Prečo sa 2-ročné dieťa v noci budí a plače

Odpoveď na otázku, či sa malé dieťa v noci budí, nie je jednoduchá a vyžaduje si podrobné vysvetlenie, aby sme pochopili všetky pravdepodobné aspekty tohto javu.

Priemerná miera spánku detí vo veku dvoch rokov

Normy spánku pre dvojročné deti

Mali by sme okamžite povedať, že normy spánku a bdenia, ako aj všetky ostatné normy tela dieťaťa v procese rastu a dozrievania sú veľmi relatívne. Aj u dospelých je počet hodín spánku prísne individuálny.

Jedna vec je úplne jasná – plač nie je pre dieťa normou. Slzy bábätiek sú pre dospelého signálom, že bezpečnosť a pohodlie sú narušené. Čím skôr dospelý vyrieši problém dieťaťa tým, že ho upokojí, tým bezpečnejšie sa bude malé dieťa cítiť. Pocit pohodlia a bezpečia je nevyhnutný pre stabilný duševný vývoj dieťaťa a pre jeho úspešnú budúcnosť (viac o tom v článku Dr. A. Kurpatova.)

Aby sme však mali približnú predstavu o tom, čo dvojročné dieťa potrebuje, mali by sme spomenúť tieto všeobecné normy spánku:

 1. Vo veku do 5 rokov je najvhodnejším časom na spánok čas od 19.00. na 21.00. Individuálne abnormality, – do jednej hodiny.

 2. Teplota v miestnosti, kde bude dieťa spať, by sa mala pohybovať medzi 20 a 22 stupňami Celzia. Pred spaním sa uistite, že ste vyvetrali miestnosť.

 3. Celkový čas spánku dvojročného dieťaťa je v priemere 12 hodín vrátane popoludňajšieho spánku.

 4. Odporúča sa 1 až 2 hodiny spánku počas dňa.

Viac informácií o nárokoch detí v predškolskom veku na spánok, niekoľko návrhov na zlepšenie kvality spánku a o príčinách porúch spánku nájdete tu:

Príčiny prebúdzania a nočného plaču detí

Možnosti neočakávaného plaču a plaču pri „neplánovanom“ prebudení možno rozdeliť do troch hlavných oblastí:

 1. Začína sa choroba.

 2. Dieťa je príliš vzrušené.

 3. Vydesiť.

Zdravotné problémy, čo môže spôsobiť, že sa vaše dieťa v noci nepríjemne budí:

 1. – Nevoľnosť a bolesť brucha naznačujúce reflux.

 2. – Zvýšené potenie a chrápanie naznačujúce problémy s dýchaním.

 3. – Rôzne alergické reakcie vrátane astmy, ktoré sa môžu prejavovať upchatým nosom, kašľom alebo svrbením.

 4. – Infekčné a vírusové ochorenia.

 5. – Neuralgické ochorenia

Ak ste sa stretli s takýmito príznakmi ochorenia u dieťaťa, stojí za to navštíviť lekára a nie liečiť sa pomocou internetu a inej „ľudovej medicíny“. Podrobnejšie informácie o zdravotných problémoch môžete získať na stránke /en

Príčiny nadmernej stimulácie:

 1. Nedostatok rutiny pred spaním. Dospelí nemajú pre dieťa stanovený čas spánku, chodia spať v rôznom čase.

 2. Aktívna a aktívna hra pred spaním, veľa emócií, dojmov, komunikácie a ďalších zábavných zážitkov.

 3. Hromadenie „nedostatku spánku“ vedie k zvýšeniu hladiny stresového hormónu kortizolu v tele, čo spôsobuje, že dieťa zostáva neustále bdelé a stimuluje ho k činnosti.

A nakoniec strach.Nočné mory vyvolané plačom a slzami sa vyskytujú v priemere u 2 % až 8 % všetkých detí. Najčastejšie je to spôsobené nadmerným vzrušením u detí vo veku 2-6 rokov. Tieto deti mávajú zlé sny, keď sú unavené, majú nedostatok spánku alebo sú dôsledkom stresu. O tomto fenoméne si môžete podrobne prečítať tu: .

Teraz, keď je koreň problému jasný a príčiny sú pochopené, prejdime k riešeniu problému.

Ako odstrániť príčiny nočného prebúdzania dieťaťa

Nočné prebudenie dieťaťa

Všetko je založené na vytvorení systému. Každý systematický prístup k starostlivosti o deti a vzdelávaniu je lepší ako chaotické riešenie problémov. Pre dvojročné dieťa platí päť základných zásad zdravého spánku, hoci by ich mohlo byť viac. O variáciách sa však zmienime neskôr.

 1. Mal by sa zaviesť režim pred spaním,Rituál, tradícia vykonávania série jednoduchých, ale opakujúcich sa činností pred spaním dieťaťa. Tvarovať ho možno už od 4 mesiacov, ale nie je neskoro začať s jeho tvarovaním vo veku 2 rokov. To môže zahŕňať čítanie rozprávky, ktorú vaše dieťa miluje a dobre pozná, alebo spievanie uspávanky, tiež bez zmeny.

 2. Kúpeľ pred spaním, S odvarom z harmančeka alebo levandule. Kúpeľ môže byť teplý alebo chladný, tu je potrebné pristupovať individuálne, v závislosti od reakcie, ktorá sa odráža v následnom vplyve kúpania na spánok dieťaťa.

 3. Nie je dobrý nápad hrať sa s dieťaťom pred spaním pohybové hry.Svetlo v miestnosti by malo byť pri príprave na spánok tlmené a okná by mali byť zatvorené hrubými závesmi. Hodinu pred spaním je lepšie znížiť všetky zvuky v dome na minimum, až po nastavenie vibrácií telefónov.

 4. Uistite sa, že vaše dieťa má pohodlný nočný odpočinok, ako je to len možné.Spánok by sa mal zhodovať s „biologickými hodinami“ dieťaťa a dieťa by sa malo uložiť do postele pol hodiny pred tým, ako má zaspať. Je dobré zostať pri jeho posteli, kým nezaspí, prípadne mu prečítať rozprávku alebo zaspievať uspávanku.

 5. Ak je to možné, mal by sa zachovať denný spánok. Potreba tohto spánku zostáva u väčšiny detí až do veku 3 rokov, ale ani po 3. roku života nie je pre predškoláka zakázaná – dokonca je užitočné spať počas dňa 50-60 minút.

Viac informácií o uvedených metódach nájdete tu:

Z vedeckého hľadiska máme k dispozícii..

Počas prvých rokov života si dieťa vytvára základný postoj k okolitému svetu – tento postoj sa stáva základom jeho psychiky. Nemá zmysel uvádzať hrozné štatistiky, ale každý chápe, že niečo iné je dieťa vychovávané v prostredí milujúcich rodičov a niečo iné dieťa vychovávané v detskom domove. Poskytovanie starostlivosti o deti je v súčasnosti na veľmi vysokej úrovni. Rozdiel je v tom, že dieťa nedostane to, čo potrebuje, keď to chce, ale keď je na rade.

Rozdiel medzi ponukou a dopytom, neuvedomenie si, prečo niečo nie je k dispozícii, sa stáva skutočným utrpením pre vaše dieťa. Psychika dieťaťa si potom vytvára postoj ohrozujúceho vnímania sveta, s nedôverou, neustálym očakávaním hrozieb a deprivácie.

Úlohou rodičov na začiatku života dieťaťa je zabrániť tomu, aby si zvyklo na pocit utrpenia, a zabezpečiť, aby dieťa nezostalo v trýznivom smútku. Poruchy spánku a prebúdzanie sa s plačom sú jedným z aspektov stresu, ktorý môžu rodičia odstrániť.

Aby ste mohli účinnejšie riešiť problémy so spánkom, musíte pochopiť, že svet, v ktorom dieťa teraz žije, obývaný najbližšími ľuďmi, jeho rodičmi. Existuje s nimi citové puto, najmä s matkou. Dieťa stále zle chápe význam slov, mnohé z nich mu vôbec nie sú známe a ešte dlho mu nebudú dávať zmysel. Emócie sú pre dieťa hlavným zdrojom informácií počas celého obdobia jeho dozrievania.

Ak rodičia nemajú neustále dostatok spánku kvôli „nočným poruchám“, ktoré sa vyskytujú s dieťaťom, potom bude stav ich emocionálneho zázemia negatívny, čo zase skomplikuje problém so spánkom pre dieťa. Vzniká tak začarovaný kruh, ktorý môžu prelomiť len samotní rodičia tým, že vyriešia problém so spánkom dieťaťa.

O vývoji dieťaťa sa môžete prístupnou formou dočítať v knihe A.Pravidlá sú opísané v Kurpatovovej knihe „Happy baby“. Ak chcete viac vedeckého materiálu, môžete sa obrátiť na spisy ruského vedca z polovice minulého storočia, L.. Pozri napríklad Vygotského „Myslenie a reč“.

Teraz o tom, čo sa dá urobiť v praxi

3.jpg

Rada je v každom prípade zovšeobecnená, ale nestráca na svojej hodnote. Hlavnou vecou je nevzdávať sa a uplatňovať ich rozumne, s prihliadnutím na špecifiká každého dieťaťa.

Napríklad mnohé deti majú v súčasnosti, ľudovo povedané, „bolesť v zadku“. Dieťa je veľmi aktívne, činorodé a nepokojné, je takmer čas ísť spať a nie je možné ho uložiť do postele. Potom v noci, kvôli nadmernej stimulácii, je spánok plytký, nočné mory, prebudenie a slzy sú celkom možné. Rodičia sú prirodzene vyčerpaní a nervózni.

Napriek tomu zostáva denný spánok dieťaťa dlhý, až 3 hodiny. V priemere je v tomto veku potrebný denný spánok, ale v tomto konkrétnom prípade by bolo vhodné pokúsiť sa ho prerušiť, ak nie úplne, a zobudiť dieťa po krátkom 40 až 60-minútovom dennom odpočinku.

Okrem toho použite metódy opísané nižšie a problém bude vyriešený. Malo by sa to robiť vo všetkom, výlučne na základe individuálneho prístupu v každom prípade.

Tu je niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu vyriešiť tento problém.

 1. Stanovenie priorít a pravidiel, vhodné pre dospelých, aby intuitívne pochopili dieťa, že existuje čas, keď každý potrebuje spať. Je dobré nájsť vhodný čas na zdriemnutie pre dieťa a dospelých členov rodiny medzi 21.00 a 24.00 hod. Počnúc spánkom si vytvorte režim spánku, podľa ktorého sa dieťa počas dňa prechádza, kúpe a spí.

 2. Uložte svoje dieťa spať do vlastnej postele, a ak je to možné, od jedného roka by mala byť posteľ umiestnená v miestnosti vyhradenej pre dieťa. Spanie s rodičmi, irelevantná a nerozumná prax, ktorá nemá nič spoločné s dobrým nočným odpočinkom dieťaťa. Ani pre rodičov nie je táto prax zdraviu prospešná.

 3. Pomer aktivity a odpočinku. Fyzická aktivita v prvej polovici dňa, sedavá aktivita večer a pred spaním, čítanie knihy, kreslenie, modelovanie a iné pokojné činnosti, obľúbená rozprávka pred spaním a najlepšie uspávanka od matky.

 4. Mikroklíma v miestnosti, kde dieťa spí, Kvalitná posteľná bielizeň, najmä správne zvolený matrac, a všeobecne všetko musí byť pre dieťa čo najpohodlnejšie a najprispôsobivejšie.

Ak je vaše dieťa pozorné a ohľaduplné a nemá žiadne choroby ani neurologické problémy, problém nočného budenia a plaču sa dá vyriešiť. Dr. E je teraz populárny. Komarovského, na niektorých miestach sa dosť podrobne a zasvätene venuje deťom.

Tento článok je založený na knihách.. Vygotského „Myslenie a reč“, A. Materiály z webových stránok a rodičovských fór: /ru, čipy- a výchovné postupy zamestnancov detského domova Solnyško v Kazašskej republike.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: