Modelovanie z hliny pre deti: aktivity v interiéri

Modelovanie pre batoľatá sa považuje za mimoriadne užitočnú činnosť. Dokonca aj jednoduché činnosti, ako je valcovanie párkov, rozvíjajú jemnú motoriku, ktorá má pozitívny vplyv na tvorbu reči a rozvoj predstavivosti. Kedy je možné kúpať dieťa s kolenom, mali by ste im povedať, kedy je možné kúpať dieťa s kolenom.

Prečo modelovanie?

Modelovanie z hliny pre deti

Modelovanie je najprístupnejšie pre samostatné aktivity, doma s mamou, a je fascinujúcou a zaujímavou formou kreativity. Vaše dieťa má možnosť byť kreatívne. Tvorí sám, bez ohľadu na to, čo, berie ho do rúk, dotýka sa ho, a ak je to potrebné, mení ho.Možno si neuvedomujete výhody modelovania.

 1. Obohacuje zmyslové skúsenosti dieťaťa, rozvíja jemnú motoriku, ktorá je kľúčová pre rozvoj reči.

 2. Deti sa naučia dotiahnuť veci do konca, čo je dobré pre budovanie ich charakteru. Učia sa trpezlivosti, nezávislosti.

 3. Modelovanie stimuluje predstavivosť.

 4. Tým, že dieťa dostane hotový výrobok, sa naučí plánovať svoje kroky.

 5. Modelovanie učí analýzu, vnímanie. Predtým, ako získate hotový objekt, musíte vidieť jeho časti, porovnať ich veľkosť, proporcie a tvar. Dieťa spoznáva farby.

 6. Objasňovanie a upevňovanie poznatkov o svete okolo nás.

Modelovanie je pre deti jednoduchšie ako kreslenie. Nástrojom je tu ruka dieťaťa. Potom, podobne ako pri maľovaní, bude musieť zvládnuť aj štetec. Pripravuje detskú ruku na zložitejšiu činnosť – ovládanie štetca a ceruzky. Modelovanie je jediným spôsobom, ako môže dieťa získať cit pre tvar, kotúľať loptu a cítiť, že je guľatá. Táto aktivita umožňuje vášmu dieťaťu pochopiť pohyb prsta, vtláčame malé predmety do plastelíny, odtrhávame kúsky plastelíny a jeho ruku, sploštíme guľôčku a vyvaľkáme klobásu.

V akom veku môžete začať s výučbou modelovania s plastelínou

Všeobecne sa uznáva, že plastelína je určená pre deti od 3 do 4 rokov. V skutočnosti sa môže postupne začleniť do konca prvého roka. Rodičia by však mali pamätať na to, že čím skôr s dieťaťom začnete, tým viac úsilia a sebaorganizácie sa vyžaduje od dospelých.

 1. V prvom roku života sa deti zoznamujú s plastelínou ako materiálom. V tomto veku si deti dávajú do úst všetko. Preto by ich ruky mali byť vždy v rukách dospelých. Ukazuje sa, že všetky manipulácie vykonáva matka, ale rukami dieťaťa.

 2. V druhom roku života sa zoznamujú s vlastnosťami hliny. Dieťa ho už môže rozdeliť na niekoľko častí a potom ich zlepiť.

 3. V treťom roku života si dieťa osvojí základné techniky modelovania, na základe ktorých sa v neskoršom veku vytvárajú všetky postavy.

Ktorý model hliny si mám vybrať?

Ktorú plastelínu si vybrať

Modelárska hlina je univerzálny model. Je pripravený na použitie, nevyžaduje si žiadnu špeciálnu úpravu. Modelovacia hlina je poddajná a vyrába sa v širokej škále farieb. Dieťa môže miešať rôzne farby hliny medzi sebou a vytvárať tak nové odtiene. Deti by si mali vybrať kvalitný materiál. Nemala by byť príliš mäkká ani príliš tvrdá. Ak je hlina lepkavá na ruky, modelovanie s ňou nie je možné. Ak je príliš tvrdá, je pre detskú ruku príliš ťažká na hnetenie a je ťažké spojiť jednotlivé dieliky dokopy.

Pre mladšie deti je najlepšia vosková plastelína. Vďaka svojej základni je vhodnejší pre nestabilné detské ruky, je poddajnejší a mäkší. Bežnú modelovaciu hlinu možno kúpiť od 3 rokov. Neodporúčame dávať deťom mladším ako 5 alebo 6 rokov voňavú plastelínu. Ak žltá plastelína vonia ako citrón, červené bobule, oranžová mandarínka, potom bude mať dieťa jednu túžbu – vyskúšať ju. Toto by ste sa nemali učiť na hodinách sochárstva.

Čo ešte bude v triede potrebné

Okrem hliny budete na modelovanie potrebovať tieto nástroje a materiály:

 1. zásobník;

 2. hlinený valček, prípadne so vzormi;

 3. doska na modelovanie;

 4. formy;

 5. Obrázky na „maľovanie“ s hlinou.

Remeslá s prírodnými materiálmi možno modelovať s deťmi staršími ako 3 roky. Kamienky, šišky, vetvičky, semená by mali byť pripravené vopred.

Modelovanie s deťmi

Predovšetkým nezabúdajte, že dospelý zohráva pri práci s dieťaťom dôležitú úlohu. Nie je pozorovateľom, ale priamym účastníkom procesu. Matka bude musieť vysvetľovať veci, ktorým nerozumie, pomáhať vytvárať čísla, radiť, včas chváliť. Nezabúdajte, že hra je hlavnou činnosťou detí v predškolskom veku. Modelovanie by malo byť pre deti predovšetkým zaujímavé. Preto si vopred premyslite najzábavnejšie nápady pre neho.

Od jedného do dvoch rokov

Pri prvých cvičeniach s deťmi od jedného do dvoch rokov používame len jednu farbu plastelíny. Batoľatá v tomto veku sú veľmi konzervatívne. Sú jednoducho zvyknuté na to, že všetky hračky sú buď tvrdé, alebo mäkké. Plastelína pre ne funguje ako nová konzistencia. Ohrozuje to celý ich pohľad na svet. Preto, aby sme deti nezaťažovali, neuvádzame viacero farieb. Pre túto vekovú skupinu ponúkame nasledujúce aktivity:

 1. Úvod do konzistencie. Vložte dieťaťu do dlane kúsok hliny. Ukážte, ako sa s ňou dá manipulovať, zapamätajte si ju, stlačte ju dlaňami, pichnite do nej prstom. Roztrhnite plastelínu na niekoľko častí a ukážte, že sa dá prilepiť späť. Prvýkrát je táto emócia pre dieťa dostatočná. Nemala by byť preťažená informáciami.

 2. Keď ste batoľa zoznámili s jednou farbou hliny, môžete postupne pridávať ďalšiu. Klasické kombinácie, žlto-červená, zeleno-žltá, bielo-čierna, sú najlepšie pre deti v prvých dvoch rokoch života. Ukážte deťom, že farby sa dajú miešať. Vytvárajú krásne kombinácie. Mama môže vyvaľkať bochník jednej farby a odtrhnúť malé kúsky hliny z ostatných farieb. Vyzvite svoje batoľa, aby ich pripojilo k hlavnej torte.

 3. Zanechávanie stôp na plastelínovej torte.Môžu to byť prstové alebo gumové pečiatky s reliéfnym povrchom. Ako pečiatky sa môžu použiť zásobníky na cesto alebo piesok. Ak mama nalepí formu na plastelínový koláč, proces jej odlepovania vyvolá u batoľaťa veľa emócií a nadšenia.

Ak chcete získať aj tie najmenšie zručnosti pri modelovaní z hliny, musíte sa baviť. Uvedomenie si výsledku v takom ranom veku nie je možné. Preto by mama nemala očakávať, že dieťa bude veľmi šťastné z triedy.

V súčasnosti je k dispozícii mnoho modelovacích pomôcok, ale mnohé z nich neobsahujú aktivity vhodné pre vek dieťaťa. Odporúčame vám zvážiť knihy zo série Elena Yanushko Nové dieťa je génius z plienok. Autorka navrhuje farebné pomôcky so zaujímavými úlohami, ktoré zvládne aj jednoročné dieťa.

Vek 3 až 4 roky

Modelovanie z hliny pre deti

Za najvhodnejší vek na osvojenie si tohto typu tvorivosti sa považuje vek 3-4 rokov. Naučte svoje dieťa hniesť a rozdeliť hlinu na kúsky pred vyrezávaním. V prvej fáze mu ponúknite, aby odtrhol malé kúsky materiálu, prilepil ich k sebe.

V ďalšej aktivite ukážte batoľaťu, ako vytvoriť základné tvary, ako je „klobáska“ a lopta.

 1. Oddeľte malý kúsok plastelíny od celej hmoty.

 2. Natiahnite si ho v rukách.

 3. Umiestnite ho medzi dlane.

 4. Vyvaľkajte hmotu do gule.

Ak chcete vytvoriť „klobásu“, položte zmäknutý materiál na rovnú dosku a rolujte ho sem a tam. Ak majú deti ťažkosti, usmernite ich postup pomocou dlaní.

Príklady aktivít s deťmi vo veku 3-4 rokov:

 1. Modelovanie pomocou jednoduchých prvkov. Ak je zima, vyrobte z bielej plastelíny guľôčky na snehuliaka s listom pre Ježiška. V lete si môžete vyrobiť húsenicu alebo slimáka. Ozdobte figúrky jasnými očami.

 2. Deti v tomto veku môže zaujímať kreslenie plastelínou,výroba obrázkov z hliny. Vytlačte na papier veľký obrázok bez drobných detailov, natiahnite kúsok plastelíny od jedného okraja obrázka k druhému. Na vytvorenie obrázka použite končeky prstov dieťaťa.

V tomto veku je hra stále založená na hmatových dojmoch. Budú nadšené, keď budú môcť premeniť plastelínovú ťavu na psa, urobiť palacinky a potom ich zmačkať do tvaru hrudky. Psychológovia odporúčajú hrať s deťmi aktívne rozprávky. Povedzte dieťaťu príbeh a vytvorte s ním hlavné postavy, kolobežku, líšku, medveďa. Príbeh rozprávky môžete meniť priebežne. Tento moment nielenže rozvíja dieťa tvorivo, ale pôsobí aj ako psychologická terapia.

Vek 5 až 6 rokov

V tomto veku je pre deti najlepšie ponúkať remeslá podľa ich záujmov. Môžu to byť autá, vesmírne lode, obľúbené kreslené postavičky alebo jedlo. Hra je pre nich stále hlavnou činnosťou. Teraz však už deti nevystupujú ako sprievodcovia, ale aj ako vodcovia. Budú si radi vymýšľať príbehy, ktoré môžu byť rozprávkové alebo domáce, a zapájať do nich rodičov.

Zvláštnosti aktivít pre deti vo veku 5-6 rokov:

 1. V staršom predškolskom veku môže byť dieťaťu ponúknutý nôž a rôzne zásobníky na remeslá.

 2. Teraz je čas vymodelovať jednoduché zvieratá, kvety a ľudí.

 3. Dieťa si poradí s objemovou aplikáciou, ktorej zložitejšou verziou je spájanie plochých figúr s kartónom.

 4. Modelovanie je oveľa zložitejšie. Nechajte svoje dieťa vytvoriť pozadie základnej farby a vytvoriť obrázok z malých tvarov. Napríklad letné zelené pole s pestrými kvetmi a motýľmi.

 5. Vytváranie kompozícií rôznych ročných období je dobrý spôsob, ako rozvíjať. Takto si deti lepšie zapamätajú a oboznámia sa s charakteristikami a rozdielmi ročných období.

Modelovanie z mentálnej stránky

Detskí psychológovia už dlho využívajú plastelínové modelovanie ako jednu z terapeutických metód práce s deťmi. Užitočné vlastnosti tohto druhu umenia:

 1. Pasívny dialóg. Detské remeslá hovoria o veciach, ktoré zvyčajne nehovoria.

 2. Prekonávanie obáv. Dajte svojmu strachu tvar a urobte z neho niečo zábavné.

 3. ⭐ Vyjadrovanie negatívnych emócií. Pri práci s modelínou sa deti učia vyjadrovať svoje obavy a agresiu spoločensky prijateľným spôsobom.

Bolo zistené, že deti, ktoré pravidelne modelujú z plastelíny, sú pokojnejšie, vyrovnanejšie a schopné hlbokých emócií.

Spoločné tipy

Aby vyučovanie prinieslo priaznivé výsledky, pedagógovia ponúkajú tieto jednoduché tipy:

 1. Pracujte s dieťaťom, keď má dobrú náladu.

 2. Najlepší čas na sochárstvo je večer. Je to pokojná zábava, ktorá je vhodná na zaspávanie.

 3. Uistite sa, že na stole vášho dieťaťa nie sú žiadne cudzie predmety. Pripravte si len to, čo potrebujete na danú činnosť.

 4. Poskytnite dieťaťu čas na zoznámenie sa s predmetmi pred začiatkom aktivity, aby stratilo trochu záujmu a mohlo počúvať dospelého.

 5. Začnite v malom. Nie viac ako 10 minút.

 6. Ak vaše dieťa už nemá záujem, plastelínu odložte. Po chvíli pokračujte v tvarovaní. Môže to byť každý druhý deň alebo každý druhý mesiac. Nechajte sa viesť svojím dieťaťom.

 7. Miestnosť by mala byť dobre osvetlená. Ak prirodzené svetlo nestačí, pridajte umelé svetlo.

 8. Venujte pozornosť stolu a stoličke svojho dieťaťa. Uistite sa, že sa cíti pohodlne, jeho chrbát je rovný, nie je príliš ohnutý cez stôl.

Modelovanie z hliny slúži deťom na rozvoj predstavivosti. Triedy pre deti by mali byť zaujímavé. A čo je najdôležitejšie, nezabudnite svoje dieťatko pochváliť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: