Vaše dieťa nechce pustiť mamu: Čo robiť??

V prvých hodinách svojho života je dieťa spojené s matkou tak nerozlučne, ako je to len možné v maternici. Bezmocné, bezbranné dieťa inštinktívne vie, že matka je jeho najsilnejšou oporou a ochranou.

Ako dieťa rastie, začína sa oddeľovať od ostatných vo svete okolo seba; to sa deje okolo 3 rokov a niekedy aj neskôr. Tu si dieťa môže začať myslieť, že by mohlo stratiť svoju matku, pretože nie je jeho súčasťou.

Mechanizmus tohto uvedomovania sa nachádza v oblasti zmyslov a neurčitých vnemov a nemá jasné a vedomé vnímanie, rovnako ako väčšina myslenia dieťaťa v raných štádiách vývoja. Strach, jeden z najsilnejších ľudských pocitov, vás však núti „držať sa“ svojej matky a nepustiť ju, doslova ani na krok.

Čo je to za jav a aké môžu byť jeho príčiny

Dieťa ani na chvíľu nepustí svoju matku

Po prvé, ak sa dieťa neustále snaží byť so svojou matkou a snaží sa ju nenechať odísť – to neznamená, že bol pokazený, niesol veľa v náručí, že jeho činy sú zámerom urobiť to zo zlosti a zlosti a všeobecne prekrútiť matkino lano. Nepremietajte vlastnosti dospelých do malého dieťaťa a nepočúvajte ani tieto rady.

Musíte sa hneď rozhodnúť, či ide o vekovú zvláštnosť. Existujú určité mechanizmy, ktoré ju môžu u dieťaťa spustiť. Nemusí to fungovať na 100 %, ale niektoré deti tým prechádzajú.

Hlavným dôvodom je pravdepodobne strach dieťaťa zo straty matky. Existujú však aj iné dôvody:

Dieťa pociťuje bolesť alebo malátnosť.

Dieťa sa necíti dobre, ale ešte nie je schopné vyhodnotiť svoje pocity a vnemy, jeho myslenie ešte nie je pripravené a v mozgu sa ešte nevytvorili zodpovedné centrá. Dieťa chce len, aby ho matka držala bližšie k sebe, aby ho objímala a nosila v náručí, čo zmierňuje bolestivé pocity. Ak je bežné prechladnutie alebo koliky v brušku krátkodobé, ale napríklad problém prerezávania zubov môže byť pre niektoré deti dosť vážny.

Existuje len jedna rada – počas tohto obdobia sa musíte svojmu dieťaťu veľmi venovať a nenechávať ho samé.

Dieťa vycíti matkinu úzkostnú náladu.

Matka so zvýšenou úzkosťou ňou nevyhnutne „nakazí“ svoje dieťa. Väčšine slov ešte nerozumie, náš svet ešte vôbec nepozná, ale signály z našej mimiky, tónu nášho hlasu, dýchania, gest, dieťa „prečíta“ za pár okamihov, najmä svojej matke. Potom mu jeho „zrkadlové neuróny“ (majú ich aj ľudia) túto úzkosť sprostredkujú. Preto dieťa v úzkostlivej nálade hľadá podporu u matky.

Rada – musíte pracovať na svojej úzkosti, je to ťažké, ale potrebné, teraz je to nielen záťaž pre matku, ale aj ďalšia záťaž pre dieťa. Avšak aj keď je úzkosť normálna, v živote existuje mnoho možností, ktoré môžu človeka vyviesť z miery. Snažte sa vyhýbať situáciám, keď sa s dieťaťom hádate osobne alebo telefonicky, nevnášajte do jeho prostredia negatívne emócie, pretože niečo nevyšlo a vy nemáte z čoho platiť hypotéku.

Dieťa sa cíti matkou nechcené.

Tieto pocity môžu u dieťaťa vzniknúť, keď je formálne matka celý deň nablízku, ale v skutočnosti je vo „virtuálnom svete“. Najčastejšie v nejakom gadget na Instagram alebo chatovanie s priateľmi, alebo zaneprázdnený s domácimi prácami.

Jedinou dostupnou metódou, ktorou môže dieťa upútať pozornosť, je plač a otravovanie. Často sa však namiesto odpovede na jeho sťažnosť a očakávania lásky od matky dieťa dočká podráždenia a nepochopenia jeho nárokov a neochoty pustiť matku.

Tip – okrem „množstva“ času stráveného s dieťaťom je rovnako dôležitá, ak nie dôležitejšia, aj „kvalita“ tohto času. Čas strávený s dieťaťom by mal byť venovaný dieťaťu.

Ako prekonať situáciu nadmernej pripútanosti dieťaťa

5.jpg

Príčiny sa vyriešili, poradenstvo sa poskytlo,Teraz o tom, čo robiť a ako sa s tým vysporiadať.

 1. Najskôr o tom, čo nerobiť,– Nenadávajte dieťaťu za jeho správanie, plač a iné prejavy hnevu a neprehlbujte konflikt. Náhle opustenie dieťaťa bez akéhokoľvek vysvetlenia alebo dôvodu je nežiaduce. Vyliezť alebo oklamať dieťa tiež nie je možné.

 2. Dieťaťu treba venovať dostatok pozornosti a, ako sa hovorí, veľa pozornosti.Hmatové – objatia, bozky a iné maznanie; slovné – rozprávanie, rozprávanie, pýtanie sa, bzučanie, čítanie; všetky ostatné – hrajte sa s dieťaťom, robte všetko spolu, nechajte ho byť vaším „chvostom“, všade vás nasleduje.

 3. Vypnite telefón tak, že ho dáte na vibrácie a nebudete ho nosiť pri sebe,Nechajte ho sedieť na chodbe pred zrkadlom. Internet – len keď dieťa spí (ak má matka dostatok energie po dieťati). Zapojte sa do života svojho dieťaťa a aktívne reagujte na jeho činnosti, požiadavky a otázky.

Dieťa sa „nasýti“ neustálej, hojnej a „kvalitnej“ pozornosti, ktorú dostáva. Nedostatok pozornosti možno prirovnať k hladu, jej získanie k nasýteniu a nadmernú pozornosť k sýtosti. Krátke, ale výstižné video na túto tému si môžete pozrieť tu.

Samozrejme, neočakávajte okamžité výsledky. Všetko v rodičovstve vo všeobecnosti nie je veľmi jednoduché. Avšak aj tu, ako v mnohých iných veciach, by sa mal uplatňovať zlatý princíp – podporovať u dieťaťa emócie záujmu a radosti a zároveň blokovať pocity smútku, strachu a hnevu – to pomôže vychovať veselého a zvedavého človeka, ktorý netrpí strachom, panikou a neprepadá hnevu alebo skľúčenosti. Po určitom čase môže dieťa bezbolestne pustiť svoju matku.

Ako naučiť svoje dieťa „pustiť“ svoju matku, krok za krokom

Po realizácii predchádzajúcich odporúčaní, „nasýtení“ kvalitnou pozornosťou, môžete prejsť na plán „B“ – postupné uvoľňovanie mamy z „pút“ dieťaťa.

 1. Začnite hrou na skrývačku a schovávačku. Mama zmizla na pár sekúnd alebo minút a potom sa znovu objavila – nič hrozné a dokonca zábavné.

 2. Potom si vyberte chvíľu, keď je dieťa niečím zaujaté, a povedzte mu, že mama musí, povedzme, v kuchyni zapnúť kanvicu. Pod touto zámienkou odísť, potom vypnúť kanvicu. Na začiatku sa nezdržujte príliš dlho, aby si dieťa zvyklo na bezpečný odchod matky.

 3. Pretože detská psychika, rovnako ako psychika dospelého, si vytvára návyky, je potrebné posilniť zvyk dieťaťa pravidelne odvádzať matku z domu. Postupne predlžujte dĺžku jeho neprítomnosti, počnúc niekoľkými minútami.

 4. Pri odchode sa vždy rozlúčte so svojím dieťaťom. Musia mať možnosť vidieť svoju matku, keď odchádza a keď sa vracia, aby nemali pocit, že zrazu zmizla do neznáma. Pri odchode musíte prejaviť dôveru bez toho, aby ste ukázali úzkosť a obavy z toho, že necháte dieťa bez matky.

 5. Ak je potrebná dlhšia neprítomnosť, musíte určiť, ako udržiavať kontakt. Dospelý, ktorý zostáva s dieťaťom, sa môže dohodnúť, že si bude pozerať obrázky matky, rozprávať jej o nej a o tom, čo robí.

 6. Dospelý, u ktorého dieťa zostane, musí byť dôveryhodný a láskavý. Je dôležité si uvedomiť, že v tomto veku si zvyknutie na novú osobu vyžaduje čas.

 7. Ak je to možné, matka by mala dieťaťu ukázať, kam chodí, alebo mu aspoň povedať, kam chodí a čo robí.

 8. Deti v tomto veku nie sú schopné odhadnúť abstraktné hodnoty času – hodiny, minúty. Preto by mal byť čas návratu spojený s konkrétnymi činmi: „najedz sa, prejdi sa, vyspi sa a vrátim sa“, nie „vrátim sa o pár hodín“.

 9. Ak sa dieťa rozruší, keď matka odíde, netreba ho karhať, smútok z odlúčenia je normálna psychická reakcia. Dospelý, ktorý zostal s dieťaťom, by sa mal pokúsiť rýchlo odvrátiť jeho pozornosť na niečo pozitívne.

Viac informácií o tom všetkom nájdete tu.

Na prekonanie tejto zvýšenej väzby dieťaťa na matku a na mnohé iné výchovné účely potrebujú dospelí vytvoriť spoločný jazyk so svojím dieťaťom. Na to je potrebné vytvoriť prostredie, v ktorom je dieťa ochotné počúvať dospelých, dôverovať im a učiť sa od nich. To je podstata výchovy; dospelí nielen vychovávajú a starajú sa o svoje deti, pomáhajú im vo všetkom, ale aj …vytvárajú podmienky na nadviazanie dôvernej komunikácie s nimi.

Tento článok vychádza z knihy M. Grigoryan, E Zharkova, „Understand Me Mama“, A. Kurpatov „Šťastné dieťa“; webové stránky a rodičovské fóra: kidsplace.na stránke

 • ne/ru, youtube kanál „Rodina je…“a výchovné postupy zamestnancov detského domova Solnyško RK domsolnyshko.kz/o-nas/o-detskom-dome/.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: