Náhrada mliečneho tuku (DFS) – výhody alebo škody

Náhrady mliečneho tuku (DFS) sú rastlinné tuky používané ako čiastočná náhrada mliečneho tuku. Ich kombinácia by mala mať rovnaké všeobecné vlastnosti.

Náhradný mliečny tuk (SDF) - výhody alebo škody

typy DAM

Oleín zmiešaný s inými tukmi tvorí základ náhrad.Najčastejšie sa používajú tieto rastlinné oleje:

 1. Slnečnicový olej;

 2. Sója;

 3. Repkový olej;

 4. Palmitová;

 5. Kokosový olej;

 6. Kukuričný olej;

 7. Palmový olej.

Oleje môžu byť rafinované alebo nerafinované, ale musia byť dezodorizované, t. j. . purifikované.

Do DFAM sa môžu pridať emulgátory – lecitín, diglyceridón atď. Dodávajú chuť podobnú maslu. Môže sa použiť aj farbivo betakarotén a antioxidanty – tokoferoly. Na obohatenie výrobkov sa do ich zloženia pridávajú fytosteroly používané pri prevencii aterosklerózy.

Hlavné typy komponentov UGL:

 1. Rastlinné oleje (slnečnicový, sójový, repkový, palmový olej a iné);

 2. Polotuhé tuky (kokosový olej, palmový olej a palmový olej, hydrogenované oleje a tuky s bodom topenia 32-34 °C);

 3. Tuhé tuky (čiastočne alebo úplne hydrogenované oleje a tuky s bodom topenia nad 40 °C, palmový stearín).

DOM je homogénna tuhá hmota bielej alebo žltej farby. Výrobok je tvárny v rozsahu od -2 °C do +26 °C. Pri teplotách nad 27 °C sa začne topiť.

Účel použitia DMF

Bežne sa používa na tieto účely:

 1. Zabezpečenie vysokej stability surovín a konečných produktov. Náhradné výrobky sú odolnejšie voči teplotným a iným vplyvom prostredia. Predlžuje trvanlivosť a uľahčuje skladovanie výrobku.

 2. Zníženie výrobných nákladov a nákladov na hotový výrobok. Použitie mliečneho tuku má vplyv na zvýšenie ceny výrobku. Výroba DMF a pridaných produktov znižuje náklady na výrobu bez toho, aby sa znížila kvalita.

 3. Použitie pre ľudí, ktorým sa neodporúča používať mliečny tuk. Mliečne výrobky môžu používať ľudia s vysokou hladinou cholesterolu, s cievnymi ochoreniami (aterosklerózou) alebo s neznášanlivosťou laktózy.

 4. Vytvorenie zloženia tukov vhodnejšieho pre lepšiu a zdravšiu stravu. Pomer a obsah mastných kyselín v produkcii SAM možno regulovať.

Porovnávacie charakteristiky DFU a mliečneho tuku

Zložené tuky sa musia posudzovať z hľadiska obsahu nasýtených a nenasýtených mastných kyselín. Nasýtené mastné kyseliny sú zdrojom energie pre telo a podieľajú sa na tvorbe bunkových membrán, syntéze hormónov a vstrebávaní vitamínov.

Nenasýtené mastné kyseliny sú biologicky aktívnejšie. Medzi základné náhrady patria. sú pre telo životne dôležité, ale v tele sa nevyrábajú, a preto sa musia vždy prijímať z potravy.

V mliečnom tuku je obsah nasýtených kyselín výrazne vyšší ako obsah nenasýtených kyselín. EFA majú vyvážený pomer mastných kyselín.

AMF má oproti mliečnemu tuku tieto výhody

 1. Schopnosť kontrolovať množstvo a percentuálny podiel mastných kyselín;

 2. Ich zloženie je prispôsobené na použitie v zimných a letných podmienkach: pri teplotách pod bodom mrazu je potrebné zabrániť tomu, aby boli príliš tvrdé a pichľavé, zatiaľ čo v lete musia mať vysoký bod topenia;

 3. Redukcia trans-izomérov, ktoré sú vedľajším produktom hydrogenácie kvapalných olejov.

Porovnanie mliečneho tuku a MLC

dostatočné množstvo mastných kyselín do 8 %; – zložka alebo indikátor

mliečny tuk

Náhrady mliečneho tuku

Pomer nasýtených a nenasýtených kyselín, %

75:25

45:55

Nasýtené mastné kyseliny, %

45-65

Až 55

Mononenasýtené mastné kyseliny, %

22-27

Do 37

Polynenasýtené mastné kyseliny, %

3-4

Až 16

Trans-izoméry, %

do 8

Až 2

Cholesterol

200 mg na 100 g

Nie je k dispozícii

Teplota topenia, °C

29-35

27-37

Hormón štítnej žľazy (10 °C)

42-40

46-54

Hormón štítnej žľazy (35 °C)

1

4-6

Index hormónov štítnej žľazy (jódové číslo) odráža zmenu kvality pri testovaní za určitých podmienok (zvýšená teplota).

Kde sa používa ZMG

Náhrady mliečneho tuku sa používajú pri priemyselnej výrobe rôznych výrobkov:

 1. Kombinované oleje,

 2. nátierky;

 3. Mliečne výrobky;

 4. krémovač,

 5. fermentované mliečne výrobky,

 6. syr,

 7. Kyslá smotana,

 8. odparené mlieko,

 9. smotanový syr,

 10. zmrzlina,

 11. a v pečive a cukrovinkách.

Výhody LCF

Mliečny tuk má vysoký obsah vitamínu E, ktorý reguluje obsah tuku a cholesterolu, a vitamínu A, ktorý je vhodný pre pokožku a sliznice.

Rastlinné oleje používané pri výrobe mliečnych výrobkov majú vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín. Majú pozitívny vplyv na srdcovo-cievny systém, znižujú riziko aterosklerózy a arytmie, nasycujú tkanivá kyslíkom, regulujú obsah lipoproteínov s vysokou a nízkou hustotou („dobrý“ a „zlý“ cholesterol). Tieto esenciálne mastné kyseliny sa tiež podieľajú na mnohých fyziologických a biochemických procesoch: na činnosti hormónov a neurotransmiterov, na fungovaní mnohých orgánov atď.

Vďaka tomu je MIL užitočná pre ľudí s podobnými stavmi a s rizikom. Konzumácia týchto potravín tiež pomáha predchádzať chorobám. FFM sú užitočné pre tých, ktorí sledujú svoju telesnú hmotnosť. . Kalorická hodnota náhradných výrobkov je nižšia ako kalorická hodnota výrobkov s mliečnym tukom.

Škodlivosť mliečnych výrobkov

Náhrady mliečneho tuku môžu byť škodlivé, ak sa konzumujú v nadmernom množstve. Možné tráviace ťažkosti a spastická bolesť žalúdka a čriev. Dôvodom už nie je samotný výrobok, ale zaťaženie tráviaceho systému.

Neexistujú žiadne kontraindikácie konzumácie DMW. Nezabudnite však, že rastlinné oleje neobsahujú bielkoviny a vápnik, ktoré sa nachádzajú vo výrobkoch s mliečnym tukom. Nedostatky sa môžu nahradiť inými potravinami, čo môže viesť k ich nedostatku.

Existuje riziko nerovnováhy mastných kyselín používaných pri výrobe. Ak je nadbytok lacnejších tukov typu omega-6 a nedostatok iných tukov typu omega-3, môže dôjsť k metabolickým poruchám. V tele sa môžu vyvolať alergické a zápalové reakcie, môže sa zvýšiť zrážanlivosť krvi, môže sa zvýšiť tonus hladkého svalstva orgánov a ciev, môže sa zvýšiť syntéza inzulínu. Aby ste sa vyhli nekvalitným sondám, mali by ste kupovať výrobky od certifikovaných výrobcov.

Spotreba výrobkov s EZM

Pri kúpe akejkoľvek potraviny by ste mali venovať pozornosť jej zloženiu. Takéto detaily treba brať do úvahy, o to viac, ak je človek z nejakého dôvodu na diéte. Okrem toho bude potrebné použiť iné potraviny obsahujúce bielkoviny a minerálne soli, ktoré sa vo výrobkoch na báze DFMS nenachádzajú.

Výrobky obsahujúce FFM musia byť zodpovedajúcim spôsobom označené. Ak je na obale uvedené „obsahuje mlieko“, znamená to, že výrobok obsahuje až 50 % rastlinných olejov. Ak je „mastný“ – viac ako 50 % a výrobca sám reguluje, koľko rastlinnej zložky bude vo výrobku.

Toto odlíšenie od výrobkov s mliečnym tukom by nemalo vzbudzovať obavy. Rozumné používanie MIL telu neškodí.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: