Výber gyroscooteru: jednoduché a užitočné tipy

Elektrické dopravné prostriedky sa stali súčasťou nášho života. Muž na gyroscooteri už nikoho neprekvapí. Ak ste sa rozhodli zaobstarať si takéto zariadenie, odporúčame dodržiavať naše odporúčania pre jeho výber.

Účel gyroskopu

Účel gyroskopu

„Prečo si mám kúpiť túto vec??“. Túto otázku si musíte položiť pri výbere gyroskopického skútra. Toto vozidlo sa najčastejšie kupuje na tri účely:

  1. Pre zábavu vášho dieťaťa sa vám môže hodiť aj pomerne slabý model. Žiaduce sú svetlé farby. Neodporúča sa však pozerať sa na veľmi lacné gyroscootery – ak nedávno kúpená vec náhle zlyhá, dieťa bude veľmi rozrušené.

  2. Na dochádzanie do práce – na takúto úlohu je potrebný veľmi výkonný gyroskopický skúter, najmä ak je vaše mesto plné kopcov. Pozornosť venujte aj počtu najazdených kilometrov, ktoré môžu zabezpečiť plné nabitie batérie. Musíte sa dostať nielen do práce, ale aj domov.

  3. Na použitie všetkými členmi rodiny – v tomto prípade sa odporúča kúpiť model s priemernými vlastnosťami. Stačí, ak je vozidlo stabilné, aj keď sa naň otec postaví.

Mnohé gyroskopické skútre majú snímač hmotnosti. To znamená, že zariadenie sa nikam nepohne, ak na ňom nie je osoba s určitou hmotnosťou. Ak kupujete gyroscooter pre dieťa, je nevyhnutné tento bod objasniť. Niektoré modely vyžadujú aspoň 25-kilogramovú osobu, čo automaticky vylučuje veľmi malé deti.

Kapacita batérie

Gyroscooter potrebuje na pohyb elektrickú energiu. Je napájaný nabíjateľnou batériou. Ide o jeden z najdôležitejších a najdrahších komponentov tohto vozidla. Jeho kapacita ovplyvňuje, ako ďaleko môžete cestovať. Keďže gyroskop nie je práve ľahký, nie každý by ho chcel nosiť v rukách.

Nemôžeme vám povedať, akú nosnosť máte na prekonanie danej vzdialenosti. Všetko závisí od zvoleného spôsobu cestovania, počtu výstupov, hmotnosti osoby a niektorých ďalších aspektov. Preto vám odporúčame nedôverovať údajom, ktoré výrobcovia uvádzajú v technických špecifikáciách svojich výrobkov. Tieto hodnoty sú odvodené z meraní za ideálnych podmienok, najčastejšie sa náboj vybije oveľa skôr.

Náklady na gyroscooter často závisia práve od počtu najazdených kilometrov. Venujte pozornosť času nabíjania. Mnohí samozrejme uprednostňujú nabíjanie gyroskopického skútra v noci. Rodiny s deťmi však možno budú potrebovať rýchle osvieženie hneď po ceste do práce.

Najdlhší čas nabíjania majú väčšie modely, ktoré ponúkajú najväčší dojazd – môžu byť napájané až desať hodín. Našťastie väčšina gyroskopických kolobežiek týmto nešťastím netrpí – väčšina z nich má čas nabíjania od jeden a pol do troch hodín.

Lacné vozidlá nie sú určené na dlhé jazdy. Ich batéria sa vybije po 10-13 km. A to za predpokladu, že na trase nie sú žiadne strmé stúpania! Preto by sa takýto gyroskop mal kupovať výlučne na použitie niekde v parku alebo v blízkosti domu. Najčastejšie ho kupujú rodičia. No, model priemernej cenovej kategórie bude schopný viac. Zvyčajne má batériu s kapacitou približne 4,5 A*h. Jeho nabitie by malo stačiť na niekoľko hodín jazdy alebo 20 km cesty. To je úplne iný výsledok, prijateľný aj na dochádzanie do práce.

Existujú aj také gyroskopické skútre, ktoré dokážu prejsť 25-30 km. Ide však o veľmi drahé modely. Ich hlavnou nevýhodou je hmotnosť. Ak si ju potom budete musieť vziať do schodov, vaše nohy vám za náhlu námahu nepoďakujú.

Jeho maximálna rýchlosť a prevádzkové režimy

Maximálna rýchlosť a režimy Gyroscooter

Treba poznamenať, že maximálna rýchlosť pre gyroskopický skúter nie je taká dôležitá ako napríklad pre elektrický fatbike alebo dokonca elektrický skúter. Ak sa pokúsite jazdiť rýchlosťou vyššou ako 30 km/h, nemusíte sa udržať na nohách, čo môže viesť k vážnemu zraneniu. Preto je ľahké nájsť v obchodoch modely, ktorých rýchlosť nepresahuje 10 km/h. Takýto gyroscooter by mal osloviť každé dieťa. Teoreticky nemusíte nosiť ani ochranný výstroj.

Ak sa chystáte nasadnúť na gyroskop, ktorý dokáže vyvinúť rýchlosť 20 km/h, je najlepšie mať po ruke chrániče kolien, lakťov a, samozrejme, prilbu. Môžete mať pocit, že stojíte pevne na nohách. Ale aj nepovšimnutá prekážka alebo dokonca silný poryv vetra môže vykonať ničivé dielo. A bez ochrany sa určite nezaobídete ani pri používaní vozidla, ktoré je pripravené zrýchliť až na 30 km/h.

V kolesách gyroscooteru umiestnené elektromotory. V technických špecifikáciách bude určite uvedený ich celkový výkon. Zvyčajne má 350 wattov. Postačuje na prekonanie 15-stupňových svahov. Ak plánujete jazdiť v ešte kopcovitejšom teréne, budete si musieť vybrať model s výrazne výkonnejším elektromotorom. Takéto zariadenie bude opäť ťažšie, čo je jeho hlavnou nevýhodou.

Za zmienku stojí aj to, že niektoré pokročilé modely gyroskopov poskytujú používateľovi niekoľko režimov prevádzky. To znamená, že je možné obmedziť rýchlosť pohybu. Takouto funkciou sa zvyčajne môžu pochváliť modely, ktoré dokážu komunikovať so smartfónom, kde stačí nainštalovať sprievodnú aplikáciu. Existujú však aj gyroskopické skútre, ktoré sa dodávajú so špeciálnym diaľkovým ovládaním, ktoré má príslušné tlačidlá.

Teleso a maximálne zaťaženie

Ako prvé by ste sa mali pozrieť na telo gyroskopu. A je potrebné venovať pozornosť nie farbám, ale materiálom, z ktorých je vyrobený. Detské modely majú plastový kryt. To znamená, že dospelý na gyroscoote sa nesmie postaviť, pretože riskuje, že ho zlomí. A nebude sa to považovať za záručný prípad! Modely pre dospelých však môžu byť vybavené aj plastovým telom (rám bude v každom prípade kovový). Jednoducho pôjde o plast inej kvality – je veľmi ťažké ho poškodiť. Existujú aj vozidlá, ktorých karoséria je vyrobená z hliníkovej zliatiny. A už tušíte, čo je hlavnou nevýhodou týchto modelov.

V charakteristike každého gyroskopu je uvedená maximálna hmotnosť jazdca, ktorú môže vydržať karoséria vozidla. Napríklad detské modely zvyčajne unesú len 40-kilogramovú osobu. Málokedy sú schopné uniesť 70-kilogramového jazdca. No, dospelé modely sú najčastejšie hodnotené pod 100 kg. Ak ste pribrali príliš veľa, je lepšie zvážiť kúpu iného vozidla – napríklad bicykla. Nie, ak chcete, môžete nájsť gyroskop, ktorý vydrží 140-kilogramové zaťaženie. Odporúčame vám však, aby ste z času na čas zošliapli pedál a schudli. Elektrické vozidlo skrátka nie je vaša voľba.

Viac gyroskopov sa od seba líši prítomnosťou alebo neprítomnosťou ochrany proti vlhkosti. Ochrana motora pred vodou je zvyčajne veľmi slabá. Takéto zariadenie by sa nemalo používať na jazdu v kalužiach. Je škoda, že mnohí rodičia na to zabúdajú svoje deti upozorniť! Ak budete do práce jazdiť na gyroskútri, je lepšie si zaobstarať model s plnohodnotnou ochranou proti vlhkosti. Drahšie modely s kolesami s priemerom 8 až 10 palcov ho majú. A nezabudnite sa pozrieť na triedu ochrany. Ak je na krabici a v návode označenie IP66, zariadenie vydrží aj krátkodobé ponorenie pod vodu! Častejšie však v obchodoch nájdete modely s krytím IP65, ktoré sa neboja ničoho iného ako striekajúcich kvapiek a dažďa.

Kolesá

Kolesá gyroskopu

Mnoho ľudí si myslí, že gyroskop sa skladá len z karosérie, motorov a kolies. V skutočnosti to tak určite nie je. Nemožno však poprieť, že kolesá sú jednou z najdôležitejších častí vozidla. Ktokoľvek.

Rôzne gyroskopické skútre sa môžu navzájom líšiť vrátane priemeru kolies. Čím je tento parameter vyšší, tým je pohodlnejší. Treba však poznamenať, že veľké kolesá sú oveľa ťažšie ako ich menšie náprotivky.

Najkompaktnejšie a najľahšie gyroskopické skútre sú vybavené kolesami s priemerom od štyroch do šiestich palcov. Neodporúčame jazdiť na tomto vozidle po ulici – takéto modely sú určené na pohyb v priestoroch s úplne hladkou podlahou. Takýmito kolesami sú nezriedka vybavené aj detské verzie gyroskopov.

Teraz sú k dispozícii aj modely so 6,5-palcovými kolesami. Tie sa zvyčajne nachádzajú na detských gyroskopoch. Takéto zariadenie je už možné používať na ulici. Kolesá však musia byť na rovnom asfalte. Každý balvan môže spôsobiť problémy, pretože zariadenie má príliš nízku stopu. Gyroscooter s takýmito kolesami je však zvyčajne veľmi ľahký.

Oveľa bežnejšie sú modely s 8-palcovými kolesami na každej strane cesty. Stále používajú liate pneumatiky, preto sa neodporúča jazdiť na takomto gyroskopickom skútri na skalách. Ale veľkosť kolies už umožňuje pohybovať sa po dostatočne nekvalitnom asfalte a po dlažbe a chodníkoch v parkoch. Je však nepravdepodobné, že by ste mohli prekonať dlhú vzdialenosť – gyroskopické skútre s takýmito kolesami zvyčajne nie sú určené na to, aby vás dopravili z domu do práce. Jedinými výnimkami z pravidla sú modely vybavené mimoriadne veľkokapacitnou batériou alebo výkonným motorom.

Najväčšie gyroskopické kolobežky majú k dispozícii 10-palcové kolesá. Okrem toho sú zvyčajne vybavené dušovými pneumatikami. To výrazne znižuje vibrácie, čo by malo mať pozitívny vplyv na životnosť zariadenia. Nafukovacie kolesá umožňujú prekonávať aj malé výmole a nerovnosti. Na takomto gyroscooteri sa dá jazdiť aj na piesku. Aspoň ak nie je príliš hustá. Jedinou nevýhodou týchto kolies je, že je tu malá pravdepodobnosť prepichnutia. Ak pred sebou uvidíte sklenené črepy, určite sa otočte! Našťastie môžete fotoaparát v prípade prepichnutia vždy vymeniť. Musíte si ho však kúpiť v internetovom obchode, nie niekde v okolí. Miniatúrne trubky nie sú veľmi obľúbené, takže sa nepredávajú v predajniach bicyklov.

Veľké kolesá majú ešte jednu výhodu, ktorú si mnohí neuvedomujú. Zvyšujú svetlú výšku. A radosť nespočíva v tom, že môžete prejsť cez malý kameň. Vysoká svetlá výška zvyšuje možný uhol sklonu plošiny. To znamená, že môžete riešiť závažnejšie problémy! Aspoň ak máte gyroskop s veľmi výkonnými motormi.

Ďalšie aspekty výberu

  1. Ak sa chcete rozhodnúť pre konkrétny model, musíte ho dôkladne preskúmať. Venujte pozornosť podložkám pod nohy. V ideálnom prípade by mali mať gumové podložky pre vynikajúcu priľnavosť. Ak sa chystáte kúpiť gyroscooter v internetovom obchode, vyhľadajte si recenzie vybraného modelu. V takomto prípade si určite všimnú skutočnosť slabej priľnavosti.

  2. Už sme vyššie spomenuli, že niektoré gyroskopické skútre sú veľmi ťažké. Môžu vážiť až 20 kg! Ak máte v úmysle prenášať vozidlo po schodoch, je lepšie vybrať si ľahší model. Rovnakú radu dostanú aj tí, ktorí budú pravidelne cestovať na gyroskopickom skútri na služobnú cestu. Jedného dňa sa batéria v polovici cesty vybije a vy nám za toto odporúčanie určite poďakujete.

  3. Mnohé gyroskopické skútre sú teraz vybavené svetlami LED. Zvyčajne sa používajú len na upútanie pozornosti. Niektoré modely sa však môžu pochváliť veľmi jasnými diódami LED, ktoré fungujú ako svetlá. Môžu byť užitočné pri cestovaní vo večerných hodinách.

  4. V niektorých prípadoch by ste si mali vybrať gyroskopický skúter so zabudovaným modulom Bluetooth. Uistite sa, že ste presne objasnili, na aký účel sa používa. Niekde sa používa na príjem hudby, ktorá sa potom prehráva na zabudovaných reproduktoroch. Iné používajú Bluetooth na odosielanie informácií o rýchlosti, prejdených kilometroch a stave batérie do smartfónu.

Záver

Teraz viete o takmer všetkých aspektoch výberu gyroscooteru. Ak sa budete riadiť našimi tipmi, nebudete z nákupu sklamaní. Len sa musíte rozhodnúť, koľko ste ochotní minúť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: