Novorodenec zmätený deň a noc: príčiny, ľudové metódy

Je normálne, že si dieťa pletie deň a noc. Dieťa cez deň sladko spí, ale celú noc „visí“ na matkinom prsníku a vyžaduje veľa pozornosti. Mladí rodičia nevedia zistiť, čo je príčinou ich správania. V našom článku sa budeme venovať tomuto problému a jeho riešeniu.

Čo znamená miešať deň a noc

Čo robiť, ak dieťa plače

Dieťa si mýli deň a noc, ak je v noci aktívne, šťastné, hravé, hoci by malo spať. To by sa nemalo zamieňať s jeho početnými krátkymi spánkami. Stáva sa, že dieťa nemožno nijako uložiť do postele. Môže zostať hore väčšinu noci a jeho aktivita sa neznižuje. Zmätok spánkových vzorcov sa prejavuje plnosťou energie, vitalitou v nočných hodinách.

Môže to byť iné, keď dieťa večer na pár hodín zaspí. Potom vstane a je pripravený hrať sa až do rána. Okrem toho počas dňa spí pokojne niekoľko hodín. Doplníte tak energiu, ktorú ste minuli počas noci. Táto situácia nemá vplyv na zdravie dieťaťa. Ale stav rodičov tým veľmi trpí. Ak sa o to nepostaráme, situácia sa môže zakoreniť a trvať celé mesiace.

V akom veku dochádza k miešaniu dňa a noci?

Inverzia dňa a noci môže nastať v každom veku. Rodičia najčastejšie opisujú takéto sťažnosti svojim pediatrom počas obdobia dojčenia dieťaťa. Zvyčajne ide o prvých šesť mesiacov, 3 až 5 mesiacov života dieťaťa, keď je už dieťa schopné tráviť väčšinu času bez spánku, aktívne spoznávať svet, zaujímať sa o hru.

Deti staršie ako 6 mesiacov sú aktívnejšie a začínajú sa plaziť. Trojmesačné dieťa takto stráca viac energie ako trojmesačné dieťa. Takže sú nútení doháňať to v noci. Striedanie dňa a noci je u detí v druhej polovici roka menej časté.

Príčiny zmätku

Najčastejšie dôvody prelínania dňa a noci sú tieto

 1. Nepriaznivé podmienky na spanie. Prílišný hluk, nedostatočná tma, nadmerná vlhkosť vzduchu alebo naopak suchý vzduch môžu dieťaťu zabrániť v dobrom spánku. Ak je v miestnosti príliš teplo alebo príliš chladno, môže to byť tiež príčinou nočného bdenia.

 2. Príliš veľa spánku počas dňa.Je to pochopiteľné, ak dieťa spí cez deň, v noci je plné sily a energie, pripravené hrať sa.

 3. Nedostatok energie uvoľnenej počas dňa,ktorá padá počas noci. Ak sa dieťaťu počas dňa nebudete venovať, necháte ho samé, nebudete s ním veľa hovoriť, v noci si od rodičov vyžiada pozornosť, ktorú si zaslúži.

 4. Nadmerná aktivita v neskorých večerných hodinách, Pred spaním. Otecko môže byť večer zaneprázdnený, keď príde domov z práce a chce sa s dieťaťom zabaviť. V dôsledku toho je nadmerne vzrušený na pozadí nezrelého nervového systému, nemôže zaspať a tanec pokračuje až do rána.

 5. Narušený alebo chýbajúci denný režim, Poruchy spánku a stravovania. Toto je zvyčajne najčastejšia príčina inverzného správania dojčiat.

Medzi ďalšie príčiny denno-nočnej zmätenosti patrí hypoxia, ktorá spôsobuje syndróm hyperexcitability. Sprevádza ho hojné a časté grganie po jedle a vyžaduje si lekársku pomoc.

Ďalšou príčinou bezsenných nocí je bolesť brucha. Ráno bolesť zvyčajne ustúpi a dieťa zaspí. Počas dňa potrebuje čas na načerpanie síl a energie. V dôsledku toho je v noci pripravený na aktívnu noc. Nočná bdelosť sa musí rýchlo napraviť. V opačnom prípade sa toto správanie stane zvykom, ktorý sa ťažko koriguje.

Čo ovplyvňuje túžbu dieťaťa spať v noci

Nočné plienky

Aby rodičia vedeli, ako zasiahnuť, musia pochopiť, od čoho závisí túžba dieťaťa spať v noci. Vplýva na to mnoho faktorov, ale základnými sú:

 1. Energetický výdaj počas dňa.

 2. Kvalita predchádzajúceho spánku, kedy bol, ako dlho trval, ako tvrdo dieťa spalo.

 3. Kvalita posledného jedla. Je lepšie mať plnší spánok. Je predsa známe, že po výdatnom jedle sa človeku vždy chce spať.

Pravidlá liečby

Predtým, ako podniknete radikálne kroky, odporúčame vám analyzovať situáciu a zistiť, po čom je denný režim dieťaťa zmiešaný. Je potrebné vylúčiť príčiny, ktoré súvisia so zdravím dieťaťa. Môže to byť bolesť ucha, kolika, horúčka, nervové poruchy, nevoľnosť, svrbenie. Môže sa to uskutočniť návštevou pediatra alebo vyšetrením. Samozrejme, ak je to tak, dieťa nebude v noci aktívne a šťastné, ale podráždené a plačúce. Musíte však vylúčiť zdravotné problémy.

Regulácia spánku vášho dieťaťa

Bez ohľadu na to, ako veľmi chce matka spať cez deň po bezsennej noci, musí vydržať a snažiť sa urobiť všetko pre to, aby dieťa počas dňa nespalo. Dieťa mladšie ako šesť mesiacov by malo mať počas dňa približne 2-4 epizódy denného spánku, t. j. od 6.00 do 22.00 hod. Riešením by bolo úplne odstrániť jeden popoludňajší spánok. Ostatné epizódy odpočinku by sa nemali predlžovať.

Ak teda dieťa pred inverznou situáciou spalo tri až dve hodiny denne, mama musí „prinútiť“ svoje dieťa spať dvakrát denne. Čas spánku by sa nemal predlžovať. Uspávanie dojčaťa dvakrát denne po dobu troch hodín nič nezmení.

Zrušenie predposledného spánku. Samozrejme, že dieťa bude aktívne prejavovať túžbu spať, túliť sa, kňučať, trieť oči päsťou. Ale nech sa to zdá akokoľvek nehumánne, je potrebné ho prebudiť.To možno vykonať nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Roztiahnite závesy a vpustite do detskej izby jasné slnečné svetlo;

 2. hrajte s dieťaťom aktívne hry a zabavte ho;

 3. ak je vonku teplo, otvorte okná a pustite do miestnosti hluk z ulice;

 4. Pustite si živú hudbu a skúste s dieťaťom spievať a tancovať.

Samozrejme, úloha vedome prebudiť pokojne spiace dieťa nie je pre matku jednoduchá. Neexistuje však iný spôsob, ktorý by bol pokojnejší.

Zvýšenie energetického výdaja dieťaťa počas dňa

Tu sú pomocníci matky aktívne a aktívne hry. Niektoré z nich navrhneme podľa veku dieťaťa.

Od narodenia do 3 mesiacov

Vývojové a aktívne hry pre tento vek:

 1. „Budíček“. Získajte bežný zvonček a gumičku. Dávajte si pozor na výber veľkosti gumičky. Eliminácia tlaku na členok a zápästie dieťaťa. Na gumičku prišite zvončeky a pripevnite ich na nohu alebo ruku dieťaťa. Keď máva rukami alebo nohami, počuje zaujímavý zvonivý zvuk.

 2. „Objímam objímam.“. Vezmite ručičky dieťaťa a tlesknite nimi. Držte nohy svojho dieťaťa v rukách a tlieskajte nimi o seba. To možno kombinovať s aktívnou piesňou alebo refrénom.

 3. Hrajte sa s fitballom. Položte dieťa na fitball bruškom a kotúľajte ho sem a tam, tam a späť a sem a späť. Ak je úlohou udržať vaše dieťa v bdelom stave, vyberte si veselú amplitúdu.

Od 3 do 6 mesiacov

Nasledujúce hry môžu pomôcť vášmu dieťaťu byť v tomto veku aktívnejšie:

 1. „Lietadlo.“. Zdvihnite dieťa na natiahnutých rukách a pevne ho držte v náručí. Začnite „lietať“ po miestnosti. Postupne klesajte a stúpajte, napodobňujte zvuky lietadla. Nechajte sa viesť svojím dieťaťom. Pri prvých príznakoch únavy „choďte na jazdu.

 2. „Výťah.“. Vezmite dieťa pod pazuchy a jemne ho zdvihnite, pričom povedzte: „Tu prichádza výťah. Potom sa výťah spustí. Pokračujte v „jazdách na výťahu“, kým sa vaše dieťa baví.

6 až 9 mesiacov

Toto je obdobie plazenia, ktoré pripravuje vaše dieťa na chôdzu, takže aktívne hry by mali posilniť svaly chrbta a nôh.

 1. „Tunely“. Vytvorte tunely zo stoličiek, ktoré po stranách obtiahnite látkou. Na koniec tunela dajte obľúbenú hračku. Táto hra pomáha posilniť charakter vášho dieťaťa a udržuje ho v bdelom stave.

 2. Tancovanie. Pustite dieťaťu jeho obľúbenú hudbu, tancujte s ním a nechajte ho vnímať rytmus hudby.

Pomocou týchto hier mama nastaví dieťaťu cieľ činnosti. Energetický príjem by mal zodpovedať veku dieťaťa. Počas dňa je pre dieťa potrebná aktívna hra. Tanec po 18:00 nie je dobrý nápad. Je dôležité to nepreháňať, aby ste dieťa príliš nevzrušili, čo by situáciu len zhoršilo.

Príprava spálne na spánok

dieťa

Dieťa má často problémy so spánkom v horúcej, vydýchanej spálni so suchým vzduchom. Termoregulačný systém vášho dieťaťa ešte nie je vybudovaný, takže úlohou rodičov je zabezpečiť mu pohodlie. Dojčatá potrebujú optimálnu teplotu a vlhkosť vzduchu, aby sa im dobre spalo.

Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 18 a 22 stupňami Celzia. Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať medzi 40 % a 60 %. Zvlhčovač vzduchu je preto dôležitým nákupom po narodení dieťaťa. Pred uložením dieťaťa do postele vyvetrajte miestnosť, pevne zatvorte okná a závesy, aby ho nerušil hluk z ulice.

Regulácia procesu kŕmenia

Upravte časy kŕmenia tak, aby posledné jedlo bolo medzi 22. a 23. hodinou. „Predposledné“ jedlo musí byť ľahšie. Nechajte svoje dieťa pred spaním zjesť malé občerstvenie, ktoré mu zabezpečí dobrý a pokojný spánok. Dieťa však neprekŕmte. V opačnom prípade ho môže bolieť bruško, čo tiež nie je dobré pre dobrý spánok celej rodiny.

Kúpanie

Kúpeľ pred spaním je pre každé dieťa v prvom roku života nevyhnutný. Kúpte svoje dieťa v teplej vode. Najlepšie je to urobiť vo veľkej vani. Dieťatko tak má priestor na pohyb nôh a rúk. Do vody možno pridať upokojujúce bylinky:

 1. Valeriána;

 2. materina dúška;

 3. Upokojujúci balíček 2.

Vezmite 3 polievkové lyžice vody na 10 litrov. . Bylinné lieky. Zalejte bylinu litrom vriacej vody a nechajte ju 2 hodiny odstáť. Prikryte pokrievkou a pre lepšiu infúziu zabaľte teplým uterákom. Preceďte cez gázu, pridajte do kúpeľa.

Bylinné nálevy by sa nemali používať každý večer. Zvyčajne sa to robí každý druhý deň počas 2 týždňov. Pred kúpaním dojčaťa v upokojujúcom bylinkovom kúpeli skontrolujte, či dieťa nie je alergické na zložky. Ak to chcete urobiť, pripravte infúziu a aplikujte ju na zápästie dieťaťa. Ak po 20 minútach nedôjde k podráždeniu, začervenaniu, svrbeniu, bylina dieťaťu neublíži.

Ľudové metódy

Problém so zámenou dňa a noci je známy už dlho. Takže sme sa naučili niektoré spôsoby, ako to riešili naše babičky. Samozrejme, môžu sa nám zdať zvláštne. Napriek tomu sa však súčasne s normalizáciou denného režimu môžu používať ľudové metódy.

 1. Oblečenie, ktoré dieťa nosí počas dňa, by sa malo obrátiť naruby a uložiť do postieľky. Ráno dieťaťu oblečieme pripravené oblečenie a na ďalší deň ho už nevyzliekame.

 2. Zmena polohy dieťaťa v posteli. To znamená, že tam, kde bola jeho hlava, sme dali spať nohy dieťaťa.

 3. Do postieľky, pod matrac, do oblasti hlavy vložíme nožnice. Vedľa dieťaťa položíme bobkový list.

Ak budete postupovať podľa ľudových metód v spojení s modernými radami, spravidla po troch dňoch dieťa normalizuje dennú rutinu.

Stáva sa, že si dieťa pletie deň s nocou. V tomto prípade je potrebné zistiť príčinu tohto stavu a využiť všetky možné spôsoby na jeho normalizáciu. V opačnom prípade sa zmätok zakorení v každodennej rutine dieťaťa a problém sa bude ťažšie riešiť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: