Na čo slúži detské chodítko | výhody a nevýhody jeho používania

Ľudské dieťa sa začína samostatne pohybovať v prostredí oveľa neskôr ako väčšina živočíchov. Človek ako inteligentný a podnikavý tvor sa vždy snažil uľahčiť si život a zjednodušiť možnosť získania zručností a vedomostí pre svojich potomkov.

Detské chodítko, ktoré ľudstvo používa už najmenej 50 rokov, bolo vynájdené. Dostatok času na oboznámenie sa so štatistikami výhod a nevýhod zariadenia. O tomto budeme hovoriť.

Štatistické štúdie

24.jpg

Obraciame sa na výskum odborníkov z americkej Národnej detskej nemocnice. Štúdiu publikovanú v časopise Pediatrics viedol Harry Smith. Je odborníkom v oblasti epidemiológie úrazov súvisiacich s predávanými výrobkami. Výskum sa vzťahuje na obdobie od roku 1990 do roku 2010. Počas tohto obdobia bolo v krajine hospitalizovaných viac ako 230 000 detí s rôznymi typmi zranení spôsobených chodcami.

.Smith spresňuje, že za posledných 25 rokov počet vážnych zranení spôsobených detskými chodcami neustále klesá a tento pokles je výrazný. Hoci Smith sumarizuje svoje zistenia, ich používanie je stále traumatizujúce a nemali by sa používať.

Tím odborníkov pod vedením Smitha zistil, že až 90 % detí prijatých na kliniku, ktoré sa zranili pri používaní chodítka, malo otras mozgu, traumatické poranenie mozgu a pomliaždeniny.

V roku 1997 USA stanovili bezpečnostné smernice s použitím noriem pre technické vlastnosti a parametre chodúľ. Podľa ich predpisov musí byť šírka detského chodítka širšia ako štandardné dvere alebo musí mať brzdový mechanizmus, ktorý zablokuje pohyb v prípade, že sa koleso zavesí na rebrík (k najvážnejším zraneniam došlo pri páde zo schodov rebríka). V roku 2010 sa tieto požiadavky stali povinnými a boli rozšírené na dovážané výrobky tohto druhu, okrem toho sa brzdový mechanizmus podrobuje sérii testov.

Tieto opatrenia znížili počet návštev na klinikách. Zníženie počtu prípadov pádov zo schodov o 91 % v rokoch 1990 až 2003. Po tom, ako sa normy stali očarujúcimi, sa počet úrazov za 4 roky, ktoré sú k dispozícii, znížil o ďalších 22 %. V kvantitatívnom vyjadrení to v roku 1990 vyzeralo takto: 20 650, v roku 2014: 2001 zranení.

Okrem zvýšených bezpečnostných štandardov sa na dospelých prejavilo aj to, že čoraz viac uprednostňujú pre svoje deti ohrádky so zábavnými hračkami a vysoké stoličky s náučnými hrami. 32 % rodičov v USA však stále používa chodítko aj po zranení dieťaťa.

Americká pediatrická akadémia na základe výskumu vyzýva na legislatívny zákaz používania chodúľok, pričom sa odvoláva na skúsenosti susednej Kanady v tejto oblasti. Od roku 2004 platí zákaz dovozu, výroby a predaja chodúľ a rodičom, ktorí ich majú, sa oficiálne odporúča, aby ich nepoužívali. Prečítajte si čiastočný preklad štúdie v článku v denníku. Ru /science/2018/09/19_a_11974735.shtml

V Rusku sa takéto štúdie neuskutočnili. Dá sa očakávať, že ak sa trh v jednej alebo viacerých krajinách zmenší alebo úplne uzavrie, výrobok si nájde spotrebiteľov na trhoch krajín bez zákazu.

Argumenty proti

Vyššie uvedené štatistiky sú výrečným dôkazom rizika zranenia pri používaní chodítka. Aké ďalšie nevýhody má toto zariadenie, sa pozrieme ďalej.

V oblasti ortopédie a všeobecnej fyziológie:

  1. Ak má dieťa nohy v nesprávnej fyziologickej polohe, na špičkách, môže si vytvoriť návyk na chôdzu, ktorého sa ťažko zbavuje.

  2. Svaly nôh a chrbtice nie sú dostatočne silné a môžu byť namáhané používaním chodúľ, čo môže viesť k deformáciám alebo oneskoreniu fyzického vývoja dieťaťa, najmä pokiaľ ide o oneskorené motorické zručnosti.

  3. Ak „preskočíte“ fázy formovania motorických zručností dieťaťa (učenie sa sedieť, liezť, postaviť sa, chodiť držaním sa dospelého) prostredníctvom chodítka, môžete mať problémy s chrbtom vo veku 20, 30 a dokonca 40 rokov

  4. V oblasti kognitívnych psychologických aktivít:

  5. Okrem oneskorenia fyzického vývoja môže dôjsť aj k oneskoreniu vo vývoji myslenia. Dieťa zaistené a chránené v chodítku môže na kolieskach dosiahnuť rýchlosť až 1,2 m/s. Po prvé, mozog nie je v tomto veku pripravený dostatočne absorbovať takú rýchlosť pohybu.

  6. Po druhé, ochrana úplne eliminuje pocit strachu a „vypína“ základný pud sebazáchovy. Dieťa, ktoré začína samostatne chodiť, si môže dovoliť „vbehnúť plnou rýchlosťou“ do stien, rohov, zárubní a nepochopiť nebezpečenstvo situácie.

  7. Vývoj vestibulárneho aparátu, ktorý súvisí aj s činnosťou mozgových systémov zodpovedných za zmysel pre rovnováhu a polohu v priestore, je značne sťažený. Zmysel pre rovnováhu sa dá vytvoriť len v prirodzenom prostredí, pokusom a pádom, čo chodec nedokáže. Pád slúži na „vyladenie“ a vytvorenie nervových spojení v mozgu, ktoré budú neskôr zodpovedné za koordináciu pohybov a orientáciu v priestore.

Je dobré byť špecialistom a odborníkom v oblasti medicíny a pediatrie. Urobte si prieskum, zozbierajte štatistiky, rozhodnite sa a pokračujte v práci. Mladí rodičia s malým dieťaťom by mali nejako žiť, veď 100500 úloh nie je odňatých od mamy a už si zvykli na chodec. Je to také zlo, alebo je táto téma prínosom??! Pokračujeme ďalej..

Nespornou výhodou tohto zariadenia je, že napriek rizikám umožňuje dieťaťu voľný pohyb v byte. Je zdrojom nových poznatkov, motivácie naučiť sa samostatne chodiť, skúseností a množstva pozitívnych emócií. Hlavnou vecou pre rodičov je dávkovať čas strávený na chodítku. Potom to môže byť prínosom a nemusí to viesť k vyššie uvedeným nevýhodám.

25.jpg

Výhody sú nasledovné:

  1. Dodatočná fyzická aktivita pri doteraz nezvyknutom pobyte tela dieťaťa vo vzpriamenej polohe, na svaly nôh a chrbta, bez preťaženia, ich posilňuje, navyše reštrukturalizuje prácu vnútorných orgánov.

  2. Primerané množstvo pohybu umožňuje vášmu dieťaťu užiť si emocionálnu a fyzickú únavu, čo má pozitívny vplyv na kvalitu a dĺžku spánku a chuť do jedla.

  3. Mamička si môže dopriať drahocenné minúty voľna, keď nemá dieťa v náručí, pričom zostáva v bezpečí, nemôže chodítko opustiť sama a je chránená špeciálnym rámom, ktorý zabraňuje tomu, aby sa zranila pri kontakte s potenciálne škodlivým prostredím.

Všetko si to vyžaduje zručnosť, tréning, prax..

Všetko by sa malo používať rozumne, podľa možností a vekových limitov. Používanie detského chodítka nie je výnimkou. Ak ste sa rozhodli používať detské chodítko, je dôležité poznať nasledujúce jednoduché pravidlá.

Neverte údajom v príručke o používaní chodítka od 8-10 mesiacov. Hlavným kritériom sú vlastné schopnosti a skutočný vývoj dieťaťa. Dieťa by malo byť schopné rýchlo sa plaziť, sebaisto sedieť a naučiť sa postaviť pomocou opory.

Kočík nastavte tak, aby boli nohy posadené na plnej nohe a dieťa bolo v chodítku s mierne pokrčenými kolenami.

Mali by ste začať s 3 minútami chôdze v nich, pričom čas by ste mali predĺžiť na maximálne 20 minút bez prerušenia. Dieťa môže byť na chodítku maximálne dvakrát denne.

Pozri !Môžu sa vyskytnúť kontraindikácie a pred rozhodnutím o chodítku je najlepšie poradiť sa s ortopédom alebo pediatrom.

Tento článok je založený na materiáloch z webových stránok a publikácií: Pediatria a výchovná prax zamestnancov detského domova Solnyško

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: