Rastlina s materským olejom pre deti s kašľom

Osobitné miesto medzi liečivými rastlinami s účinkom proti kašľu má materina dúška. Tento fytopreparát je pre svoj komplexný expektoračný účinok známy ako „legon proti kašľu“. U detí je bylina predpísaná vo forme sirupu a varenej byliny. V tomto článku sa pozrieme na zloženie materského oleja, ktorý pomáha pri kašli, ako ho správne variť a užívať u detí rôzneho veku.

Materinský olej buttergrass pre deti s kašľom

Úloha rastliny pri liečbe kašľa u detí

Bylinky majú špecifickú úlohu pri liečbe kašľa spôsobeného bronchopulmonálnymi ochoreniami. Najčastejšie predpísané lieky pre deti sú materská maternica, koreň sladkého drievka, anízové ovocie. Rastlinné lieky majú oproti liekom syntetického pôvodu niekoľko výhod. Z historického hľadiska sú si zvieratá a rastliny svojou povahou blízke, takže vitamíny, éterické oleje, stopové prvky, ktoré sa nachádzajú v rastlinách, majú priaznivý účinok, spôsobujú všeobecný terapeutický účinok na človeka.

Je to dôležité najmä pre deti. Keďže rastlinné lieky majú miernejší a miernejší účinok, terapeutický účinok sa vyvíja postupne, ale stabilne. Majú málo kontraindikácií a vedľajšie účinky sú veľmi zriedkavé. Bylinky majú nízku toxicitu. Vďaka týmto vlastnostiam sú bylinné lieky pre deti bezpečné a zároveň veľmi účinné.

V roku 2007 uskutočnil profesor Kemmerich z Nemecka štúdiu o používaní, hodnotení a bezpečnosti fytopreparátov. Zistil, že závažnosť ochorenia sa znížila, kašeľ bol oveľa menší ako u detí liečených syntetickými liekmi. Dobrá tolerancia bola zistená u 97 % subjektov.

Zloženie rastlín

Materina dúška je bylina, ktorá sa skoro na jar sfarbuje do žlta. Terapeutickými surovinami sú vrchné listy, ktoré sa odporúčajú zbierať v prvom mesiaci leta.Tieto listy obsahujú tieto základné zložky:

 1. organické kyseliny;

 2. saponíny;

 3. slizovité zlúčeniny;

 4. triesloviny;

 5. vitamín C;

 6. inulín;

 7. polysacharidy;

 8. flavonoidy;

 9. éterické oleje;

 10. glykozidy.

Každá jednotlivá zložka má priaznivý účinok na ľudský organizmus. Pri liečbe kašľa je však dôležitý komplex organických kyselín, flavonoidov, saponínov, slizovitých zlúčenín. Práve tento komplex pôsobí proti kašľu. Vykašliava sliznicu dýchacích ciest, znižuje suchosť, zmierňuje zápal.Terapeutický účinok materského drievka:

 1. Riedi spútum v dýchacích cestách.

 2. Stimuluje vilózny epitel, ktorý vystiela bronchiálny strom.

 3. Zlepšuje účinnosť čistenia dýchacích ciest od hlienov.

 4. Znižuje kŕče priedušiek, hrtana.

Vďaka uvedenému terapeutickému účinku je materská dúška univerzálnym liekom proti kašľu, priaznivo pôsobí na sliznice pľúc, priedušiek. Táto rastlina patrí do kategórie univerzálnych, pretože pôsobí na horné aj dolné dýchacie cesty, pomáha zmierňovať zápaly v hrdle. Materinský olej sa považuje za prírodné antibiotikum a protikŕčový prostriedok a dokáže dezinfikovať a odstraňovať vírusy.

Horná maternica sa používa na všetky typy kašľa. Môže sa užívať nielen na liečbu, ale aj ako preventívne opatrenie. Má široký priaznivý účinok nielen na dýchacie cesty, ale aj na celé telo, dodáva silu a vitalitu. Zvlášť často predpísaný tento bylinný liek pri suchom kašli u detí. Obsahuje totiž slizovité látky, ktoré upokojujú hrdlo a zmierňujú podráždenie. Okrem toho majú polysacharidy upokojujúci a bolesť zmierňujúci účinok.

Organické kyseliny a saponíny zabezpečujú správnu funkciu riasiniek tracheálneho a bronchiálneho epitelu. To vedie k fyziologickému zníženiu množstva hlienu a jeho aktívnemu vylučovaniu. Pri vlhkom kašli karotenoidy, steroly, triesloviny znižujú zápal, zlepšujú odkašliavanie. Vitamín C pomáha odstraňovať toxíny, posilňuje imunitu.

Za akých podmienok funguje materský olej so zázvorom?

Materina dúška pre deti na kašeľ

V dôsledku používania materského oleja boli pozorované tieto účinky:

 1. Vlhký kašeľ účinne čistí priedušky, čo vedie k rýchlejšiemu zastaveniu kašľa.

 2. Suchý kašeľ sa zmierňuje a stáva sa skôr produktívnym.

 3. Znižuje sa počet a intenzita protikŕčových kašľov.

 4. Vykašliavanie zvyškov kašľa; – čaj; – vykašliavanie zvyškov kašľa.

Choroby, pri ktorých je materský olej súčasťou komplexnej liečby:

 1. laryngitída;

 2. bronchitída;

 3. bronchiálna astma;

 4. zápal pľúc;

 5. AKÚTNE RESPIRAČNÉ INFEKCIE;

 6. AKÚTNE RESPIRAČNÉ INFEKCIE;

 7. čierny kašeľ;

 8. tracheitída.

Pred začatím užívania materinského oleja by ste sa mali poradiť so svojím lekárom a prediskutovať s ním možnosť liečby týmto fytopreparátom a jeho dávkovanie.

Kontraindikácie

Hoci existuje mnoho terapeutických vlastností, materský olej a nevlastná matkaby sa nemali používať v nasledujúcich prípadoch:

 1. V prípade individuálnej neznášanlivosti;

 2. ochorenie pečene;

 3. Deťom do 3 rokov.

Osobitosti pediatrickej liečby

Horná maternica je účinný spôsob uvoľňovania hlienov, preto ju pediatri neodporúčajú používať u detí mladších ako tri roky. Keďže ešte nemôžu kašľať, ich telo trpí silným vykašliavaním spúta.Na liečbu detí sa používa materský olej v nasledujúcej forme:

 1. odvar;

 2. čaj;

 3. sirup;

 4. kvapky alkoholu.

Zvláštnosti liečby detí materským olejom:

 1. Deti od 3 do 10 rokov užívajú 1 čajovú lyžičku pripravenej bylinky na pohár vody.

 2. Liek by sa nemal podávať dlhšie ako pol hodiny.

 3. Infúzia sa užíva u detí od 3 do 6 rokov 1 čajová lyžička 3-krát denne pred jedlom, od 6 rokov do 10 rokov sa dávka zvyšuje na 1 polievkovú lyžicu.

 4. Ako terapeutické opatrenie sú deťom predpísané čaj, odvar, infúzia materského oleja a macochy.

 5. Alkoholové infúzie sa nemajú podávať deťom mladším ako 5 rokov.

 6. Vo veku 3 až 5 rokov sa odvar riedi prevarenou vodou.

 7. Liek sa podáva teplý. Nemala by byť ani studená, ani horúca.

 8. Deťom od 3 do 6 rokov sa môže podávať sirup z materského oleja a macesu po pol čajovej lyžičke 2-krát denne. Ďalej sa dávka zvýši 2-násobne.

 9. Liečba trvá 2 týždne.

 10. Alkoholová tinktúra zriedená vodou. Pre deti vo veku 5 až 7 rokov 4 kvapky zriedené vodou; pre deti staršie ako 7 rokov sa dávka zvyšuje zo 6 na 10 kvapiek. Alkoholová infúzia sa podáva jednu hodinu po jedle najviac 10 dní.

Nepoužívajte mother-jupa dlhšie ako 15 dní. Ak stále potrebujete užívať tento fytopreparát, urobte si 10 dní prestávku. Pri liečbe detí mladších ako 10 rokov sa toto obdobie predlžuje na 1 mesiac. Potom pokračujte v príjme. Nepoužívajte lieky na báze materského oleja dlhšie ako 1,5 mesiaca v priebehu jedného roka. Obsahujú alkaloidy, ktoré sa môžu hromadiť v tkanivách a spôsobiť intoxikáciu, ktorá nepriaznivo ovplyvní celý organizmus. Nenahrádzajte fytoterapiu liekmi. Liečivé byliny sa môžu používať len ako doplnok.

Materinský olej-krvavica pre deti s kašľom

Vyššia maternica je dostupná vo väčšine doplnkov proti kašľu v lekárni. Ako liečivá rastlina sa môže používať aj na liečbu detí, a to v nasledujúcej forme:

 1. Infúzia. Na jeho výrobu sa používajú sušené listy. Zalejú sa vriacou vodou. Pomer je 1:20. Prikryte teplou metlou a lúhujte 30 minút. Infúzia sa uchováva najviac jeden deň.

 2. Odvar. Na prípravu vývaru použite pomer 1:20. Pripravené listy matky a nevlastnej matky sa zalejú vodou a položia na mierny oheň, kým sa neodparí polovica ich objemu. Hotový odvar sa potom odstaví z ohňa, ochladí sa. Pred podaním deťom by sa mal zriediť v pomere 1:1.

 3. Šťava.Na výrobu šťavy sa používajú čerstvo natrhané mladé listy zo začiatku leta. Mali by sa umyť pod tečúcou vodou, namočiť, vysušiť na uteráku. Šťava sa pripravuje na odšťavovači. Ak ho nemáte, môžete čerstvé listy pomlieť na mlynčeku na mäso a pretlačiť cez gázu. Potom sa šťava pasterizuje, varí sa najviac 2 minúty. V chladničke sa môže skladovať až 3 dni. Perorálne sa podáva deťom do 6 rokov po pol čajovej lyžičke, od 6 do 10 rokov – 1 čajová lyžička, od 10 do 12 rokov – pol polievková lyžica 3-krát denne po jedle.

 4. Sirup si môžete pripraviť doma ako extrakt z čerstvých listov.Vezmite umyté, sparené, osušené listy, zalejte ich cukrom, pevne pritlačte, vložte do sklenenej nádoby. Pomer suroviny a cukru je 1:1. Aby sa vytvoril sirup, nádoba by sa mala uchovávať na tmavom mieste 14 dní. Povolené používať od 6 rokov, 1 čajová lyžička 3-krát denne. Od 10 rokov sa dávka zvyšuje na 2 čajové lyžičky 3-krát denne po jedle.

Recepty pre deti

Známi bylinkári ponúkajú nasledujúce recepty, ktorých základom je matka a nevlastná matka, na liečbu kašľa u detí:

 1. 2 polievkové lyžice maternice zalejte 1 litrom vriacej vody. Nechajte lúhovať 30 minút. Kmeň . Ak vaše dieťa nemá intoleranciu na med, môžete pridať 1 čajovú lyžičku pre sladkosť a priaznivý účinok na imunitný systém.

 2. Na zmiernenie nevoľnosti a ťažkého kašľa si pripravte nálev z oregana, kvetenstva harmančeka, listu bahniatka a mačacej trávy. Vezmite všetky zložky v rovnakom množstve. Jednu čajovú lyžičku zbierky zalejte pohárom vriacej vody, lúhujte 30 minút, preceďte. Nápoj oslaďte pridaním 1 čajovej lyžičky cukru.

 3. 1 polievkovú lyžicu pripravenej materinej dúšky zalejte 1 litrom vriacej vody, lúhujte 60 minút, sceďte. Pred použitím je lepšie ho zohriať vo vodnom kúpeli.

 4. Pripravte si 15 gr. Vyššia maternica, 20 gr. Baklažán, 10 gr. prvosienka, 10 g. Harmanček. Vezmite 1 čajovú lyžičku pripravenej zmesi, zalejte ju pohárom vriacej vody a nechajte 15 minút stáť vo vodnom kúpeli. Odvar, kmeň.

Alexander Kostenko, známy Slovenská bylinkár, ponúka nasledujúce recepty na liečbu kašľa u detí:

 1. Vezmite 1 polievkovú lyžicu materinského oleja, pridajte 2 polievkové lyžice sušených šípok, zalejte 5 pohármi čistej pitnej vody privedenej do varu, trvajte pol hodiny. Pridajte 2 lyžice medu, preceďte. Liečivo nielen dobre bojuje proti kašľu, ale aj posilňuje imunitný systém.

 2. Zmiešajte listy materinej dúšky s rozdrveným koreňom sladkého drievka v pomere 1:1. Jednu čajovú lyžičku zmesi nalejte do pohára vriacej vody. Najlepšie sa varí v porcelánovej miske. Nechajte lúhovať pol hodiny. Je to silný liek, ktorý si dokáže poradiť s bolestivým suchým kašľom.

 3. Zmiešajte v rovnakom pomere listy oregana, malín, ríbezlí, materinej dúšky a nevlastnej matky. Čajovú lyžičku tejto zmesi nalejte do pohára vriacej vody. Infúzia, kmeň. Infúzia zmierňuje záchvaty kašľa, uvoľňuje dýchanie nosom, dodáva silu.

Na liečbu detí je lepšie kúpiť bylinu v lekárni. Mal by sa zbierať z miest vzdialených od miest a ciest.

Vyššia maternica je vynikajúci liek proti kašľu pre deti. Nemá prakticky žiadne kontraindikácie. Pri správnom používaní dokáže vyliečiť kašeľ do týždňa. Pred použitím je potrebné, podobne ako pri iných fytoprípravkoch, poradiť sa s lekárom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: