Chryzantéma harmanček: odrody a poradenstvo v oblasti rastu

Nenáročné v starostlivosti o harmanček chryzantéma bude vynikajúcou dekoráciou záhradného pozemku alebo obytných priestorov.

Zvláštnosť

Chryzantéma – Všeobecný názov farieb rodiny Astrov, ktorý je asi 150 druhov. Obľúbené z mnohých kvetov vody je chryzantéma Romashkovaya – trvalka typu kroviny.

Krásne kvetenstvo majú dáždnikový formulár, na jednom drede môže tvoriť až 20 kusov. Budov zvyčajne zamietli v auguste – septembri a niektoré včasné odrody môžu kvitnúť v polovici júla. Kvety sú spokojní s ich nepretržitým blikaním a externe pripomínajú harmanček (pre podobnosť s ním, pohľad je nazývaný).

Chryzantéma rastie v záhrade v otvorenej pôde, kvitne asi 9-10 týždňov po prvých kvetoch. Doma, obdobie kvitnutia sa zvyšuje, a s pozorným a starostlivou starostlivosťou pomocou UV ľahkého svetla, môže byť celoročne.

Stonky harmančekov chryzantémy hrubé, svoľníctvo, s množstvom zúbkovaných listov, ktorých veľkosť, ktorá v závislosti od odrody sa líši od 4 do 12 cm dlhé a 3-6 cm na šírku. Navyše môže rastlina dosiahnuť 1,5 m.

Výborný darček a prejav známky pozornosti bude kytica chryzantéma. Kvety na dlhú dobu po rezaní nestratia svoju príťažlivosť, pokojne niesť nízke teploty, takže sú vhodné dať a v chladnom období.

Rozdiely od sedmokrásky

Chryzantémy a sedmokrásky sú veľmi podobné, pretože patria do jednej rodiny Astrov, ale nemôžu byť zmätení. Hlavná podobnosť sa prejavuje len v štruktúre kvetenstiev, hoci sedmokrásky majú jeden riadok medzi sedmokráskymi, a majú niekoľko chryzantémy.

Pole Chamomiles sú len biele so žltým centrom. Záhradné exempláre tiež častejšie majú biele lístky, ale tiež existujú odrody žltej, ružovej a jemnej-lilac odtieň. Kvetenstvo Chryzantémy sa vyznačujú veľkým množstvom farieb a majú väčšie veľkosti.

Pekné rozdiely vo forme a veľkosti listov. Foliage chryzantéma je dostatočne veľké s charakteristickou nádobou, záhradná harmanček vyzerá ako hladšia a hladká a pole sa podobá mäkkým ihličmom.

Rozdiel v rastlinách je v kvitnutí. CHOMMOMILE KVETY VŠETKOU Letné obdobie – od júna do septembra. S nástupom trvalej studenej farby sa už netvorí. Chryzantéma, naopak, kvitne bližšie k septembru, nebojí sa chladného počasia a v otvorenom mieste môže kvitnúť aj v novembri.

Typy a odrody

Široká škála druhov a odrôd chryzantéma sú odvodené a vďaka úsiliu chovateľov sa ich počet neustále zvyšuje. Prísne a jednotné kritériá pre typickú klasifikáciu chryzantému však stále neexistujú.

Typy harmančekov chryzantémy sa vyznačujú vlastnosťami založenými na niekoľkých ukazovateľoch.

 • Veľkosť zastrešujúceho kvetenstva. Sú veľké, stredné alebo malé. Priemer v jemných stropných odrodách je 3-8 cm. Na tej istej kmeni môže byť vytvorený až 20 kvetov. Mednické divákov v priemere sú 8-12 cm, ich číslo na vetve nepresahuje 15. Veľké kvety sa môžu dostať do priemeru do 25 cm. Na jednom streľbe nie sú viac ako 8 kvetov, a niekedy sa nájdu jeden púčiky.
 • Forma kvetenstva. Romashkovoid chryzantémy majú dva typy: jednoduchý (non-žiadny) a polo svet.
 • Doba kvitnutia. Farba prvých stupňov začína druhou polovicou júla do septembra, v priemere – na konci septembra do novembra. Neskoré stvorenie medzi zástupcami harmančekov chryzantémy rastúcich v záhrade, nie. Doma, doba kvitnutia môže byť rozšírená o osobitné podmienky.

Populárne odrody harmančekov Chryzantémy.

 • „Ariel“. Odkazuje na stretnutie. Rastie až 80 cm. Prvé púčiky sú kvitnúce v júli, kvitnúci končí na konci septembra. Kvetenstvo polo-svetové veľké, biele so žltohodinným centrom, v obvode asi 12-15 cm, sú určené na drieku. Lístie nasýtenej tmavozelenej farby vytvára vynikajúci kontrast s bielymi lístkami.

 • „Bacardi“. Tall Bush Grade. Stonky sú veľmi trvanlivé a flexibilné, nie sú náchylné k nestabilite. Tmavo zelené listy. Naucher kvety, v priemere 6-7 cm, so zeleným alebo žltkastým stredom. Okvetné lístky môžu byť biele, žlté, smotany, ružová a burgundová farba. 5-8 kvety sú vytvorené na jednej vetve. Rezané kvety si zachovávajú svoju atraktívnosť do 2-3 týždňov.

 • „Večerné svetlá“. Táto odroda sa vzťahuje na nízku myseľ. Výška stoniek je do 30-40 cm. Rôzne s bohatou kvitnutím do mesiaca. Svetlé červené kvetenstvo so žltou strednou veľkosťou 5-6 cm. Koreňový pravýstream je prakticky neprítomný.

 • „GEBE“. Neskoré rezanie kroviny strednej veľkosti. Výška v rozsahu 50 cm. Kvety v októbri a kvitne do polovice novembra. Okvetné lístky sa nachádzajú v jednom rade a majú svetlý malinový odtieň. Veľkosť kvetov v kruhu je 5-7 cm. Udržateľné prechladnutie, môže zima v otvorenej zemi.

 • „Isabel“. Kvetina Bush dosiahne rast až 70 cm. Straight stonky, ale s hojným kvitnutím sa opierajú so zemou, takže musí byť nakonfigurovaný na podporu. Pedine ružové kvetenstvo, ktorých priemer je 5-6 cm, kvitnú v druhej polovici augusta a kvitnú do konca októbra.

  • „BALYSH-KIBALCHISH“. Nízka rastúca odroda, výška kríka je asi 25-35 cm. Kvitne od júla do októbra. Kvetenstvo Jednoduché, 6 -7 cm v kruhu, majú červený alebo nasýtený ružový odtieň, väčšinou sa nachádza na jednom kmeni.

  Pristátie

  Na harmanček chryzantémy spokojní s ich bohatou kvetom, Je potrebné dodržiavať podmienky vykládky:

  • Optimálny čas na jarné zasadnutie chryzantému – môže na jeseň – október;
  • Ak chcete pristáť, mali by ste si vybrať solárne a trochu sublimované miesto na zabránenie stagnácie vlhkosti;
  • Závod výhodne na zamračený deň.

   Štádiá pristátia.

   • Príprava studní. Pri plánovaní viacerých kópií sa odporúča vykopať otvor s hĺbkou 35-45 cm vo vzdialenosti 20-30 cm pre malé odrody a 40-59 cm pre veľké.
   • Pristátie. Na dne každej jamky dať malú vrstvu piesku ako drenáž, potom nalejte hrsť úrodnej zeme na vrchole a premiešajte s malým množstvom biobumus. Hojne pól. V studni jemne položte kríky, nie príliš blokovať korene a zaspávajte s pôdou. Pre vysoké kríky je lepšie okamžite dať posteľ odpočinok.
   • Hnojivo. Pre lepšie zakorenenie a tvorbu silných koreňov je výhodne žiaduce dať bostimulátor pre rastliny „Kornorin“.
   • Vyberať. Pre následné hojné kvitnutie môžete okamžite držať prvý kus. Aby ste to urobili, je potrebné veľmi pozorne odstrániť bod rastu výhonkov bez poškodenia stonky.

   Odporúčania pre starostlivosť

   Keď pristátie na jeseň, kvet je napojený len suchým počasím a nedostatkom dažďov. V jarnom a letnom období je dôležité zabezpečiť, aby sa pôda na kvetináči nebola príliš mokrá. Chryzantémy nemajú radi nadmernú vlhkosť.

   V prvých dňoch je rastlina lepšie vysloviť, že je chránený pred jasným slnečným svetlom.

   2-3 týždne po pristátí, môžete znova zadať. Aby ste to urobili, je potrebné odstrániť vrchol úteku s formatívnymi 2-3 uzlami.

   S horúcim počasím v júni až júli, Chryzanthmant sa napojí 3 krát týždenne, ktorý nasmeruje prúd vody striktne pod koreňom. Počas tohto obdobia, po hlavnom zavlažovaní, je vhodné, aby sa potaš-fosforečné hnojivá vytvorili silnejšie púčiky. Lepšie na hojne vodu závod v skorých ranných hodinách, takže pôda vedela počas dňa. S večerným zavlažovaním by mal byť objem vody o niečo menej.

   Počas obdobia kvitnutia by zalievanie nemalo byť hojné, dosť 1-2 krát týždenne.

   Príprava na zimu

   V strede alebo na konci jesene (v závislosti od odrody), chryzanthemaps začínajú kohútikom listami a padli okvetné lístky. Tieto znamenia naznačujú, že rastúca sezóna je nad a potrebuje rastliny na prípravu na zimu.

   Odrody s malými a strednými kvetmi nie sú zlé, aby vydržali zimovanie v otvorenej pôde. V októbri až novembri je potrebné úhľadne orezať hornú časť kríkov, takže malá výška 10-12 cm. V južných regiónoch tohto postupu. V strednom pruhu a severných regiónoch potrebujete prídavný prístrešok smrekovým dvorom alebo pilitou na ochranu rastlín z mrazov.

   Veľkoplošné odrody by nemali byť ponechané na zimu v otvorenej zemi. Musia kopať, transplantáciu v hrnci a dať do priestorov až do jari.

   Reprodukcia

   Harmančekové chryzantémy plemenané semená, staviace a deliace kríky.

   Semená

   Môžete začať pristátie pre semená vo februári-marec. Semená sú zasiate v jednej nádobe a pokryté plastovým filmom. Zavlažovanie by sa malo vykonávať veľmi opatrne pomocou striekacej pištole. Výhonky sa objavujú za 2 týždne. Pri vytváraní dvoch listov je potrebné odtrhnúť výhonky (transplantácia na individuálnu nádobu). Pre to Aby bolo uľahčené sponzorom, je možné ich odlúpiť s riešením „zirkónu“.

   Pomaly rastú. Je žiaduce, aby ich udržať na parapete, cvičenie mierne zavlažovanie a každé 2 týždne na kŕmenie komplexného hnojiva. V prípade nedostatočného osvetlenia môžete voľne vykurovať UV žiarovkou. Po 1,5-2 mesiacoch, keď sa rast dostane 20 cm, je možné transplantovať rastlinu na otvorenie zeme.

   V južných regiónoch môžete okamžite zasiať v otvorenom kraji v máji.

   CHERENKOVANIA

   Je pohodlnejšie čerpať v jesennom orezaní. Zároveň strieľa 5-7 cm dlhé a umiestnené v pohári s vodou. Keď sa objavia korene, musia byť vyhľadávané do samostatných kontajnerov a dať na chladnom mieste (nie vyššie + 7ºC). Na jar sa sadenice transplantovali na trvalom mieste.

   Deliaceho kríka

   Po 2,5-3 rokoch sa korene chryzantému pestujú priepasti, pričom sa celá dodávka živín z pôdy, ktorá zase vedie k zníženiu veľkosti a množstva kvetov. Rastlina v tomto prípade by mala byť rozdelená. Pre to Musíte vykopať kríky a ruku alebo s pomocou lopatiek, aby ste ich rozdelili do niekoľkých častí. Získaná deterent môže byť okamžite zasadená do oddelených jamiek, čím sa vytvorí tieň netkaného podčiarknutého materiálu.

   Choroby a škodcov

   Pozoruhodný a starostlivý postoj k kvetu prispeje k jeho svieži kvitnúci a ušetrí z možných chorôb. Romashkovoid chryzantémy podliehajú niekoľkým chorobám.

   • Biela hrdza. Na hornom povrchu listov, svetla, mierne konvexné škvrny sa objavujú na vrchole listu, ktoré sú hnedé po chvíli. Ak chcete zničiť chorobu, musíte odstrániť kontaminované listy a rozprašovať kríky s antifungálnymi liekmi (medené chlorokis, prostriedky „Abiga Peak“).
   • Nafúknutý rosa. Biele farby sú vytvorené na chorému bobu. Pre profylaxiu, pravidelne podávané rastliny s fosforu-potaš hnojivá a pravidelne odstrániť spodné listy. S výskytom prvých príznakov choroby, čo najskôr je potrebné spracovať „fytoosporín-m“. Ak je porážka silná, potom je lepšie zaobchádzať s kultúrou „purecellum“ alebo „topaz“.
   • Hniloba. Nižšia časť stoniek začne stmaviť, nadobúda hnedý odtieň, potom sa škvrny idú na listy a bush. Metóda boja len jeden – spaľujúci infikovaný Bush. Ak sa malý pozemok rúcha objavil na samom začiatku ochorenia, potom sa môžete pokúsiť opustiť rastlinu tým, že sa s „bakofytom“ alebo „fonylan“. Tiež potrebné na liečbu všetkých susedných kríkov. Aby sa zabránilo vzniku hnilobu, je potrebné, keď pristátie poskytne potrebnú drenáž pôdy a nezneužívajte časté zavlažovanie.

    Hrozby pre chryzantémy môžu predstavovať hmyz.

    • Nemesiate. Škodcov ovplyvňujú listy a púčiky. Najprv sa objavujú svetlo hnedé škvrny a o niečo neskôr suché. Je potrebné niesť dezinfekciu pôdy karbónom alebo formalínom a ovplyvnené kríky kopať a dať korene 3 až 5 minút do nádoby na vodu zahriať na 60 ° C. Ďalej potrebujete transplantáciu ošetreného puzdra na inej lokalite.
    • Klaso. Tieto škodcovia, pripevnené k spodnej časti listov, sať šťavu z rastlín, čo je dôvod, prečo sa zmenia žlté a suché. Ak chcete zničiť škodcov, odporúča sa striekať kríky so slabým mydlovým roztokom. Keď sa zistí veľký počet hmyzích, musia sa liečiť prípravkami „verthem“ alebo „zips“.
    • Všímavý. Môže zasiahnuť všetky časti rastliny, ktoré povedú k jeho deformácii a nedostatku kvetov. Bojovať proti vošnostiam pomôžu prostriedkom „akarin“, „decis“, „bison“, „iskra“.

    Aplikácia v krajinnom dizajne

    Harmanček chryzantémy vyzerajú krásne v skupine a slobodných pristátiach. Jediný Bush môže dobre zdobiť záhradný trávnik.

    Nízko-temperamentní kríky vyzerajú krásne v kompozíciách okolo stromov, s rámcovými cestami a hranice. Dobre harmonizovať trvalky vedľa seba do zamat, ziney, Coleus a balzamíny. Viacfarebné chryzantémy pristáli na jednom kvetine, napríklad červenej a bielej, určite priťahujú nadšené oči. Víťazné vzhľad a pristátie chryzantémy v mixleroch.

    V prítomnosti ihličnatých stromov, kríky výrazne vyniknú na ich pozadí.

       Harmanček chryzantémy sa nepochybne stanú vynikajúcim dizajnom záhrady.

       Ako z jedného kríka chryzantému dostať 10, môžete vidieť na videu nižšie.

       Hodnotiť článok
       ( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
       Zdieľať s priateľmi
       Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
       Pridať komentár