov

Aby sa dievča posadilo v stanovenom čase, je potrebné ju vopred pripraviť. Musí tráviť viac času ležaním. Keď má vaše dieťa mesiac, je užitočné ležať na bruchu. Ak chcete udržať záujem dieťaťa a pre rozvoj hmatu, môžete si kúpiť špeciálnu podložku na hranie, položiť na ňu svetlé hračky, počnúc červenou, potom pripojiť zelenú, modrú a žltú. Dieťa ležiace na bruchu sa na ne pokúsi dosiahnuť. Posilňuje chrbtové a krčné svaly, zmyslový systém, motoriku. Potom bude pripravená prevrátiť sa vo veku 3 mesiacov a bude sa pokúšať plaziť. Ak sú nové pohyby dôsledné, je pravdepodobnejšie, že dieťa bude sedieť včas.

Od 5 mesiacov veku sa odporúča podporovať plazenie akýmkoľvek spôsobom, s podporou na ruke, nohe, na bruchu. Vaše dieťa tak získa novú príležitosť na ďalší vývojový skok. Evgeny Komarovsky vyzýva rodičov, aby naučili dieťa liezť. Posilňuje svaly chrbta. Pediatri sa domnievajú, že pre dieťa je ľahšie liezť ako sedieť.

Ak sa dievča nedokáže posadiť v správnom čase, rodičia jej môžu pomôcť. Večerné masáže, kúpanie sa považuje za skvelé cvičenie. Skoré plávanie, či už v bazéne alebo doma vo vani pre dospelých, posilňuje chrbtové a krčné svaly dieťaťa. Denná gymnastika, ktorá by sa mala vykonávať hneď po návrate z nemocnice, je užitočná.

Keď sa dievča začne posadiť, Komarovskij odporúča, aby ju sledoval. Ak dieťa pri sedení pokrčí nohy do tvaru obráteného „w“, má to negatívny vplyv na bedrový kĺb. Radšej ju hneď opravte, naučte ju správne sedieť.Pozorovanie dieťaťa pomôže určiť, ktoré svaly je potrebné precvičovať.

 1. Ak dieťa sedí a má zaoblený chrbát, znamená to slabé svaly na krku a chrbte;

 2. ak padá dozadu – slabé brušné svaly;

 3. padá na bok – slabé bočné svaly.

Potom musíte trénovať „slabé miesta“ vášho dieťaťa pomocou masáže, cvičení.

Ako pomôcť dievčaťu naučiť sa sedieť

Elena Isajevová, detská masérka, vo svojej knihe „Detská masáž, kompletný sprievodca“ uvádza, že masáž má jemné terapeutické a preventívne účinky. Podporuje skorý duševný a telesný vývoj dieťaťa. Táto masáž sa nazýva „detská masáž“, ktorá sa vykonáva pre deti od narodenia do jedného roka.

Detskú masáž však nemožno oddeliť od detskej gymnastiky, ktorá je pre dieťa rovnako dôležitá ako masáž. Posilňuje svaly chrbta, krku a chrbtice, čo dieťaťu umožňuje skoré sedenie a následnú chôdzu. Rôzne masáže majú na svaly rôzne účinky. Uvoľnenie sa dosahuje hladením, trením, hnetením, zatiaľ čo poklepávanie a štípanie vedú k stiahnutiu svalov.

Pohyb je nevyhnutný pre normálny vývoj dieťaťa. Elena Isajevová odporúča na tento účel cvičiť gymnastiku od narodenia. Pretože svaly, ktoré pracujú, dostávajú 3-krát viac živín a 7-krát viac kyslíka. Pravidelné cvičenie ich robí odolnejšími, silnejšími a pružnejšími. Okrem toho by sa nemalo zabúdať na emocionálnu stránku. Dobrá nálada je totiž predpokladom fyzického zdravia.

Masážny komplex

Ako skoro môže byť dievča odložené: Rady od odborníka

Masážny komplex navrhnutý Elenou Isajevovou umožňuje posilniť chrbát a krk dieťaťa, čo pomáha zvládnuť novú zručnosť, sedenie:

 1. Masáž rúk.Dieťa leží na chrbte, ľavý palec má v dlani. Druhou rukou matka jemne pohladí dieťa od ruky po podpazušie.

 2. Výťah.Nechajte dieťa uchopiť prsty, zdvihnite jej ramená a pozorne sledujte jej reakciu. Ak si všimnete, že jej úchop sa uvoľňuje a jej tvár získava znepokojivý výraz, jemne ju spustite na stôl.

 3. Masáž chodidiel.Dieťa leží na chrbte. Pohlaďte mu nohy od chodidla po stehno.

 4. Presun dieťaťa na brucho.Položte dieťa na brucho s bokmi od seba. Najprv začne otáčať hlavu, potom ju zdvihne. Je to vynikajúci tréning pre krčné svaly.

 5. Masáž chrbta.Dieťa leží na bruchu. Matka hladí pokožku dlaňou od zadočku po hlavičku.

 6. Predĺženie chrbtice.Dieťa leží na boku. Matka jej jednou rukou upevní nohy a dvoma prstami druhej ruky jemne prechádza po chrbtici od zadočku ku krku. Dieťa reaguje vyklenutím chrbtice. Potom to zopakujte na druhej strane. Podporuje rozvoj chrbtového svalstva.

 7. Plazenie. Dieťa leží na bruchu. Nohy pokrčené, kolená od seba, chodidlá k sebe. Mamička jemne prejde rukami pod zadnou časťou chodidla dieťaťa a dotkne sa chodidiel. Reagovať na podnety prudkým odstrčením s vystretím nôh a pohybom vpred.

Hojdanie dieťaťa na fitballe je vhodné na posilnenie chrbtových svalov. Položte dieťa na loptu bruškom a ono reflexívne zdvihne krk. Potom ho prevráťte na bruško a hojdajte ho zo strany na stranu. Dieťa sa bude snažiť vyklenúť chrbticu.

Dievča, rovnako ako chlapec, by nemalo byť skrčené. Dieťa sa posadí, keď sú jeho svaly pripravené na novú zručnosť. Ak zaostáva, môžete mu pomôcť každodennými masážami a cvičeniami.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: